Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πως προτεινεις να τους αποκαλουμε?
οπλοδιορθωτές
(αν όχι μαστροχαλαστές)
Να σε ρωτησω κατι. Οι κομμενες καννες πρεπει να ειναι δηλωμενες στο δελτιο κατοχης?
ασφαλώς
πρέπει να ανγράφεται ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ το μήκος τους
 
Να σε ρωτησω κατι. Οι κομμενες καννες πρεπει να ειναι δηλωμενες στο δελτιο κατοχης?
Σε κάθε ανανέωση άδειας κατοχής στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου ο αστυνομικός έβγαλε μεζούρα.Θεωρητικα το κόψιμο των καννων πρέπει να συνοδεύει δήλωση του οπλουργου και τον λόγο που έγινε.
 
Last edited:
Εξαρτάται....
Πχ εμένα καμία ακκο δεν αναγραφει μήκος καννης,κ ουδέποτε έχει μετρηθεί το μήκος τους κατά την ανανέωση..
Μόνο διασταύρωση αριθμών.....
Πράγμα που σημαίνει πως αν θέλω τις κόβω(μέσα στα όρια που ορίζει ο νόμος) χωρίς αυτό να...φανεί στην πορεια.....

Όταν όμως αναγράφεται εξαρχής το μήκος της καννης κ αυτή κοπεί στο μέλλον εννοείτε πως πρεπει να δηλωθεί....
 
Εξαρτάται....
Πχ εμένα καμία ακκο δεν αναγραφει μήκος καννης,κ ουδέποτε έχει μετρηθεί το μήκος τους κατά την ανανέωση..
Μόνο διασταύρωση αριθμών.....
Λάθος του υπευθύνου στο Τ.Α.
πάντα μεζούρα και μέτρημα σε κάθε ανανέωση

Πράγμα που σημαίνει πως αν θέλω τις κόβω(μέσα στα όρια που ορίζει ο νόμος) χωρίς αυτό να...φανεί στην πορεια.....
Ώπαααα
ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ
κανονικά απαγορεύεται τέτοια μεταποίηση όπλου
άσχετα εάν μπορούν ή δεν μπορούν να το ελέγξουν
(ευτυχώς δεν έχουν ζυγαριές στα Τ.Α.)

Όταν όμως αναγράφεται εξαρχής το μήκος της καννης κ αυτή κοπεί στο μέλλον εννοείτε πως πρεπει να δηλωθεί....
Α γεια σου! με χαρτί οπλουργού που θα λέει ότι την έκοψε λόγω διόγκωσης
 
Ώπαααα
ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ
κανονικά απαγορεύεται τέτοια μεταποίηση όπλου
άσχετα εάν μπορούν ή δεν μπορούν να το ελέγξουν
(ευτυχώς δεν έχουν ζυγαριές στα Τ.Α.)
Ένα παράδειγμα έδωσα δεν είπα ότι εχω σκοπό να το κάνω...
Εννοείτε πως για μια τέτοια ενέργεια θα ενημέρωνα εκ τον προτερων....

Έτσι είναι όπως το λες....
 
Last edited:
Ένα παράδειγμα έδωσα δεν είπα ότι εχω σκοπό να το κάνω...
Εννοείτε πως για μια τέτοια ενέργεια θα ενημέρωνα εκ τον προτερων....

Έτσι είναι όπως το λες....
το κατάλαβα
αλλά μας διαβάζουν διάφοροι και μπορεί να παρασυρθούν
 
Δημήτρη νομίζω ότι δε θα μαλακώσει έτσι. Το σφίξιμο έχει να κάνει με την επαφή του σίδερου της πάπιας με τη μπασκουλα. Δοκίμασε να γυαλισεις τα σημεία επαφής με ψιλό ντουκοχαρτο. Πρόσεξε μη χαλάσεις το σχήμα. Αν δε τοχεις άσε να στο κάνει οπλουργος. Επίσης σφίγγει η χαλαρώνει με χτύπημα του αγγιστρου που ασφαλίζει η πάπια. Το δεύτερο μη το επιχειρήσεις καν μόνος.
Αν είναι αυτόματοι οι εξολκεις θα μαλακώσει με κόψιμο 1-2 σπειρών. Το έχω κάνει εγώ στο ποζε. Αν είναι απλοί όχι.
 
Αν είναι αυτόματοι οι εξολκεις θα μαλακώσει με κόψιμο 1-2 σπειρών. Το έχω κάνει εγώ στο ποζε. Αν είναι απλοί όχι.
Ναι στο ποζε με τους αυτόματους το έχω κάνει και εγώ γιατί ηταν υπερβολικά σφιχτό και δυσκολευόμουν να το κλεισω και έχει μαλακώσει αρκετά. Το ίδιο μπορεί να γίνει και στο πλαγιο αν έχει αυτόματους.
Τα υπόλοιπα θα στρώσουν με την χρήση σιγα σιγά .
 
Αυτό λέω κι εγώ πέτυχε το χειρουργείο; Γιατί το δίνει; Με τα εναλλασσόμενα τη ρυθμίζεις τη τουφεκιά όπως θέλεις εσύ .Τι άλλο έχει φτιάξει;
Ορισμένοι τα δίνουν γιατί μάλλον τα έφτιαξαν επειδή το άκουσαν ακριβώς όπως το άκουσαν
Κάποιος που κυνηγάει με καραμπίνα μια ζωή και έχει σκοπό να συνεχίσει να κυνηγάει ένα δίκαννο με 61 πόντους κάννη και υπέρ-ελαφρύ μπορεί να μην του είναι τόσο οικείο όσο νόμιζε, δεν ισχύει για όλους αλλά ισχύει
Το φτιάχνουν και μετά το βάζουν για πούλημα
Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν οι υπερβολές ούτε πρός τα πάνω ούτε πρός τα κάτω, και σε βάρος και σε μήκος
 
Το τσοκαρισμα είναι στα τελευταία εκατοστά της κάννης.Μια μελέτη παλιότερα έλεγε ότι η τουφέκια διαμορφώνεται στα τελευταία 2 εκ του τσοκ. Το τσοκαρισμα είναι χοντρικά στα τελευταία 10εκ και λιγότερο.Οποτε..
 
Το τσοκαρισμα είναι στα τελευταία εκατοστά της κάννης.Μια μελέτη παλιότερα έλεγε ότι η τουφέκια διαμορφώνεται στα τελευταία 2 εκ του τσοκ. Το τσοκαρισμα είναι χοντρικά στα τελευταία 10εκ και λιγότερο.Οποτε..
Οποτε μαλλον επηρεαζεται.
 
Ότι παίρνοντας το όπλο πας και διαμορφώνεις τα τσοκαρισματα αν δεν σου αρέσουν αυτά που έχει .Κόβοντας λίγο λίγο την κανη μπορεί να πετύχεις την σύσφιξη που θέλεις αλλά την ντουφέκια που πρέπει δεν θα την βγάζει διότι θα έχεις ένα μικρό σε μήκος τσοκαρισμα χωρίς παράλληλο τμήμα στο τέλος,και κρίνοντας τα τσοκ όλα είναι κωνικά και παράλληλα εκτός από το tegue .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top