Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μακη τα φυσίγγια που δουλευω θελω να μην με πουλησουν στις καιρικες συνθηκες που θα αντιμετωπισο στον κυνηγοτοπο. Γιαυτο θελω να με καλυψουν σε ολο το φασμα τον καιρικων συνθηκων. Με τον Α καιρο να τραβανε και με τον Β να κλαινε ΔΕΝ με καλυπτουν.o_O
 
Μακη τα φυσίγγια που δουλευω θελω να μην με πουλησουν στις καιρικες συνθηκες που θα αντιμετωπισο στον κυνηγοτοπο. Γιαυτο θελω να με καλυψουν σε ολο το φασμα τον καιρικων συνθηκων. Με τον Α καιρο να τραβανε και με τον Β να κλαινε ΔΕΝ με καλυπτουν.o_O
Τάσο μου το δέχομαι και πιστεύω αυτό που λένε ότι <<ο σωστός ιδιογομωτής είναι πάντα μπροστά από το εμπορικό>> ;)
εγώ δεν έχω υπομονή να γεμίσω και σαν κλασσικός Ελληνάρας ψάχνω καλό και φθηνό
.sarcastic.
 
Καλο και φθηνο είναι μονο με καλο καιρο - λιακαδα και ο Θεος βοηθος. Εχω δει την sire και την S4 με υγρασία αλλα με νορμαλ θερμοκρασια να είναι ολες "αρσενικες" Ναι μεν τα πουλια επεφταν, αλλα όταν ετρεχαν 2 επανιελ να απορταρουν πριν πεσουν στο εδαφος εκαναν φτερο. o_O
 
Καλο και φθηνο είναι μονο με καλο καιρο - λιακαδα και ο Θεος βοηθος. Εχω δει την sire και την S4 με υγρασία αλλα με νορμαλ θερμοκρασια να είναι ολες "αρσενικες" Ναι μεν τα πουλια επεφταν, αλλα όταν ετρεχαν 2 επανιελ να απορταρουν πριν πεσουν στο εδαφος εκαναν φτερο. o_O
.fff..fff.
έχω φάει κι εγώ φόλες με υγρασία σαπίλα και s4
 
Αυτές τις κρύες μέρες αντιμετωπίσαμε όλοι πρόβλημα με το κρύο. Εντελώς τυχαία επειδή είχα ξεχάσει τα φυσίγγια στην Αθήνα βρήκα σε ένα μαγαζί στη Θήβα Πυρκαλ Άρτεμις και πήρα 7 άρια και 8 άρια.Αν είχε πουλιά θα τα είχα λιανισειτα 3 πουλιά που τουφεκισα έπεσαν ξερά χωρίς αίματα και δεν ήταν κοντα
 
Αυτές τις κρύες μέρες αντιμετωπίσαμε όλοι πρόβλημα με το κρύο. Εντελώς τυχαία επειδή είχα ξεχάσει τα φυσίγγια στην Αθήνα βρήκα σε ένα μαγαζί στη Θήβα Πυρκαλ Άρτεμις και πήρα 7 άρια και 8 άρια.Αν είχε πουλιά θα τα είχα λιανισειτα 3 πουλιά που τουφεκισα έπεσαν ξερά χωρίς αίματα και δεν ήταν κοντα
Αρτεμις που τα βρήκες βρε στου Μάμαλη;;;;
 
Αυτές τις κρύες μέρες αντιμετωπίσαμε όλοι πρόβλημα με το κρύο. Εντελώς τυχαία επειδή είχα ξεχάσει τα φυσίγγια στην Αθήνα βρήκα σε ένα μαγαζί στη Θήβα Πυρκαλ Άρτεμις και πήρα 7 άρια και 8 άρια.Αν είχε πουλιά θα τα είχα λιανισειτα 3 πουλιά που τουφεκισα έπεσαν ξερά χωρίς αίματα και δεν ήταν κοντα

Απο αυτά εχω καμιά 15 κουτιά .Τα περισσότερα 9άρια.Πριν απο αρκετά χρόνια που τα έριχνα με super pose είχαν ντουφεκιά κέντημα.Μετά τα σταμάτησα γιατί η ΠΥΡΚΑΛ έπαιζε με .....τις πυρίτιδες και τις αναλογίες και υπήρχαν διαφορές απο παρτίδα σε παρτίδα.Πάντως σκοπεύω στα επόμενα κυνήγια να ρίξω μερικά από αυτά.
 
Δεν υπάρχει φυσίγγι (και δεν θα υπάρξει κιόλας) που να κάνει σε όλους τους καιρούς. Μπορεί κάποιος όμως να βρει μια συνταγή που να έχει αποδεκτά αποτελέσματα σε κάποιους καιρούς και καλά σε κάποιους άλλους. Γενικά η υγρασία προκαλεί την απόδοση και φτάνει στα όριά του ένα φυσίγγι. Επειδή οι μεταβλητές είναι άπειρες είναι σχεδόν ακατόρθωτο να δημιουργηθεί μια εξίσωση βάσει της οποίας θα φαίνεται η αποτελεσματικότητα μιας συνταγής.
 
Να πω και γω λίγα πράγματα, στην όμορφη και ενδιαφέρουσα κουβέντα σας περί φυσιγγίων και καιρού.
Νομίζω ότι η πλειοψηφία των κυνηγών αντιμετωπίζει κάπως απλοϊκά το θέμα των φυσιγγίων. Θυμάμαι έναν φίλο του πατέρα μου, στα νιάτα του, σήμερα είναι 82 χρονών ο άνθρωπος, φανατικός ιδιογωμοτής εκείνα τα χρόνια. Έμπαινες στον χώρο που γέμιζε τα φυσίγγια του και νόμιζες ότι βρίσκεσαι σε πυρηνικό εργαστήριο, έβλεπες παντού, υγρόμετρα, μπαρόμετρα, θερμόμετρα, υγραντήρες, όργανα από δω, όργανα από κει κτλ κτλ κτλ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να δίνουμε περισσότερη σημασία σε κάποια καιρικά φαινόμενα. Ίσως μας αποπροσανατόλισαν λίγο τα χιόνια, ίσως μας απέσπασε την προσοχή η τηλεόραση με τα δελτία καιρού, ίσως είχαμε περισσότερο το μυαλό μας στο αν περνάνε οι δρόμοι ή αν βρούμε ξέχιονα να κυνηγήσουμε και λιγότερο ασχοληθήκαμε με τον καιρό. Το ότι είναι όλα άσπρα από τα χιόνια και ότι κάνει κρύο, δεν σημαίνει ότι επικρατεί ο ίδιος καιρός. Τις τελευταίες μέρες, όλος ο κόσμος είχε παράπονα με τα φυσίγγια. Η μέρα που το πρόβλημα έγινε εντονότερο ήταν η Κυριακή.

Ας θυμηθούμε όμως τι καιρό έκανε την Κυριακή. Από το Σάββατο το μεσημέρι ο καιρός άρχισε να αλλάζει, το θερμόμετρο έφτασε στιγμιαία και τους 16c στην Αθήνα. Αυτή η συμπεριφορά του καιρού συνεχίστηκε μέχρι το βράδυ με αντιστοιχία βέβαια και στην θερμοκρασία. Τα χιόνια έλιωναν με γοργούς ρυθμούς και το Σάββατο προς Κυριακή, δεν έκανε πάγο. Η απόλυτη άπνοια που επικρατούσε, μαζί με τα χιόνια που υπήρχαν ακόμα, δημιούργησαν ένα περιβάλλον παγωμένης υγρασίας το οποίο αποδείχτηκε βατερλό για όλα τα τσιχλοφύσιγγα. Φυσίγγια που χρησιμοποιούσαν κάποιοι για χρόνια, αποδείχτηκαν ανεπαρκή.

Άρχισε λοιπόν μια κουβέντα του στυλ, τι μπαρούτι έχουν αυτά, τι μπαρούτι έχουν εκείνα, βάλε 8άρια, βάλε 7άρια κτλ κτλ κτλ. Δεν δέχομαι με τίποτα να βάλω 7άρια στην τσίχλα. Δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ ότι πέφτει ο πράσινος στα 30 μέτρα με 7άρια και πρέπει να τουφεκίσω την τσίχλα με τα ίδια σκάγια. Τι να κάνουμε λοιπόν; Νομίζω ότι δεν υπάρχουν και πολλά που μπορούμε να κάνουμε, από την στιγμή μάλιστα που δεν είμαστε ιδιογωμοτές. Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει σε ένα φυσίγγι που με καλύπτει κατά το 70% αναφορικά με τις ελληνικές συνθήκες. Από κει και πέρα, η λύση σε τέτοιες πολύ εξειδικευμένες καιρικές περιπτώσεις είναι να βάλουμε λίγο πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη και να ανέβουμε μια κατηγορία σε ποιότητα.

Όλα αυτά βέβαια έχουν σημασία αφού έχουμε βεβαιωθεί ότι τα σκάγια μας πάνε εκεί που κοιτάμε γιατί αλλιώς και Remington να αγοράσουμε, πάλι τα φυσίγγια θα φταίνε.
 
Άρχισε λοιπόν μια κουβέντα του στυλ, τι μπαρούτι έχουν αυτά, τι μπαρούτι έχουν εκείνα, βάλε 8άρια, βάλε 7άρια κτλ κτλ κτλ. Δεν δέχομαι με τίποτα να βάλω 7άρια στην τσίχλα. Δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ ότι πέφτει ο πράσινος στα 30 μέτρα με 7άρια και πρέπει να τουφεκίσω την τσίχλα με τα ίδια σκάγια. Τι να κάνουμε λοιπόν; Νομίζω ότι δεν υπάρχουν και πολλά που μπορούμε να κάνουμε, από την στιγμή μάλιστα που δεν είμαστε ιδιογωμοτές. Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει σε ένα φυσίγγι που με καλύπτει κατά το 70% αναφορικά με τις ελληνικές συνθήκες. Από κει και πέρα, η λύση σε τέτοιες πολύ εξειδικευμένες καιρικές περιπτώσεις είναι να βάλουμε λίγο πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη και να ανέβουμε μια κατηγορία σε ποιότητα.

Όλα αυτά βέβαια έχουν σημασία αφού έχουμε βεβαιωθεί ότι τα σκάγια μας πάνε εκεί που κοιτάμε γιατί αλλιώς και Remington να αγοράσουμε, πάλι τα φυσίγγια θα φταίνε.

Κ εγω αυτης της αποψης ειμαι , κ αυτης της αποψης ειναι κ οι επαγγελματιες που γεμιζουν τα φυσιγγια τους... Δεν τους συμφερει να παραγουν ενα φυσιγγι που θα "καιει" τις τσιχλες τις 3-4 μερες του χρονου που οι συνθηκες θα ειναι πολυ χειμωνιατικες γιατι ολη την αλλη χρονια θα φαει φολα... Αλλλωστε οσο περνουν τα χρονια οι χειμωνιατικες μερες ειναι ολο κ λιγοτερες...
Τετοιες μερες μπορουμε να παρουμε να φυσιγγι λιγο καλυτερης ποιοτητας ( που δεν μεταφραζεται παντα σε αυξημενη τιμη) να βαλουμε 8αρια αντι για 9αρια κ ενδεχομενως να κλεισουμε κ λιγο το τσοκ...
 
lako πολύ καλό φυσίγγι και σταθερό
το παραδέχομαι το έχω δουλέψει λίγο λόγω της τιμής του και μόνο
αυτό το aquila με είχε αφήσει πολύ ικανοποιημένο

διορθώνω λάθος μου πριν 2 μέρες:
τα oscar gold 31 γρ.είναι γεμισμένα με G3000 και όχι GM3
http://oscargoldshotshells.wix.com/oscar-gold#!about2/c19w9
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top