Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μία ερωτησούλα συνάδελφοι κυνηγοί.. Στο Baikal 27 με απλους εξολκείς, αμα ρίξουμε μόνο τη μία, οταν το ανοιξουμε, θα μας σηκωσει μόνο το ριγμένο.?
Νομιζω οτι ο μηχανισμος στους απλους ειναι ενας οποτε ανοιγοντας δεν διαλεγει ριγμενο αριχτο. Χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι δεν ειχα απλους.
 
imgo%20(2).jpg

Η φωτό είναι από το Google ... δεν είναι δικό μου ... .sarcastic.
 
Σημερα επωμισα το 155. Ειναι εκπληκτικο πως βελτιωσαν το 153 οι ρωσσοι. Πολυ καλο ζυγισμα και βαρος τόσο οσο, για το γουστο μου. Τα πλαστικα μερη πολυ ωραια. Δεν ξερω μετα απο καιρό μηπως ξεθωριαζουν. Το κλειστρο τραβιεται μια χαρα πίσω αν και το περιμενα καπως ατσουμπαλο. Η σκανδαλη με μικρη διαδρομη και κοφτή. Επωμισα και την beretta stoeger και η ρωσιδα πραγματικα πολυ καλυτερη σαν αισθηση. Ακομα και την es 100 την ξεπερναει στο ζυγισμα(προσωπικο γούστο παντα). Φυσικα και δεν μου ηρθε το οπλο οπως και οσα αλλα εχω επωμισει. Το μονο μειον το πελμα του. Ηταν αναγκη να βαλουν πελμα με τετοιο σχημα; Σε περιπτωση που θελεις να αυξησεις η να μειωσεις το μηκος του κοντακιου, τιθεται θεμα..

Οσοι εχετε παρομοια οπλα με πλαστικα μερη, πως τα φροντιζεται ωστε να μην ξεφτισουν;
 
Σημερα επωμισα το 155. Ειναι εκπληκτικο πως βελτιωσαν το 153 οι ρωσσοι. Πολυ καλο ζυγισμα και βαρος τόσο οσο, για το γουστο μου. Τα πλαστικα μερη πολυ ωραια. Δεν ξερω μετα απο καιρό μηπως ξεθωριαζουν. Το κλειστρο τραβιεται μια χαρα πίσω αν και το περιμενα καπως ατσουμπαλο. Η σκανδαλη με μικρη διαδρομη και κοφτή. Επωμισα και την beretta stoeger και η ρωσιδα πραγματικα πολυ καλυτερη σαν αισθηση. Ακομα και την es 100 την ξεπερναει στο ζυγισμα(προσωπικο γούστο παντα). Φυσικα και δεν μου ηρθε το οπλο οπως και οσα αλλα εχω επωμισει. Το μονο μειον το πελμα του. Ηταν αναγκη να βαλουν πελμα με τετοιο σχημα; Σε περιπτωση που θελεις να αυξησεις η να μειωσεις το μηκος του κοντακιου, τιθεται θεμα..
Οσοι εχετε παρομοια οπλα με πλαστικα μερη, πως τα φροντιζεται ωστε να μην ξεφτισουν;

φιλε Αποστόλη στα πέλματα της 155 έχεις δυο επιλογές σε πέλμα κοντό και μεγάλο .. δες εδώ την διαφορά που ειχα βάλει μια αγγελία #1
το σχήμα του όπως μπαίνει στο κοντακι δυστυχώς ειναι ενα πρόβλημα γαι να βάλεις κατι εκτοσ το μαμα baikal .
αλλο ενα μεγάλο κουσούρι ειναι οτι κολλάει πολύ στα ρουχα.. αλλα και αυτό εχει την γιατριάτου που μάλλον ειναι μονόδρομος . δες εδώ που έφτιαξα του αδερφού #261
για τα πλαστικά θα δεισ στι θεμα "καθαρισμός " αλλα γενικά σπρέι σιλικόνης και ειδικά καθαριστικά που ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ (όχι το λεει ο μαγαζάτορας) οτι ειναι ασφαλές για τα συνθετικά
ενα απο αυτα ειναι το παρακάτω
https://www.hobbi.gr/ladi-syntirisis-ballistol100ml-p-3956.html
 
Last edited:
φιλε Αποστόλη στα πέλματα της 155 έχεις δυο επιλογές σε πέλμα κοντό και μεγάλο .. δες εδώ την διαφορά που ειχα βάλει μια αγγελία #1
το σχήμα του όπως μπαίνει στο κοντακι δυστυχώς ειναι ενα πρόβλημα γαι να βάλεις κατι εκτοσ το μαμα baikal .
αλλο ενα μεγάλο κουσούρι ειναι οτι κολλάει πολύ στα ρουχα.. αλλα και αυτό εχει την γιατριάτου που μάλλον ειναι μονόδρομος . δες εδώ που έφτιαξα του αδερφού #261
για τα πλαστικά θα δεισ στι θεμα "καθαρισμός " αλλα γενικά σπρέι σιλικόνης και ειδικά καθαριστικά που ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ (όχι το λεει ο μαγαζάτορας) οτι ειναι ασφαλές για τα συνθετικά
ενα απο αυτα ειναι το παρακάτω
https://www.hobbi.gr/ladi-syntirisis-ballistol100ml-p-3956.html
Κατατοπιστικος και μερακλης οπως πάντα. Να πουλήσω με το καλο το δικαννο και αν χρειαστει θα ερθουμε σε επικοινωνια. Απο θεμα εμπλοκων και απόδοσης πως του φαινεται του αδερφου σου;
 
Κατατοπιστικος και μερακλης οπως πάντα. Να πουλήσω με το καλο το δικαννο και αν χρειαστει θα ερθουμε σε επικοινωνια. Απο θεμα εμπλοκων και απόδοσης πως του φαινεται του αδερφου σου;
Όπου μπει να φανώ χρήσιμος .. ευχάριστος .
Ο αδερφός ακουλουθησε κατά γράμμα τις οδηγίες του κατασκευαστη για το πιστόνι ... και από ποτέ δεν είχε το παραμικρό ... μάλιστα τον Νοέμβριο ρίξαμε σε δισκάκια στο χωριό με 28 γρ χωρίς πρόβλημα .
 
Όπου μπει να φανώ χρήσιμος .. ευχάριστος .
Ο αδερφός ακουλουθησε κατά γράμμα τις οδηγίες του κατασκευαστη για το πιστόνι ... και από ποτέ δεν είχε το παραμικρό ... μάλιστα τον Νοέμβριο ρίξαμε σε δισκάκια στο χωριό με 28 γρ χωρίς πρόβλημα .
Καλά εδω γράφεις εσυ ; εγώ σε περίμενα σε άλλο θέμα.Ξέεεερεις εσύ. .sarcastic.
 
Χρονια πολλα σε ολους απο ενα ολοκαίνουριο μελος της παρέας σας.Σας ευχομαι οτι καλύτερο για τις μερες που έρχονται.Ειμαι κατοχος 5 κυνηγετικων οπλων εκ των οποιων τα 3 ειναι baikal και στο μελλον θελω να αποκτησω αλλα 3 baikal.Με τα χρήματα που θα αγοραζα ενα αλλο κυνηγετικο οπλο 1500 ευρω περιπου αγοραζω 3 ρωσιδες.Συγκεκριμένα θελω την 155 το ij 27 δισκανδαλλο με αυτοματους εξολκεις και τσοκ και το mp 43 δισκανδαλλο με απλους χωρις τσοκ για να το μετατρεψω σε μπεκατσοντουφεκο.Αυτη τη στιγμη κατεχω μια beretta 390 76 ποντους φουλ τσοκ για παπι,, μια franchi elite 61 ποντους για μπεκατσα -ορτυκι, 2 mp 153 οι οποιες ειναι 66 ποντους κανη και η μια ειναι ολοκαίνουρια και το καλύτερο οπλο μου που το άφησα για το τελος,1 superpose baikal ij12 το οποιο ειναι και αυτο αρκετά σπανιο στην Ελλάδα. Ειναι σαν το mp27 του 1960 με 72 ποντους κάννες, 1-3 σταθερο τσοκαρισμ,, δισκανδαλλο με απλους εξολκεις. Το συγκεκριμένο οπλο κυκλοφορησε Ρωσία και Αγγλια και εχει διαφορετικο κοντάκι και πάπια απο το mp27.Το οπλο ΓΑΖΩΝΕΙ, βγαζει τρομερες τουφεκιες κοντα -μακρια,και το εχω σαν εικονισμα.Μήπως το εχει κανεις αλλος απο εδω?
 
Καλως ηρθες Βρασιδα κ χρονια πολλα!
Το συγκεκριμένο οπλο το εχω μονο ακουστα..Ειναι πραγματι σπανιο στην Χωρα μας..
Εχεις ιδεα απο καποιον πχ οπλουργο για την τιμη που πιανει σαν μεταχειρισμενο?
Που ακριβως διαφερει σε σχεση με τα υπολοιπα σοβιετικα μπαικαλ?
 
Ειναι σαν το mp27 του 1960 με 72 ποντους κάννες, 1-3 σταθερο τσοκαρισμ,, δισκανδαλλο με απλους εξολκεις. Το συγκεκριμένο οπλο κυκλοφορησε Ρωσία και Αγγλια και εχει διαφορετικο κοντάκι και πάπια απο το mp27.
Καμιά φώτο?
 
Δεν εχω ιδεα για την αξια του γιατί δεν το δινω για κανενα ποσο και επειδη λογο δουλειας (δουλευω 20 χρόνια σε μηχανουργεια με μεταλλα και μηχανήματα) δεν επισκεπτομαι οπλουργους γιατι τα οπλα μου τα λυνω μεχρι τελευταια βιδα μονος μου και κανω μεχρι βαφες.Υπολογιζω ομως οτι θα εχει γυρω στα 1000.Οι διάφορα που εχει σε σχεση με τα αλλα σοβιετικα ειναι τα ξυλα του και οτι η ριγα συνδεσης των καννων η μεσαια δηλαδη ειναι μονοκοματη απο την θαλαμη εως τα στομια των καννων,ας το πούμε ετσι.
 
Καλως ηρθες στη παρεα.Οπως διαβαζω εχεις οπλα που δεν χρησιμοποιεις αρκετα και δεν νομιζω να το κανεις οπως οι δυο mp153. Τουλαχιστον δωσε τη για να παρεις την 155 που ειναι πολυ καλο οπλο.Για το ij12 δεν εχω γνωμη δεν το εχω δει αλλα εφοσον ειναι τοσο παλιο θα αξιζει πολλα...βαλε φωτο να το δουμε.Εγω εχω το ij 26 μοντελο 1965 που το εχω βιτρινα πλεον και δεν θα το πουλησω ποτε και το ij27 αγορα 1985, οπλο που δεν θα δωσω με τιποτα οτι και αν αγορασω αλλο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top