Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μένιο επειδή με προβλημάτισες κοίταξα την απόδειξη αλλα δεν τα γραφει αναλυτικά.
Πάντως επιμένω για 5,50.
 
Το είδα και εγω Γιάννη στην ιστοσελίδα που αναφέρει με ** η *** και παραξενεύτηκα.
Οσο για το οτι δεν γράφει τα υλικά που χρησιμοποιούνται αυτό είναι κάτι παραπάνω από συνηθισμένο και οφείλεται στην κουτοπονηριά του Ελληνα.Για να μην πω τίποτα άλλο....

Δεν είναι ο πρώτος διδάξας ο Έλληνας στη συγκεκριμένη πρακτική. Όσοι το κάνουν είναι για να κοροϊδέψουν τον κόσμο και όχι για να έχουν μια μυστική συνταγή...

Μη μου δικαιολογείς αυτή την τακτική του λαμόγιου.
 
Μένιο επειδή με προβλημάτισες κοίταξα την απόδειξη αλλα δεν τα γραφει αναλυτικά.
Πάντως επιμένω για 5,50.

Μπορεί να ειναι προσφορά τοποθέτησης, προώθησης κλπ...
Το πρωί κάνω τηλέφωνο για επιβεβαίωση και δρόμο .....ha ha ha.
 
Σήμερα πήρα απο τον Κένταυρο ένα κουτάκι για δοκιμή απο τα superkill Hunting Perfection με ανάμικτα 8-9
Τα έχει δοκιμάσει κανείς ;

http://www.superkill.gr/product.php?id=43
Το πυρα και εγω και τρια παιδια περσει δεν μασ αρεσε καθολου τουλάχιστον για τα οπλο μασ δεν έκανε. εχει μπαρουτι g3000καλυκα fiem με 686 καψουλι .32,5γρ.
 
Τι έγινε ρε παιδιά; Ξαφνικά θέλουμε να ξέρουμε τι μπαρουτι έχει το κάθε τσιχλοφυσιγγο; Τι θα βοηθήσει αυτό; Δηλαδή από την τιμή του κουτιού δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι δεν πρόκειται και για καμιά πανάκριβη μπαρουτι; Το θέμα για μένα δεν είναι να μου γράφει κάθε φορά τι μπαρουτι έχει αλλά να είναι ένα σωστά στημένο φυσιγγι. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει και το καψυλι και η τάπα κτλ κτλ. Δηλαδή αν του τελειώσει μια παρτίδα ταπες, να μην ξαναγεμισει αν δεν βρει την ίδια; Γιατί π.χ. μας ενδιαφέρει τόσο η μπαρουτι και όχι το lot αυτής;
Η κουτοπονηρια δεν αφορά την μπαρουτι αλλά πράγματα όπως η πίεση. Ο βιοτεχνης για να γλιτώσει πυριτιδα, ανεβάζει την πίεση με αποτέλεσμα να βγάζει ενα άχρηστο φυσιγγι.
 
Καλητερα να δοσουμε 1ευροπαραπανο και να παρουμε ενα φυσηγγακι που το ξερουμε και το εχει σταθερω ο κατασκευβαστησ χορισ να κανει πειράματα.εγω εκανα μια μικρή προμηθεια πυρα 30κουτια απο ρουμελιοτι με α1.20κουτια με 33γραμαρια που τα λεει αλφα.και10διασπορασ μεa1.34gr νουμερο 10σκαγια. τιμη 6,50το κουτι.
 
Τι έγινε ρε παιδιά; Ξαφνικά θέλουμε να ξέρουμε τι μπαρουτι έχει το κάθε τσιχλοφυσιγγο; Τι θα βοηθήσει αυτό; Δηλαδή από την τιμή του κουτιού δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι δεν πρόκειται και για καμιά πανάκριβη μπαρουτι; Το θέμα για μένα δεν είναι να μου γράφει κάθε φορά τι μπαρουτι έχει αλλά να είναι ένα σωστά στημένο φυσιγγι. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει και το καψυλι και η τάπα κτλ κτλ. Δηλαδή αν του τελειώσει μια παρτίδα ταπες, να μην ξαναγεμισει αν δεν βρει την ίδια; Γιατί π.χ. μας ενδιαφέρει τόσο η μπαρουτι και όχι το lot αυτής;
Η κουτοπονηρια δεν αφορά την μπαρουτι αλλά πράγματα όπως η πίεση. Ο βιοτεχνης για να γλιτώσει πυριτιδα, ανεβάζει την πίεση με αποτέλεσμα να βγάζει ενα άχρηστο φυσιγγι.

Δηλαδή Γιώργο όταν παίρνρις ένα κουτι φυσίγγια για αν δοκιμάσεις δεν σε ενδιαφέρει με τι ειναι γεμισμένο ;και αυτό δεν αφορά τα φυσίγγια για την τσίχλα μόνο.Το ίδιο γίνεται σε φυσίγγια για παπιά για φάσσες και για πέρδικα.
Γιώργο συμφωνώ ότι υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που καθορίζουν την αποτελεσματικότητα ενός φυσιγγιού.
Κάνοντας τις δοκιμές μας και χρησιμοποιώντας το στο κυνήγι θα βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
Όμως αυτά όλα δεν αναιρούν το οτι μια εταιρεία που σέβεται τον πελάτη και καταναλωτή , πρέπει να αναγράφει όχι στο κουτί αλλά στην ιστοσελίδα της τουλάχιστον τα βασικά υλικά που το αποτελούν.Εν προκειμένω τουλάχιστον τον τύπο της πυρίτιδας και του καψουλιού.Γιατί σύμφωνα και με τα δικά σου γραφόμενα θέλει να λειτουργήσει εκ του πονηρού ,αφού με μια φτηνή πυρίτιδα και ανεβάζοντας την πίεση βγάζει ένα φυσίγγι που δεν αντιπροσωπεύει αυτό που θα έπρεπε.
 
Καλητερα να δοσουμε 1ευροπαραπανο και να παρουμε ενα φυσηγγακι που το ξερουμε και το εχει σταθερω ο κατασκευβαστησ χορισ να κανει πειράματα.εγω εκανα μια μικρή προμηθεια πυρα 30κουτια απο ρουμελιοτι με α1.20κουτια με 33γραμαρια που τα λεει αλφα.και10διασπορασ μεa1.34gr νουμερο 10σκαγια. τιμη 6,50το κουτι.
Πόσο το έχει το διασποράς Ηλία?
 
λίγο πολύ τις μαιμουδιές τους όλοι τις κάνουν ειδικά με τις πιέσεις που λέει πιο πάνω ο Γιώργος

από εκεί και πέρα είναι καθαρά προτίμηση του καθενός πόσο καλά νοιώθει με το φυσίγγι που ρίχνει και φυσικά σημαντικό ρόλο παίζει και ο παράγοντας placebo,κακά τα ψέματα

η ιδιογόμωση είναι μονόδρομος αλλά που ο χρόνος πλέον για τέτοια
 
Πόσο το έχει το διασποράς Ηλία?
Τασο εγω το πηρα απο μαγαζι που φέρνει αυτα τα φυσηγγια.6.60.ευρο το κουτι μου κάνει καλητερη τιμη γιατι πηρα αρκετα ποσο τα πουλα ο ρουμελιοτησ δεν ξερω.παντοσ ειναι πολυ καλη τιμη για φυσηγγι διασπορασ 34gr. Mε a1.
 
Μου έκανε και εμένα εντύπωση όταν έψαξα σε κουτιά να βρω τα χαρακτηριστικά του φυσιγγιού που κάποια στιγμή, μου ταίριαξε....δεν τα βρήκα, το θεώρησα "ατιμία" και το παράτησα......
Σε επόμενο φυσίγγι που μου ταίριαξε, φίλος ερασιτέχνης ιδιογομωτής το άνοιξε και το "διάβασε" για μένα...

Όσον αφορά ταις κίχλαι, ο Ευρομίκτης μου ταιριάζει γάντι.......εδώ και 2 σεζόν, σταθερά μου δίνει αξιόπιστες τουφεκιές
 
Τασο εγω το πηρα απο μαγαζι που φέρνει αυτα τα φυσηγγια.6.60.ευρο το κουτι μου κάνει καλητερη τιμη γιατι πηρα αρκετα ποσο τα πουλα ο ρουμελιοτησ δεν ξερω.παντοσ ειναι πολυ καλη τιμη για φυσηγγι διασπορασ 34gr. Mε a1.
Δεν θα έλεγα απλώς καλή τιμή..Αλλά πολύ καλή τιμη για διασποράς 34γρ κ μάλιστα με Α1!!!!Το έριχνα πιο παλιά που το έβρισκα εδώ..πολυ καλό και δυνατουτσικο..Αλλά πιστεύω όλα τα φυσιγγια του ρουμελιωτη ειναι δυνατουτσικα..λάκτισμα κλπ..Τώρα δεν ξέρω.Εχω χρόνια να τα ρίξω.
 
Οι πολλές αλλαγές από παρτίδα σε παρτίδα,είναι ο λόγος που ποτέ δεν παίρνω κούτα.
Προτιμώ να πηγαίνω κάθε εβδομάδα και να παίρνω 2-3 κουτιά φυσίγγια και να κάνω την δουλειά μου.
Αχ αυτή η ιδιογόμωση...που θα πάει κάποια στιγμή θα ασχοληθώ....
 
Με 6,60 δεν βρίσκεις κάποιες φορές ούτε 32γρ... τρομερή τιμή...
Τα ΔΟΡΚΑΣ Διασποράς που πήρα 32γρ 7,20 έκαναν (θα μου μείνουν για τις τσίχλες από ότι φαίνεται)
 
Το είδα και εγω Γιάννη στην ιστοσελίδα που αναφέρει με ** η *** και παραξενεύτηκα.
Οσο για το οτι δεν γράφει τα υλικά που χρησιμοποιούνται αυτό είναι κάτι παραπάνω από συνηθισμένο και οφείλεται στην κουτοπονηριά του Ελληνα.Για να μην πω τίποτα άλλο....

Δημήτρη πριν περίπου 3 xρόνια ειχα επικοινωνία με το συγκεκριμενο κατασκευαστή για τα φυσίγγια του μέσω email. Οτι πληροφορίες ήθελα για τα φυσίγγια του μου τις πρόσφερε απλόχερα. Απο οτι θυμάμαι απο τότε τα περισσότερα του φυσίγγια ηταν γεμισμένα με Aquila. Ακομη θυμάμαι τη γκάμα φυσιγγίων του με μεσοταπα, απο τους πρώτους στην Ελλαδα και σε απόλυτα λογικές τιμές.
 
Στη τσιχλα που δεν ειναι σοβαρο κυνηγι,μπορεις να παραβλεψης το ποιοτικο φυσσιγκι,στα σοβαρα θηραματα για να αυξησεις στο μεγιστο την επιτυχια,και να μη σκορπας τα λεφτα σου επιβαλλεται η ιδιογομωση,Παυλο..well done.
Αν και καταλαβαίνω πως το λες Σαράντο και όχι όπως ακούγεται... θέλω να πω πως όλα τα κυνήγια και τα θηράματα είναι σοβαρά και αξίζουν τον σεβασμό μας, πρέπει να επιλέγουμε φυσίγγια αποτελεσματικά για το συγκεκριμένο θήραμα, όχι για να πάρουμε περισσότερα αλλά για να έχουμε κατα το δυνατό λιγότερα τραυματισμένα πουλιά.
Τώρα η κίχλα επειδή είναι μικρό και ταχύτατο θήραμα πιστεύω ότι, θέλει ποιοτικό φυσίγγιο που να δίνει ομοιόμορφες κατανομές, χωρίς κενά.
Όσο αφορά την οικονομία χρημάτων, στο φυσίγγιο της κίχλας, πιο μεγάλη οικονομία έχεις αν πάρεις ενα φυσίγγιο ποιοτικό και πληρώσεις και 1 ευρώ παραπάνω, από το να πάρεις ένα ''φτηνιάρικο'' φυσίγγιο μονο και μόνο λόγο κόστους και χάνεις, απο μειωμένη αποτελεσματικότητα του φυσιγγίου, τα 2πλάσια πουλιά από αυτά που θα έπερνες, άσε και τα νευρα σου... Οσο αφορά την ιδιογόμωση, στο κιχλοφύσιγγο δεν νομίζω να βγαζεις οικονομικό όφελος, το όφελος είναι στην σταθερότητα και στην απόλυτη προσαρμογή των φυσιγγίων σου, στα μέτρα του όπλου σου και στα δικά σου.
Μου έκανε και εμένα εντύπωση όταν έψαξα σε κουτιά να βρω τα χαρακτηριστικά του φυσιγγιού που κάποια στιγμή, μου ταίριαξε....δεν τα βρήκα, το θεώρησα "ατιμία" και το παράτησα......
Σε επόμενο φυσίγγι που μου ταίριαξε, φίλος ερασιτέχνης ιδιογομωτής το άνοιξε και το "διάβασε" για μένα...

Όσον αφορά ταις κίχλαι, ο Ευρομίκτης μου ταιριάζει γάντι.......εδώ και 2 σεζόν, σταθερά μου δίνει αξιόπιστες τουφεκιές
Τώρα η αναγραφή πληροφοριών πάνω στα κουτιά ή στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή ''α μη τι άλλο'' δείχνει ότι ο κατασκευαστής σέβεται το πελάτη ''αιμοδότη'' του, αναγνωρίζει την παιδεία και της γνώσεις του και προσπαθεί να του δώσει όσες περισσότερες πληροφορίες μπορεί γύρω απο το προϊον που παράγει. Το καλύτερο για μένα πέρα από την αναγραφή των υλικών που έχει το φυσίγγιο (κάτι που είναι εύκολο να το δείς και μόνο σου ''σφάζοντας'' ένα φυσίγγιο και ζυγίζοντας τα υλικά του) είναι η κοινοποίηση αντιγράφου του εντύπου των μετρήσεων του βλητικού σταθμού, για το συγκεκριμένο φυσίγγιο, κάτι που είδα στην ιστοσελίδα μιάς μικρης επαρχιακής εταιρίας "ΔΡΟΥΒΗΣ'' νομίζω από την περιοχή της Καλαμάτα.
Ένα φυσίγγιο στα 32γρ, που έριξα τα τελευταία 3 χρόνια στην κίχλα και ήταν ''τίμιο'' για τα λεφτά του, ήταν το JUNIOR του Παπαϊωάννου από το Θέρμο Αγρινίου με:
Κάλυκα-FIEM, Καψούλη-688, Μπαρούτη GRANOULAR και σκάγια ομοιόμορφα και στιλπνά, ο συγκέντρωτήρας τώρα δεν ξέρω ποιός είναι, αλλα έμοιαζε στο αμορτισέρ με του σκοπευτικού WINCΗESTER ΑΑ και τιμή, πέρσι τον Οκτώβρη, 5,80.
 
Φίλε Ζολω, ειδικά στις μονοβασικες δεν μου λέει απολύτως τίποτα η μπαρουτι. Ρίχνω το Euromix που γαμει κ δέρνει και έχω ρίξει με την ίδια μπαρουτι κάτι σαβουρες που είχε βγάλει οπλοπωλης της Αθήνας. Κοίταγες τον συγκεντρωτηρα μέσα στο φυσιγγι και το αμορτισερ είχε γίνει πλακέ. Έτρωγε η τσίχλα 3 τουφεκιες πανω της κ έκανε 1 λεπτο μέχρι να αποφασίσει να πέσει.
 
Κοίταγες τον συγκεντρωτηρα μέσα στο φυσιγγι και το αμορτισερ είχε γίνει πλακέ. Έτρωγε η τσίχλα 3 τουφεκιες πανω της κ έκανε 1 λεπτο μέχρι να αποφασίσει να πέσει.
Με τέτοιο σκορποσκαγιασμα λόγω πατηματος, η τσιχλα έτρωγε ένα σκαγι από το κάθε φυσίγγι γιαυτό και ήταν αναποφασιστη αν πρέπει να πέσει ή να περάσει το απέναντι βουνό και μετά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top