Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εάν δε κάνω λάθος μόνο η Αγγλία έχει κάποια σχολή που μπορείς να πάρεις την άδεια του λεγόμενου οπλουργου αφού κανείς και πρακτική εξάσκηση μετά σε κάποια κατασκευαστική εταιρία όπλων ,εάν το θυμάμαι καλά.

Φέρλαχ! Αυστρία!! Ίσως η πιο γνωστή στην Ευρώπη... Νομίζω έχει και το Βέλγιο κ η Γερμανία
 
Θα συμπλήρωσω και ένα ερώτημα εάν ρίχνουμε μόνο μονοβολα οι κανες των δικανων συγκλίνουν και στέλνουν ακριβώς το ίδιο την ντουφέκια στα 36 μέτρα π.χ και εμείς ρίχνουμε στα 60 με μονοβολο θα πετύχεις και με τις δύο πότε ακριβώς το στόχο?
 
Νομίζω μόνο στην Αυστρία υπάρχει σχολή οπλοκατασκευαστων. Στην Ελλάδα ακόμη και τα μονοκανα που παρήχθησαν παλιότερα νομιζω όλα είχαν απλά συναρμολογηθει εδώ. Επειδή έγραψα και σε άλλη συζήτηση και ίσως φανεί πως από φθόνο προσπαθώ να μειώσω κάποιους συμπατριώτες, να πω ότι αν έστω και ένα από τα <ιερά τέρατα > της πρωτοπορίας (όπως τα εμφανίζουν κάποιοι εδώ μέσα, δυστυχώς πολλές φορές από αμετροεπεια αυτοπροβαλονται), είχε εφεύρει κάτι, θα είχε παγκόσμια αναγνώριση. Στην πατρίδα μας δεν φτιάχνουμε ούτε κατσαβίδι και αρκούμαστε να παινευουμε τα αρχ... α μας και να λιβανιζουμε το παρελθόν. Οι Τούρκοι που σωστά για ιστορικούς λόγους τους αναθεματιζουμε, είχαν και επί Οθωμανών οπλικη βιομηχανία, το να λέμε συνέχεια ο Έλληνας είναι ο πρώτος, δεν μας ωφελεί αν δεν το αποδεικνύει στην πράξη . Για να φανεί η δυσκολία κατασκευής βάσης με αξιώσεις Γιάννη, άκου αυτό : το πρώτο σουπερποζε ήταν το Merkel και η βάση του είναι από τις δυσκολότερες στην κατασκευή, παλιότερα η Lang νομιζω στην Βρετανία, αν και από τις κορυφαίες, παραγγελνε τα όπλα και πρόσθετε το όνομα της και το φινίρισμα μόνο και τα πούλαγε για δικά της, το ίδιο ή ισπανική ΑΥΑ.
 
Θα συμπλήρωσω και ένα ερώτημα εάν ρίχνουμε μόνο μονοβολα οι κανες των δικανων συγκλίνουν και στέλνουν ακριβώς το ίδιο την ντουφέκια στα 36 μέτρα π.χ και εμείς ρίχνουμε στα 60 με μονοβολο θα πετύχεις και με τις δύο πότε ακριβώς το στόχο?
ΆΝ οι κανες έχουν ρυθμιστεί (απίθανο στα σημερινά δίκανα), για σύγκλιση στα Χ μέτρα, θα συγκλίνουν σε μία άλλη απόσταση ( συνήθως μακρύτερα) με μονοβολα, και αυτή θα είναι διαφορετική για διαφορετικές γομώσεις. Σε όλα τα express είναι μια διαδικασία σχολαστικη και συχνά δύσκολη που γίνεται στο εργοστάσιο με πιστοποίηση. Οιι Γερμανοί τα τελευταία χρόνια έχουν εξελιχθεί πολύ σε αυτό ( να ένα ακόμα παράδειγμα αυθεντικής πρωτοπορίας) με νέους τρόπους σύνδεσης των κανων.
 
Είναι ψέμα του αγγλικού σωβινισμου πως ο Robertson έφτιαξε το πρώτο ποζε. Το merkel προηγήθηκε αρκετά χρόνια, και ήταν το πρώτο που παρήχθη βιομηχανικά, αλλά το πρώτο ιστορικά ήταν ένα γαλλικό, μου διαφεύγει το όνομα , πεντγο ή κάπως έτσι.
 
Οι δικοί μας συναρμολογουσαν τα κομμάτια και απλα επεμβαίναν όπου χρειαζόταν στην εφαρμογη.Οτι έκανε και το εργοστάσιο της νισσαν στο Βόλο συναρμολογουσε τα κομμάτια.Βεβαια να ξερεται το είχα ξαναγράψει τα τελευταία χρόνια είχε κατασκευάσει όπλο ο αραπκουλες και ενώ είχε την άδεια από το κράτος με πουστιες δεν του επέτρεψαν να συμμετέχει στο διαγωνισμό του στρατού .Είναι πονεμένη ιστορία που κάποιος μίλησε αλλά το πνίξανε γρήγορααυτα από λίγες πληροφορίες που έμαθα εννοείται το όπλο ήταν πολύ καλό και πολύ οικονομικότερο από των υπολοίπων και του το κατέσχεσαν και δεν του το έδιναν μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες έχω ακούσει επίτηδες χωρίς νομότυπο λόγο.
 
Λευτέρη,
Απ' ότι γράφει η Merkel στην ιστοσελίδα της, άρχισε να φτιάχνει όπλα το 1898.

Λευτερη ο τύπος Merkel τελειοποιηθηκε από αυτά τα αδέρφια, αλλά είχαν φτιαχτεί όπλα παρόμοια πιο πριν. Τα πρώτα όπλα που φτιάχτηκαν με δύο κάνες δεν ήταν πλαγιοκανα αλλά ποζε, και φτιάχτηκαν στην Ιταλία γύρω στα 1600. Οπισθογεμες δικανο όμως το πρώτο ιστορικά είναι το γαλλικό ποζε που ανέφερα. Πολυ πριν την εμφάνιση του boss από τοJ Robertson είχαν φτιαχτεί αρκετά ποζε σε Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία, έχω τα σχετικά άρθρα σε βιβλία αλλά βρίσκομαι μακριά από το σπίτι μου και δεν μπορώ να τα συμβουλευτω, όταν μπορέσω θα τα γράψω.
 
Εάν δε κάνω λάθος μόνο η Αγγλία έχει κάποια σχολή που μπορείς να πάρεις την άδεια του λεγόμενου οπλουργου αφού κανείς και πρακτική εξάσκηση μετά σε κάποια κατασκευαστική εταιρία όπλων ,εάν το θυμάμαι καλά.Ενοειται πως πρέπει να έχεις πολλές γνώσεις διαφόρων αντικειμένων και θα μάθεις και το θέμα επεξεργασίας ξυλου(κοντάκι).Εδώ ακριβώς δεν είναι συνυφασμένο το οπλουργος να είναι και κοντακας αν και υπήρχαν ν κάποιοι αλλά όσο περνάει ο καιρός εξαλείφονται και διαχωρίζονται.
Σωστά τα λες. Επειδή είχα επαγγελματικό ενδιαφέρον σαν μηχανολόγος μηχανικός είχα ρωτήσει τον Νικήτα και μου απάντησε ότι στην Αγγλία για να πάρεις άδεια οπλουργού (gunmaker) πρέπει να έχεις επταετή πιστοποιημένη θητεία σε φτασμένους μαστόρους. Το πιστοποιούν και το απαιτούν οι ίδιοι οι μάστορες προστατεύοντας έτσι το επάγγελμά τους.

Η μόνη σχολή πανεπιστημιακού επιπέδου αποκλειστικά για όπλα είναι η Φέρλαχ στην Αυστρία. Στις υπόλοιπες χώρες καλύπτονται ή αποτελούν ειδίκευση των μηχανολόγων μηχανικών.

Εξ αντικειμένου γνωρίζω ότι στα τμήματα των μηχανολόγων στα πολυτεχνεία και στα ΤΕΙ διδάσκονται μαθήματα που έχουν άμεση σχέση με την λειτουργία και την κατασκευή πυροβόλων όπλων από το πρώτο μέχρι το τελευταίο εξάμηνο. Θεωρώ ότι το γνωστικό αντικείμενο ενός οπλουργού υπερκαλύπτεται από αυτό ενός μηχανολόγου μηχανικού κατά πολύ.

Επίσης τα διεπιστευτήρια ενός μάστορα με τα οποία αδειοδοτείται σαν οπλουργός δεν τα γνωρίζω. Θα ήθελα όμως να τα μάθω γιατί δεν αντιλαμβάνομαι (το υποψιάζομαι όμως) πως γίνεται στα αστυνομικά τμήματα να απαιτούνται και να γίνονται δεκτές γνωματεύσεις οπλουργών μαστόρων και να απορρίπτονται γνωματεύσεις μηχανολόγων μηχανικών (μου έχει συμβεί).

Επίσης το αντικείμενο αυτό είναι πολύ μεγάλο, θεωρώ ότι χρήζει πολλής κουβέντας και ίσως να χρειάζεται ενα νέο κεφάλαιο γιατι είμαστε ήδη εκτός τοπικ.
 
Eχω βρει ενα μεταχειρισμενο σοβιετικο baikal ij26. Μπορει καποιος να με πληροφορησει σχετικα?
Πολυ το θεωρούν το καλυτερο πλαγιοκαννο της baikal, μαζί με το αμέσως επόμενο μοντέλο ij54 που είναι παρομοιο με τον ίδιο μηχανισμό anson deeley κ την ίδια στιβαρη κατασκευή κ ποιότητα...
Και ίσως όχι άδικα αρκεί να αναλογιστούμε ότι πολλά από αυτά λειτουργουν υποδειγματικά μέχρι κ σημερα κουβαλώντας πανω πανω μισο αιώνα ζωής...
Και από θέμα περιποιησης τα περισσότερα είναι για τον διάολο.....

Αν σου αρέσει κ είναι σε καλή κατάσταση πραγμα που σημαίνει ότι δεν θα χρειαστείς καποια έξτρα χρηματα ώστε να το επαναφέρεις(κυρίως από αποψη αισθητικής) τότε σκέψου το..........
 
Last edited:
Πολυ το θεωρούν το καλυτερο πλαγιοκαννο της baikal, μαζί με το αμέσως επόμενο μοντέλο ij54 που είναι παρομοιο με τον ίδιο μηχανισμό anson deeley κ την ίδια στιβαρη κατασκευή κ ποιότητα...
Και ίσως όχι άδικα αρκεί να αναλογιστούμε ότι πολλά από αυτά λειτουργουν υποδειγματικά μέχρι κ σημερα κουβαλώντας πανω πανω μισο αιώνα ζωής...
Και από θέμα περιποιησης τα περισσότερα είναι για τον διάολο.....

Αν σου αρέσει κ είναι σε καλή κατάσταση πραγμα που σημαίνει ότι δεν θα χρειαστείς καποια έξτρα χρηματα ώστε να το επαναφέρεις(κυρίως από αποψη αισθητικής) τότε σκέψου το..........
Το θελω κυριως για λαγο. Καιρος να γυρισουμε στην παραδοση. Θυμαμαι πριν 50 χρονια που πιτσιρικι με επερνε μαζι ο πατερας μου ολοι οι κυνηγοι ειχαν πλαγιοκαννο και κρεμαστο σακιδιο θηραματων με διχτυ. Τοτε ολοι σχεδον ανεξαρτητου κυνηγιου ειχαν πλαγιοκαννο.
 
Το θελω κυριως για λαγο. Καιρος να γυρισουμε στην παραδοση. Θυμαμαι πριν 50 χρονια που πιτσιρικι με επερνε μαζι ο πατερας μου ολοι οι κυνηγοι ειχαν πλαγιοκαννο και κρεμαστο σακιδιο θηραματων με διχτυ. Τοτε ολοι σχεδον ανεξαρτητου κυνηγιου ειχαν πλαγιοκαννο.
Γιώργο εγώ θα έλεγα να πάρεις καινούργιο baikal και μάλιστα μάγκνουμ με τσοκ. Να είναι future proof. Τα ατσάλινα έρχονται. Στα οικονομικά πλάγια η κατασταση είναι ξεκάθαρη Baikal η το χάος.
 
Γιώργο εγώ θα έλεγα να πάρεις καινούργιο baikal και μάλιστα μάγκνουμ με τσοκ. Να είναι future proof. Τα ατσάλινα έρχονται. Στα οικονομικά πλάγια η κατασταση είναι ξεκάθαρη Baikal η το χάος.
Εαν παρω το καινουργιο με εναλλασομενα οχι μαγκνουμ και του κανω μετατροπη το κοντακι σε αγγλε θα γινει αρκετα μπροστοβαρο?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top