Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
...να ενα φυσιγγιο με 8αρι πάφυλα, που στην γειτονική Ιταλία κάνει θραύση σε πωλήσεις, κυρίως για τα μικρά αποδημητικά (τσιχλοειδή) και οχι μόνον...νομίζω οτι είναι ποιοτικότατο... :) ...

View attachment 81645
Το εχω στημενο 4 χρονια σε 67.5 καλυκα κ μισοταπα diamante με cx2000....θανατος σε τσιχλοειδη μπεκατσινη το χειμώνα στα 395 m/s....
 
Και μετα θα παραπονιεσαι εσυ κ άλλοι, οτι ειναι ακριβα, αν στα πουλάνε 9.00€ το τσιχλοφύσιγγο....δεν ξερεται τι θέλετε καποιοι........
Εγώ δεν φοβάμαι να πω την γνώμη μου και ας μην συμφωνήσει κανένας.Οταν πάω να πάρω φυσίγγια παιρνω τουλάχιστον χίλια δεν πάω για ένα κουτάκι.Επειδη είναι ευχαριστημένοι κάποιοι με αυτά τα 30ρια σκεφτόμουν να πάρω κι εγώ σε 10αρια αν έβγαιναν . Μόλις είδα 8αρι τα απερριψα.Προτιμω οταν τελειώσει τό στοκ μου να πάρω πάλι rc32 παρά να μπω σε περιπέτειες.
 
Εγώ δεν φοβάμαι να πω την γνώμη μου και ας μην συμφωνήσει κανένας.Οταν πάω να πάρω φυσίγγια παιρνω τουλάχιστον χίλια δεν πάω για ένα κουτάκι.Επειδη είναι ευχαριστημένοι κάποιοι με αυτά τα 30ρια σκεφτόμουν να πάρω κι εγώ σε 10αρια αν έβγαιναν . Μόλις είδα 8αρι τα απερριψα.Προτιμω οταν τελειώσει τό στοκ μου να πάρω πάλι rc32 παρά να μπω σε περιπέτειες.
Οκ, δε σε βρεισκω παραλογο....αλλα δε μπορει να παραπονουμαστε για τις τιμες υλικων κ μετα να μιλαμε για γυφτιες....μη θελουμε πιτες ολοκληρες κ σκυλους χορτατους....κ δε το λεω μονο για σ'ενα φυσικα....κουβεντα καλοπροαιρετη κανω εννοειται...
 
Και μετα θα παραπονιεσαι εσυ κ άλλοι, οτι ειναι ακριβα, αν στα πουλάνε 9.00€ το τσιχλοφύσιγγο....δεν ξερεται τι θέλετε καποιοι........

Εντάξει Κώστα δεν νομίζω ότι ο λόγος που αυξήθηκαν οι τιμές των φυσιγγίων τόσο πολύ είναι ο παφυλας. Μην τρελαθούμε κιόλας
 
Last edited:
Οκ, δε σε βρεισκω παραλογο....αλλα δε μπορει να παραπονουμαστε για τις τιμες υλικων κ μετα να μιλαμε για γυφτιες....μη θελουμε πιτες ολοκληρες κ σκυλους χορτατους....κ δε το λεω μονο για σ'ενα φυσικα....κουβεντα καλοπροαιρετη κανω εννοειται...
Πόση διαφορά έχει ο 8 με τον 12 που μπορεί να κάνει ασύμφορο ένα φυσίγγι;Εδώ στην Αθήνα πωλείται το 30 8,60 και το 32 9,50 .Αφού ρίχνω 32 γιατί να μην προτιμήσω το rc 32 με 9,80 ;για να στηρίξω τον Έλληνα βιοτέχνη; Δηλ κοροιδευομαστε κιόλας;
 
Όσα σου έχουν μείνει τα αγοράζω!🙂
Γιάννη είναι παλιά ιστορία δεν υπάρχει τίποτα αυτό που έμεινε ήταν και τι περίμενες από ένα φτηνό όπλο όπως τα μπαικαλ να έχουν καλά κομμένες θαλάμες; Άσε που άλλοι σε στέλνανε στο Πάπα......χα να στις διορθώσει για ένα κω..φυσιγγο.
 
...να ενα φυσιγγιο με 8αρι πάφυλα, που στην γειτονική Ιταλία κάνει θραύση σε πωλήσεις, κυρίως για τα μικρά αποδημητικά (τσιχλοειδή) και οχι μόνον...νομίζω οτι είναι ποιοτικότατο... :) ...

View attachment 81645
Καπετάνιο,αυτό είναι φυσιγγι-κοσμημα σε κάλυκα κυριολεκτικά εξαιρετικό!
Δεν φταίει το ύψος μετάλλου του παφυλα!
Φταίει η γενικότερη ποιότητα της κατασκευής,που όσο πάει ξεφτιλιζεται!
 
Γιάννη είναι παλιά ιστορία δεν υπάρχει τίποτα αυτό που έμεινε ήταν και τι περίμενες από ένα φτηνό όπλο όπως τα μπαικαλ να έχουν καλά κομμένες θαλάμες; Άσε που άλλοι σε στέλνανε στο Πάπα......χα να στις διορθώσει για ένα κω..φυσιγγο.
Μια mossberg 500 που είχα,δούλευε τα 8mm σαν ραπτομηχανή.
12 η 16 mm τα κρατούσε μέσα στην θαλάμη και έσκιζε ο εξωλκεας τον παφυλα.
Προφανώς ήταν κατασκευαστικό λάθος που διορθώθηκε με γυάλισμα της θαλάμης.
 
Εχε
Πόση διαφορά έχει ο 8 με τον 12 που μπορεί να κάνει ασύμφορο ένα φυσίγγι;Εδώ στην Αθήνα πωλείται το 30 8,60 και το 32 9,50 .Αφού ρίχνω 32 γιατί να μην προτιμήσω το rc 32 με 9,80 ;για να στηρίξω τον Έλληνα βιοτέχνη; Δηλ κοροιδευομαστε κιόλας;
Έχει μεγάλη διαφορά αν φτιάχνεις χιλιάδες φυσηγγια
 
Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με φυσηγγι σε 8αρι παφυλα τόσο σε μπαικαλ όσο και στην μαξους /302/390 προπαντός ο fiocchi 12/70/8 πράσινος είναι ότι ποιοτικότερος έχω ριξει
...καρμπόν Ηλια! ... Fiocchi 16/70/8 πράσινους, αυτούς γεμίζω τα τελευταία χρόνια...
 
Γιάννη είναι παλιά ιστορία δεν υπάρχει τίποτα αυτό που έμεινε ήταν και τι περίμενες από ένα φτηνό όπλο όπως τα μπαικαλ να έχουν καλά κομμένες θαλάμες; Άσε που άλλοι σε στέλνανε στο Πάπα......χα να στις διορθώσει για ένα κω..φυσιγγο.
Παναγιώτη είναι γνωστό ότι υπηρχε παρτιδα με τα παλια nsi sipe με το 8αρι μέταλλο που ο παφυλας αποχωριζοταν από το πλαστικό του καλυκα...
Δεν ήταν θεμα όπλου....

Εμένα ποτέ δεν μου έχει διμηουργηθει προβλημα με αυτο το υψος μετάλλου....


Κατά την γνώμη μου αυτό οφείλεται σε ελλατωματικη παρτιδα καλυκα αλλά κ στην γομωση που περιεχεται σε ενα τέτοιο φυσιγγι...

Αν κ για το δευτερο δεν είμαι σίγουρος καθώς παλαιοτερα βιοτεχνίες γέμιζαν ακόμα κ 33- 34γρ σε τέτοιους κάλυκες χωρίς να έχει υπάρξει η να έχει ακουστεί καποιο προβλημα....
 
Last edited:
Back
Top