Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μαμιμενοι χαμηλοί κωλο παφιλες
Να σου κανω μια ερωτηση που ισως φανει χαζη. Για 40+ χρονια κυνηγαω με σουπερποζε και καραμπινες. Μηπως η μεταβαση σε πλαγιοκαννο με δυσκολεψει? Ρωτησα και αμαρτια δεν εχω.
 
Να σου κανω μια ερωτηση που ισως φανει χαζη. Για 40+ χρονια κυνηγαω με σουπερποζε και καραμπινες. Μηπως η μεταβαση σε πλαγιοκαννο με δυσκολεψει? Ρωτησα και αμαρτια δεν εχω.
Αν δεν είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου και γουστάρεις το πλάγιο είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθεις.Σωστη επιλογή δηλ τσοκακια ,το όπλο στα μέτρα σου,καλά φυσίγγια και να του δώσεις χρόνο να το συνηθίσεις.
 
Να σου κανω μια ερωτηση που ισως φανει χαζη. Για 40+ χρονια κυνηγαω με σουπερποζε και καραμπινες. Μηπως η μεταβαση σε πλαγιοκαννο με δυσκολεψει? Ρωτησα και αμαρτια δεν εχω.
Δανείσου ένα και δοκίμασέ το.
Δεν νομίζω να σε δυσκολέψει.
 
Ισως σε ξενισει η φαρδια σκοπευτικη γραμμη. Ευχάριστα ομως. Νιωθεις οτι εισαι στο στοχο παντα. Φαντασου οτι απο εκει που εβλεπες μια ριγα 6 χιλ τωρα θα εχεις ριγα και δυο καννες σε φαρδος. Εγω το γουσταρα. Εχει και διαφορα η αισθηση στο χερι που κρατα την παπια.
Γιωργη ειναι ωραιο. Θα το γουσταρεις, μπορει και να το λατρεψεις. Εχουν μια γοητεια τα πλαγια.
 
Ρε παιδιά, τσοκακια σε πλαγιοκανο είναι ιεροσυλία, αντίθετα σε < καραμπίνα > της πάει.
Εσωτερικά ρε Λευτέρη, δε φαινονται. Το 1 και 3 αστρα που εχουν τα περισσοτερα αν οχι ολα δε βολευει πολυ. Μετα θα ψαχνεται να τα ανοιξει, να βαλει τσοκ. Αν ειναι 3 - 4 μαζι σου.
 
Να σου κανω μια ερωτηση που ισως φανει χαζη. Για 40+ χρονια κυνηγαω με σουπερποζε και καραμπινες. Μηπως η μεταβαση σε πλαγιοκαννο με δυσκολεψει? Ρωτησα και αμαρτια δεν εχω.
Η ερώτηση σου δεν είναι καθόλου χαζη, είναι μια πολυ συνηθισμένη κ ευλογη απορία....

Ναι και όχι η απάντηση.....

40+ χρόνια έχεις συνηθίσει να βλεπεις μια κάννη στο οπτικό σου πεδίο κ ξαφνικά θα αντικρίσεις μια άλλη "παραξενη και περιεργη" εικόνα που δεν θα είναι τόσο "συμμαζεμενη" όσο η προηγουμενη....
Αυτό στην αρχή εκτός του ότι θα σε ξενισει ενδέχεται να σου δημιουργήσει καποια προβληματα κατά την σκοπευση κ ειδικά στις τραβερσες που ενδέχεται να μην καταφέρεις να τα ξεπεράσεις.....

Μπορεί ομως από την πρωτη κιόλας χρήση να τα πας μια χαρά....
Μιας και πιστευω οτι για το πλαγιοκαννο γεννιέσαι δεν γίνεσαι........
 
Last edited:
Ξεκίνησα με μονοκανο (mosberg, 1985), περασα σε αυτογεμες ( beretta 303, 1990), μετα σε αλληλεπιθετα (beretta ultra light/ skb 605, 2001). Τωρα πλαγιοκαννο baikal (2011), δισκανδαλο, customized 3* & 5* για τις φερμες. Μετα απο ενα χρονο περπατημα σε μπεκατσα, ορτύκι, τσίχλα (ειδικά η τσιχλα βοηθησε πολυ) ειμαι κατευχαριστημενος. Βέβαια καμμιά φορά η μηχανικη μνημη λειτουργει αντιστροφα και ξανατραβαω την πρωτη σκανδαλη ,🤣🤣🤣. Μην το σκεφτεσαι πλάγιο.
 
Γιατί εσωτερικά θα είναι ,τι πιο χρήσιμο να επιλέγεις τη τουφεκιά σου με τα ίδια φυσίγγια .
Μια ιδέα είναι όλα. Αν το μάθεις και το συνηθίσεις το 1-3 τσοκ μια χαρά κάνει για όλα τα κυνήγια. Γλυτώνεις και την τσοκιτιδα με τα σταθερά τσοκ. Την τουφεκιά μπορείς να την ανοίξεις με φυσιγγι διασποράς σε φουλ τσοκ αλλά αν θέλεις σφιχτη τουφεκιά στο 4* και στον κύλινδρο δεν μπορείς εύκολα να την μαζεψεις ειδικά με φυσίγγια του εμπορίου που γενικά δεν βγάζουν τις μεγαλύτερες συγκεντρώσεις. 10 χρόνια κυνηγούσα με πλαγιοκαννο με σταθερό τσοκ 1-3 και επειδή κυνηγάω κυριως τσίχλες το είχα απωθημένο να αγοράσω όπλο με τσοκακια για να μπορώ να βάλω πιο ανοιχτό τσοκ. Αγόρασα δύο όπλα με εναλλασσόμενα τσοκ αλλά και πάλι με το πλαγιοκαννο με τα σταθερά 1-3 κυνηγάω και έχω εξίσου καλες επιτυχίες. Η συνήθεια και η αγαπη για το πλαγιοκαννο δεν αλλάζει εύκολα.
 
Μια ιδέα είναι όλα. Αν το μάθεις και το συνηθίσεις το 1-3 τσοκ μια χαρά κάνει για όλα τα κυνήγια. Γλυτώνεις και την τσοκιτιδα με τα σταθερά τσοκ. Την τουφεκιά μπορείς να την ανοίξεις με φυσιγγι διασποράς σε φουλ τσοκ αλλά αν θέλεις σφιχτη τουφεκιά στο 4* και στον κύλινδρο δεν μπορείς εύκολα να την μαζεψεις ειδικά με φυσίγγια του εμπορίου που γενικά δεν βγάζουν τις μεγαλύτερες συγκεντρώσεις. 10 χρόνια κυνηγούσα με πλαγιοκαννο με σταθερό τσοκ 1-3 και επειδή κυνηγάω κυριως τσίχλες το είχα απωθημένο να αγοράσω όπλο με τσοκακια για να μπορώ να βάλω πιο ανοιχτό τσοκ. Αγόρασα δύο όπλα με εναλλασσόμενα τσοκ αλλά και πάλι με το πλαγιοκαννο με τα σταθερά 1-3 κυνηγάω και έχω εξίσου καλες επιτυχίες. Η συνήθεια και η αγαπη για το πλαγιοκαννο δεν αλλάζει εύκολα.
Για εμένα να πάρεις καινούργιο όπλο 1-3 σταθερό είναι μεγάλος αναχρονισμός .Τα φυσίγγια διασποράς ήταν ένα είδος θεραπείας σε κυνήγια που τα στενά τσοκ δεν βοηθούσαν .Έχεις πέντε σωληνάκια που αν τα χρησιμοποιείς με σύνεση το όπλο από εξειδικευμένο γίνεται πολυεργαλειο .Αν υπήρχε παλιά στην οικογένεια και λόγο δυσκολίας να αγοράσεις άλλο αναγκαστηκες να προσαρμοστείς στο 1-3 δεν σημαίνει ότι είναι σωστή αγορά.Ιδιως όταν έχεις συνηθίσει σε καραμπίνα η ποζε με τσοκακια χρειάζεσαι τις ίδιες ευκολίες , αλλιώς γρήγορα θα το παρατήσεις και θα γυρίσεις στο καραμπίνα -ποζε.
 
Μάριε,
Αν οι κάνες είναι παράλληλες τότε πως τα καταφέρνουν να έχουν την όποια συγκέντρωση;
Οι κανες σε όλα τα δίκανα πρέπει να συγκλίνουν. Για βολές με σκάγια είχε καθιερωθεί η απόσταση των 35 μέτρων και για τα μονοβολα τα 50. Αν οι κανες είναι παράλληλες εξαιτίας της απόστασης που έχουν από τον άξονα που περνάει από το μέσον του κοντακίου, θα αληθωριζουν οι βολές, η μία στην δύση και η άλλη στην ανατολή.
όντως τα τύπου σλαγκ έχουν ρύθμιση (σύγκλιση) στα 50 μ.

όμως όταν είπα για ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ δίκαννο εννοούσα αυτό:


* δει παρόμοιο δίκαννο με κλισιοσκόπιο

** προ αμνημονεύτων χρόνων είχα διαβάσει άρθρο του Αιγηνίτη για τα μπρένεκκε όπου έλεγε για κυνηγό βουβαλιών στην αφρική, στις αρχές του 20ου αιω., όπου χρησιμοποιούσε λειόκαννο δίκαννο με παράλληλες κάννες και μονόβολα μπρένεκε
 
Για εμένα να πάρεις καινούργιο όπλο 1-3 σταθερό είναι μεγάλος αναχρονισμός .Τα φυσίγγια διασποράς ήταν ένα είδος θεραπείας σε κυνήγια που τα στενά τσοκ δεν βοηθούσαν .Έχεις πέντε σωληνάκια που αν τα χρησιμοποιείς με σύνεση το όπλο από εξειδικευμένο γίνεται πολυεργαλειο .Αν υπήρχε παλιά στην οικογένεια και λόγο δυσκολίας να αγοράσεις άλλο αναγκαστηκες να προσαρμοστείς στο 1-3 δεν σημαίνει ότι είναι σωστή αγορά.Ιδιως όταν έχεις συνηθίσει σε καραμπίνα η ποζε με τσοκακια χρειάζεσαι τις ίδιες ευκολίες , αλλιώς γρήγορα θα το παρατήσεις και θα γυρίσεις στο καραμπίνα -ποζε.
Αν υπάρχει η επιλογή για εναλλασόμενα τσοκ συμφωνώ. Όμως μπερδεύτικα και απάντησα σε εσένα. Το πόστ μου πήγαινε στο @kollias για το παρακάτω.
Εσωτερικά ρε Λευτέρη, δε φαινονται. Το 1 και 3 αστρα που εχουν τα περισσοτερα αν οχι ολα δε βολευει πολυ. Μετα θα ψαχνεται να τα ανοιξει, να βαλει τσοκ. Αν ειναι 3 - 4 μαζι σου.
και το παρακάτω
Απο την αλλη θα μου πεις γουστα ειναι αυτα. Εγω πχ 1 αστρο δε χρησιμοποιω ποτε. (ειμαι και γτπ στη σκοπευση)

Και αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι σε σχέση με το σταθερό 3-4 ή 2-4 ή 3-5 κλπ. προσωπικά θεωρώ προτειμότερο το 1-3. Γιατί τις τουφεκιές στο 1-3 μπορείς πιο εύκολα να τις ανοίξεις παρά να τις κλείσεις στο 3-4 ή 3-5. Το 2-4 είναι λίγο καλύτερο και για μένα θα ήταν η δεύτερη επιλογή σε σταθερό τσοκάρισμα μετά το 1-3. Αλλά αυτό ειναι προσωπική μου άποψη μιας και με το πλάγιο κυνηγάω και λαγό στην Κρήτη όπου λόγο μορφολογίας του εδάφους το ιδανικότερο τσοκ ειναι το 1 ή 2 άστρα αφού συνήθως τον τουφεκάς σε μέτριες προς μεγάλες αποστάσεις. Αν κάποιος το θέλει μόνο για πτηνά ,τσιχλες ορτύκια μπεκάτσες ή για φερμα τότε ίσως πιο ανοιχτά να το βολέψουν περισσότερο. Για γενικό κυνήγι όμως εγώ προτειμώ το 1-3.
 
Last edited:
Αν υπάρχει η επιλογή για εναλλασόμενα τσοκ συμφωνώ. Όμως μπερδεύτικα και απάντησα σε εσένα. Το πόστ μου πήγαινε στο @kollias για το παρακάτω.

και το παρακάτω


Και αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι σε σχέση με το σταθερό 3-4 ή 2-4 ή 3-5 κλπ. προσωπικά θεωρώ προτειμότερο το 1-3. Γιατί τις τουφεκιές στο 1-3 μπορείς πιο εύκολα να τις ανοίξεις παρά να τις κλείσεις στο 3-4 ή 3-5. Το 2-4 είναι λίγο καλύτερο και για μένα θα ήταν η δεύτερη επιλογή σε σταθερό τσοκάρισμα μετά το 1-3. Αλλά αυτό ειναι προσωπική μου άποψη μιας και με το πλάγιο κυνηγάω και λαγό στην Κρήτη όπου λόγο μορφολογίας του εδάφους το ιδανικότερο τσοκ ειναι το 1 ή 2 άστρα αφού συνήθως τον τουφεκάς σε μέτριες προς μεγάλες αποστάσεις. Αν κάποιος το θέλει μόνο για πτηνά ,τσιχλες ορτύκια μπεκάτσες ή για φερμα τότε ίσως πιο ανοιχτά να το βολέψουν περισσότερο. Για γενικό κυνήγι όμως εγώ προτειμώ το 1-3.
σεβαστή η προσωπική άποψη του καθενός ακόμα και εαν είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΣ λανθασμένη......
 
Αν υπάρχει η επιλογή για εναλλασόμενα τσοκ συμφωνώ. Όμως μπερδεύτικα και απάντησα σε εσένα. Το πόστ μου πήγαινε στο @kollias για το παρακάτω.

και το παρακάτω


Και αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι σε σχέση με το σταθερό 3-4 ή 2-4 ή 3-5 κλπ. προσωπικά θεωρώ προτειμότερο το 1-3. Γιατί τις τουφεκιές στο 1-3 μπορείς πιο εύκολα να τις ανοίξεις παρά να τις κλείσεις στο 3-4 ή 3-5. Το 2-4 είναι λίγο καλύτερο και για μένα θα ήταν η δεύτερη επιλογή σε σταθερό τσοκάρισμα μετά το 1-3. Αλλά αυτό ειναι προσωπική μου άποψη μιας και με το πλάγιο κυνηγάω και λαγό στην Κρήτη όπου λόγο μορφολογίας του εδάφους το ιδανικότερο τσοκ ειναι το 1 ή 2 άστρα αφού συνήθως τον τουφεκάς σε μέτριες προς μεγάλες αποστάσεις. Αν κάποιος το θέλει μόνο για πτηνά ,τσιχλες ορτύκια μπεκάτσες ή για φερμα τότε ίσως πιο ανοιχτά να το βολέψουν περισσότερο. Για γενικό κυνήγι όμως εγώ προτειμώ το 1-3.
Εγώ προτιμώ τα εναλλασσόμενα γιατί μπορεις να έχεις οποιονδήποτε συνδυασμό ακόμα και ίδια τσοκ και στις δύο κάννες.
 
Μια ιδέα είναι όλα. Αν το μάθεις και το συνηθίσεις το 1-3 τσοκ μια χαρά κάνει για όλα τα κυνήγια.
Πολυ σωστός....ολα ειναι μια ιδέα .... *
Και κατά συνέπεια θα συμφωνησω κ στην επόμενη φράση μιας κ ειμαι κ χρήστης ενώ τέτοιου οπλου εδώ κ μπόλικα χρονια το οποίο κ δεν αλλάζω για κανένα λόγο.......

*
Φαντάσου να έχει βρει κάποιος ένα δικαννο 1-3 που το γουστάρει πολυ κ να το απορρίπτει μόνο κ μόνο γιατί του καρφώθηκε η ίδια πως δεν θα έχει επιτυχίες η ακόμα χειρότερα γιατι τα τσοκ του δεν ακολουθουν το ρευμα της σημερινής εποχής.......

Μα μου είπαν ότι.... Μα άκουσα ότι.....
Μα διάβασα ότι......

Και καπως ετσι φτάσαμε στο σημείο να βρίσκονται εγκατελειμένα τα όπλα του πατέρα η του παππου μας κ ενώ είναι πληρως λειτουργικά κ ασφαλή (και αυτό δεν σου κρυβω ότι είναι κάτι που με στεναχωρει)....


Δοκιμασε πρωτα ρε φίλε κ αν δεις ότι δεν σε ικανοποιεί (...και για αυτό όντως ευθυνονται τα τσοκ.....) τότε έχεις κάθε δικαίωμα να κοιτάξεις για άλλο όπλο......

Ελπίζω κάποτε να καταλάβει ο καθένας ότι δεν υπάρχει τίποτα σωστό κ τίποτα λαθος στο κυνήγι αν κ εφόσον μας φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα κ μας αφήνει ικανοποιημενους.....
 
Last edited:
Πολυ σωστός....ολα ειναι μια ιδέα .... *
Και κατά συνέπεια θα συμφωνησω κ στην επόμενη φράση μιας κ ειμαι κ χρήστης ενώ τέτοιου οπλου εδώ κ μπόλικα χρονια το οποίο κ δεν αλλάζω για κανένα λόγο.......

*
Φαντάσου να έχει βρει κάποιος ένα δικαννο 1-3 που το γουστάρει πολυ κ να το απορρίπτει μόνο κ μόνο γιατί του καρφώθηκε η ίδια πως δεν θα έχει επιτυχίες η ακόμα χειρότερα γιατι τα τσοκ του δεν ακολουθουν το ρευμα της σημερινής εποχής.......

Μα μου είπαν ότι.... Μα άκουσα ότι.....
Μα διάβασα ότι......

Και καπως ετσι φτάσαμε στο σημείο να βρίσκονται εγκατελειμένα τα όπλα του πατέρα η του παππου μας κ ενώ είναι πληρως λειτουργικά κ ασφαλή (και αυτό δεν σου κρυβω ότι είναι κάτι που με στεναχωρει)....


Δοκιμασε πρωτα ρε φίλε κ αν δεις ότι δεν σε ικανοποιεί (...και για αυτό όντως ευθυνονται τα τσοκ.....) τότε έχεις κάθε δικαίωμα να κοιτάξεις για άλλο όπλο......

Ελπίζω κάποτε να καταλάβει ο καθένας ότι δεν υπάρχει τίποτα λάθος κ τίποτα σωστό στο κυνήγι αν κ εφόσον μας φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα...
Πάνω από 100 σελίδες μεταχειρισμένων όπλων στο car πωλούνται για σοβαρούς και αστείους λόγους ,ποσα ακόμα είναι ξεχασμένα σε οπλοβαστους σαν να μην υπάρχουν.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top