Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εκεί τα κυνήγια τους είναι κυρίως μεγάλα θηράματα, αντε κ κανα τρυγόνι, ελάχιστοι ασχολούνται με φερμαριστα κ αυτοι θα χρησιμοποιούν διασποράς κ λύνεται το θέμα!
Εδω θα έκανε θραύση ο συνδιασμος 2* 4* Τώρα υπάρχουν με τα εναλαξιμα τσοκ κ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!
Τσοκακια και ας είναι της πλάκας.
 
Για τον φίλο μου τον Τάσο @tasos hunter
Ε ναι......Τώρα μάλιστα.........
Δεν μπορώ να πω κουβέντα..........
Και του ταιριάζει ωραία ο παραδοσιακος πλεκτος αορτηρας...

Με έναν τέτοιο μου το άφησε ο παππους μου(δώρο με την αγορά του οπλου στα τέλη της δεκαετίας του '80)αλλά μετά από λίγα χρόνια τον "άλλαξα" γιατί δεν τον εμπιστευόμουν ως προς την αντοχή, το δέρμα είχε ξεραθεί κ ανοίξει....

Στην άκρη για ενθύμιο....

View attachment 50055
Παρόμοιο πλεκτό αορτήρα είχε και το δικό μου καναδέζικο 16άρι ...
DSC00106_1.JPG
... αλλά, κι εγώ δεν του έκανα καθόλου συντήρηση, δυστυχώς, και ξεράθηκε το δέρμα κι έκοψε !!! :( :eek::(
Οπότε μετά πήρα και του έβαλα ένα συνθετικό (cordura ???) των 5 € ... Δεν του ταιριάζει και τόσο, κάπως χοντροκοπιά είναι, ειδικά στα δερμάτινα τελειώματα-κουμπώματα, αλλά ... δε βαριέσαι, η δουλειά να γίνεται ....yel. 20160228_154248.jpg
Ωραίο τσοκαρισμα!!!!!!!!:)
Το ίδιο τσοκαρισμα έχει το πλαγιο που έχω, πιο νέο μοντέλο όμως!
Αρίστο, δε θυμάμαι αν το έχουμε ξαναπεί, τις ίδιες σφραγίδες (από την τράπεζα δοκιμών του Κλίμοβσκ) έχει και το δικό μου Baikal (Izh 18), ίδια θαλάμη και αυλό, εκτός μόνο το τσοκάρισμα ... και τη χρονολογία, εσένα του 2002, εμένα του 2005 ... ;)
DSC00418-1.jpg
 
Αρίστο, δε θυμάμαι αν το έχουμε ξαναπεί, τις ίδιες σφραγίδες (από την τράπεζα δοκιμών του Κλίμοβσκ) έχει και το δικό μου Baikal (Izh 18), ίδια θαλάμη και αυλό, εκτός μόνο το τσοκάρισμα ... και τη χρονολογία, εσένα του 2002, εμένα του 2005 ... ;)
Μονοκαννο 12αρι, κατασκευής '97
και κάτω το επίσης μονοκαννο 36αρι, κατασκευής '93..

IMG_20220616_203700.jpg
 
Παρόμοιο πλεκτό αορτήρα είχε και το δικό μου καναδέζικο 16άρι ...
View attachment 50101
... αλλά, κι εγώ δεν του έκανα καθόλου συντήρηση, δυστυχώς, και ξεράθηκε το δέρμα κι έκοψε !!! :( :eek::(
Οπότε μετά πήρα και του έβαλα ένα συνθετικό (cordura ???) των 5 € ... Δεν του ταιριάζει και τόσο, κάπως χοντροκοπιά είναι, ειδικά στα δερμάτινα τελειώματα-κουμπώματα, αλλά ... δε βαριέσαι, η δουλειά να γίνεται ....yel. View attachment 50103

Αρίστο, δε θυμάμαι αν το έχουμε ξαναπεί, τις ίδιες σφραγίδες (από την τράπεζα δοκιμών του Κλίμοβσκ) έχει και το δικό μου Baikal (Izh 18), ίδια θαλάμη και αυλό, εκτός μόνο το τσοκάρισμα ... και τη χρονολογία, εσένα του 2002, εμένα του 2005 ... ;)
View attachment 50104
Μονοκαννο 12αρι, κατασκευής '97
και κάτω το επίσης μονοκαννο 36αρι, κατασκευής '93..

View attachment 50113
Και το ποζε που είναι πιο παλιο γύρω στο 1980 και κάτι τις ίδιες έχει



Και έχει και αυτή όπως εδώ του Τάσου που γράφει και τις πιεσεις
 
Σκέφτομαι να δώσω ένα Brain TM καθώς δε το χρειάζομαι πλέον. Ωστόσο είναι ένα καλό τσοκ και σκέφτομαι πως ίσως αξίζει να το κρατήσω για μελλοντική χρήση. Δύσκολα ξαναγοραζεται ένα premium τσοκ, ακόμη πιο δύσκολα βρίσκεται μεταχειρισμένο. Τι λέτε;
 
Σκέφτομαι να δώσω ένα Brain TM καθώς δε το χρειάζομαι πλέον. Ωστόσο είναι ένα καλό τσοκ και σκέφτομαι πως ίσως αξίζει να το κρατήσω για μελλοντική χρήση. Δύσκολα ξαναγοραζεται ένα premium τσοκ, ακόμη πιο δύσκολα βρίσκεται μεταχειρισμένο. Τι λέτε;
Αφου δε το θελεις πουλα το να βολευτει κανεις αλλος.
 
Σκέφτομαι να δώσω ένα Brain TM καθώς δε το χρειάζομαι πλέον. Ωστόσο είναι ένα καλό τσοκ και σκέφτομαι πως ίσως αξίζει να το κρατήσω για μελλοντική χρήση. Δύσκολα ξαναγοραζεται ένα premium τσοκ, ακόμη πιο δύσκολα βρίσκεται μεταχειρισμένο. Τι λέτε;
Ειχα το MR στην 155 κ δεν τα βρήκα μαζί του, μου έβγαζε ποιο κλειστή ντουφεκια από ένα τζεμινι + 5 δύο άστρα κ ψιλοντουφεκουσε (πολλές δοκιμές σε στόχο) μου το άλλαξε προς τιμή του με το "μπελ" (ανοιχτός κύλινδρος) με αυτό κυνηγάω μόνο ορτυκια με πολύ καλά αποτελέσματα!
Εσύ φίλε σε τι όπλο το έχεις; το δοκίμασες σε στόχο;
 
Ειχα το MR στην 155 κ δεν τα βρήκα μαζί του, μου έβγαζε ποιο κλειστή ντουφεκια από ένα τζεμινι + 5 δύο άστρα κ ψιλοντουφεκουσε (πολλές δοκιμές σε στόχο) μου το άλλαξε προς τιμή του με το "μπελ" (ανοιχτός κύλινδρος) με αυτό κυνηγάω μόνο ορτυκια με πολύ καλά αποτελέσματα!
Εσύ φίλε σε τι όπλο το έχεις; το δοκίμασες σε στόχο;
Κι εγώ σε 155 το είχα για κυνήγι λαγού και αγριόχοιρου. Με τα λαγοφυσιγγα απέδιδε καλύτερα από τα εργοστασιακά. Ήμουν ικανοποιημένος. Αλλά με τα δράμια δεν ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Το γύρισα κι εγώ σε πιο ανοιχτό τσοκ και χρησιμοποιώ μονόβολα πλέον. Λογικά θα μπει αγγελία να το χαρεί κάποιος άλλος.
 
Κι εγώ σε 155 το είχα για κυνήγι λαγού και αγριόχοιρου. Με τα λαγοφυσιγγα απέδιδε καλύτερα από τα εργοστασιακά. Ήμουν ικανοποιημένος. Αλλά με τα δράμια δεν ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Το γύρισα κι εγώ σε πιο ανοιχτό τσοκ και χρησιμοποιώ μονόβολα πλέον. Λογικά θα μπει αγγελία να το χαρεί κάποιος άλλος.
Η Brain έχει ειδικό τσοκ για τα δράμια (το buckshot ) όπως και για τα μονόβολα. Τα υπόλοιπα νομίζω προορίζονται περισσότερο για σκάγια. Οπότε εφόσον κυνηγάς και άλλα θηράματα με σκάγια και σου αποδίδει καλύτερα από τα εργοστασιακά τότε γνώμη μου είναι δεν αξίζει να το πουλήσεις αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.
 
Παιδιά έχει χρησιμοποιησει κανείς εκτεταμένα το ΜΡ27 σπορτινγκ στο σκοπευτήριο? Αν ναι πως σας φανηκε? Έχει διαφορά σε αισθηση απο το απλό? Αξίζει να το παρει κανείς? Ειναι πολυ δελεαστική η τιμή του.
 
Παιδιά έχει χρησιμοποιησει κανείς εκτεταμένα το ΜΡ27 σπορτινγκ στο σκοπευτήριο? Αν ναι πως σας φανηκε? Έχει διαφορά σε αισθηση απο το απλό? Αξίζει να το παρει κανείς? Ειναι πολυ δελεαστική η τιμή του.
Καθόλου βολικό, κουραστικό, πολύ μπροστοβαρο, καθόλου καλή κίνηση, σκληρό πολύ. (Αυτό το εργαλείο για κυνήγι κάνει)
 
Σε ενοχλουσε Βαγγέλη? Κατα τα άλλα? Επωμιζόταν καλά ή το διόρθωνες? Σκανδάλη? Άνοιξε κλείσε?
Γενικά δε μου άρεσε σε αντίθεση με το ΑΤΑ το sporting που μου αρέσε πολύ!!! Το αναφέρω γιατί είναι στην ίδια οικονομική κατηγορία........Αν και γενικά είμαι αντίθετος στα Τουρκικά προϊόντα......
 
Γενικά δε μου άρεσε σε αντίθεση με το ΑΤΑ το sporting που μου αρέσε πολύ!!! Το αναφέρω γιατί είναι στην ίδια οικονομική κατηγορία........Αν και γενικά είμαι αντίθετος στα Τουρκικά προϊόντα......
Βοηθας αφανταστα! Για πες λιγα πραγματα για το ata αν θελεις. Αντικειμενικα χωρις να σκεφτεσαι οτι ειναι τουρκικο, αν μπορεις. Μιλας για το ata sporter ή το απλο? Σε επρηξα το ξερω.
 
Βοηθας αφανταστα! Για πες λιγα πραγματα για το ata αν θελεις. Αντικειμενικα χωρις να σκεφτεσαι οτι ειναι τουρκικο, αν μπορεις. Μιλας για το ata sporter ή το απλο? Σε επρηξα το ξερω.
Δε με επρηξες καθόλου ,αλίμονο.... Λοιπόν το ΑΤΑ (δεν θυμάμαι πως λέγεται το μοντέλο,είναι πάντως sporting) είναι ένα πολύ όμορφο όπλο αντίγραφο του beretta 686 με εξαιρετικα ξύλα και πολύ καλό ζύγισμα...... Έχει το συγκεκριμένο κανες 76 cm. Το έπιασα στο σκοπευτήριο από φίλο και ήταν σαν να το είχα χρόνια..... Πήγαινε μόνο του....... Το baikal με απογοήτευσε, ήθελα να το αγοράσω το έφερε ένα παιδί στο σκοπευτήριο μια που το έπιασα και μια που το άφησα πολύ αζυγιστο πολύ μπροστοβαρο και χοντροκομμένο.....
 
Βοηθας αφανταστα! Για πες λιγα πραγματα για το ata αν θελεις. Αντικειμενικα χωρις να σκεφτεσαι οτι ειναι τουρκικο, αν μπορεις. Μιλας για το ata sporter ή το απλο? Σε επρηξα το ξερω.
Και κάτι άλλο αν σε ενδιαφέρει,το ΑΤΑ έχει μηχανική σκανδάλη,όχι αδράνειας.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top