Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Να εχει παγο και να ρίχνεις και να κάνουν παφ και να μην κόβουν καθόλου, κάτι τέτοιο θα εννοείς, ε??? Επισης αυτά τα ατιμα τα μαύρα τι σκάγια κρατάνε μερικές φορές ρε γαμωτο? Εχω τύχει σε μπάσιμο γερό να πέφτουν οι τσίχλες στουπια από παντού και τα μαύρα να είναι σαν να φορανε κεβλαρ!!! Ενα χαρακτηριστικά περνάει από τον ξάδερφο του ρίχνει τρεις και στις δύο φευγουν φτερά. Γυρναει καρφί πάνω μου , η πρώτη έξω με την δεύτερη ενα μαξιλάρι πούπουλα έφυγαν και όσο τον έβλεπα τον κέρατα πήγαινε!!! Τα 7αρια μετά ομως τα ζεματισαν κανονικά!
γι αυτό εγώ δουλεύω 8 στα τσιχλοκοτσυφα και 7 στις δενδροτσιχλες - γερακοτσιχλες. οι δενδροτσιχλες είναι σπο τα πιο σκληρά πουλιά κατά την άποψή μου, και κρατάνε και ποδαρωνουν πολύ εύκολα όταν δεν χτυπηθούνε καίρια
 
γι αυτό εγώ δουλεύω 8 στα τσιχλοκοτσυφα και 7 στις δενδροτσιχλες - γερακοτσιχλες. οι δενδροτσιχλες είναι σπο τα πιο σκληρά πουλιά κατά την άποψή μου, και κρατάνε και ποδαρωνουν πολύ εύκολα όταν δεν χτυπηθούνε καίρια
εντάξει σε δύσκολο καιρό πας στο 8 σίγουρα. Οσο για τις δεντροτσιχλες αν πέσουν κοψοφτερες και δεν πας σφαίρα έχουν εξαφανιστεί σε dt. γιατί όπως σωστά λες ποδαρωνουν απίστευτα!
 
Με χαμηλές θερμοκρασίες, από 7°C και κάτω, και εγώ 8αρια ρίχνω. Σε πολύ κρύο (κάτω από 2-3 °C ) ανεβαίνω και σε γραμμάρια. Με το 9αρακι, με αρκετό κρύο, στα κοτσύφια ειδικά, έχω ξεπουπουλιασματα.
Τα ξεπουπουλιασματα δείχνουν ότι μένει πίσω η τουφεκια σου ή ότι η κατανομή των σκαγιων είναι αραιή. Σφιξε το τσοκαρισμα και αύξησε την προσκοπευση σου.
Και φυσικά σωστά φυσίγγια... Προσωπικά σε - 8 και ν9 sipe NSI σε πρωινά κοτσυφια στους Γοννους και σε - 6 και ν10 sipe NSI στη Δαυλεια σε πρωινές τσιχλες δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Μάλλον το μόνο πρόβλημα ήταν οι δικοί μου παγωμενοι μυες.
 
Last edited:
Εάν έχεις καλό φυσίγγι το 9 αρι είναι δηλητήριο.Ας έχει ότι θερμοκρασία θέλει ρίξε με nsi s4 32 gr 9 ξεπουπούλιασμα δεν υφίσταται μόνο πτώματα μαζεύεις.
Αν βρίσκω φυσίγγια με sipe, s4 και γενικά διβασικες, τότε ναι. Απλά επειδή δεν βρίσκω πάντα, έχω την παραπάνω "συνταγή".
 
Τα ξεπουπουλιασματα δείχνουν ότι μένει πίσω η τουφεκια σου ή ότι η κατανομή των σκαγιων είναι αραιή. Σφιξε το τσοκαρισμα και αύξησε την προσκοπευση σου.
Το ξέρω, αλλά αυτό σε κρύο και υγρασία το βλέπω μόνο στα κοτσύφια. Οι τσίχλες, το πολύ πολύ να μου κάνουν αίματα.
 
Και φυσικά σωστά φυσίγγια... Προσωπικά σε - 8 και ν9 sipe NSI σε πρωινά κοτσυφια στους Γοννους και σε - 6 και ν10 sipe NSI στη Δαυλεια σε πρωινές τσιχλες δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Μάλλον το μόνο πρόβλημα ήταν οι δικοί μου παγωμενοι μυες.
Διβασικες πυρίτιδες! Το "φάρμακο" κρύου και υγρασίας! Το θέμα είναι, τι γίνεται όταν δεν υπάρχουν διαθέσιμες!😅
 
Τότε ότι σε βολεύει...
Ο καθένας είναι γιατρός του εαυτού του λέγανε οι παλιοί!
συμφωνώ και επαυξάνω, είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας, άλλωστε σιγά την διαφορά που έχει το 8 από το 9 , πρακτικά στο κυνήγι δεν θεωρώ ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές
 
Το πιο χοντρό σκάγι δεν χρειάζεται περισσότερη προσκοπευση σε πιο ζορικες συνθήκες.
Εκεί είναι η διαφορά.
Δεν είναι θέμα επάρκειας του πιο ψιλού.
Λέμε πάντα για καλοφτιαγμένο φυσιγγι!
Ακριβώς!! Ειδικά, όταν μετά από πολλές βολές, η όλη διαδικασία γίνεται μηχανικά, αν κάτι αλλάζει στην προσκοπευση, ξενίζει. Γι αυτό και κατεβαίνω στο #8, όταν δεν βρίσκω φυσίγγια με διβασικες.
 
Δεν την έχω ακούσει αυτή την παροιμία! Σοφή πάντως!
Θυμάμαι τη μάνα μου να το λέει, εννοώντας ότι αυτό που νοιώθεις εσύ ότι και να πεις δεν μπορεί να σε νοιώσει ο άλλος. Και ότι παίρνοντας κάποιο φάρμακο το πως νοιώθεις μετά, αν σου έκανε δηλαδή καλό.
 
Το πιο χοντρό σκάγι δεν χρειάζεται περισσότερη προσκοπευση σε πιο ζορικες συνθήκες.
Εκεί είναι η διαφορά.
Δεν είναι θέμα επάρκειας του πιο ψιλού.
Λέμε πάντα για καλοφτιαγμένο φυσιγγι!
Σοφός ο γέροντας!
 
σακηηηηη!δεν πας κανα πρωι του χειμωνα μαζι με τον kostabak για αυτα τα ευαισθητα τσιχλακια να μας πεις πως πεφτουνε?και ασε λιγο τα απογευματινα που σου βγαζουν τα ματια να μας πεις μαζι με τον κωστα λιγο την γνωμη σου?
φιλαρακιμου ουτε περπατιτο της κανωωωω,,εση μου λες να παω κιωλας να μπουντιασωωωω .sarcastic.αμμμ δεν τρελαθηκα ακωμηηηη,,γιατι μηπως στο απογευματινο δεν εχη κρυο η υγρασιαααα ,.think.
 
Back
Top