Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιρνω το θάρρος να γράψω συγκεντρωμένα τα πλεονεκτηματα αλλα και τα μειονεκτηματα μετα απο χρήση τριών ετων ενος baikal mp 27 mag.cal 12 δισκάνδαλο και με απλους εξωλκεις .Ευελπιστω με αυτον τον τρόπο να βοηθησω όσους σκέφτονται να το αγοράσουν και ιδιαίτερα τους νεαρούς σε ηλικία κυνηγούς που τωρα μπαίνουν στο παιχνιδι.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ Βaikal mp(izh) 27 magnum cal.12.

1.Φθηνό όπλο με πολύ καλή σχέση απόδοσης -τιμής.
2.Αξιόπιστο με δοκιμασμένο μηχανισμό λειτουργίας. Βασισμένο στο Browning B525.Ο μηχανισμός μέσα είναι ΄΄καθαρός΄΄ με καλοσχηματισμένα και σωστά λειασμένα τμήματα. Εχει ελατήρια σπιράλ, που κατα πολλούς θεωρούνται τα πιο αξιόπιστα,μιας και ακόμη και εαν σπάσουν το όπλο συνεχίζει και δουλεύει.
3.Η ύπαρξη παθητικής ασφαλείας που παγιδεύει τη σφύρα και εξαλείφει την πιθανότητα εκπυρσοκρότησης όταν το όπλο πέσει κάτω. *Σημ. Η παθητική ασφαλεια απουσιάζει ακόμη και σε πολύ ακριβότερα όπλα.
4. Το χαμηλό του κόστος επιτρέπει στον κάτοχό του να το χρησιμοποιεί στο βουνό χωρίς ΄΄ενοχές΄΄.
5. Εχει εναλλασόμενα τσόκ που το καθιστούν ευέλικτο σε διάφορα κυνήγια. Επιπρόσθετα με την αγορά aftermarket chokes ,αναβαθμίζεται και βλητικά.
6. Ειναι μπροσθόβαρο και βολεύεις σε τουφεκιές ζώων όπως ο λαγός.Επίσης έχει μικρότερη αναπήδηση κάννης και καλύτερο swing.
7. Το αρκετά μεγάλο βάρος του, το καθιστά πολύ καλό καρτεροντούφεκο καθώς μειώνει την αισθητή του ανάκρουση.
8. Το βάρος του εξομαλύνει την νευρική επώμιση κάποιου σκοπευτή.
9. Εχει δοκιμαστεί απο κυνηγούς σε διάφορα κυνηγοτόπια του πλανήτη με θετικά αποτελέσματα.Αποτελεί το όπλο που ξεπέρασε όλα τα καταστροφικά τεστ της αγγλικής τράπεζας δοκιμών.
10. Εχει πιστοποίηση για σύγκλιση των καννών του.
11.Μπορεί να ρίξει ατσάλινα σκάγια, ωστόσο δεν εχει σφραγίδες που να πιστοποιούν το προαναφερθέν, πάνω στις κάννες του.Τα τσόκ γραφουν ότι μπορόυν να ριξουν ατσαλινα κατι που με διαβεβαίωσε και ο εισαγωγέας.

ΜΕΙΩΝΕΚΤΗΜΑΤΑ Βaikal mp(izh) 27 magnum cal.12.


1.
Ειναι ΄΄χοντροκομένο΄΄ σαν σχεδιασμένο αντικείμενο. Δεν χαρακτηρίζεται απο μεγάλη εργονομία.Σε απανωτές επωμίσεις ενδέχεται να κουρασει το αριστερό κυρίως χέρι(ιδιαίτερα σε αδύναμους κυνηγούς-σκοπευτές).
2. Το μεγάλο βάρος του ενδέχεται να κουράσει στο περηπατητό κυνήγι.Ενώ παράλληλα δεν βοηθά κάποιον να βελτιώσει την τεχνική της σωστής επώμισής του.
3. Εχει φτωχό φινίρισμα μετάλλων(οχι φτηνιάρικο).
4. Εχει φτωχό φινίρισμα των ξύλινων μερών.Κατι το οποίο βελτιώνεται με λίγο μεράκι, χρόνο και χρήμα.
5.Βλητικά υστερεί σε σχέση με άλλα όπλα. (Απο δικές μου δοκιμές και με βάση τη δικιά μου εκτίμηση).
6. Δεν έχει ΄΄ουδέτερο΄΄ζύγισμα,σαν αίσθηση.
7. Σκληρή(βαριά) σκανδάλη, με ξεκάθαρο ωστόσο σπάσιμο.


Σημ. Τα παραπάνω είναι καθαρά δική μου άποψη και ουδεμία επαγγελματική σχέση έχω με την εν λόγω εταιρεία ή ανταγωνίστρια αυτής.
 
Last edited by a moderator:
5.Βλητικά υστερεί σε σχέση με άλλα όπλα. (Απο δικές μου δοκιμές και με βάση τη δικιά μου εκτίμηση).
Αυτο το λες για τα τσοκ του,που αν θυμαμε καλά ήταν πιο ανοιχτά από ότι έπρεπε η εννοεις κάτι διαφορετικό?
 
Εγω εχω με 70 αρες θαλαμες το made ussr. Σχεδιαστικα η παπια και η λαβη μου αρεσει περισσοτερο απο το συγχρονο σταθερα τσοκ 1 3 βαρος 3200 και πολύ καλές τουφεκιες.
Ετσι ειναι,χωρις καμια αμφιβολια.
Τα Baikal με σταθερα τσοκ έχουν εξαιρετικές τουφεκιες.
Δεν εχω καμία εμπειρία οσο αφορά τα εναλλασσόμενα τσοκ τους,αλλά δυστυχώς ακούω απο αρκετούς ότι πιο ανοιχτά απο την αναγραφόμενη σύσφιξη.
Όπως υπάρχουν κ μεγάλες "μάρκες" όπλων που τα τσοκ τους είναι πιο σφιχτα..
Γιατί το κάνουν αυτό οι κατασκευαστές δεν ξέρω..
Τελικά απο ότι εχω καταλάβει μόνο σε οπλα με σταθερα τσοκ υπάρχει ακρίβεια..
 
αποστολη εμεις που το εχουμε το ξερουμε. πες κατι καινουργιο ρε φιλε. kicks ηρθανε?
.yelling..yelling.
Λεβέντη δεν έχει πάρει κάτι το αυτί μου..

Αυτο το λες για τα τσοκ του,που αν θυμαμε καλά ήταν πιο ανοιχτά από ότι έπρεπε η εννοεις κάτι διαφορετικό?
Ακριβώς Τάσο.Οι συγκεντρώσεις του φτωχικές.Δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι αντίστοιχο και στα οπλα με σταθερο τσοκαρισμα.
 
Εγω εχω με 70 αρες θαλαμες το made ussr. Σχεδιαστικα η παπια και η λαβη μου αρεσει περισσοτερο απο το συγχρονο σταθερα τσοκ 1 3 βαρος 3200 και πολυ καλες τουφεκιες.
Κι εγω εχω το ιδιο πολυ παλιο βεβαια του 1965 εχει καννες 72 εκ 70 αρες θαλαμες σταθερο 1 και 3 * και φοβερες τουφεκιες!
 
Ετσι ειναι,χωρις καμια αμφιβολια.
Τα Baikal με σταθερα τσοκ έχουν εξαιρετικές τουφεκιες.
Δεν εχω καμία εμπειρία οσο αφορά τα εναλλασσόμενα τσοκ τους,αλλά δυστυχώς ακούω απο αρκετούς ότι πιο ανοιχτά απο την αναγραφόμενη σύσφιξη.
Όπως υπάρχουν κ μεγάλες "μάρκες" όπλων που τα τσοκ τους είναι πιο σφιχτα..
Γιατί το κάνουν αυτό οι κατασκευαστές δεν ξέρω..
Ακριβώς Τάσο.Οι συγκεντρώσεις του φτωχικές.Δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι αντίστοιχο και στα οπλα με σταθερο τσοκαρισμα.
Ρε παιδιά εγώ την καλή ντουφεκιά την κρίνω πρώτα από την σωστή ισοκατανομή και μετά απο την συγκέντρωση...
ειδικά στα όπλα με εναλλασσόμενα τσοκάκια βρίσκεις εύκολα την ντουφεκιά που θέλεις στην καθε απόσταση δοκιμαζοντας τα διαφορα τσοκ, ειδικά στις μέρες μας που η αγορά βρίθει απο τσόκ...
μην κολλάτε σε ονομασίες (κυλινδρος, ντεμι κ.λ.π) δείτε τις ντουφεκιές που βγαζουν και κρίνεται σε ποια απόσταση δουλεύουν...
Τελικά απο ότι εχω καταλάβει μόνο σε οπλα με σταθερα τσοκ υπάρχει ακρίβεια..
.xm.Δεν είναι απόλυτο...
'Αν δεν μετρήσεις δεν ξέρεις...
 
Ρε παιδιά εγώ την καλή ντουφεκιά την κρίνω πρώτα από την σωστή ισοκατανομή και μετά απο την συγκέντρωση...
ειδικά στα όπλα με εναλλασσόμενα τσοκάκια βρίσκεις εύκολα την ντουφεκιά που θέλεις στην καθε απόσταση δοκιμαζοντας τα διαφορα τσοκ, ειδικά στις μέρες μας που η αγορά βρίθει απο τσόκ...
μην κολλάτε σε ονομασίες (κυλινδρος, ντεμι κ.λ.π) δείτε τις ντουφεκιές που βγαζουν και κρίνεται σε ποια απόσταση δουλεύουν...
K.Σπύρο εννοείται ότι δεν κρίνω ένα τσοκ απο το όνομα,αλλα όταν ο άσσος(full choke) μου δίνει γυρω στο 60 %. Σε απόσταση των 35 μέτρων κάτι δεν πάει όπως θα έπρεπε. Εχω ανεβασει φωτο στην κατηγορία φερτο στα μετρα σου, όπου στα 14 μεγαλα βήματα η τουφεκια έχει ανοίξει πάρα πολύ.
Σημ. Εχω δοκιμασει διαφορα φυσιγγια και ο κανόνας δεν αλλάζει.Περιορίζεται μόνο με γνωστα συγκεντρωτικα φυσιγγια.
 
K.Σπύρο εννοείται ότι δεν κρίνω ένα τσοκ απο το όνομα,αλλα όταν ο άσσος(full choke) μου δίνει γυρω στο 60 %. Σε απόσταση των 35 μέτρων κάτι δεν πάει όπως θα έπρεπε. Εχω ανεβασει φωτο στην κατηγορία φερτο στα μετρα σου, όπου στα 14 μεγαλα βήματα η τουφεκια έχει ανοίξει πάρα πολύ.
Σημ. Εχω δοκιμασει διαφορα φυσιγγια και ο κανόνας δεν αλλάζει.Περιορίζεται μόνο με γνωστα συγκεντρωτικα φυσιγγια.
Όντως για Full είναι ανοιχτό...
Τα αλλα τσοκάκια το ίδιο είναι?
Εχεις μετρήσεις διαμετρους?

*Το Κ. στο Σπύρος ελπίζω να εννοεί Κυνηγέ Σπύρο, γιατί τα κύριος μεταξυ κυνηγών δεν πάνε...;)
 
Όντως για Full είναι ανοιχτό...
Τα αλλα τσοκάκια το ίδιο είναι?
Εχεις μετρήσεις διαμετρους?

*Το Κ. στο Σπύρος ελπίζω να εννοεί Κυνηγέ Σπύρο, γιατί τα κύριος μεταξυ κυνηγών δεν πάνε...;)
Μόλις ξαναμέτρησαμε ηλεκτρονικο παχυμετρο εξ ού και οι μικρες διακυμανσεις της τάξης των + - 0.02 mm.
4* 18.20mm.
3* 17.93mm.
1*17.43-17.48 mm.
To παχυμετρο έπαιζε αρκετα για αυτό και δεν ξερω αν οι ανοχές είναι πραγματικές ή ΄χανω εγω στην μέτρηση.
Απο δω και πέρα ενικός;)
 
Ετσι ειναι,χωρις καμια αμφιβολια.
Τα Baikal με σταθερα τσοκ έχουν εξαιρετικές τουφεκιες.
Δεν εχω καμία εμπειρία οσο αφορά τα εναλλασσόμενα τσοκ τους,αλλά δυστυχώς ακούω απο αρκετούς ότι πιο ανοιχτά απο την αναγραφόμενη σύσφιξη.
Όπως υπάρχουν κ μεγάλες "μάρκες" όπλων που τα τσοκ τους είναι πιο σφιχτα..
Γιατί το κάνουν αυτό οι κατασκευαστές δεν ξέρω..
Τελικά απο ότι εχω καταλάβει μόνο σε οπλα με σταθερα τσοκ υπάρχει ακρίβεια..
η επιλογή της baikal να εκσυγχρονιστεί με τα τσοκ ήρθε απο ότι εχω διαβάσει πέρα απο την ευρωπαϊκή αγορά , για να πάρει ενα κομμάτι στην αμερικάνικη ,... κάπως ετσι προέκυψε το Remington Spartan 310 που αν δεν κανω λάθος εχει 18,5 αυλους .. οπότε αν δεισ όλεσ οι εξωεργοστασιακές εταιρίες εχουν τον κύλινδρο στο 18,5 οχι στο 18,4. αλλα και 18,4 να εχει το Remington Spartan 310 , το μια σύσφιξη πανω συνηθίζεται στην αμερικάνικη αγορα . ίσος λογο ατσάλινων δεν ξερω .
και στο δικό μου 525 τα εξω εργοστασιακά ειναι όλα για 18,8 αυλό οχι για 18,7 που έχει το b525.
η ουσία είναι οτι μετράς πρώτα και βλέπεις την απόδοση του τσοκ άσχετα με το όνομα του .
 
Μόλις ξαναμέτρησαμε ηλεκτρονικο παχυμετρο εξ ού και οι μικρες διακυμανσεις της τάξης των + - 0.02 mm.
4* 18.20mm.
3* 17.93mm.
1*17.43-17.48 mm.
To παχυμετρο έπαιζε αρκετα για αυτό και δεν ξερω αν οι ανοχές είναι πραγματικές ή ΄χανω εγω στην μέτρηση.
Απο δω και πέρα ενικός;)
αποστολη δεν χανεις καθολου. τα ιδια εχω μετρησει και για να παρεις αλλα τσοκ θες μια περιουσια στη χωρα που ζουμε
 
Last edited:
Εγω παντως να πω την αλήθεια μου πιστευω ότι η κατασκευή η ποιότητα κ η ντουφεκια των παλιων ussr με τα πιο μετα μπαικακ δεν συγκρινεται.
Δεν ξερω να σας το αναλύσω.
Ομως με παλιούς κυνηγούς οπως π.χ το πατέρα του κουμπάρου μου που τα εχουν, εχω δει με αυτα τα όπλα ''θαυματα''.
Σε αντιθεση με τα πιο νεα.
Η αντοχη σκυλι και στα πιο νεα αλλα η ντουφεκια καμια σχεση.
Οι παλιοι τα λεγαν κοσκιναες εννοοντας οτι ανοιγουν πολυ όμορφα τα σκαγια αλλα χωρις κενα.
Δεν θυμαμαι τα συνιθισμενα τσοκ στην κυπρο συνηθως είναι οι συνδιασμοι 3-1 κ 4-2 σε αυτες τις ηλικιες οπλων.
Ομως οπου κ να ριχναν..κοντα μακρια τα πουλια ηταν σιδερωμενα.
Αρε μπαρμπα ποσο μου λυψες...Μακαρι να κανει Ο Θεος το θαύμα του κ να ξαναγινεις καλά.
 
,το γραφω αυτο για το Καστορα,που εχει πεσει σε καννη προβληματικη.
Ποιο ενδεχεται να είναι το πρόβλημα της καννης ;
Και ο ευριππιδης συμφωνει σε αυτο που λεω για τις κατανομες,ενω εχω διαβασει και σε αλλα φορουμ π.χ για αντιστοιχα προβληματα.Επομένως δεν ξερω αν το όπλο μ αποτελει την εξαίρεση η τον κανονα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top