Baikal Team

Το όπλο του είναι σε καλή κατάσταση;
Ναι Πάνο! Αυτό που βλέπεις είναι προέκταση κάνης με 3αρι τσοκ και το είχε για τσίχλες!
Για 3 χρόνια δεν έλυνε το τσοκ, έλυνε ολόκληρη τη προέκταση, οταν ήθελε να πάει για μπεκάτσα με κύλινδρο.
Ε κόλλησε... Και όταν λέω κολλησε... Το εννοώ!
 
Το θέμα τσοκ το έχω λύσει εδώ και χρόνια φροντίζοντας πάντα να έχω έσω έξω τσοκ σφίγγοντας πάντα πριν γεμίσω το όπλο ξεκινώντας και λασκαρωντας πάντα μόλις αδειασει πριν μπει στη θήκη πάντα με το χέρι .Ποτέ δεν θα έχεις πρόβλημα έτσι.
 
Ναι τα αφήνουν πάνω!
Αλλά .... Σου λέει στο manual κάθε 24 μήνες αποθήκευσης ΕΠΑΝΆΛΗΨΗ ΣΥΝΤΉΡΗΣΗΣ!
Πραγμα που απο οτι καταλαβαινω δεν πρεπει να το κανει κανενας μαγαζατορας ισως γιατι σε διαστημα 24 μηνων θα το εχουν πουλησει το οπλο....απο τη στιγμη ομως που το οπλο μεινει απουλητο θα επρεπε να κανουν αυτο που λεει το manual....Απαραδεκτο κατ'εμε καινουριο οπλο να εχει κολλημενα τσοκ επανω...Ειναι λογος μη αγορας του οπλου...
Δημητρη δεν τα λεω αυτα για να στη χαλασω και εγω στη θεση σου θα το αγοραζα το οπλο (δεν χαμπαριαζω απο τετοια...) και απο τη στιγμη που ξεκολλησαν ολα μια χαρα...Απλα λεμε ποιο θα ηταν το σωστο...
 
@gian εννοείται ότι έχεις δίκιο!
Και αν ήταν οποιοδήποτε άλλο όπλο,φυσικά και θα ήμουν πολύ πιο αυστηρός έναντι του μαγαζιού!
Επειδή όμως ατσάλινο,μάγκνουμ,με τσοκ,δισκάνδαλο και αξιόπιστο με αυτά τα λεφτά ΔΕΝ βρίσκεις και επειδή τα baikal τα "ξέρω",έκανα ότι έκανα!
 
Παντως μπραβο στα παιδια που μπορειτε να λυνετε τους μηχανισμους πυροδοτησης στα δικαννα
σας θαυμαζω που ξερετε πως να το κανετε
Λυνω και φτιαχνω μηχανηματα που οι πληστοι δεν μπορουν να τους αλλαξουν ουτε βιδα
Σε οπλο ομως δεν τολμω να αγγιξω
Μιλω αποκλειστικα για δικανα
Καθαρισμα συχνα και μεχρι εκει
Μηχανισμο ομως πυροδοτησης μεσα δεν ανοιγω
Με φοβιζει μην κανω κατι λαθος και δημιουργησω θεμα ασφαλειας
 
Παντως μπραβο στα παιδια που μπορειτε να λυνετε τους μηχανισμους πυροδοτησης στα δικαννα
σας θαυμαζω που ξερετε πως να το κανετε
Λυνω και φτιαχνω μηχανηματα που οι πληστοι δεν μπορουν να τους αλλαξουν ουτε βιδα
Σε οπλο ομως δεν τολμω να αγγιξω
Μιλω αποκλειστικα για δικανα
Καθαρισμα συχνα και μεχρι εκει
Μηχανισμο ομως πυροδοτησης μεσα δεν ανοιγω
Με φοβιζει μην κανω κατι λαθος και δημιουργησω θεμα ασφαλειας
Χρύσανθε "παπί" με πλατίνες είχα μικρός... 🤣🤣🤣
 
@gian εννοείται ότι έχεις δίκιο!
Και αν ήταν οποιοδήποτε άλλο όπλο,φυσικά και θα ήμουν πολύ πιο αυστηρός έναντι του μαγαζιού!
Επειδή όμως ατσάλινο,μάγκνουμ,με τσοκ,δισκάνδαλο και αξιόπιστο με αυτά τα λεφτά ΔΕΝ βρίσκεις και επειδή τα baikal τα "ξέρω",έκανα ότι έκανα!
Και πολυ καλα εκανες...
 
Παντως μπραβο στα παιδια που μπορειτε να λυνετε τους μηχανισμους πυροδοτησης στα δικαννα
σας θαυμαζω που ξερετε πως να το κανετε
Λυνω και φτιαχνω μηχανηματα που οι πληστοι δεν μπορουν να τους αλλαξουν ουτε βιδα
Σε οπλο ομως δεν τολμω να αγγιξω
Μιλω αποκλειστικα για δικανα
Καθαρισμα συχνα και μεχρι εκει
Μηχανισμο ομως πυροδοτησης μεσα δεν ανοιγω
Με φοβιζει μην κανω κατι λαθος και δημιουργησω θεμα ασφαλειας
Αν ειχες ενα φθηνο μπαικαλ να εισαι σιγουρος οτι θα το ειχες κανει και εσυ και θα ειχε παρει το χερι σου...Η πρωτη φορα ειναι το θεμα οπως αλλωστε και σε ολα τα πραγματα...Και εγω μηχανισμο σε διπλο δεν εχω ανοιξει(δεν ειχα ποτε...) αλλα αν ειχα ομως μπαικαλ θα το εκανα,αν τωρα το οπλο ηταν απο τα ακριβα ισως να κολωνα λιγο...Η αρχη ειναι το ημισυ του παντος...Μεγαλη βοηθεια πλεον ειναι και το ιντερνετ κακα τα ψεμματα...αλλα και εκει θελει φιλτραρισμα...
 
Έχει 4 βιντεακια στο τουμπ από λύσιμο βαφή της βάσης και δέσιμο του baikal 58 ο μηχανισμός είναι ίδιος εκτός κι αν έχει διαφορά στις βελόνες ,όλα στηρίζονται με 3-4 διαμπερεις πειρους, όποιος το έχει με τα εργαλεία δεν είναι δύσκολο ,αυτό που δεν πειράζεις είναι οι επαφές αγκιστρωσης εκεί δεν σηκώνει ερασιτεχνισμους .
 
Last edited:
Αν ειχες ενα φθηνο μπαικαλ να εισαι σιγουρος οτι θα το ειχες κανει και εσυ και θα ειχε παρει το χερι σου...Η πρωτη φορα ειναι το θεμα οπως αλλωστε και σε ολα τα πραγματα...Και εγω μηχανισμο σε διπλο δεν εχω ανοιξει(δεν ειχα ποτε...) αλλα αν ειχα ομως μπαικαλ θα το εκανα,αν τωρα το οπλο ηταν απο τα ακριβα ισως να κολωνα λιγο...Η αρχη ειναι το ημισυ του παντος...Μεγαλη βοηθεια πλεον ειναι και το ιντερνετ κακα τα ψεμματα...αλλα και εκει θελει φιλτραρισμα...
Δεν ειναι θεμα κοστους για εμενα φιλε
Ετσι και αλλιως το ζαμπαλα πχ ειναι χαμηλης αξιας και θα μπορουσα να το κανω
Ειναι θεμα οτι νιωθω ανασφαλεια ειδικα πανω στα δικανα να ανοιξω τον μηχανισμο
Ξυλα εξολκεις παπια κλπ μια χαρα να το κανω αλλα μηχανισμο δεν νιωθω καλα να το κανω
Γιαυτο ειπα οτι θαυμαζω τα παιδια που μπορουν

τα στρατιωτικα τα κανω βιδες
Δινουν απο κατασκευης τους προσβαση
Πιστευω το ιδιο και οι καραμπινες
Στα δικαννα ομως νιωθω ανασφαλεια

Φυσικα οπως πολυ σωστα ειπες αν μου εδειχνε καποιος θα ηταν αλλιως
 
Δεν ειναι θεμα κοστους για εμενα φιλε
Ετσι και αλλιως το ζαμπαλα πχ ειναι χαμηλης αξιας και θα μπορουσα να το κανω
Ειναι θεμα οτι νιωθω ανασφαλεια ειδικα πανω στα δικανα να ανοιξω τον μηχανισμο
Ξυλα εξολκεις παπια κλπ μια χαρα να το κανω αλλα μηχανισμο δεν νιωθω καλα να το κανω
Γιαυτο ειπα οτι θαυμαζω τα παιδια που μπορουν

τα στρατιωτικα τα κανω βιδες
Δινουν απο κατασκευης τους προσβαση
Πιστευω το ιδιο και οι καραμπινες
Στα δικαννα ομως νιωθω ανασφαλεια

Φυσικα οπως πολυ σωστα ειπες αν μου εδειχνε καποιος θα ηταν αλλιως
Παρατήρηση θέλει και αφού το έχεις με τα υπόλοιπα θα το καταφέρεις και με αυτό.σιγουρα δεν είναι αυτογεμες αλλά δεν είναι και κάτι τρομερό.
 
Λοιπόν.... Τελείωσα το 90% του "χαιδέματος" της Ρωσίδας! Το υπόλοιπο μελλοντικά,να δουλέψει το wd ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΛΎΝΕΙ!!!!
Το όπλο είναι του 2014 κατασκευή. Από εκείνη την ημέρα δεν λαδώθηκε εκ νέου ποτέ, τα τσοκ είχαν κολλήσει στη κάννη(σε συνεννόηση με τον Αβραμίδη, πηγα στο Χριστάκο να μου τα βγάλει!!!)και καμιά βίδα δε μπορούσε να λυθεί! Έκανα ότι μπορούσα εχθές και άφησα τη βάση όλο το βράδυ στο wd.
Σήμερα έλυσα πλάκα σκανδάλης και μπήκα προς τα μέσα.... Έτριψα,πήρα τα κενά των σκανδάλων,(όχι τα βάρη) γλύκανε εξαιρετικά και έγινε αρκετά ξερή η αίσθηση (ειδικά η πίσω που τραβάς,τραβάς και δε πέφτει).
Βγήκε φυσικά η αυτόματη ανάσυρση και ελάφρυνε το άνοιγμα του όπλου ... κανά δυο κιλά από τη "υποδειγματική" εφαρμογή του εξωλκέα,που κυριολεκτικά σφήνωνε στη φωλιά της κάνης!
Κάποια στιγμή,όταν μ αφήσει η Σβετλάνα,θα λύσω κόκορες κ ελατήρια για τρίψιμο καθάρισμα.
Τα ξύλα είναι ρίζα σανιδιάς,(ψηλή κλάρα καρυδιάς,εκεί που θες τέμπλα να φτάσεις καρύδια 🤣🤣) και μου έρχονται καλά,ίσως θέλω λίγο pits...
Αυλοί 18.4,βάρος 3340

Για αυτά τα χρήματα, ατσάλινο όπλο με 5τσοκ,magnum(για ατσάλινα),δε σπάει, δε χαλάει,θεωρώ πάρα τα οποία ρωσικά θεματάκια,vfm που λεγε η γιαγιά...

Υ.Γ. Για την ιστορία... Σε σχέση με το άλλο μου ρωσικό που έχει απλές θαλάμες η βάση είναι 5χιλιοστα φαρδύτερη!!
Αυτή η τρύπα δείχνει ότι η ίδια βάση είναι και στα μονοσκανδαλα μάλλον επειδή είναι μαγκνουμ616202420512.jpg
 
Ρωσόφιλοι να ρωτήσω κάτι....
Το στόχαστρο στη Σβετλάνα έχει πάχος 2.8
Απ' ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει στην αγορά 2.8 ανταλλακτικό (μια βιδωτη μικρή οπτική,θα ήθελα ιδανικά).
Διαβάζω ότι προσαρμόζουν με κόλλα στόχαστρο 2.6mm, των 3mm δε βιδώνει δηλαδή,ούτε με λίγο ζόρι?
 
Υπάρχουν κάτι σετάκια που έχουν μέσα όλα τα σπειρώματα έχει χρόνια που είχα αγοράσει τέτοιο δηλ έχει σαν ανταπτορακια που βιδώνουν στο υπάρχον σπείρωμα και αυτά έχουν δικό τους που βιδώνεις εκεί εσύ το μικρότερο.
 
Υπάρχουν κάτι σετάκια που έχουν μέσα όλα τα σπειρώματα έχει χρόνια που είχα αγοράσει τέτοιο δηλ έχει σαν ανταπτορακια που βιδώνουν στο υπάρχον σπείρωμα και αυτά έχουν δικό τους που βιδώνεις εκεί εσύ το μικρότερο.
Helicoil ???
Σιγά μη βρω το 2.5-6 να το κάνω 2.8...
Αυτά απ' όσο ξέρω βγαίνουν για φιξ διαστάσεις... M2-3-4 κτλ
Φαντάζομαι ως λύση ή να βρω 2.8 στόχαστρο ή πάμε για πατέντα...
 
Last edited:
Back
Top