Baikal Team

Στοκ!!!
Το πήρα στον Αβραμίδη στην Ελευσίνα 540€, 480+60 δύο ακόμα τσοκ(σύνολο 5).
Είναι κατασκευή του 2014!
Έχει ακόμα μερικά και εκτίμηση του ιδίου,δεν βλέπει να επανεισάγωνται...
Όταν τελειώσει ο πόλεμος θα συνεχίσουν την πορεία τους όπως έχει ξαναγίνει απλό αθάνατο όπλο που έχει δείξει τι αξίζει ,οι Ρώσοι δεν είναι μαλάκες και απορώ γιατί δεν γινόταν και εισαγωγή σε ρωσικά φυσίγγια πολύ παλιά είχα ρίξει κάτι χοντρά που ανάκρουση δεν είχαν αλλά σκότωναν .
 
Όταν τελειώσει ο πόλεμος θα συνεχίσουν την πορεία τους όπως έχει ξαναγίνει
Τα συστήματα έχουν την τάση να επανέρχονται στην πρώτερη κατάσταση ισορροπίας όταν διαταράσσονται. Πχ. ο υπολογιστής έχει επιλογή να επανέρχεται σε παλιότερο σημείο, που δεν είχε πρόβλημα.
 
Λοιπόν.... Τελείωσα το 90% του "χαιδέματος" της Ρωσίδας! Το υπόλοιπο μελλοντικά,να δουλέψει το wd ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΛΎΝΕΙ!!!!
Το όπλο είναι του 2014 κατασκευή. Από εκείνη την ημέρα δεν λαδώθηκε εκ νέου ποτέ, τα τσοκ είχαν κολλήσει στη κάννη(σε συνεννόηση με τον Αβραμίδη, πηγα στο Χριστάκο να μου τα βγάλει!!!)και καμιά βίδα δε μπορούσε να λυθεί! Έκανα ότι μπορούσα εχθές και άφησα τη βάση όλο το βράδυ στο wd.
Σήμερα έλυσα πλάκα σκανδάλης και μπήκα προς τα μέσα.... Έτριψα,πήρα τα κενά των σκανδάλων,(όχι τα βάρη) γλύκανε εξαιρετικά και έγινε αρκετά ξερή η αίσθηση (ειδικά η πίσω που τραβάς,τραβάς και δε πέφτει).
Βγήκε φυσικά η αυτόματη ανάσυρση και ελάφρυνε το άνοιγμα του όπλου ... κανά δυο κιλά από τη "υποδειγματική" εφαρμογή του εξωλκέα,που κυριολεκτικά σφήνωνε στη φωλιά της κάνης!
Κάποια στιγμή,όταν μ αφήσει η Σβετλάνα,θα λύσω κόκορες κ ελατήρια για τρίψιμο καθάρισμα.
Τα ξύλα είναι ρίζα σανιδιάς,(ψηλή κλάρα καρυδιάς,εκεί που θες τέμπλα να φτάσεις καρύδια 🤣🤣) και μου έρχονται καλά,ίσως θέλω λίγο pits...
Αυλοί 18.4,βάρος 3340

Για αυτά τα χρήματα, ατσάλινο όπλο με 5τσοκ,magnum(για ατσάλινα),δε σπάει, δε χαλάει,θεωρώ πάρα τα οποία ρωσικά θεματάκια,vfm που λεγε η γιαγιά...

Υ.Γ. Για την ιστορία... Σε σχέση με το άλλο μου ρωσικό που έχει απλές θαλάμες η βάση είναι 5χιλιοστα φαρδύτερη!!
 

Attachments

  • IMG_20240716_101027.jpg
    IMG_20240716_101027.jpg
    374,7 KB · Προβολές: 56
  • IMG_20240716_100934.jpg
    IMG_20240716_100934.jpg
    345 KB · Προβολές: 54
  • IMG_20240716_100543.jpg
    IMG_20240716_100543.jpg
    620,8 KB · Προβολές: 52
  • IMG_20240716_101246~2.jpg
    IMG_20240716_101246~2.jpg
    271,1 KB · Προβολές: 55
Last edited:
Λοιπόν.... Τελείωσα το 90% του "χαιδέματος" της Ρωσίδας! Το υπόλοιπο μελλοντικά,να δουλέψει το wd ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΛΎΝΕΙ!!!!
Το όπλο είναι του 2014 κατασκευή. Από εκείνη την ημέρα δεν λαδώθηκε εκ νέου ποτέ, τα τσοκ είχαν κολλήσει στη κάννη(σε συνεννόηση με τον Αβραμίδη, πηγα στο Χριστάκο να μου τα βγάλει!!!)και καμιά βίδα δε μπορούσε να λυθεί! Έκανα ότι μπορούσα εχθές και άφησα τη βάση όλο το βράδυ στο wd.
Σήμερα έλυσα πλάκα σκανδάλης και μπήκα προς τα μέσα.... Έτριψα,πήρα τα κενά των σκανδάλων,(όχι τα βάρη) γλύκανε εξαιρετικά και έγινε αρκετά ξερή η αίσθηση (ειδικά η πίσω που τραβάς,τραβάς και δε πέφτει).
Βγήκε φυσικά η αυτόματη ανάσυρση και ελάφρυνε το άνοιγμα του όπλου ... κανά δυο κιλά από τη "υποδειγματική" εφαρμογή του εξωλκέα,που κυριολεκτικά σφήνωνε στη φωλιά της κάνης!
Κάποια στιγμή,όταν μ αφήσει η Σβετλάνα,θα λύσω κόκορες κ ελατήρια για τρίψιμο καθάρισμα.
Τα ξύλα είναι ρίζα σανιδιάς,(ψηλή κλάρα καρυδιάς,εκεί που θες τέμπλα να φτάσεις καρύδια 🤣🤣) και μου έρχονται καλά,ίσως θέλω λίγο pits...
Αυλοί 18.4,βάρος 3340

Για αυτά τα χρήματα, ατσάλινο όπλο με 5τσοκ,magnum(για ατσάλινα),δε σπάει, δε χαλάει,θεωρώ πάρα τα οποία ρωσικά θεματάκια,vfm που λεγε η γιαγιά...

Υ.Γ. Για την ιστορία... Σε σχέση με το άλλο μου ρωσικό που έχει απλές θαλάμες η βάση είναι 5χιλιοστα φαρδύτερη!!
Βγήκαν τα τσοκ; Εγώ πήρα τα καρσλον από τον Καλκατζακο 5,4,3 που είναι ανοξείδωτα 38€ περίπου το ένα.
 
Βγήκαν τα τσοκ; Εγώ πήρα τα καρσλον από τον Καλκατζακο 5,4,3 που είναι ανοξείδωτα 38€ περίπου το ένα.
Βγήκαν! Έβαλε μια "βέργα- εξωλκέα" και με γαλλικό το έλυσε! Είναι τα 2 αριστερά στη φωτό που σήκωσα.
Εγώ πήρα τα "μαμά" 30 το ένα.
Καλύτερα ανοξείδωτα δε το συζητώ,αν και δε τα φοβάμαι τα μαύρα γιατί είμαι επιμελής....
 
Βγήκαν! Έβαλε μια "βέργα- εξωλκέα" και με γαλλικό το έλυσε! Είναι τα 2 αριστερά στη φωτό που σήκωσα.
Εγώ πήρα τα "μαμά" 30 το ένα.
Καλύτερα ανοξείδωτα δε το συζητώ,αν και δε τα φοβάμαι τα μαύρα γιατί είμαι επιμελής....
Αφού βγήκαν μην το πεις ούτε του παπά (έχω κάνει ανάρτηση ότι αν είναι κολλημένα τα τσοκ πάρτε άλλο, οπότε όλα οκ)
Τα μαμά τσοκ είναι πολύ καλά σε απόδοση αλλά είναι τσιγκος και γω είμαι ευχαριστημένος αλλά τα καρλσον είναι αστέρια και έχω πάνω 4-3.
 
Και τα ανοξείδωτα κολλάνε.
Η κάνη στο σημείο του σπειρωματος,αν την αφήσουμε χωρίς στοιχειώδη λίπανση,θα οξειδωθεί.
Εεεεε???? Καλό???? Ανοξείδωτο αλλά στα χέρια ενός ρεμπεσκέ φίλου μου!
 

Attachments

  • Screenshot_2024-07-16-13-30-38-89_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpg
    Screenshot_2024-07-16-13-30-38-89_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpg
    63,4 KB · Προβολές: 51
Δηλαδη αφηνουν τα οπλα με τα τσοκ βιδωμενα επανω?Εγω αν θυμαμαι καλα(δεν ειμαι και σιγουρος ...) η mp155 δεν ειχε τσοκ βιδωμενο επανω και τα τσοκακια ηταν το καθενα ξεχωριστα τυλιγμενα σε λαδοχαρτο...
 
Δηλαδη αφηνουν τα οπλα με τα τσοκ βιδωμενα επανω?Εγω αν θυμαμαι καλα(δεν ειμαι και σιγουρος ...) η mp155 δεν ειχε τσοκ βιδωμενο επανω και τα τσοκακια ηταν το καθενα ξεχωριστα τυλιγμενα σε λαδοχαρτο...
Ναι τα αφήνουν πάνω!
Αλλά .... Σου λέει στο manual κάθε 24 μήνες αποθήκευσης ΕΠΑΝΆΛΗΨΗ ΣΥΝΤΉΡΗΣΗΣ!
 

Attachments

  • IMG_20240716_114625.jpg
    IMG_20240716_114625.jpg
    195,6 KB · Προβολές: 11
Βγήκαν! Έβαλε μια "βέργα- εξωλκέα" και με γαλλικό το έλυσε! Είναι τα 2 αριστερά στη φωτό που σήκωσα.
Εγώ πήρα τα "μαμά" 30 το ένα.
Καλύτερα ανοξείδωτα δε το συζητώ,αν και δε τα φοβάμαι τα μαύρα γιατί είμαι επιμελής....
Θα ήταν υπερβολή αν τα σκουριασμενα του έλεγες να πήγαινες να στα αλλάξει;Επειδή το όπλο το αγόρασες καινούργιο.
 
Back
Top