Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
κάνω μια σκέψη...
καμιά φορά πέφτουμε νομίζω όλοι στην παγίδα να αναζητούμε με εμμονή ενα πολύ πολύ φθηνό φυσιγγι για την τσίχλα και το κοτσύφι.. μεσα σε αυτους και εγώ.
ΑΛΛΑ ...έκατσα και σκεφτικά οτι ο κάτοικος τησ Αθήνας απο κάτοικο της επαρχίας εχει μια σημαντική διαφορά (έχω ζήσει και τα δύο)
... ο δεύτερος συνάντα εύκολα και σχεδόν ανέξοδα το θήραμα και λόγο συχνότητας εξόδων εχει και αρκετή κατανάλωση.
ο πρώτος (Αθήνα ή άλλη μεγάλη πόλη ) για να παει να τουφεκίσει τσίχλες εχει ενα έξοδο που συνήθως ξεπέρνα τα 20 ή και 25 ευρώ για τα μεταφορικά και την βόλτα .. και αυτά για ενα Σάββατο ή μια Κυριακή και ξανά την άλη εβδομάδα αν δεν έχει υποχρεώσεις..
με λίγα λόγια το κόστος ειναι μεγάλο , έως πάρα πολύ μεγάλο..
Στην έξοδο λοιπόν αυτή μια συνηθισμένη μέρα ίσως να έχει την τύχη να ρίξει 2 κουτιά φυσίγγια κατά μέσο όρο .. μπορει και 3 και 4 ή και 1 κουτι.
οπότε στη περίπτωση που αγοράσει ένα φυσίγγι με 5,9 ευρώ και ένα άλλο με 6,40 η διαφορά στην μέρα του ειναι κατα μέσο όρο 1 ευρώ (2 κουτιά).
Ετσι καταλήγω ο ίδιος οτι ψάχνω και αγοράζω ένα τίμιο για τις προδιαγραφές του φυσίγγιο.. να εχει μια καλή απόδοση που να μου πάει , χωρίς να ειναι απαραίτητα το φθηνότερο !και αυτό γιατί όπως είπα ποιο πάνω η έξοδος μου στοιχίζει πάρα πολύ σε σχέση με την διαφορά του 1 ευρώ σε δύο κουτιά!

Για να μήν παρεξηγηθώ .. δεν υποτιμώ τα οικονομικά φυσίγγια, το αντίθετο ... άλλωστε για αρχή φέτος πήρα μια κουτα lambro 30 με τιμή 5,6 που κατα γενική ομολογία έναι αξιοπρεπέστατα έως εξαιρετικά ... αλλά αν παω Γιάννενα με καμιά παγωνιά και ομίχλη ή καμιά χειμωνιά αν τύχει εδώ, θα έπαιρνα πχ ενα sipe που λέει ο Ευριπίδης ή κατι αντίστοιχο ειδικό φυσίγγιο κ ασ έκανε 0,5 - 0,7 ποια ακριβό το κουτί . φτάνει να μου άρεσε η τουφεκια του και να με κανε να νιώθω ποιο σίγουρος.
 
Last edited:
Σε υγρασιες κανουν τιποτε,εχουν αιματα?.xm.
Κοντά σε λίμνη που τα κυνηγησα ήταν αξιοπρεπή. Ακόμα και σε πρωινά με δροσιά. Σε μέρα με πολλή υγρασία ομως όλα έχουν θεμα οποτε θα δουλέψω MB classic και sipe που πάνε καλύτερα.
 
κάνω μια σκέψη...
καμιά φορά πέφτουμε νομίζω όλοι στην παγίδα να αναζητούμε με εμμονή ενα πολύ πολύ φθηνό φυσιγγι για την τσίχλα και το κοτσύφι.. μεσα σε αυτους και εγώ.
ΑΛΛΑ ...έκατσα και σκεφτικά οτι ο κάτοικος τησ Αθήνας απο κάτοικο της επαρχίας εχει μια σημαντική διαφορά (έχω ζήσει και τα δύο)
... ο δεύτερος συνάντα εύκολα και σχεδόν ανέξοδα το θήραμα και λόγο συχνότητας εξόδων εχει και αρκετή κατανάλωση.
ο πρώτος (Αθήνα ή άλλη μεγάλη πόλη ) για να παει να τουφεκίσει τσίχλες εχει ενα έξοδο που συνήθως ξεπέρνα τα 20 ή και 25 ευρώ για τα μεταφορικά και την βόλτα .. και αυτά για ενα Σάββατο ή μια Κυριακή και ξανά την άλη εβδομάδα αν δεν έχει υποχρεώσεις..
με λίγα λόγια το κόστος ειναι μεγάλο , έως πάρα πολύ μεγάλο..
Στην έξοδο λοιπόν αυτή μια συνηθισμένη μέρα ίσως να έχει την τύχη να ρίξει 2 κουτιά φυσίγγια κατά μέσο όρο .. μπορει και 3 και 4 ή και 1 κουτι.
οπότε στη περίπτωση που αγοράσει ένα φυσίγγι με 5,9 ευρώ και ένα άλλο με 6,40 η διαφορά στην μέρα του ειναι κατα μέσο όρο 1 ευρώ (2 κουτιά).
καταλήγω ο ίδιος οτι ψάχνω και αγοράζω ένα τίμιο για τις προδιαγραφές του φυσίγγιο.. να εχει μια καλή απόδοση που να μου πάει , χωρίς να ειναι απαραίτητα το φθηνότερο !και αυτό γιατί όπως είπα ποιο πάνω η έξοδος μου στοιχίζει πάρα πολύ σε σχέση με την διαφορά του 1 ευρώ σε δύο κουτιά!

Για να μήν παρεξηγηθώ .. δεν υποτιμώ τα οικονομικά φυσίγγια, το αντίθετο ... άλλωστε για αρχή φέτος πήρα μια κουτα lambro 30 με τιμή 5,6 που κατα γενική ομολογία έναι αξιοπρεπέστατα έως εξαιρετικά ... αλλά αν παω Γιάννενα με καμιά παγωνιά και ομίχλη ή καμιά χειμωνιά αν τύχει εδώ, θα έπαιρνα πχ ενα sipe που λέει ο Ευριπίδης ή κατι αντίστοιχο ειδικό φυσίγγιο κ ασ έκανε 0,5 - 0,7 ποια ακριβό το κουτί . φτάνει να μου άρεσε η τουφεκια του και να με κανε να νιώθω ποιο σίγουρος.

Κάπως έτσι όπως τα λες το βλέπω και εγώ, έτυχε να μου ταιριάξει ένα ελληνικό τσιχλοφύσιγγο πέρυσι που το πληρώνω εδώ Αθήνα 7Ε το κουτί. Αν για παράδειγμα στο 5μηνο της τσίχλας ρίξω 100 κουτιά φυσίγγια, θα μου βγει συνολικά 100-150 ευρώ παραπάνω από ότι αν έριχνα ένα φυσίγγι των 5,5-6 ευρώ. Ε είναι τόσο περισσότερα τα υπόλοιπα έξοδα του κυνηγιού και της καθημερινότητας γενικότερα που προσωπικά η διαφορά δεν μου λέει κάτι.
 
Εγω για το κυνηγι της τσιχλας εχω κατασταλλαξει σε 3 φυσιγγια γνωστης Ιταλικης εταιρειας και δυο ελληνικης. Κοινο τους χαρακτηριστικο η σταθερη συνταγη εδω και χρονια και η ελειψη εκπληξεων. Σαν μεσο ορο τιμης κινουμαι μεταξυ 6,50 και 7. Δεν ξαναπεφτω στην παγιδα του δοκιμασε το φυσιγγι του ταδε κατασκευαστη που κανει σημερα παπαδες γιατι ξερω οτι η χαρα θα ειναι συντομη.
 
Εγώ Παυλο τα χω περιορίσει σε 2 της ίδιας ιταλικής εταιρείας και ένα ντόπιο ;)
Toλι είμαι σίγουρος ότι και το άλλο ιταλικό θα σου άρεσε, όμως δυσεύρετο και ακριβό πλέον. Μόνο στο άλλο ελληνικό μου δεν βρισκόμαστε
 
Εγω για το κυνηγι της τσιχλας εχω κατασταλλαξει σε 3 φυσιγγια γνωστης Ιταλικης εταιρειας και δυο ελληνικης. Κοινο τους χαρακτηριστικο η σταθερη συνταγη εδω και χρονια και η ελειψη εκπληξεων. Σαν μεσο ορο τιμης κινουμαι μεταξυ 6,50 και 7. Δεν ξαναπεφτω στην παγιδα του δοκιμασε το φυσιγγι του ταδε κατασκευαστη που κανει σημερα παπαδες γιατι ξερω οτι η χαρα θα ειναι συντομη.
με βελτιωση ασχολείσαι , με τσοκ ασχολείσαι , φαινεσαι εμπειρος και καλο τουφεκι , για να ολοκληρωθείς πρπεπει να φτιαχνεις τα φυσίγγια σου φιλε , μονο τοτε θα δουλεψουν οι κανες σου σωστα αλλα και εσυ ο ιδιος , μια φιλικη συμβουκη εγραψα , αλλα σκεψου την
 
Παυλο ασε τα Ακ,νικε.....και στρωσου να γεμισεις κανα φυσιγγι...αλλα αστο καλυτερα γιατι μετα θα νομιζεις που ολα τα αγοραστα ειναι οδοντοκρεμες...και που να τα κουβαλας απο Ελβετια θα σε περασουν για ταλιμπαν.sarcastic.εδω που ερχεσαι εισαι ολη μερα με το ντουφεκι στη πλατη.hair.που να προλαβεις.sarcastic.
 
Εγώ φέτος πήρα να δοκιμάσω Super Kill sporting επειδή ήθελα να ρίξω sporting. Τα υπόλοιπα είναι όλα ιδιογόμωση. Αν μου κάνουν τα sporting θα φτιάξω και από αυτά ιδιογόμωση του χρόνου καλά να είμαστε :) Αν έχω καταλάβει καλά το ένα ιταλικό φυσίγγι που χρησιμοποιείται ευρέως είναι το RC32. Το θεωρώ κακό φυσίγγι για τον λόγο ότι αλλάζει συνεχώς η συνταγή του...
 
με βελτιωση ασχολείσαι , με τσοκ ασχολείσαι , φαινεσαι εμπειρος και καλο τουφεκι , για να ολοκληρωθείς πρπεπει να φτιαχνεις τα φυσίγγια σου φιλε , μονο τοτε θα δουλεψουν οι κανες σου σωστα αλλα και εσυ ο ιδιος , μια φιλικη συμβουκη εγραψα , αλλα σκεψου την

Φιλε μου δεν μπορεις να φανταστεις το ποσο θα το ηθελα. Γεμιζα απο 10 χρονων με τον πατερα μου και μονο οι αναμνησεις εκεινης της εποχης με κανουν να δακρυζω. Ελα τωρα ομως ση θεση μου. Ζω στο εξωτερικο, ταξιδευω συνεχεια σε ολο το κοσμο λογω δουλειας και κλεβω 3 με 4 βδομαδες το χρονο για να κυνηγησω Ελλαδα. Δεν θα μπορουσα για την ωρα να κανω φυσιγγια δικα μου, αν και πολυ θα ηθελα να τους εχω ολους τους κατασκευαστες χ©σμενους.
Κατα τα αλλα εχω κανει οπως επισης τις βελτιωσεις μου σε οπλο, τσοκ και κοιταξα για την ωρα να κρατησω σταθερη οσο βεβαια μπορω την υποθεση φυσιγγι, αγοραζοντας μονο απο ποιοτικες εταιρειες με σταθερη συνταγη και μεχρι τωρα πορευομαι πολυ καλα θα ελεγα. Βελτιωσεις προς τα πανω παντα ειναι δυνατες και παντα θα τις ψαχνω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top