Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εχω αποφασισει. Πλαγιοκαννο μπαικαλ, λευκη βαση, δισκανδαλο, απλοι εξολκεις και εναλλασομενα τσοκακια. Ελπιζω να εχω αποφασισει σωστα!
Πολύ σωστά.
Και αμεσως μετα σε οπλουργο μετατροπη κοντακιου σε αγγλε και τοποθετηση πελματος ωστε το μηκος του κοντακιου να γινει 37,5 cm.

Για πέλμα εγώ τοποθετησα ένα SHU των 22mm και ήρθε ακριβώς στα 37,5. Επίσης οι τρύπες του ήταν ακριβώς στην ίδια απόσταση με το εργοστασιακό πέλμα οπότε δεν χρειάστηκε ούτε σε κοντακά-οπλουργό να το πάω. Απλά θέλει να το τρίψεις γύρω γύρω ώστε να έρθει στις διαστάσεις του κοντακίου και να εφαρμόζει καλά γιατί ειναι μεγαλύτερο περιμετρικά.
 
Εχω αποφασισει. Πλαγιοκαννο μπαικαλ, λευκη βαση, δισκανδαλο, απλοι εξολκεις και εναλλασομενα τσοκακια. Ελπιζω να εχω αποφασισει σωστα!
Αν επιβληθεί η χρήση ατσάλινων σκαγιων και το όπλο δεν είναι μαγνουμ και δοκιμ. στα 1320 bar, θα έχεις περιορισμούς στη χρήση τους. Τώρα δεν υπάρχει θέμα αλλά δεν ξερεις στο μέλλον. Βέβαια αν γίνει κάτι τέτοιο φαντάζομαι ότι θα μεριμνήσουν οι κατασκευαστές φυσιγ. να φτιάξουν φυσίγγια με ατσάλινα για κάθε όπλο.
 
Αν επιβληθεί η χρήση ατσάλινων σκαγιων και το όπλο δεν είναι μαγνουμ και δοκιμ. στα 1320 bar, θα έχεις περιορισμούς στη χρήση τους. Τώρα δεν υπάρχει θέμα αλλά δεν ξερεις στο μέλλον. Βέβαια αν γίνει κάτι τέτοιο φαντάζομαι ότι θα μεριμνήσουν οι κατασκευαστές φυσιγ. να φτιάξουν φυσίγγια με ατσάλινα για κάθε όπλο.
Και εγω αυτο πιστευω. Θα δουμε.
 
Αν επιβληθεί η χρήση ατσάλινων σκαγιων και το όπλο δεν είναι μαγνουμ και δοκιμ. στα 1320 bar, θα έχεις περιορισμούς στη χρήση τους. Τώρα δεν υπάρχει θέμα αλλά δεν ξερεις στο μέλλον. Βέβαια αν γίνει κάτι τέτοιο φαντάζομαι ότι θα μεριμνήσουν οι κατασκευαστές φυσιγ. να φτιάξουν φυσίγγια με ατσάλινα για κάθε όπλο.
Η αλήθεια ειναι ότι τόσα χρόνια ακούγεται αυτό αλλά ως τώρα τίποτα. Προσωπικά δεν νομίζω να γίνει καθολική απαγόρευση στο άμεσο μέλλον τουλαχιστον γιατί θα υπάρξουν και ενστάσεις για πολλούς λόγους. Εξάλλου εκεί που ειναι περισσότερο επιβλαβής ο μόλυβδος δηλαδή στους υδροβιότοπους έχει ήδη απαγορευτεί. Θα πρέπει πρώτα να βρεθεί ένα αντίστοιχο φτηνό μαλακό μέταλλο όπως ο μόλυβδος που να είναι βολικός στην κατασκευή σκαγίων να έχει τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά βλητικά και να μην εξοστρακίζεται όπως το ατσάλι και να μπορεί να βληθεί από κάθε υπάρχον όπλο. Γιατί πέρα από το οικολογικό και την τοξικότητα του μολύβδου τίθενται και πολύ μεγάλα θέματα ασφαλείας που είναι εξίσου σημαντικά.
 
Πιστεύω ότι όταν κ αν επιβληθούν εκτενέστερα τα ατσάλινα θα γίνει όπως με τις πλαστικές σακούλες του σούπερ μάρκετ... Θα ανεβάσουν υπό μορφή τέλους τη τιμή στα μολύβδινα... @kollias φίλε, αυτό που είπες περι μάγκνουμ και 1320bar, το έχω ακούσει κ από άλλους, δε μπορώ να το καταλάβω... Αυξάνει ο όγκος και ναι εύκολα μπαίνεις με 36 γρ σε 3αρα θαλάμη ΛΟΓΩ ΌΓΚΟΥ ΦΟΡΤΊΟΥ, αλλά γιατί ν ανέβεις σε πίεση περισσότερο απ' το μολύβδινο φορτίο σκαγιών ιδίου βάρους π.χ. 36??? Ενδεχομένως έως και επιμήκυνση θαλάμης (όπως έκαναν σε κάποια 65 άρια κ 67αρια όπλα παλιά) να μπορεί να γίνει αποκλειστικά για χρήση ατσάλινων με παραγόμενες πιέσεις στο όριο ασφαλείας της δοκιμής του όπλου. Υ.Γ. Σκέψεις μου κ ερωτήματα μου είναι, δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω....
 
Παιδια ρωτησα τον αντιπροσωπο και μου ειπε οτι με εναλλασομενα τσοκ ειναι μαγκνουμ. Δυστυχως θα παω σε σταθερα.
https://www.kalkantzakos.com/Product/2628/mp43m-izh43-0203009,-dikanno-plagiokanno-baikal
εδώ δεν το αναφέρει magnum. Αλλά είναι με μαύρη βάση. Με τα σταθερά τσόκ πάντως λένε ότι βγάζει καλύτερες τουφεκιές. Αν πειραματιστείς με τα φυσίγγια θα βρεις φυσίγγι που να βγάζει αντίστοιχες κατανομές με πιο ανοιχτά τσοκαρίσματα. Αν είσαι και ιδιογομωτής τότε θα ειναι ακόμη πιο εύκολα.
 
αυτό που είπες περι μάγκνουμ και 1320bar, το έχω ακούσει κ από άλλους, δε μπορώ να το καταλάβω... Αυξάνει ο όγκος και ναι εύκολα μπαίνεις με 36 γρ σε 3αρα θαλάμη ΛΟΓΩ ΌΓΚΟΥ ΦΟΡΤΊΟΥ, αλλά γιατί ν ανέβεις σε πίεση περισσότερο απ' το μολύβδινο φορτίο σκαγιών ιδίου βάρους π.χ. 36???
Δημήτρη,επειδή τα σιδερένια σκάγια είναι ασυμπιεστα και με την χρήση τους αυτομάτως αφαιρεις "αμορτισέρ"από την γόμωση.
Τα μολύβδινα είναι συμπιεσιμα και δημιουργουν αμορτισέρ.
Αν βάλουμε αντιτριβικο(μπαφερ,αλεύρι κλπ)
μειώνουμε την συμπιεσιμοτητα λόγω πληρωσης των κενων ανάμεσα τους και ταυτόχρονα μικραινουμε (λόγω έλλειψης η μικρότερης συμπιεσιμοτητα)τον χώρο καυσης με επακόλουθο τις μεγαλύτερες αναπτυσσόμενες πιέσεις.
 
Δημήτρη,επειδή τα σιδερένια σκάγια είναι ασυμπιεστα και με την χρήση τους αυτομάτως αφαιρεις "αμορτισέρ"από την γόμωση.
Τα μολύβδινα είναι συμπιεσιμα και δημιουργουν αμορτισέρ.
Αν βάλουμε αντιτριβικο(μπαφερ,αλεύρι κλπ)
μειώνουμε την συμπιεσιμοτητα λόγω πληρωσης των κενων ανάμεσα τους και ταυτόχρονα μικραινουμε (λόγω έλλειψης η μικρότερης συμπιεσιμοτητα)τον χώρο καυσης με επακόλουθο τις μεγαλύτερες αναπτυσσόμενες πιέσεις.
Κατάλαβα... Αλλά τόσο όσο σε μέση(προς μεγάλη...)γόμωση,όπως τα 36 που ανέφερα,να μπαίνεις στο πεδίο των μάγκνουμ πιεσεων??? Δε μαζεύεται με χρήση συγκεντρωτηρα με "καλύτερο" αμορτισέρ?
 
Ειναι βαρυ συναδελφε. Και σε πολυωρα περπατητα φανταζομαι θα με κουραζει.
Έχει αορτηριουχους και θα το κρεμάς ποτε-ποτε.Και τα δύο δικανα που έχω είναι 3400 μην σε φοβίζουν τα 200 γραμμάρια παραπάνω.Μην νομίζεις ότι είμαι κανένας γυμνασμενος και στο περπατητο γράφουμε χιλιόμετρα Χωρις τσοκ καινούργιο όπλο πιστεύω θα το μετανιώσεις.Εσυ ξέρεις καλύτερα ίσως να κοιτάξεις άλλη μάρκα .
 
Κατάλαβα... Αλλά τόσο όσο σε μέση(προς μεγάλη...)γόμωση,όπως τα 36 που ανέφερα,να μπαίνεις στο πεδίο των μάγκνουμ πιεσεων??? Δε μαζεύεται με χρήση συγκεντρωτηρα με "καλύτερο" αμορτισέρ?
Επειδή τα σιδερένια έχουν μεγαλύτερο όγκο στο ίδιο βάρος με τα μολύβδινα συν ότι χρειάζονται κυαθια με παχύτερα τοιχώματα(για να προστατευτεί το κοίλο της κάνης),τα δεδομένα στενεύουν σε ότι αφορα τον χώρο για παραπανησιο αμορτισέρ.
Λύση ο μακρύτερος κάλυκας.
Οι πιέσεις είναι ευαίσθητο μέγεθος!
 
Αν βγαζει κλειστες τουφεκιες θα του ανοιξω τα τσοκ σε 4-2 και πιστευω θα ειμαι καλυμενος. Συμφωνεις?
Επειδή μάλλον θα πας στον παπατσαρουχα για αγγλε και πέλμα φτιάξε τα τσοκ κατευθείαν σε 2/10 στην δεξιά και 6/10 επί του αυλού στην αριστερή για να κυνηγάς τα πάντα.
 
Επειδή μάλλον θα πας στον παπατσαρουχα για αγγλε και πέλμα φτιάξε τα τσοκ κατευθείαν σε 2/10 στην δεξιά και 6/10 επί του αυλού στην αριστερή για να κυνηγάς τα πάντα.
Μπορει να παω και στον Λιακο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top