Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
εγώ το αντίστροφο το θεωρούσα πλεονέκτημα και τώρα μειονέκτημα, βέβαια έπαιζα με τα διασποράς όπως λέει και ο Τάσος......
τα ανοιχτά τσοκ γεμίζουν την τσάντα..... 1-3 μόνο για παπιά και γουρούνια ούτε για λαγό.....
Ναι τα ανοιχτά τσοκ μπορεί να γεμίζουν την τσάντα σε ένα πχ περπατητο* αλλά κ τα κλειστά τσοκ καλλιστα μπορείς να τα "ανοίξεις" κατά το δοκουν.....
Για εμενα αυτό το 1-3 δεν αποτελεί μειονέκτημα,τουλάχιστον για τα κυνήγια που κανω....

*Kαι στην τελική αν θέλω να γεμίσω γρήγορα-γρηγορα την τσάντα βιδωνω στην moss.το brain bell...
Aλλα το γέμισμα τις τσάντας δεν είναι παντα ο σκοπός...
 
Last edited:
εγώ το αντίστροφο το θεωρούσα πλεονέκτημα και τώρα μειονέκτημα, βέβαια έπαιζα με τα διασποράς όπως λέει και ο Τάσος......
τα ανοιχτά τσοκ γεμίζουν την τσάντα..... 1-3 μόνο για παπιά και γουρούνια ούτε για λαγό.....
Η ψυχραιμία γεμίζει την τσάντα και μετά τα τσοκ. Γιατί το λέω αυτό; Αφού χτυπάω την τσίχλα στα 25 μέτρα με το φουλ, θα γλυτώσει ο λαγός; Στη μπεκάτσα βάζεις δύο φυσίγγια διασποράς, στο τριάρι θα έβαζα ένα ντιρεκτ ας πούμε και στην φουλ ένα λαμπρό κίτρινο διασποράς, αν έφευγε η μπεκάτσα μετά λες να έφταιγε το τσοκ; Απλά παλιά έψαχνα δικαιολογία για τις αποτυχίες μου, τα στενα τσοκ, το κακό φυσίγγι, η τρίτη βολή που δεν διαθέτει το δίκαννο κλπ. Τώρα δεν έχω γίνει σκοπευταρας αλλά ρεαλιστής.
 
να μην αναφέρω τον αγριόχοιρο που είναι και θέμα ασφάλειας
Exουμε ενα πλαγιο αξιόπιστο δισκάνδαλο και μας έρχεται μουτρα ενα γουρούνι..του παταμε την πρώτη και αστοχούμε...το σημαδεύουμε ποιο ψυχραιμα και του την πατάμε...αφλογιστία...:oops:
Εχω ρίξει χιλιάδες φυσίγγια και αντε να θυμάμαι 4-5 αφλογιστίες και όχι όλες στην 1η τουφεκιά....
Ο αείμνηστος Browning στον οποίο οφείλουμε πολλά και κυρίως σεβασμό στη μνήμη του, οδηγήθηκε στην επιλογή του μονοσκάνδαλου για εμπορικούς λόγους. Το 1925 στις ΗΠΑ είχαν ήδη επικρατήσει τα αυτογεμή και επαναληπτικά (καθώς και τα μονοσκάνδαλα ραβδωτά), το πλαγιόκαννο δυσκόλευε τα αμερικανάκια με τις 2 σκανδάλες του, χώρια που το θεωρούσαν αναχρονισμό (Μιλάμε για πριν έναν αιώνα!!!!)

δείτε λίγο και εδώ:
https://www.go-outdoor.gr/wp-content/uploads/2008/08/BROWNING_B25_164.pdf
Εδώ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι θελεις να πείς.(Με 150.000+)πωλήσεις ....
 
Last edited:
Κοίτα, όσοι ρίχνουν στον πινακα μπορεί να έχουν δει κάποιες διάφορες από ελαφριές σε βερυτερες γομωσεις...
Και δεν μπορώ να το θεωρήσω κ τυχαίο που το υποστηρίζουν αρκετοί αρθρογραφοι εδώ κ δεκαετίες...

Εγώ που λειτουργώ μόνο.... κυνηγετικά κ θέτοντας σαν όριο τα 34γρ κ αυτα σε ειδικές περιπτωσεις δεν έχω δει να μειονεκτούν με τις ελαφρυτερες γομωσεις...
Το έχω πει πολλακις...

Και σίγουρα σε άλλες περιοχες(εντός κ εκτός Ελλάδας)κάποιοι κυνηγάν ρίχνουν κ 36γρ με αυτά τα οπλα σε υδρόβια κ φασσα...


Ο βιομήχανος Μουζακης κατάφερνε στα (τότε) δυνατά τρυγονοπερασματα να "χαλάσει" χειροποίητα Εγγλέζικα δικαννα....
Τασο δηλαδη θες να με πεις οτι χαλαγανε τα εγγλεζικα στα τρυγωνοπερασματα και δε χαλανε στα κυνηγια φασιανου που κανουν οι αγγλοι δε φτενε τα φουρνελα δηλαδη
 
Τασο δηλαδη θες να με πεις οτι χαλαγανε τα εγγλεζικα στα τρυγωνοπερασματα και δε χαλανε στα κυνηγια φασιανου που κανουν οι αγγλοι δε φτενε τα φουρνελα δηλαδη
Τόλη μην ξεχνάς ότι τα όπλα είναι πρωτα από όλα "εργαλεια"... Και σαν εργαλεία που είναι βγάζουν ζημιές....

Μιλάμε για τρομερό αριθμό φυσιγγιων στα τοτε Απριλιατικα περασματα, κ όπως αντιλαμβάνεσαι μιλαμε για μια σκληρή δοκιμασία για οποιοδήποτε όπλο....

Μάλιστα έλεγε ότι σε ΕΝΑ μόνο καρτέρι έβγαλε οφ δυο δικαννα(δεν θυμάμαι μάρκα κ δεν εχω αυτή την στιγμή το βιβλίο του μπροστά μου για να σου πω) και έσπασε κ τον επικρουστηρα απο μια 1100!!!!

Φαντάσου λοιπόν.........

Και επειδή την Ζάκυνθο την εχω...διπλα μου κ εχω κ γνωστους, οι παλαιοτεροι μου λέγανε μόνο φυσίγγια να είχες κ όπλα να ρίχνεις!!!
 
Φίλοι μου @chevy z71 και leon50 (δεν ξέρω τa όνοματα σας)
Κατ' αρχήν να εξηγήσω γιατί γράφω ότι γράφω
Στην συζήτηση αυτή μπορεί να συμμετέχουμε 10 άτομα αλλά την παρακολουθούν άλλοι 100, μεταξύ των οποίων κάποιοι που θα επηρεαστούν στις επιλογές τους - ειδικά νέοι στο συνάφι
ε, λοιπόν από την στιγμή που κάνουν τον κόπο να διαβάσουν τα γραφόμενά μου θέλω να τους βοηθήσω, αποτρέποντάς τους από κακές επιλογές και η επιλογή μονοσκάνδαλου δίκαννου για το κυνήγι είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κακή επιλογή!

Ίσως μερικές φορές να τα γράφω κάπως έντονα και να στεναχωρώ άθελά μου κάποιους φίλους...... δεν το θέλω, δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου......
Σεβαστή η επιλογή του καθενός μας και θεμιτή η υποστήριξή της με επιχειρήματα....

Ο αείμνηστος Browning στον οποίο οφείλουμε πολλά και κυρίως σεβασμό στη μνήμη του, οδηγήθηκε στην επιλογή του μονοσκάνδαλου για εμπορικούς λόγους. Το 1925 στις ΗΠΑ είχαν ήδη επικρατήσει τα αυτογεμή και επαναληπτικά (καθώς και τα μονοσκάνδαλα ραβδωτά), το πλαγιόκαννο δυσκόλευε τα αμερικανάκια με τις 2 σκανδάλες του, χώρια που το θεωρούσαν αναχρονισμό (Μιλάμε για πριν έναν αιώνα!!!!)

δείτε λίγο και εδώ:
https://www.go-outdoor.gr/wp-content/uploads/2008/08/BROWNING_B25_164.pdf
Φίλε Μάριε,
Οι απόψεις είναι για διακινούνται και εφόσον εκφράζονται κόσμια προάγουν τη γνώση. Εγώ (με λένε Γιάννη) προσωπικά όταν γράφω σε κάποιο forum εκφράζω μόνο τη δική μου και δεν το γενικεύω. Και αυτή η άποψη έχει δημιουργηθεί από τη πείρα που χτίστηκε από το δικό μου τρόπο κυνηγίου και (κακώς) παρέλειψα να πω ότι κυνηγάω τσίχλα (90%) και τρυγόνι (όταν υπάρχει). Τίποτε άλλο. Άρα το όπλο και οι ρυθμίσεις που με βολεύουν σχετίζονται μόνο με αυτά.
Ουσιαστικά λοιπόν, δεν έχουμε διαφορές απόψεων. Συμφωνώ ότι το δισκάνδαλο γενικά υπέρέχει και αυτό θα συμβούλευα στους νεότερους, αλλά εγώ μια χαρά τα έχω βρει με τη μονή. Και μάλιστα και με τον επιλογέα του Baikal που είναι...άστα.
Στο καρτέρι επιλέγω πρώτα τη πάνω (με 3* ή 2*) διότι στατιστικά είδα ότι στο 70% των βολών μου είναι πρώτα η μακρινή και, αν αστοχήσω, μετά η κοντινή (η κάτω 4*). Έτσι με βολεύει καλύτερα η μονή σκανδάλη.
Όλα λοιπόν είναι θέμα προσωπικών εμπειριών και λέγοντάς τες ίσως βοηθάμε αυτούς που έχουν τις ίδιες συνήθειες/τρόπους κυνηγίου.
Όλους όμως προτρέπω να ακούν και άλλες απόψεις.
 
Θα υπερθεματησω κ εγώ υπέρ του δισκανδαλου δικανου για κυνήγι, το μονοσκανδαλο μόνο για σκοπευτήριο!
Συνήθως κυνηγάω με την μπ155, πριν μια εβδομάδα λόγω βροχής πήρα το τοζ 34 με 4* 2* για μπεκάτσα πήγαινα στην στενή είχα ένα 8αρι με συγκέντρωτηρα κ στην άλλη 9αρι διασποράς, η μπεκάτσα δεν δέχθηκε Φερμά κ έφυγε σε μεγάλη απόσταση, με την καραμπίνα δεν θα σηκωνα καν να πυροβολησω, γιατι θα είχα πρώτο το διασποράς, με το δίκαννο κ άμεση επιλογή την πίσω σκανδάλη η μπεκάτσα έγινε δική μου, το ίδιο μου συνέβη κ χθες με μπεκάτσα κ με ένα λαγό που καταδιώξε ο σκύλος κ βγήκε πάνω από 30μ κ πάλι το 8αρακι έκανε το θαύμα του, δεν πιστευα στα μάτια μου!
 
Κάτοχος δισκανδαλων και μονοσκανδαλων.
Σε ένα κυνήγι τρυγονιου θα πάρω το δισκανδαλο.Σε ένα κυνήγι υδροβιου θα πάρω το μονοσκανδαλο.Το θέμα είναι τα γάντια.Ο επιλογέας κινείται υδραυλικά μετά από τόσα χρόνια.Κατι που πραγματικά έχει διαφορά είναι ο χρόνος μεταξύ πρώτης και δεύτερης ντουφεκιας.Τα πιο γρήγορα ντουμπλε έχουν γίνει με μονοσκανδαλο,όχι ότι δεν έχω κάνει με δισκανδαλο αλλά είναι αργά.Στο 95% ξαναμπαινω στην στόχευση τραβώντας το δάχτυλο προς τα πίσω ψάχνοντας στην δεύτερη σκανδάλη την αίσθηση της πρώτης.
 
Επαναλαμβάνω και πάλι ότι δεν θα έπαιρνα δίκανο με σταθερά τσοκ.
Τα τσοκ βολεύουν αφάνταστα όταν κάνεις πολύ διαφορετικά κυνήγια.
τα τσοκάκια είναι μεγάλη ευκολία, αναμφισβήτητα
αισθητικά στο πλαγιόκαννο ξενίζουν, λειτουργικά όμως βολεύουν
προσωπικά εγώ δεν έχω δίκαννο (πλάγιο ή όρθιο) με τσοκάκια, έχω όμως δίκαννα με διαφορετικές συσφίξεις για όλες τις περιστάσεις.....
στα αυτογεμή μου από τα 7 διαφορετικά τσοκάκια δουλευω περισσότερο το ΙΜ (**) το οποίο όμως είναι 0,5 δηλ. Μισό τσοκ!!!!!
Exουμε ενα πλαγιο αξιόπιστο δισκάνδαλο και μας έρχεται μουτρα ενα γουρούνι..του παταμε την πρώτη και αστοχούμε...το σημαδεύουμε ποιο ψυχραιμα και του την πατάμε...αφλογιστία...:oops:
Εχω ρίξει χιλιάδες φυσίγγια και αντε να θυμάμαι 4-5 αφλογιστίες και όχι όλες στην 1η τουφεκιά....

Εδώ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι θελεις να πείς.(Με 150.000+)πωλήσεις ....
δεν καταλαβαίνω το παράδειγμά σου που φταίει το δισκάνδαλο δίκαννο εδώ;;;;
θα μπορούσα να πω:
1ον "Exουμε ενα δίκαννο (πλαγιο ή όρθιο) αξιόπιστο ΜΟΝΟσκάνδαλο ή μια καραμπίνα και μας έρχεται μουτρα ενα γουρούνι..του παταμε την πρώτη και αστοχούμε...το σημαδεύουμε ποιο ψυχραιμα και του την πατάμε...αφλογιστία.."
2ον "Exουμε ενα δίκαννο (πλαγιο ή όρθιο) αξιόπιστο ΜΟΝΟσκάνδαλο ή μια καραμπίνα και μας έρχεται μουτρα ενα γουρούνι..του παταμε την πρώτη ...αφλογιστία.."
και δεν μπορούμε να ρίξουμε δεύτερη γιατί δεν έχουμε 2η σκανδάλη
Ο καθένας έχει τα βιώματά του, εγώ θυμάμαι περισσότερες αφλογιστίες και πιθανότατα όλες στην 1η τουφεκιά και δεν θυμάμαι τώρα αφλογιστία σε δίκαννο αν και πρέπει να έγινε.....
τι δεν κατάλαβες; νομίζω ότι ήμουν σαφής ότι ο ΜΕΓΑΛΟΣ J.M. Browning οδηγήθηκε στη μονή σκανδάλη για εμπορικούς λόγους! στο άρθρο που παραθέτω αναφέρει ότι έψαχνε να βρει κενό στην αγορά (οικονομικό αλληλεπίθετο). Αναφέρει ότι ήδη είχαν επικρατήσει μονοσκάνδαλα όπλα άρα οι δυνητικοί πελάτες είχαν συνηθίσει στη μονή σκανδάλη και στην σκοπευτική εικόνα της μιας κάννης....
οι 150.000+ πωλήσεις είναι πολλές ή λίγες δεν κατάλαβα τι εννοείς φίλε μου....
Φίλε Μάριε,
Οι απόψεις είναι για διακινούνται και εφόσον εκφράζονται κόσμια προάγουν τη γνώση. Εγώ (με λένε Γιάννη) προσωπικά όταν γράφω σε κάποιο forum εκφράζω μόνο τη δική μου και δεν το γενικεύω. Και αυτή η άποψη έχει δημιουργηθεί από τη πείρα που χτίστηκε από το δικό μου τρόπο κυνηγίου και (κακώς) παρέλειψα να πω ότι κυνηγάω τσίχλα (90%) και τρυγόνι (όταν υπάρχει). Τίποτε άλλο. Άρα το όπλο και οι ρυθμίσεις που με βολεύουν σχετίζονται μόνο με αυτά.
Ουσιαστικά λοιπόν, δεν έχουμε διαφορές απόψεων. Συμφωνώ ότι το δισκάνδαλο γενικά υπέρέχει και αυτό θα συμβούλευα στους νεότερους, αλλά εγώ μια χαρά τα έχω βρει με τη μονή. Και μάλιστα και με τον επιλογέα του Baikal που είναι...άστα.
Στο καρτέρι επιλέγω πρώτα τη πάνω (με 3* ή 2*) διότι στατιστικά είδα ότι στο 70% των βολών μου είναι πρώτα η μακρινή και, αν αστοχήσω, μετά η κοντινή (η κάτω 4*). Έτσι με βολεύει καλύτερα η μονή σκανδάλη.
Όλα λοιπόν είναι θέμα προσωπικών εμπειριών και λέγοντάς τες ίσως βοηθάμε αυτούς που έχουν τις ίδιες συνήθειες/τρόπους κυνηγίου.
Όλους όμως προτρέπω να ακούν και άλλες απόψεις.
πολύ ωραία τα λες Γιάννη για τις προσωπικές εμπειρίες και ανάγκες, έτσι είναι. Εγώ που κυνηγώ λίγο απ' όλα έχω διαφορετικές ανάγκες από εσένα που είσαι προσηλωμένος σε ένα βασικό θήραμα.
Στα εισερχόμενα πουλιά στο καρτέρι, έτσι κάνω κι εγώ, ρίχνω την πάνω (ή την αριστερή) πρώτα και την άλλη μετά όταν πλησιάσει κι άλλο το θήραμα, μόνο που η επιλογή γίνεται άμεσα εκείνη την στιγμή κι όχι πρωτύτερα. Εδώ υπερτερεί το δισκάνδαλο στην άμεση επιλογή. Κι επιπλέον στο 20-30% (όπως σωστά λες) των βολών που πρέπει να γίνουν με "κανονική" σειρά.....
 
Γεια σας παιδες! Ενα πολυχρονο ονειρο μου...ετυχε (λογω ευτελους ποσου) και εγινε πραγματικοτητα.....πλαγιοκαννο baikal IJ43.....
1* & 3*! Το Σαββατο θα βαλω φωτο και πιθανον την Κυριακη να παω για τσιχλιτσες....!
καλορίζικο! ρώσικο ή Σοβιετικό;
 
Τα ραβδωτα πλαγιοκαννα μεγάλων διαμετρηματων που χρησιμοποιουνται στο σαφάρι των επικυνδινων τριχωτων είναι παντοτε δισκανδαλα ώστε να εξαληφθει η πιθανοτητα δυσλειτουργίας, αυτό ίσως κάτι να λέει....

Ο Κυπριδημος κάποτε είχε πει ότι το δισκανδαλο πλαγιοκαννο προσφερει τις δυο πιο γρήγορες βολές από κάθε τυπο κυνηγετικου όπλου...
Αυτό για να είμαι ειλικρινής εμένα δεν με αφορα κ ουτε θα κάτσω να το χρονομέτρησω....
Στο κυνήγι δεν θέλουμε να έχουμε πολυβολα...

Πάντως οποιος ακουσει ντουμπλε από δισκανδαλο πλαγιοκαννο(για ποζε δεν ξέρω) οι δυο τουφεκιες πεφτουν κολλητα...

Δείτε κ εδω


 
Last edited:
Γεια σας παιδες! Ενα πολυχρονο ονειρο μου...ετυχε (λογω ευτελους ποσου) και εγινε πραγματικοτητα.....πλαγιοκαννο baikal IJ43.....
1* & 3*! Το Σαββατο θα βαλω φωτο και πιθανον την Κυριακη να παω για τσιχλιτσες....!
Καλορίζικο και καλές τουφεκιές!
 
Γεια σας παιδες! Ενα πολυχρονο ονειρο μου...ετυχε (λογω ευτελους ποσου) και εγινε πραγματικοτητα.....πλαγιοκαννο baikal IJ43.....
1* & 3*! Το Σαββατο θα βαλω φωτο και πιθανον την Κυριακη να παω για τσιχλιτσες....!
Καλορίζικο καλά κυνήγια να έχεις
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top