Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Το εκανε φρανκεσταιν και τωρα καρ για σπρωξιμο. Αφου εκανε και εξαντλητικες βλητικες δοκιμες και αποφανθηκε για τις καννες, ειπε να μεταλαμπαδευσει τη σοφια του.
Μια χαρά ήταν ο φρανκεσταιν!!! την είχα πουλήσει πριν δυο χρονια για κατι άλλο, θέλει χερια απο τα στενοντουφεκιδια που βγάζει.
68590676_10156736228943981_8965885053787701248_n.jpg
 
Και μετά την πουλάς από την πολύ καλοσύνη ... πιο σφιχτές είναι ο σωστός όρος Γιάννη.
Και σφιχτό δεν σημαίνει απαραίτητα "καλύτερο" ... σημαίνει απλά "σφιχτό".
Εξάλλου σύμφωνα με τα λεγόμενα πολλών, το χαρτί δεν σημαίνει και πολλά πράγματα περί σκοτωμάτων :)

Η δική του μετατροπή απλά απέτυχε.
Κανένας δεν πουλάει όπλο που σκοτώνει.
Και όμως φίλε το ψάξιμο με τα όπλα είναι κάτι ανάλογο με την τρέλα της ιδιογομωσης δεν επαναπαυεσαι ποτέ φτιάχνεις ένα καλό φυσίγγι ικανοποίησε αλλά ψάχνεις για ακόμη καλύτερο το ίδιο συμβαίνει και σε αυτούς που εχουν αλλάξει ,πειράξει πολλά όπλα ασχέτως αν καμιά φορά μπορεί να πας σε χειρότερο και να μετανιώσεις ποτέ δε σταματάς είναι μια τρέλα που οποίος δεν την έχει δεν το καταλαβαίνει και εξαλου οποίος πουλάει ντουφέκι δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό το ντουφέκι μη τα μπλέκουμε.
 
Σήμερα πήγα μα δω τα περιβόλια και πήρα και το όπλο το απόγευμα έβαλα το 4* το δεύτερο βελτιωμένο που έχει το όπλο και έκανα κάτι τουφεκιές σε κάτι κοράκια με 8αρια και κατέβασα 4 σκοτωμένα και ένα τραυματισμένο σε απόσταση 30 μετρα περίπου και μετα πήρα και 5 τσίχλες έχασα και 2. Μου έκανε τα κέφια το όπλο σήμερα μου έβγαλε ωραίες τουφεκιές και βλέπω ότι μου έρχεται αρκετά καλά. Γιατί μέχρι τώρα 2 κουτιά φυσίγγια έχω ρίξει.
 
Και όμως φίλε το ψάξιμο με τα όπλα είναι κάτι ανάλογο με την τρέλα της ιδιογομωσης δεν επαναπαυεσαι ποτέ φτιάχνεις ένα καλό φυσίγγι ικανοποίησε αλλά ψάχνεις για ακόμη καλύτερο το ίδιο συμβαίνει και σε αυτούς που εχουν αλλάξει ,πειράξει πολλά όπλα ασχέτως αν καμιά φορά μπορεί να πας σε χειρότερο και να μετανιώσεις ποτέ δε σταματάς είναι μια τρέλα που οποίος δεν την έχει δεν το καταλαβαίνει
Είναι ακριβό σπορ Γιάννη, αυτό να λέγεται ...
οποίος πουλάει ντουφέκι δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό το ντουφέκι μη τα μπλέκουμε.
Τέτοιο τουφέκι φτιαγμένο, με τόση προσπάθεια να φτιαχτεί (αν οι κάνες δεν είναι εναλλάξιμες) και χωρίς να δίνει την κάνη της μάνας του (τι την θέλει άραγε αφού είναι άχρηστη ?) κάποιο λάκο έχει η φάβα.
Το όπλο με την φοβερή κάνη το έχει σαν δεύτερο λέει ... οκ μας έπεισε ο μπάρμπας ...

Σίγουρα όμως δεν είναι όλα τα τουφέκια που πουλιούνται μάπα.
 
Μπορεί να τη πούλησε Βασίλη σε κάποια με μπενελι με απλή κανη που ήθελε τη Κριό που να ξέρεις ρε φίλε ο κάθε ένας .Εξαλου είναι κάτι που το βλέπεις ο αγοραστής δίνει ραντεβού στο σκοπευτήριο και το δοκιμάζει σε στόχο σε πιάτα κτλ.Εγω στη μπερναντελι έχω βάλει μέχρι κανη της 1100 g3 σε κυνήγι από του ξαδέλφου μετά από 1100 απλή κανονική από 1187 ακόμη και αριγη από παλιά 1100εχω βάλει και τώρα θέλω να πάρω μια πειραγμενη για μακρινές ντουφεκιες γιατί μέχρι κανονική βολή με καλύπτει η μαμά 57 κύλινδρος με έναν κώνο νααα που λένε 6/7 πόντους.
 
Μπορεί να τη πούλησε Βασίλη σε κάποια με μπενελι με απλή κανη που ήθελε τη Κριό που να ξέρεις ρε φίλε ο κάθε ένας .Εξαλου είναι κάτι που το βλέπεις ο αγοραστής δίνει ραντεβού στο σκοπευτήριο και το δοκιμάζει σε στόχο σε πιάτα κτλ.Εγω στη μπερναντελι έχω βάλει μέχρι κανη της 1100 g3 σε κυνήγι από του ξαδέλφου μετά από 1100 απλή κανονική από 1187 ακόμη και αριγη από παλιά 1100εχω βάλει και τώρα θέλω να πάρω μια πειραγμενη για μακρινές ντουφεκιες γιατί μέχρι κανονική βολή με καλύπτει η μαμά 57 κύλινδρος με έναν κώνο νααα που λένε 6/7 πόντους.
Και ζητάει 1350€ για αυτό το πράμα ?

Άσε τους κώνους, έχετε φαγωθεί.
Είπαμε στην καλύτερη των περιπτώσεων να δώσουν ένα 10% που για εμένα είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά.
Το ποσοστό αυτό είναι κάτω από 5% ίσως και μηδέν ή αρνητικό σε κάποιες περιπτώσεις ανάλογα τον μάστορα.
Με ένα φυσίγγι που μοστράρουμε δεν αποδεικνύεται τίποτα.
Σημαντική επίσης και η απόσταση ... όταν λέμε 36,5m από το στόμιο εννοούμε 36,5m ούτε 35 ούτε 32 ούτε 30 ούτε 28 ...

Μερικές τουφεκιές που βλέπω με εμπορικά είναι απλά αδιανόητες ή υπάρχει λάθος στην απόσταση.
Βγάζουν καθαρό 100% στα 36,5m σε κύκλο μικρότερο από 76cm, κάτι που ούτε με φυσίγγι ιδιογόμωσης κομμένο και ραμένο στο όπλο, τίγκα στο αλεύρι δεν πετυχαίνεις για πλάκα.
 
Είναι ακριβό σπορ Γιάννη, αυτό να λέγεται ...

Τέτοιο τουφέκι φτιαγμένο, με τόση προσπάθεια να φτιαχτεί (αν οι κάνες δεν είναι εναλλάξιμες) και χωρίς να δίνει την κάνη της μάνας του (τι την θέλει άραγε αφού είναι άχρηστη ?) κάποιο λάκο έχει η φάβα.
Το όπλο με την φοβερή κάνη το έχει σαν δεύτερο λέει ... οκ μας έπεισε ο μπάρμπας ...

Σίγουρα όμως δεν είναι όλα τα τουφέκια που πουλιούνται μάπα.
Βασίλη δεν είναι δύσκολο για να φτιαχτεί, βγάζει τη κάνει απο την μπενελλι, και βάζει την κάνη απο μπρέντα ποίο απλά δεν γίνεται, στην δικιά μου την Κριό απο της πρώτες, κουμπώνει απο μπρέντα 930 , κανονικότητα, το θέμα είναι γιατί την δίνει, κάτι δεν κολλάει , ;)
 
Πωλούνται όλων των ειδών όπλα αυτή τη στιγμή μεταχειρισμένα και όπλα που ακούμε ότι είναι τοπ γιατί δεν αναρωτιεσται γιατί πωλούνται αυτά αφού είναι τόσο καλά και κολατε με μια μπενελι με μπεντα κανη που εικάζω ότι είναι όντως καλύτερη από τη μαμά με βάση τα χαρακτηριστικά που έχει.
 
Βασίλη δεν είναι δύσκολο για να φτιαχτεί, βγάζει τη κάνει απο την μπενελλι, και βάζει την κάνη απο μπρέντα ποίο απλά δεν γίνεται, στην δικιά μου την Κριό απο της πρώτες, κουμπώνει απο μπρέντα 930 , κανονικότητα, το θέμα είναι γιατί την δίνει, κάτι δεν κολλάει , ;)
Άρα είναι εναλλάξιμες ... οκ
2-3 κουτιά φυσίγγια και ένα πλήρες λύσιμο του όπλου, αν ξέρεις τι να κοιτάξεις, τα λέει σχεδόν όλα.
 
Άρα είναι εναλλάξιμες ... οκ
2-3 κουτιά φυσίγγια και ένα πλήρες λύσιμο του όπλου, αν ξέρεις τι να κοιτάξεις, τα λέει σχεδόν όλα.
Ναι συμφωνώ,το θέμα είναι ότι δεν αναφέρει ότι δίνει και της μπενελλι τη κάνη, για αυτό κάτι δεν κολλάει. Γιατί αν μια στο εκατομμύριο έχει πειράξει την κάνη και απέτυχε, και θέλει άλλη κάνη, οποίος το πάρει θα μπλέξει.
 
Άρα είναι εναλλάξιμες ... οκ
2-3 κουτιά φυσίγγια και ένα πλήρες λύσιμο του όπλου, αν ξέρεις τι να κοιτάξεις, τα λέει σχεδόν όλα.
Ακριβώς ταιριάζουν οι κανες Βασίλη βάζεις μια βγάζεις άλλη όπως και με τις μπενελι μεταξύ τους δεν κάνεις πατέντες.Πολλες φορές κυνηγούσα με τη σεντρο έχοντας πάνω την κανη της ςς λόγο ότι ήταν ελαφρύτερη
 
Εγώ πάντως το θεωρώ μεγάλη υποβάθμιση αυτό που έκανε. Έβγαλε την crio που ειναι σαφώς καλύτερη κάνη και σε ποιότητα και σταθερότητα στις τουφεκιές για να βάλει μία απλή κάνη για να έχει δήθεν απλά ελάχιστα πιο σφικτή τουφεκιά που αμφιβάλω και για αυτό. Κάτι που θα μπορούσε απλά να το καταφέρει με πιο σφιχτό τσοκ. Και τώρα ασφαλώς την πουλάει γιατί δεν πείρε το αποτέλεσμα που νόμιζε ότι θα έπαιρνε. Γιατί δεν έπαιρνε εξαρχής Breda που στοίχιζε και πιο φτηνά από την crio; Για να αγοράσεις σήμερα Benelli με crio κάννη πρέπει να δώσεις 2000 και όχι 1000 που στοιχίζουν οι Breda. Έχει γεμίσει ο τόπος απο όπλα με τέτοιες πατέντες που τελικά καταλήγουν στο ράφι.
 
Και ζητάει 1350€ για αυτό το πράμα ?

Άσε τους κώνους, έχετε φαγωθεί.
Είπαμε στην καλύτερη των περιπτώσεων να δώσουν ένα 10% που για εμένα είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά.
Το ποσοστό αυτό είναι κάτω από 5% ίσως και μηδέν ή αρνητικό σε κάποιες περιπτώσεις ανάλογα τον μάστορα.
Με ένα φυσίγγι που μοστράρουμε δεν αποδεικνύεται τίποτα.
Σημαντική επίσης και η απόσταση ... όταν λέμε 36,5m από το στόμιο εννοούμε 36,5m ούτε 35 ούτε 32 ούτε 30 ούτε 28 ...

Μερικές τουφεκιές που βλέπω με εμπορικά είναι απλά αδιανόητες ή υπάρχει λάθος στην απόσταση.
Βγάζουν καθαρό 100% στα 36,5m σε κύκλο μικρότερο από 76cm, κάτι που ούτε με φυσίγγι ιδιογόμωσης κομμένο και ραμένο στο όπλο, τίγκα στο αλεύρι δεν πετυχαίνεις για πλάκα.
Μετράει ο τραμπακουλας 36 μέτρα(έλα μωρέ για μισό μέτρο)τα πατάει κιόλας😆 κ ρίχνει απ' τα 35 (που πάλι μέσα.... είναι....)ο άλλος είναι απ' οξω‼️ που μετρα 35‼️
 
Να η m2‼️
Έχω την εντύπωση ότι αυτή που έχει δεν είναι η super black Eagle 3 αλλά η σκέτη black Eagle 3 γιατί όταν την έλυσε το καπάκι από το κλείστρο ήταν ξεχωριστό από την κάνη όπως είναι σε εμένα. Στην SBE3 το καπάκι του κλείστρου είναι μονοκόμματο μαζί με την κάνη
 
Έχω την εντύπωση ότι αυτή που έχει δεν είναι η super black Eagle 3 αλλά η σκέτη black Eagle 3 γιατί όταν την έλυσε το καπάκι από το κλείστρο ήταν ξεχωριστό από την κάνη όπως είναι σε εμένα. Στην SBE3 το καπάκι του κλείστρου είναι μονοκόμματο μαζί με την κάνη
Επειδη τον παρακολουθώ που και που από ότι έχει δείξει σε άλλο video ειναι η black eagle 3 με την 76αρα θαλάμη. Απλά στην Αμερική νομίζω δεν την διαχωρίζουν σαν μοντέλο. Και την magnum δηλαδή μάλλον super back eagle την λένε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top