Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
θα σου απαντησω απο την δικη μου εμπειρια με αυτα τα φυσιγγια.το euromix λοιπον ειναι παρα πολυ αργο φυσιγγι παρ ολο που πολλοι το λενε για γρηγορο.στον καλο καιρο παιζει καλα αλλα τουλαχιστον εδω χανια μολις πιασουνε τα πρωτα κρυα νανακια.το πορτοκαλι παρα πολυ δυνατο.με το 7αρι κυνηγας μεχρι και περδικα στην εναρξη.προσεξε ομως στο κρυο εφετος μιλαμε για 4 βαθμους φιλος που τα δουλευειι 6 χρονια τωρα και κυνηγαμε μαζι ολες ζωντανες με πολλα αιματα.αντιθετα με το κιτρινο γεμισμενο με d20 το μονο προβλημα που ειχα ητανε η εντονη διατρηση λογω ταχυτητας.δηλαδη η τσιχλα επεφτε καμμια 6-7 μετρα μακρυτερα απο εκει που τη σκοτωνα.στα παραπανω ολες οι διαφωνιες δεχτες
Το αν ειναι αργο γρηγορο ενα φυσιγγι πιστευω ειναι θεμα στο πως "καθεται" στον καθενα και στην στον τροπο σκοπευσης του!δεν μπορω να πω οτι στα κρυα το euromix επεσε η αποδοση του,αλλα ουτε και στις υγρασιες !πρεπει να γινει δοκιμη στο 30αρι γιατι δεν εισαι ο μονος που το λεει για την αποδοση του
 
Ευριπίδη δεν εχω δουλέψει το 30αρι τορντο.Παρολο που το βρίσκω πανεύκολα εδώ στο νησί(6,00€)..Απο οτι ακούω απο όλους σας ομως πρόκειται για ενα εξαιρετικό φουσεκι..Θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε και οχι μόνο στην τσιχλα...
αυτα τωρα με τις τιμες ειναι που μου παιζουνε τα νευρα.εδω το κιτρινο το βρισκω 5.70 με 5.80 και οταν πηρα κιβωτιο 5.60.τι κερατα αναλογα τις περιοχες παιζουνε οι τιμες???? το πορτοκαλι 6 αριστον 6 euromix 5.80
 
αυτα τωρα με τις τιμες ειναι που μου παιζουνε τα νευρα.εδω το κιτρινο το βρισκω 5.70 με 5.80 και οταν πηρα κιβωτιο 5.60.τι κερατα αναλογα τις περιοχες παιζουνε οι τιμες???? το πορτοκαλι 6 αριστον 6 euromix 5.80
Ειναι οι κλασσικες παπατζες του τυπου "μεταφορικα κτλ" ναι εχεις δικιο φιλε μαγαζατορα αλλα ειπαμε.....
 
αυτα τωρα με τις τιμες ειναι που μου παιζουνε τα νευρα.εδω το κιτρινο το βρισκω 5.70 με 5.80 και οταν πηρα κιβωτιο 5.60.τι κερατα αναλογα τις περιοχες παιζουνε οι τιμες???? το πορτοκαλι 6 αριστον 6 euromix 5.80
Ευριπιδη ενδεικτικα σου αναφέρω οτι το γιουρομιξ εχει 6,80.λαμπρο τορντο πορτοκαλι και το αριστον το έχουν στα 7,20.Το λαμπρο κιτρινο 30γρ υποτίθεται οτι το ειχαν σε προσφορά για να καταλάβεις..Εγω μόνο απο απο ανάγκη περνω φυσιγγια απο εδώ..
 
το euromix λοιπον ειναι παρα πολυ αργο φυσιγγι παρ ολο που πολλοι το λενε για γρηγορο.στον καλο καιρο παιζει καλα αλλα τουλαχιστον εδω χανια μολις πιασουνε τα πρωτα κρυα νανακια.
Πως είναι δυνατόν να δημιουργούνται τόσο διαφορετικές εντυπώσεις για ένα φυσίγγι; :)
Εγώ πάλι το θεωρώ από κανονικό έως γρήγορο και φονικότατο σε όλους τους καιρούς.
Σε μέρες που πραγματικά η υγρασία δεν πήγαινε άλλο, ήταν μπαμ και κάτω. Η μόνη διαφορά υπήρχε στις πολύ σπάνιες μέρες με μεγάλη παγωνιά και υγρασία μαζί, τις οποίες η τσίχλα έπεφτε άμεσα απλά δεν γύριζε την κοιλιά της αμέσως στον ουρανό, έπεφτε κάνοντας μερικά τσαλιμάκια, δίνοντας σου την εντύπωση ότι θα την βρεις ζωντανή αλλά μέχρι να ακουμπήσει στο χώμα ψόφαγε και αυτό ξαναλέω ότι συνεβαινε άντε 5 μέρες τον χρόνο.
Μακάρι να μην το αλλάξει και να συνεχίσουμε να το βρίσκουμε γύρω στα 5,5€.

Υ.Γ. Πως να ξεχάσω ένα περπατητό με τον Δουλίτσα, που είχα φορτωθεί αυτά τα τελευταία προβληματικά Πυρκάλ και είχα σκαγιώσει όλη την πλάση και μόλις πήγαμε από το αμάξι και φορτώθηκα Euromix, άρχισαν να καίγονται η τσίχλες μονοτούφεκα;

Θα γράψω κάτι σοβαρά τώρα που μπορεί να φανεί υπερβολικό αλλά με τα Euromix κάνω και μεγάλη οικονομία. Δεν ευχαριστιέμαι όμως τουφεκίδι ρε παιδί μου αφού πέφτουν με την πρώτη ... .ha ha ha.
 
Baschieri MB32 Classic...
Σταθερό, καλοφτιαγμένο, όμορφος κάλυκας Gordon, μαλακή τουφεκιά, ακούει στο στοκ που βάζεις , σχεδόν παντός καιρού ...
Γύρω στα 6 ευρώ, ακόμα και λιγότερο για κούτα, ειναι μια πολύ καλή επιλογή, απόλυτα value for money !!!!
Μενιο που το βρισκεις κατω απο 6 ευρω? λεω να παρω απο τωρα κανα κιβωτιο για καβατζα
 
Πως είναι δυνατόν να δημιουργούνται τόσο διαφορετικές εντυπώσεις για ένα φυσίγγι; :)
Εγώ πάλι το θεωρώ από κανονικό έως γρήγορο και φονικότατο σε όλους τους καιρούς.
Σε μέρες που πραγματικά η υγρασία δεν πήγαινε άλλο, ήταν μπαμ και κάτω. Η μόνη διαφορά υπήρχε στις πολύ σπάνιες μέρες με μεγάλη παγωνιά και υγρασία μαζί, τις οποίες η τσίχλα έπεφτε άμεσα απλά δεν γύριζε την κοιλιά της αμέσως στον ουρανό, έπεφτε κάνοντας μερικά τσαλιμάκια, δίνοντας σου την εντύπωση ότι θα την βρεις ζωντανή αλλά μέχρι να ακουμπήσει στο χώμα ψόφαγε και αυτό ξαναλέω ότι συνεβαινε άντε 5 μέρες τον χρόνο.
Μακάρι να μην το αλλάξει και να συνεχίσουμε να το βρίσκουμε γύρω στα 5,5€.

Υ.Γ. Πως να ξεχάσω ένα περπατητό με τον Δουλίτσα, που είχα φορτωθεί αυτά τα τελευταία προβληματικά Πυρκάλ και είχα σκαγιώσει όλη την πλάση και μόλις πήγαμε από το αμάξι και φορτώθηκα Euromix, άρχισαν να καίγονται η τσίχλες μονοτούφεκα;

Θα γράψω κάτι σοβαρά τώρα που μπορεί να φανεί υπερβολικό αλλά με τα Euromix κάνω και μεγάλη οικονομία. Δεν ευχαριστιέμαι όμως τουφεκίδι ρε παιδί μου αφού πέφτουν με την πρώτη ... .ha ha ha.
Από ότι φαίνεται έχουν ταιριάξει άψογα με τις σκοπευτικές σου δυνατότητες τα euromix!
 
Γιώργο το γιουρομιξ ειναι πράγματι πολύ καλο το ρίχνω κατά διαστήματα απο τότε που γεμιζονταν με 8αρι μέταλλο.σε ν8-9 άλλα εχω ρίξει και το 9-10 και μάλιστα σε απογευματινό με εξίσου καλά αποτελέσματα..ΥΓ μια είπες για μονοτουφεκα (ξανα )θυμηθηκα το nsi sipe ν9 στο παλιό κουτι.Το καλύτερο περπατητο κυνηγι ειχα κανει κάποτε.Ισως να μην ήταν θέμα φυσιγγίου άλλα να ήταν η μέρα μου..Μια μέρα που είμαι σίγουρος οτι ποτε δεν θα μου ξανατυχει..Δεν είμαι και Αιγινητης...very funny.
 
Τι τιμές είναι αυτές που αναφέρετε ρε παιδιά;o_O
Θα βάλω τα κλάματα.goodboy.
Εδώ Θεσσαλονίκη οι τιμές είναι πολύ πιο υψηλές...
Και αν τα προηγούμενα χρόνια δεν μας απασχολούσε και τόσο,τώρα πρέπει να την ψάξουμε την δουλειά!!!
 
Εμένα το euromix μου έκανε περίεργα πράγματα το χειμώνα, δεν μπορώ να πω ότι το φχαριστήθηκα. Χτύπαγε την τσίχλα, Συνέχισε κανονικά και πεφτε ψοφια μετά από λίγα μέτρα. Ίσως να εμένα και πίσω στην τουφεκια. Έχω κρατήσει λίγα ακόμα για την έναρξη. Αλλά φυσίγγια σαν τα κίτρινα τα τορντο δεν έχω ξαναδεί, τρομερά εγώ όποιον μιλάω του τα προτείνω ανεπιφύλακτα.
 
Εμένα το euromix μου έκανε περίεργα πράγματα το χειμώνα, δεν μπορώ να πω ότι το φχαριστήθηκα. Χτύπαγε την τσίχλα, Συνέχισε κανονικά και πεφτε ψοφια μετά από λίγα μέτρα. Ίσως να εμένα και πίσω στην τουφεκια. Έχω κρατήσει λίγα ακόμα για την έναρξη. Αλλά φυσίγγια σαν τα κίτρινα τα τορντο δεν έχω ξαναδεί, τρομερά εγώ όποιον μιλάω του τα προτείνω ανεπιφύλακτα.
Σε τι καιρό τα έχεις δουλέψει τα κίτρινα;
 
Εμένα το euromix μου έκανε περίεργα πράγματα το χειμώνα, δεν μπορώ να πω ότι το φχαριστήθηκα. Χτύπαγε την τσίχλα, Συνέχισε κανονικά και πεφτε ψοφια μετά από λίγα μέτρα. Ίσως να εμένα και πίσω στην τουφεκια. Έχω κρατήσει λίγα ακόμα για την έναρξη. Αλλά φυσίγγια σαν τα κίτρινα τα τορντο δεν έχω ξαναδεί, τρομερά εγώ όποιον μιλάω του τα προτείνω ανεπιφύλακτα.
μαλλον πως οι δυο μας εχουμε θεμα γιατι δεν τις ριχνουμε με τη πρωτη και δεν ευχαριστιομαστε τουφεκιες.κριμααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Σε τι καιρό τα έχεις δουλέψει τα κίτρινα;
Και σε δύσκολο καιρό με κρύο με υγρασία και σε κανονικό καιρό. (απόγευμα περπατητα)
Τα euromix σε νορμάλ συνθήκες και ειδικά μια μέρα είχε και ζέστη, αλλά δεν μου πήγαιναν εμένα.
 
Μενιο που το βρισκεις κατω απο 6 ευρω? λεω να παρω απο τωρα κανα κιβωτιο για καβατζα

Πέρυσι ο Παπακωσταντίνου στη Χαλκίδα τα είχε 115 ευρώ την κούτα... Και ο Παρδαλάκης στο Αιγάλεω 120 ευρώ...
Φέτος δεν έχω ρωτήσει ακόμα, αλλά νομίζω οτι πλησιάζει ο καιρός να το κάνω.....;)
 
Πέρυσι ο Παπακωσταντίνου στη Χαλκίδα τα είχε 115 ευρώ την κούτα... Και ο Παρδαλάκης στο Αιγάλεω 120 ευρώ...
Φέτος δεν έχω ρωτήσει ακόμα, αλλά νομίζω οτι πλησιάζει ο καιρός να το κάνω.....;)
Νομίζω οι κούτες της B&P ειναι 10αρες, αν ρωτήσεις ρίξε μια ενημέρωση
 
Η τιμή αυτη γιαυτο το φυσίγγι με την ποιότητα που χαρακτηρίζει την Β&Ρ ειναι απλά καταπληκτική. Απο την άλλη πλευρά αν πάρω αυτη τη τιμή σαν μέτρο σύγκρισης για ελληνικά 32γρ φυσίγγια, τότε δεν θα έπρεπε κανένα απο αυτά να πωλείται πάνω απο 5 ευρώ το κουτί.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top