Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κατάλαβα..όντως 6.80 είναι ακριβά για τσιχλοφυσιγγο..σίγουρα υπάρχουν καλύτερα κ πιο φθηνά..ΥΓ ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί οι κατασκευαστές αλλάζουν συνέχεια μπαρουτες..εφόσον το προϊόν τους είναι καλό..

Γεμιζεις με την πυριτιδα Χ και κερδιζεις πχ 20 λεπτα στο κουτι. Εαν αλλαξεις την πυριτιδα με καποια που προμηθευεσαι φτηνοτερα, το κερδος ειναι μεγαλυτερο. Και επειδη οι περισσοτερες, αν οχι ολες οι πυριτιδες, ειναι καλες, δεν κανεις εκπτωση στην ποιοτητα του φυσιγγιου. Αυτο που κανεις ομως ειναι οτι αλλαζεις τα βλητικα δεδομενα του, και γιαυτο πολλοι παραπονιουνται.
 
Γεμιζεις με την πυριτιδα Χ και κερδιζεις πχ 20 λεπτα στο κουτι. Εαν αλλαξεις την πυριτιδα με καποια που προμηθευεσαι φτηνοτερα, το κερδος ειναι μεγαλυτερο. Και επειδη οι περισσοτερες, αν οχι ολες οι πυριτιδες, ειναι καλες, δεν κανεις εκπτωση στην ποιοτητα του φυσιγγιου. Αυτο που κανεις ομως ειναι οτι αλλαζεις τα βλητικα δεδομενα του, και γιαυτο πολλοι παραπονιουνται.

Εγω παντως σπανια εχω δει αλλαγη σε πυριτιδα και το φυσιγγιο να βελτιωθηκε. Για μενα προσωπικα ενα φυσιγγι ειναι μια συνταγη. Αλλαζοντας συστατικα, αλλαζεις τη συνταγη το φυσιγγι αλλαξε και εσυ ψαχνεσαι. Και επειδη κανενας κατασκεταστης δεν σε ενημερωνει για τετοιες αλλαγες τα βαζεις και με τον εαυτο σου για οτι τυχον αποτυχιες εχεις αφου το φυσιγγι που εχει την ιδια εμπορικη ονομασια σου εχει αποδειξει τοσες φορες ποσο καλα αποδιδει.
 
Έτσι ακριβώς.τα βελτιώνουν προς το χειρότερο..για σκεφτητε να βγουν κινέζικες μπαρουτες..τότε πάμε χαμένοι...xm..sarcastic.
 
H διαδικασια αγορας φυσιγγιων ειναι συγκεκριμενη. Αγοραζεις 1-2 κουτια και τα δοκιμαζεις, και αν σου πανε καλα παιρνεις οση ποσοτητα μπορεις. Την επομενη φορα που θα αγορασεις, κανεις ακριβως την ιδια διαδικασια, πρωτα δοκιμη και μετα ποσοτητα. Ομοιως και για μας τους ιδιογομωτες, μονο που εμεις μπορουμε μεσω επεμβασεων στη συνταγη να διορθωσουμε το αποτελεσμα ευκολοτερα.
 
Το ίδιο είχε γράψει κάποτε κ ο χατζιωτης για τα έτοιμα φυσίγγια.πολυ σωστος!!πάντως ειναι δύσκολο να βρεις σταθερό φυσίγγι στο πέρασμα του χρόνου..έστω και για τσίχλες..
 
Κανονικα αυτος που εχει πιστοποιηση C.I.P. πρεπει να εχει τη συνταγη του σταθερη. Υπαρχουν ηδη μερικοι στην Ελλαδα που την εχουν. Ενα μεγαλο προβλημα ειναι και η αλλαγη της ποιοτητας της πυριτιδας απο τισ ιδιες τις εταιρειες. Η NSI για παραδειγμα αλλαξε φετος την ποιοτητα σε ολες τις διβασικες της και προξενει πονοκεφαλους σε οσους ειχαν πετυχημενες συνταγες με αυτες.
 
Τα σπορτιγκ του Lambro ομως εχουν αλλαξει πυριτιδα αν δε κανω λαθος. Η πιστοποιηση CIP νομιζω ειναι για την ασφαλεια των παραγομενων πιεσεων οχι για το στανταρισμα της συνταγης.
 
Τα σπορτιγκ του Lambro ομως εχουν αλλαξει πυριτιδα αν δε κανω λαθος. Η πιστοποιηση CIP νομιζω ειναι για την ασφαλεια των παραγομενων πιεσεων οχι για το στανταρισμα της συνταγης.

Βικτωρα χωρις να ειμαι 100% σιγουρος νομιζω οτι τωρα στο CIP εκτος της πιεσης ειναι υποχρεωτικη και η μετρηση της ταχυτητας και της ορμης.
 
Kαλα, και γω δεν διεκδικω δαφνες ειδικοτητας. Απλα επειδη σιγουρα εχει αλλαξει η συνταγη του Sporting και το σηματακι το εχει στο κουτι πανω, γιαυτο στο ειπα
 
http://www.cip-bobp.org/homologation/en/homologation_public
Ψάχνοντας στο manufacterer οι μόνες ελληνικές εταιρείες που βρήκα ήταν η ΔΟΡΚΑΣ και η Lambro(=Sotiris Nafpliotis). Η πρώτη δοκιμάζει μόνο τα 12/70 φυσίγγια της, η δεύτερη όλους τους τους τύπους.
Βρήκα και τον Κύργια επίσης δοκιμάζει όλους τους τύπους φυσιγγίων του και αυτός!
 
http://www.cip-bobp.org/homologation/en/homologation_public
Ψάχνοντας στο manufacterer οι μόνες ελληνικές εταιρείες που βρήκα ήταν η ΔΟΡΚΑΣ και η Lambro(=Sotiris Nafpliotis). Η πρώτη δοκιμάζει μόνο τα 12/70 φυσίγγια της, η δεύτερη όλους τους τους τύπους.
Βασιλη η δορκας παράγει τα Cal.12 μόνο σε 70mm φυσίγγια.δεν κατασκευάζει 76mm.μαλλον εννοείς οτι δεν πιστοποιεί τα μικρά διαμετρήματα...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: DrV
Εγώ εδώ και κάμποσα χρόνια βάζω euromix και έχω ξενιάσει, ρίχνω και κάνα σκοπευτικό.
Γιωργο να σε ρωτήσω αφού τα δουλεύεις κάμποσα χρόνια.έχω την εντύπωση οτι όταν γεμίζονταν με 8αρι μέταλλο ηταν καλύτερα από οτι τώρα..έχεις προσέξει κατι τέτοιο;μήπως άλλαξαν μπαρουτι σε αυτό το διάστημα;
 
Το μόνο που ίσως να έχει αλλάξει είναι ότι εχουν γίνει λίγο πιο συγκεντρωτικα.
 
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο για τα Euromix.
Τα δουλεύω 4-5 χρόνια τώρα χειμώνα καλοκαίρι και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Μαζί με τα RC 32 που επίσης είναι ένα πολύ ωραίο φυσίγγι,θα είναι οι επιλογές μου και φέτος...
 
Και 8-9 τα εχω ριξει και θεριζανε τα euromix στα τρυγονια
Τα δουλευα χρονια απλα πλεον κατω απο 6.20 το κουτι δεν τα βρισκω πουθενα
Οποτε κατεληξα στου Ζωτου τα οποια ειναι αντιστοιχα των euromix οπως μου εχουν δειξει και στην τιμη των 5.00 ευρω το κουτι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top