Baikal Team

Το έκανα κόσκινο δεν γράφει άυλους και τσοκ
Από της σφραγίδες που είδα και έψαξα έχει περάσει όλες της δοκιμές και μάλιστα μια από αυτές λέει ότι είναι από την τράπεζα δοκιμών του ιζεβσκ
Ίδια περιπτωση με αυτό..
Πουθενά δεν γράφει αυλό...
Σίγουρα δεν είναι καθόλου συνηθισμένη περιπτωση αλλά επειδή κ το δικό σου αγοράστηκε από εξωτερικό ίσως κάποια από αυτά να κυκλοφορουσαν έτσι..

https://sportingbookworm.wordpress.com/2016/05/14/baikal-model-identification/comment-page-1/

Μάλλον είναι αρκετά πιο πίσω και από το 80 γιατί οι παραστάσεις είναι σαν σφραγίδες.
Το δικό μου είναι κάπου εκεί γύρω στο 80 και είναι έτσι οι παραστάσεις.
Δεν έχει να κάνει..
Μπορεί όντως το izh 27 να είναι δεκαετίας '80 όπως λέει...

Γενικά οι παραστασεις "σφραγίδες" στα Baikal δεν σημαίνει απαραίτητα κ "παλαιότητα" γιατί δεν προηγηθηκαν από το σκαλισμα...
Πχ το izh 12 η το izh 59 που φαίνεται στο παρακατω βίντεο είχαν το κλασσικό κ λιτο σκαλισμα..

 
Last edited:
Ίδια περιπτωση με αυτό..
Πουθενά δεν γράφει αυλό...
Σίγουρα δεν είναι καθόλου συνηθισμένη περιπτωση αλλά επειδή κ το δικό σου αγοράστηκε από εξωτερικό ίσως κάποια από αυτά να κυκλοφορουσαν έτσι..

https://sportingbookworm.wordpress.com/2016/05/14/baikal-model-identification/comment-page-1/


Δεν έχει να κάνει..
Μπορεί όντως το izh 27 να είναι δεκαετίας '80 όπως λέει...

Γενικά η σφραγίδες δεν σημαίνει απαραίτητα "παλαιότητα" γιατί δεν προηγηθηκαν από τις παραστασεις...
Πχ το izh 12 η το izh 59 που φαίνεται στο παρακατω βίντεο είχαν το κλασσικό κ λιτο σκαλισμα..

Μάλιστα Τάσο μας..... :D
Για αυτό έχουμε εσένα να μας διορθώνεις και να μαθαίνουμε... .RESPECT.
 
Κοιτά τσοκ δεν πειράζω το όπλο βλητικά δεν υπαρχει, ότι θέλω το ρυθμίζω με την ιδιογωμοση.
Θέλω της Σκανδαλες ποιο ξέρες για αυτό λέω λείανση και Ρύθμιση μηχανισμού
αφαίρεση μεσαίας ρίγας και βάφει ξανά με καλύτερο φινίρισμα.
 
Κοιτά τσοκ δεν πειράζω το όπλο βλητικά δεν υπαρχει, ότι θέλω το ρυθμίζω με την ιδιογωμοση.
Θέλω της Σκανδαλες ποιο ξέρες για αυτό λέω λείανση και Ρύθμιση μηχανισμού
αφαίρεση μεσαίας ρίγας και βάφει ξανά με καλύτερο φινίρισμα.
Σωστός Νικόλα προχωρα
 
Εγώ πάντως ανάμεσα στο παλιό ij58 και στα πιο καινούρια mp43 και mp27 που έχω δεν βρίσκω κάποια διαφορά στην ποιότητα. Ειδικά στα ξύλα τα καινούρια που έχουν καρυδιά είναι πάρα πολύ καλύτερα σε σύγκριση με την οξυά που εχει το παλιό.
 
"Θεωρούνται" τα καλύτερα μιας και η ανάγλυφη βάση ήταν σφυρήλατη. Ποιος ξέρει...
Τώρα οι περισσότερες εταιρείες χύτευση δεν κάνουν ;Και πόσο αξία έχει για τον καταναλωτή ο τρόπος όταν αυτό που τον ενδιαφέρει είναι η αντοχή η ασφάλεια και το τελικό αποτέλεσμα.
 
"Θεωρούνται" τα καλύτερα μιας και η ανάγλυφη βάση ήταν σφυρήλατη. Ποιος ξέρει...
Ισχύει σίγουρα αυτό; Προσωπικά δεν πιστεύω ότι έχει αλλάξει ο τρόπος κατασκευής τους. Αλλά και πάλι ακόμη και αν πλέον η βάση γίνεται με χύτευση και όχι σφυριλατη δεν νομίζω ότι μειώνει αρκετά την ποιότητα και την αντοχή του μετάλλου της βάσης. Αντιθέτως σε τόσο φτηνά όπλα ίσως να είναι προτειμοτερη η χύτευση αφού μειώνει το κόστος κατασκευής. Εξάλλου την ίδια τράπεζα δοκιμών περνάνε και τώρα όπως παλιά με τις ίδιες σφραγίδες.

Όμως πλέον έχουν βελτιωθεί και σχεδιαστικά και λειτουργικά τα καινουρια μοντέλα. Για παράδειγμα τα νέα πλαγιοκαννα mp43 έχουν πιο βελτιωμένους εξωλκεις από ότι έχει το ij 58.
 
Επειδή δεν βγάζω άκρη από τις ιστοσελίδες κατασκευαστή και εμπόρων, ξέρετε αν έχουν έρθει Baikal MP-43 (πλαγιόκανα) με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:
1. Θαλάμες 3". Διαμέτρημα 12.
2. Κάνες 66εκατ. με εναλλασόμενα τσοκ. (Και 61εκατ. δεν θα πείραζε.)
3. Δισκάνδαλο.
4 Αυτόματοι εξολκείς (προεραιτικό, όχι απαραίτητο).
5. Χρωμιωμένη βάση (προεραιτικό, όχι απαραίτητο).
 
Επειδή δεν βγάζω άκρη από τις ιστοσελίδες κατασκευαστή και εμπόρων, ξέρετε αν έχουν έρθει Baikal MP-43 (πλαγιόκανα) με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:
1. Θαλάμες 3". Διαμέτρημα 12.
2. Κάνες 66εκατ. με εναλλασόμενα τσοκ. (Και 61εκατ. δεν θα πείραζε.)
3. Δισκάνδαλο.
4 Αυτόματοι εξολκείς (προεραιτικό, όχι απαραίτητο).
5. Χρωμιωμένη βάση (προεραιτικό, όχι απαραίτητο).
Τώρα με το εμπάργκο είναι δύσκολα τα πράγματα . Ίσως ο Παπαδάκης να έφερνε διαφορετικές εκδόσεις από τον Κύργια.
 
Επειδή δεν βγάζω άκρη από τις ιστοσελίδες κατασκευαστή και εμπόρων, ξέρετε αν έχουν έρθει Baikal MP-43 (πλαγιόκανα) με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:
1. Θαλάμες 3". Διαμέτρημα 12.
2. Κάνες 66εκατ. με εναλλασόμενα τσοκ. (Και 61εκατ. δεν θα πείραζε.)
3. Δισκάνδαλο.
4 Αυτόματοι εξολκείς (προεραιτικό, όχι απαραίτητο).
5. Χρωμιωμένη βάση (προεραιτικό, όχι απαραίτητο).
Νομιζω αν θα βρεις σε καποιο καταστημα στοκ μονοσκανδαλο σε 66εκατ. καννες με εναλλασομενα
 
Επειδή δεν βγάζω άκρη από τις ιστοσελίδες κατασκευαστή και εμπόρων, ξέρετε αν έχουν έρθει Baikal MP-43 (πλαγιόκανα) με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:
1. Θαλάμες 3". Διαμέτρημα 12.
2. Κάνες 66εκατ. με εναλλασόμενα τσοκ. (Και 61εκατ. δεν θα πείραζε.)
3. Δισκάνδαλο.
4 Αυτόματοι εξολκείς (προεραιτικό, όχι απαραίτητο).
5. Χρωμιωμένη βάση (προεραιτικό, όχι απαραίτητο).
Δοκίμασες να πάρεις τηλέφωνο και να μιλήσεις με κατάστημα ή αντιπροσωπεία;
Σίγουρα θα ξέρουν τι έχει απομείνει στις αποθήκες τους.
Αφού σε ενδιαφέρει καινούριο όπου το βρείς το παίρνεις.
 
Back
Top