Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ηρακλη....η ερωτηση μου προς εσενα ισχυει....εαν θελεις σε παρακαλω να μου πεις.....το tru oil ειναι καλο για την οξυα? Ή απλο βερνικι?
Το tru oil ειναι βερνικι πολυουρεθανης με λινελαιο. Κανει φανταστικό αποτελεσμα. Κανει και για οξυα. Εχω κανει το δικό μου baikal και βγηκε super. Ακολουθησε τις οδηγιες στο site της birtchwood casey και θα το κανεις γαματο. Εγω σταματησα στα 7 χερια. Μου πηρε συνολικά μία βδομαδα
 
Oχι ..δεν κανεις λαθος......οξια ειναι ........ομως εδω μεσα ειναι καποιοι που ειναι ποιο ''γνωστες'' απο μενα οποτε περασε βερνικι θαλασης η πατωματων και εισαι οκ......κατι θα ξερουν παραπανω!!!!!
Φιλε μου Ηρακλη μια σαβουρα χοντρη γκομενα αμα θες δυο μπουκαλια να της ξαπλωσεις θες 200€ με 30€ χτυπας μοντελο δε λεω κακια απλα ειπε να κανει ενα ομορφο και με αντοχη φινιρισμα ειδα τα βερνικια στα κοντακια σου φευγει το φυσιγγι απο τη θαλαμη στο κοντακι και ξεφτιζει αμεσος το κοματακι
 
Ευχαριστω πολυ! Το εχω χρησιμοποιησει σε πολλα οπλα....απλα ηθελα να ηξερα την αποψη του Ηρακλη που εχει εμπειρια
Οπως εγραψε και ο φιλος ποιο πανω ειναι καλο υλικο και μπορεις να κανεις την εργασια αυτη......βεβαια σε μια καρυδια θα αναδειξει και τα νερα ....εδω μην περιμενεις κατι ......γι'αυτο αναφερα πως με ενα βερνικι σε σπρει demi clos η satine θα κανεις την δουλεια σου ........
Τα βερνικια θαλασσης και πατωματων ειναι για αλλες εργασιες......εξου και η ονομασια τους.....
Αν ηταν ετσι απλα τοτε θα περναμε και ενα σπρει σε μαυρο και θα βαφαμε τις καννες στα οπλα........
Καποια πραγματα θα πρεπει να γινωνται σωστα..δεν τα κανουμε καθε μερα........πολλες φορες θαλουμε να γλυτωσουμε καποια χρηματα(και λογικο ειναι θα ελεγα)αλλα τελικα δινουμε τα διπλασια γιατι δεν ακουσαμε τις συμβουλες αυτων που γνωριζουν .......
 
Μονο που αυτο δεν ειναι οξια!!!!!!
οταν του εβγαλα τα εργοστασιακα βερνικια και το ετριψα ήταν πολυ ανοιχτόχρωμο. Συνέχισα ομως και βάζοντας τρου οιλ εβγαλε τα νερα του αλλα εξακολουθουσε και ηταν πολυ ανοιχτό. Τελικά το ξανακανα απο την αρχη και μετα το τριψιμο το περασα αραιομενη βαφη νερου καρυδια της birtchwood casey και μετα 7 στρωσεις τρου οιλ. Ετσι πηρε αυτο το κοκκινωπο χρωμα, Δεν ξερω τι ξυλο ειναι αλλα ο κουμπαρος μου που ειναι ξυλουργος μου ειπε οτι ειναι καρυδια
 
Οπως εγραψε και ο φιλος ποιο πανω ειναι καλο υλικο και μπορεις να κανεις την εργασια αυτη......βεβαια σε μια καρυδια θα αναδειξει και τα νερα ....εδω μην περιμενεις κατι ......γι'αυτο αναφερα πως με ενα βερνικι σε σπρει demi clos η satine θα κανεις την δουλεια σου ........
Τα βερνικια θαλασσης και πατωματων ειναι για αλλες εργασιες......εξου και η ονομασια τους.....
Αν ηταν ετσι απλα τοτε θα περναμε και ενα σπρει σε μαυρο και θα βαφαμε τις καννες στα οπλα........
Καποια πραγματα θα πρεπει να γινωνται σωστα..δεν τα κανουμε καθε μερα........πολλες φορες θαλουμε να γλυτωσουμε καποια χρηματα(και λογικο ειναι θα ελεγα)αλλα τελικα δινουμε τα διπλασια γιατι δεν ακουσαμε τις συμβουλες αυτων που γνωριζουν .......
Ειναι πιο πρακτικο το βερνικι σε σπρει απ'οτι σε τενεκεδακι με πινελο?
 
Έχεις συναντήσει κοντάκι από ιροκο Ηρακλή
Εχω κανει σε δικο μου αεροβολο και δεν προκειται να ξανα ασχωληθω με τετοιο ξυλο....μου κατεστρεψε τους ψαθολογους........ασε που μαρτυρισα μεχρι να το τελειωσω..........αλλα το εκανα γιατι δεν βρισκεται τετοιο κομματι....σπανια θα δεις σε iroco τετοια νερα!!!!!!
Ειναι πολυ σκληρο ξυλο και καταστρεφει τα εργαλεια....εχει πολυ ψιλη αμμο μεσα στους πορους.

1640029794873.jpeg
1640029958597.jpeg
1640030048646.jpeg
 
Εχω κανει σε δικο μου αεροβολο και δεν προκειται να ξανα ασχωληθω με τετοιο ξυλο....μου κατεστρεψε τους ψαθολογους........ασε που μαρτυρισα μεχρι να το τελειωσω..........αλλα το εκανα γιατι δεν βρισκεται τετοιο κομματι....σπανια θα δεις σε iroco τετοια νερα!!!!!!
Ειναι πολυ σκληρο ξυλο και καταστρεφει τα εργαλεια....εχει πολυ ψιλη αμμο μεσα στους πορους.

View attachment 38105
View attachment 38106
View attachment 38107
Εξαιρετική δουλειά μπράβο φίλε
 
Προχθες....που πηγα για κυνηγι με το baikal....καποιες φορες δεν ανοιγε ευκολα....ανοιγε λιγο και φρακαρε....με στενοχωρησε λιγο....σημερα ...λεω κατσε να το δω λιγο βημα βημα.....εβγαλα παπια και οι καννες μια χαρα κλειδωνανε ξεκλειδωνανε....κοιταω τον εξολκεα....εβγαινε με πολυ ζορι εξω....το λυνω....και παρατηρω πανω του εντονες γραμμες....τον γυαλισα ολο πολυ καλα και πλεον δουλευει αψογα....τι γινοτανε...οπως το ανοιγα αυτος φρακαρε με αποτελεσμα να μην αφηνει να ανοιξουν εντελως οι καννες.....τελος καλο...ολα καλα....το αναφερω σε περιπτωση που τυχει κατι παρομοιο σε καποιον!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top