Φυσίγγια για τρυγόνι

Πάρα πολύ καλές τιμές βλέπω... Θα πάω να πάρω και εγώ 1-2 κουτάκια το μεσημέρι, ένα 8αρι για τον πατέρα μου μάλλον γιατί έχει μόνο 7αρια και ένα για μένα μισόταπα ή διασποράς ό,τι βρω...
Gorilla Quail μισόταπα 31γρ. #9,5 λέτε να τα δοκιμάσω;;;.xm.
 
Πολύ πρωί για καμμια μπηχτη με κυλινδρο, αλλοιως άστα για τις μαυρες.
2*/3* σταθερό έχω για το δίκαννο τα θέλω, είδα και σήμερα τρυγονάκια τα οποία είναι φετινά ως επί το πλείστον και πετάνε ήρεμα και κοντά.. πιστεύω θα κάνουν καλή δουλειά, αλλιώς όπως είπατε μένουν για τις τσίχλες μετά...
ή αυτά θα πάρω ή κάνα 8αρι ή 9αρι διασποράς...
 
Γνωστός αρθρογράφος,σε γνωστό σημερινό έντυπο προτείνει για το τρυγόνι αρχικά 8αρι στη θαλάμη και δεύτερο τρίτο 7αρια τσοκ ντεμι* * *.
Αν ψηλώσουν τα πουλιά βάζουμε πιο στενό τσοκ..
Για τα δίκαννα γενικά τον κλασσικό συνδυασμό 1-3.. Όλα αυτά είναι λίγο πολύ σε όλους γνωστά..Απλά το αναφερω,Κουβέντα να γίνεται..:)
 
Last edited:
έχω πάρει όλες τις μάρκες που έχετε συζητήσει εδώ
έφθασα αισίως τα 27 κουτιά
περιμένω να μου πείτε που θα βρώ τρυγόνια και όλο το αποφεύγετε
καλή χρονιά σε όλους :)
 
έχω πάρει όλες τις μάρκες που έχετε συζητήσει εδώ
έφθασα αισίως τα 27 κουτιά
περιμένω να μου πείτε που θα βρώ τρυγόνια και όλο το αποφεύγετε
καλή χρονιά σε όλους :)
Αφού έχεις δεμένα τα περιστέρια, τι να τα κάνεις τα τρυγόνια;
27 κουτιά 7αρια να δώ τι θα τα κάνεις;
 
έχω πάρει όλες τις μάρκες που έχετε συζητήσει εδώ
έφθασα αισίως τα 27 κουτιά
περιμένω να μου πείτε που θα βρώ τρυγόνια και όλο το αποφεύγετε
καλή χρονιά σε όλους :)

Σε λαθος topic περιμενεις! Εδω γραφουμε μονο για φυσιγγια... .yelling. .my man. .sarcastic.
 
Πήγα και πήρα και τα ''εκλεκτά'' για αυριο, NAVARO 30 Νο 8. Βγήκε η παραδοσιακή ζύγαρια του πατέρα μου από την ντουλάπα, έγινε το καθιερωμένο ''σφάξιμο'' σε ένα από αυτά και η ''νεκροψία'' έδειξε:
1. Μπαρούτη: 1.63 CSB3 (κατά 90%)
2. Βύσμα: GUALANDI 21
3. Σκάγια 29,95 γραμμάρια, (14,5 το γραμμάριο)
4. Κάλυκας + Καψούλι: εδώ προβληματίστικα ενώ τα περσινά είχαν κάλυκα FIOCCHI 12 λαχανί και καψούλι 616 (επινικελλωμενο με άσπρο χαρτάκι), φέτος είχαν κάλυκα FIOCCHI 12 ITALY και καψούλι που μοιάζει, αν δεν κάνω λάθος, με το 688 (επιχαλκωμένο με άσπρο χαρτάκι)
Γίνεται, ρε παιδιά, κάλυκας FIOCCHI με καψούλι ΝΟΒΕL SPORT, τουλάχιστον εγώ δε θυμάμαι να το έχω ξαναδει.
Κατα τ' αλλα φαίνεται προσεγμένο στο κλεισιμό του με ελαφρά ''πάτημενο'' βύσμα, αυτά για τη θεωρία αυριο θα γίνει και η πρακτική δοκιμή.
 
Και το ακόμα πιο ''παράξενο'' , τώρα που έβαζα τα υπόλοιπα φυσίγγια του κουτιού στη φυσιγγιοθήκη, είδα οτι τα 10 έχουν καψούλι 688 επιχαλκωμένο και τα υπόλοιπα 616 επινικελωμένο, τι να πώ.
Από την άλλη αυριο θα έχω μια μάρκα φυσιγγίου αλλα στην ουσία δύο διαφορετικά φυσιγγια, αν δεν τραβάει το ένα θα ρίξω το άλλο.sarcastic..
 
Και το ακόμα πιο ''παράξενο'' , τώρα που έβαζα τα υπόλοιπα φυσίγγια του κουτιού στη φυσιγγιοθήκη, είδα οτι τα 10 έχουν καψούλι 688 επιχαλκωμένο και τα υπόλοιπα 616 επινικελωμένο, τι να πώ.
Από την άλλη αυριο θα έχω μια μάρκα φυσιγγίου αλλα στην ουσία δύο διαφορετικά φυσιγγια, αν δεν τραβάει το ένα θα ρίξω το άλλο.sarcastic..

Σπύρο δεν τα μέτρησα αλλά μόλις τώρα ετοιμάζοντας την φυσιγγιοθήκη μου, έτσι ακριβώς είναι και τα club nova που πήρα προχθές....
 
Σπύρο δεν τα μέτρησα αλλά μόλις τώρα ετοιμάζοντας την φυσιγγιοθήκη μου, έτσι ακριβώς είναι και τα club nova που πήρα προχθές....
Τι διάολο γίνεται ρε παιδιά??Πειράματα κάνει ο Κυργιας?.hit..hit. καλού-Κακού έχετε και άλλη μάρκα φυσιγγίων μαζί σας...
 
Πήγα και πήρα και τα ''εκλεκτά'' για αυριο, NAVARO 30 Νο 8. Βγήκε η παραδοσιακή ζύγαρια του πατέρα μου από την ντουλάπα, έγινε το καθιερωμένο ''σφάξιμο'' σε ένα από αυτά και η ''νεκροψία'' έδειξε:
1. Μπαρούτη: 1.63 CSB3 (κατά 90%)
2. Βύσμα: GUALANDI 21
3. Σκάγια 29,95 γραμμάρια, (14,5 το γραμμάριο)
4. Κάλυκας + Καψούλι: εδώ προβληματίστικα ενώ τα περσινά είχαν κάλυκα FIOCCHI 12 λαχανί και καψούλι 616 (επινικελλωμενο με άσπρο χαρτάκι), φέτος είχαν κάλυκα FIOCCHI 12 ITALY και καψούλι που μοιάζει, αν δεν κάνω λάθος, με το 688 (επιχαλκωμένο με άσπρο χαρτάκι)
Γίνεται, ρε παιδιά, κάλυκας FIOCCHI με καψούλι ΝΟΒΕL SPORT, τουλάχιστον εγώ δε θυμάμαι να το έχω ξαναδει.
Κατα τ' αλλα φαίνεται προσεγμένο στο κλεισιμό του με ελαφρά ''πάτημενο'' βύσμα, αυτά για τη θεωρία αυριο θα γίνει και η πρακτική δοκιμή.
Το 688ειναι πρασινο το 616 ειναι ασπρο
 
Το 688ειναι πρασινο το 616 ειναι ασπρο
Μπράβο δίκιο έχεις Ηλία! Το 616 όμως είναι επινικελωμένο (ασημί χρώμα) και άσπρο χαρτάκι όπως εχουν τα μισά φυσίγγια του κουτιού, τα άλλα μισά είναι επιχαλκωμένα με άσπρο χαρτάκι, μήπως είναι Ισπανικά UEE?
 
Ξέρετε τι δεν..ξέρω..Γίνεται καλυκας φιοκι να έχει καψουλι ισπανικό??
Η πχ καλυκας Νόμπελ σπορτ να έχει καψουλι κεντιτ??.xm.Εκτός και αν συνεργάζονται...
 
Ξέρετε τι δεν..ξέρω..Γίνεται καλυκας φιοκι να έχει καψουλι ισπανικό??
Η πχ καλυκας Νόμπελ σπορτ να έχει καψουλι κεντιτ??.xm.Εκτός και αν συνεργάζονται...
Αυτό με παραξένεψε και μένα Τάσο, τέλος παντων αυριο θα τα δούμε στην πράξη.
 
Back
Top