Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εμπειρίες Κώστα. Έτσι κι αλλιώς η γνώση και η εμπειρία πληρώνονται και είναι ακριβά λένε.
Έτσι πάνε αυτά, η γνώση που αξίζει πληρώνετε. Τώρα υπάρχει κάτι που τρώει τη σκέψη μου. Όταν πήγα να δω τη Μ1 το οπλο ήταν τουφεκισμενο ΣΊΓΟΥΡΑ. Ρώτησα γιατί και μου είπαν ότι έτσι έρχονται, τα δοκιμάζουν πριν τα στείλουν. Τον μοχλό για να τον βγάλει από το κλείστρο τον έδεσε με σχοινακι και το τράβηξε με δύναμη. Δεδομένου το στρατιωτικού νόμου " όχι βία στα οπλομηχανηματα" λες να ετοιμάζομαι να αγοράσω πατάτα Αιγύπτου;
 
Το όπλο έχει εγγύηση κανονικά όσο δίνει για όλα τα καινούργια όπλα αυτή η εταιρεία και με βεβαίωσε ο άνθρωπος ότι το όπλο είναι καινούργιο. Ίσως ήταν καιρό στην προθήκη και θέλει ένα πολύ καλό καθαρισμό και λίπανση.
 
Στη σο
Έτσι πάνε αυτά, η γνώση που αξίζει πληρώνετε. Τώρα υπάρχει κάτι που τρώει τη σκέψη μου. Όταν πήγα να δω τη Μ1 το οπλο ήταν τουφεκισμενο ΣΊΓΟΥΡΑ. Ρώτησα γιατί και μου είπαν ότι έτσι έρχονται, τα δοκιμάζουν πριν τα στείλουν. Τον μοχλό για να τον βγάλει από το κλείστρο τον έδεσε με σχοινακι και το τράβηξε με δύναμη. Δεδομένου το στρατιωτικού νόμου " όχι βία στα οπλομηχανηματα" λες να ετοιμάζομαι να αγοράσω πατάτα Αιγύπτου;
Στη Σούπερ 90 έβγαινε πανεύκολα με το χέρι... Στη μ2 ήταν σχεδόν αδύνατο να το βγαλω με το χέρι.. Οποτε πανακι μικροινων κ πενσακι κ έβγαινε πανεύκολα... Στην αλλη, τη ντιβα, δεν εχω δοκιμάσει ακόμα.. Αυτη θα θέλει τα δικα της Γιαννο για να μου δώσει το...... Καταλαβες εσυ....
 
Στη σο
Στη Σούπερ 90 έβγαινε πανεύκολα με το χέρι... Στη μ2 ήταν σχεδόν αδύνατο να το βγαλω με το χέρι.. Οποτε πανακι μικροινων κ πενσακι κ έβγαινε πανεύκολα... Στην αλλη, τη ντιβα, δεν εχω δοκιμάσει ακόμα.. Αυτη θα θέλει τα δικα της Γιαννο για να μου δώσει το...... Καταλαβες εσυ....
Οπότε δεν ανησυχώ, συμβαίνει. Άμα μου λες πενσακι για τη Μ2 , όπως λέει και το τραγούδι, όλα κομπλέ, παράθυρα φιμε :p
 
ΛΟΙΠΌΝ
κάποια σχόλια του Νικήτα Κυπρίδημου:

Είναι προφανής η συνεργασία Beretta-Breda στα μοντέλα Altair, Vega, Andromeda και άλλα. Η παραγωγή είναι προφανέστατα Beretta και τα ονόματα Breda. Οι δύο εταιρείες δεν σχολιάζουν δημόσια την συνεργασία αλλά αυτό δεν αφορά εμάς, είναι δικό τους θέμα.
.......................
Πριν μερικά χρόνια, καθώς καθόμασταν με τον Battista Rizzini, την κόρη του Moira και τον Ivano Tanfoglio στο γραφείο συνεδριάσεων της Rizzini έθεσα το ερώτημα. Τι τελικά σημαίνει η λέξη Breda στα όπλα;
"Η Breda είναι εταιρεία εμπορίας ατσαλιού και βαρέων όπλων. Δεν φτιάχνει λειόκαννα όπλα." Είπε ο Battista Rizzini και συμφώνσηαν οι άλλοι δύο έμπειροι γνώστες του κυνηγετικού όπλου. Η απάντηση δεν κάλυψε όλα τα ερωτηματικά που είχα για την Breda, αλλά ήταν προφανές ότι το όνομα Breda στα όπλα είναι ένα από εσωτερικά κουτσομπολιά της πόλης Γκαρντόνε της Ιταλίας.

...........................
Η Beretta όταν έβαλε σε παραγωγή το μοντέλο 302 ανέλαβε την κατασκευή των αντίστοιχων μοντέλων της Breda (Altair) και της Browning (Β80). Λίγο αργότερα η Beretta εξαγόρασε την Benelli kai thn Franchi. Φυσικό επακόλουθο είναι μερικά μοντέλα να έχουν κοινά χαρακτηριστικά. Η Breda παραμένει ξεχωριστή οντότητα αλλά έχει μερικά μοντέλα με μηχανισμό αδρανείας που προφανώς παράγονται από τον όμιλο Beretta.

http://oplognosia.com/?p=113

http://www.oplognosia.com/opla/opla78.php
http://oplognosia.com/?p=9904

ξέρετε ΠΩΣ η Beretta εξαγόρασε την Benelli ;;;;;
ΑΓΟΡΑΣΕ το ΠΟΣΟΣΤΟ της BREDA επί της Μπενέλλι
Ο Μπρούνο Τσιβολάνι ΠΡΩΤΑ στην BREDA αποτάθηκε για τον μηχανισμό αδρανείας!

ψαχτείτε λίγο

δεν σας λέω τυχαία ότι η ομορφότερη Μπενέλλα είναι η Μπρεντα Τιτάνο.............
.my man.
Εγώ θα σου πω εντελώς φιλικά για τελευταία φορά την γνώμη μου έτσι όπως το βλέπω εγώ με την δική μου λογική και γνώσεις, με μοναδικό σκοπό να σου δώσω και μια δεύτερη άποψη και να σε προβληματίσω ώστε να βοηθήσω λίγο περισσότερο να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή.

Καταρχήν είδα και το video που πρότεινες διάβασα και τα άρθρα που ανέβασες .
Το βίντεο μου φάνηκε περισσότερο σαν διαφήμιση του όπλου και της Breda και του αντιπροσώπου αφού αναφέρει σαν αποκλειστικότητα της Breda τόσες και τόσες καινοτομίες που πρώτα σε όπλα της Benelli είδαμε καθώς επίσης έχει κατοχυρώσει και η Βenelli σαν δικές τις πατέντες.
Τα άρθρα απλά αναφέρουν για συνεργασίες της Breda με άλλες εταιρίες που έβγαζαν όπλα για λογαριασμό της που λογικά μία απο αυτές ήταν και η Benelli. Δεν θυμάμαι κανένα όπλο που να έβγαλε πρώτα η Breda και να το έδωσε σε άλλη εταιρία. Το αντίθετο συνέβαινε πάντα και σε αυτό διακρίνω μία ανικανότητα στην Breda. Πιο σωστά όπως αναφέρει ένα από τα άρθρα που ανέβασες η Breda μάλλον δεν κατασκευάζει καν κυνηγετικά όπλα αλλά εμπορεύεται μόνο ατσάλι και τα όπλα της τα βγάζουν άλλες εταιρίες για λογιαρασμό της.

Δεν ειναι καθόλου τυχαίο που η Beretta αγόρασε την Benelli και όχι την Breda και μια ζωή παλευει με την χρεοκοπία.
Το βλέπεις εξάλλου ότι δεν έχει βγάλει καμία καινοτομία απο μόνη της δεκαετίες τώρα. Ότι επιτυχία στα όπλα της έχει κάνει τα τελευταία χρόνια το οφείλει στην αδράνεια και στον μηχανισμό της Benelli.
Τώρα το τι ακριβώς συνέβαινε με τις συνεργασίες των ιταλικών εταιριών ούτε οι ίδιοι οι δημοσιογράφοι που είναι και δουλειά τους δεν ξέρουν. Υποθέσεις κάνουν από ότι έχω καταλάβει.

Παρόλα αυτά και ιστορικά αν το δούμε, το τμήμα της Βenelli ήταν υπεύθυνο για την σχεδίαση και την ανάπτυξη των αδρανείας καθώς και για την κατοχύρωση των πατεντών. Όπως επίσης ήταν η πρώτη από όλες που έβγαζε καινούρια μοντέλα με αναβαθμισμένο μηχανισμό και ασφαλώς η πρώτη εταιρεία που έβγαλε το πρώτο επιτυχημένο όπλο αδρανείας όπως το ξέρουμε σήμερα από την συνεργασία του Bruno Civolani με τον Paolo Benelli που συνυπόγραφαν μαζί για τις πατέντες τους. Bruno Civolani-Paolo Benelli patents .

Εγώ αυτα ξέρω και πιστεύω από όσο το έχω ψάξει όσα έχω διαβάσει και θυμαμαι απο παλιότερα χρόνια.

Ας φύγουμε όμως απο την ιστορία και το χθες και ας περάσουμε στο σήμερα και στην ουσία.

Καλό όπλο φαίνεται το Breda titano απο το video γιατί απο κοντά δεν το έχω δει ούτε το έχω πιάσει. Φαίνεται ποιοτικά και προσεκτικά φτιαγμένο στην λεπτομέρεια με ωραία ξύλα και cerakote που ειναι στην μόδα με χρόνια δοκιμασμένο μηχανισμό, και καλά υλικά φαίνεται να έχει και καλές εφαρμογές από ότι λέει στο video . Όμως πέρα απο αυτό ένα marocchi είναι με τις καινοτομίες που είχε η Benelli την δεκαετία 2000. Οι προσθήκες που έχουν γίνει είναι τα πέλματα στο κοντάκι και η cerakote βαφή που και αυτή δεν ειναι δικιά της πατέντα. Απο κάννη και αυτή marocchi θα είναι με Breda ατσάλι να υποθέσω;
Για την cerakote μιας και αναφέρθηκα και πιο πριν το μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι αποδεδειγμένα μία πολύ ανθεκτική βαφή που μπορεί να την κάνει όποιοσδήποτε γνωρίζει να βάφει με πιστόλι και διαθέτει τα κατάλληλα εργαλεία. Τίποτα περισσότερο και για μένα αυτή η ματ military επιφάνεια που κάνει δεν μου αρέσει στα κυνηγετικά όπλα με ξύλινα μέρη. Στην Αμερική οι περισσότεροι τα βάφουν στο σπίτι μόνοι τους με cerakote και όχι μόνο όπλα αλλά και άλλα αντικείμενα. Και η ίδια η εταιρία έχει βγάλει manual πως μπορείς να βάψεις με cerakote. Τα υλικά της βαφής δεν πρέπει να ειναι ιδιαίτερα ακριβά. Οπότε με όλα τα παραπάνω και με εξαίρεση τα ωραία ξύλα και την γενικότερα ποιοτική κατασκευή από ότι φαίνεται δεν βρίσκω πως τα δικαιολογεί τα 1800 ευρώ στην τιμή της. Ίσως επειδη κατασκευάζεται εξολοκληρου Ιταλία με ακριβά εργατικά; Αλλά και τα Benelli Ιταλία κατασκευάζονται και τα fabarm κλπ.

Αντίθετα η Benelli και ειδικά αν αναφερθούμε στα μοντέλα με βαφή best μόνο και μόνο από την παραπάνω εγγύηση που σου δίνει αξίζει αυτα τα παραπάνω χρήματα. Η Best πιστεύω είναι πιο ανθεκτική βαφή απο την cerakote βασιζόμενη στο επεξεργασμένο με νανοτεχνολογία carbon και όχι στο κεραμικό υλικό. Η best σε σκληρότητα και ανθεκτικότητα είναι ισάξιες του διαμαντιού από ότι ισχυρίζεται η Benelli. Για αυτό την ονόμασαν και be diamond. Η διαφορά της με την cerakote είναι ότι η best επίστρωση λόγο της σκληρότητα της ειναι πολύ πιο ανθεκτική στις γρατζουνιές καθώς επίσης και δεν ειναι απλή βαφή που εφαρμόζεται με πιστόλι. Δεν πρόκειται να βρεις μεταχειρισμένο Benelli με best επίστρωση (όχι βαφή) και να το έχει ξαναβάψει ο κάτοχος του εκτός και αν το έστειλε πίσω στην Benelli στην Ιταλία. Και για αυτό πιστεύω ότι η best έχει μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία από ότι το cerakote γιατί εκτός τον άλλων το πιθανότερο να ισχύει ακόμη και η εργοστασιακή εγγύηση αφού η benelli δίνει 25 χρόνια εγγύηση για την επίστρωση αυτή και όχι 5-6 χρόνια που δίνουν οι άλλες εταιρίες στα cerakote όπως η grande passage που ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμα. Κατα τα άλλα και πιο ελαφρύ όπλο πρέπει να ειναι η raffaello και πιο καλοζυγισμένο και με πιο εξελιγμένο κλειστρο , και με μηχανισμό ελάτωσης ανάκρουσης progressive comfort (όχι ένα απλό πέλμα όπως την breda) και από την εμπειρία μου με όσα όπλα benelli και άλλων εταιριών έχω πιάσει πιστευω θα ειναι και πιο καλοζυγισμένο όπλο. Και μεγαλύτερη εγγύηση γενικότερα όχι μόνο στην best επίστρωση. Τα παραπάνω χρήματα στην Benelli δικαιολογούνται όπως και να έχει με όλα τα παραπάνω. Στην Breda εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω. Για αυτό και πιστεύω ότι δεν τα αξίζει αυτά τα χρήματα αφού με λίγα παραπάνω παίρνεις Benelli Raffaello power bore.

Τώρα αποφάσισε εσύ μόνος σου με βάση και τα οικονομικά σου ποιο όπλο θέλεις να πάρεις και θεωρείς καλύτερο.
 
Last edited:
Εμπειρίες Κώστα. Έτσι κι αλλιώς η γνώση και η εμπειρία πληρώνονται και είναι ακριβά λένε.
Με το φόρουμ , τις αξιολογήσεις είναι πιο δύσκολο να την πατήσεις , αρκεί να ρωτήσεις και πρόθυμος να ακούσεις .Όχι να αγοράσεις και μετά να ρωτήσεις.Υπαρχουν τα σωστά άτομα εδώ μέσα που θα μπορούσαν λόγο δουλειάς να σου απαντήσουν και με πμ.
 
Έτσι πάνε αυτά, η γνώση που αξίζει πληρώνετε. Τώρα υπάρχει κάτι που τρώει τη σκέψη μου. Όταν πήγα να δω τη Μ1 το οπλο ήταν τουφεκισμενο ΣΊΓΟΥΡΑ. Ρώτησα γιατί και μου είπαν ότι έτσι έρχονται, τα δοκιμάζουν πριν τα στείλουν. Τον μοχλό για να τον βγάλει από το κλείστρο τον έδεσε με σχοινακι και το τράβηξε με δύναμη. Δεδομένου το στρατιωτικού νόμου " όχι βία στα οπλομηχανηματα" λες να ετοιμάζομαι να αγοράσω πατάτα Αιγύπτου;
Οταν δοκιμαζονται στην τραπεζα δοκιμων ριχνουν φυσιγγια και μαλιστα με πιεσεις οριων. Ο μοχλος ειναι φυσιολογικο να ειναι σφικτος. Βεβαια η μεθοδος με το σχοινακι ειναι απλα για γελια.
 
Με το φόρουμ , τις αξιολογήσεις είναι πιο δύσκολο να την πατήσεις , αρκεί να ρωτήσεις και πρόθυμος να ακούσεις .Όχι να αγοράσεις και μετά να ρωτήσεις.Υπαρχουν τα σωστά άτομα εδώ μέσα που θα μπορούσαν λόγο δουλειάς να σου απαντήσουν και με πμ.
Σίγουρα. Στην περιπτωση μου ομως δεν εφταιγε οτι δεν ακουσα καποιον. Το αντιθετο μαλιστα.
Ηταν να γινει. Φακιν φειτ. :)
 
Καλα μην το λες εγω ξερω τι τραβηξα με την fabarm στο πήγαινε ελα αντιπροσωπεία Λαμια συν το κόστος και οπλο δεν εγίνε ποτέ...
Πίστεψέ με είναι ο λόγος που είναι από τα ελάχιστα αυτογεμη αν και βγάζει πολύ καλές τουφεκιές έχω δει φίλων που ούτε είχα ούτε και έχω κυνηγήσει με φαμπαρμ.
 
Οταν δοκιμαζονται στην τραπεζα δοκιμων ριχνουν φυσιγγια και μαλιστα με πιεσεις οριων. Ο μοχλος ειναι φυσιολογικο να ειναι σφικτος. Βεβαια η μεθοδος με το σχοινακι ειναι απλα για γελια.
Εγώ ξέρω ότι ο μοχλός στις μπενελι βγαίνει κουταλατος, αυτό με τι σχοινί πρώτη φορά το είδα και εγω .my man.
 
Τωρα απο την πολυ εμπειρια Παναγιώτη εχω γινει γκουρου, εχω φτασει πλεον στην εσωτερικη φωτιση. Τα εχω απομυθοποιήσει ολα
Και έτσι είναι, υπάρχουν εργαλεία που από απρόσκοπτη λειτουργία τους σου προσφέρουν ηρεμία και συγκέντρωση σε αυτό που κάνεις και υπάρχουν εργαλεία που κοντεύεις να πάθεις εγκεφαλικό.
 
Εγώ θα σου πω εντελώς φιλικά για τελευταία φορά την γνώμη μου έτσι όπως το βλέπω εγώ με την δική μου λογική και γνώσεις, με μοναδικό σκοπό να σου δώσω και μια δεύτερη άποψη και να σε προβληματίσω ώστε να βοηθήσω λίγο περισσότερο να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή.
κατ αρχήν σ' ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να γράψεις ολόκληρο σεντόνι
.love.
αλλά ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι ζητάω βοήθεια για να κάνω επιλογή;
ή ότι βρίσκομαι σε "ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΟΠΛΟΥ;"
.drunk.

Αν, λέω ΑΝ ζητούσα βοήθεια για να κάνω επιλογή όπλου, ίσως φανεί κάπως υπροπτικό από μέρους μου- δεν θέλω να το εκλάβετε ως τέτοιο,- αλλά το μόνο εύκολο μου είναι να σηκώσω το τηλέφωνο και να μιλήσω με 3-4 άτομα από τους μεγαλύτερους ΟΠΛΟΓΝΩΣΤΕΣ εν Ελλάδι, πίστεψέ με στο τελευταίο σημείο που θα κατέφευγα ή που θα με επηρέαζε είναι τα όποια φόρουμ του διαδικτύου...
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
το μόνο που θα ρωτούσα στο φόρουμ είναι από ΧΡΗΣΤΕΣ μήπως τους έβγαλαν κάποιο πρόβλημα συγκεκριμένα όπλα! μέχρις εκεί!
.think.
εγώ ένα γκάλοπ φιλικό έκανα για το ποιά θεωρείτε ως την ομορφότερη* Μπενέλλι και είπα να σας τρολλάρω λιγάκι κεντρίζοντας την περιέργειά σας για την αμφίδρομη σχέση Benelli - Breda

Διότι Μπενέλλες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ οι Benelli !!!! αυτό προσπαθώ να σας πω! .my man.

εξ ου και οι παραθέσεις αποσπασμάτων και βιντεο κ.λ.π..........
τες πα μάλλον ΑΠΕΤΥΧΑ .sarcastic.

*ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ όχι "καλύτερη" όχι πιο "ΣΥΓΧΡΟΝΗ' όχι πιο "θανατηφόρα" ή "λειτουργικότερη"

** για μένα η Ομορφότερη Μπενέλλα εξακολουθεί να είναι η Τιτανο Dark Bronze!!!
αν θα την αγόραζα; ίσως σε άλλες περιστάσεις...................αλλά δεν καλύπτει τις ανάγκες μου όπως μια "άσχημη" Μ2, μοντεφέλτρο κομφορτ, SBE III ή έστω BE ή Μ1 ή και άλλα όπλα.... οπότε Τιτάνο Γιοκ! .sarcastic.

*** και πάλι σ' ευχαριστώ για τον κόπο σου! .shake hands.
 
Ο μοχλός της Μ2 βγαίνει με δυνατό τράβηγμα ... ούτε κουταλάκια ούτε σκοινάκια ούτε κατασκευές ...
Θέλει όμως καλό πιάσιμο και σχετική δύναμη.
Δεν σου δίνει καλό χέρι.
Ένας παππούς, μια γυναίκα ή ένα παιδάκι δεν θα μπορέσουν να τον βγάλουν είναι αλήθεια.
Αν δεν μπορεί να τον βγάλει ένας άντρας ας ξεκινήσει ψάρεμα. αχαχαχα
Δοκιμασμένο σε 2 διαφορετικά όπλα.
 
Ο μοχλός της Μ2 βγαίνει με δυνατό τράβηγμα ... ούτε κουταλάκια ούτε σκοινάκια ούτε κατασκευές ...
Θέλει όμως καλό πιάσιμο και σχετική δύναμη.
Δεν σου δίνει καλό χέρι.
Ένας παππούς, μια γυναίκα ή ένα παιδάκι δεν θα μπορέσουν να τον βγάλουν είναι αλήθεια.
Αν δεν μπορεί να τον βγάλει ένας άντρας ας ξεκινήσει ψάρεμα. αχαχαχα
Δοκιμασμένο σε 2 διαφορετικά όπλα.
Όπως τον είδα τον μάστορα με το κορδόνι, μου φαίνεται θα έρθω να σε βρω να βγάλεις με το χέρι το μοχλό του κλείστρου της Μ1 μόλις παραλάβω και θα σε τραβάω και βίντεο σε αποκλειστικότητα για το HL κανόνισε :p:p:p
 
Οταν θέλω να πάρω μάρκα προτιμώ να το γράφει και στην ουγια .Οι καλύτεροι οπλογνωστες είναι οι οπλουργοι που επισκευάζουν και συντηρούν τις συγκεκριμένες μάρκες .Το αν είναι καλό κάποιο όπλο δεν το λέει ούτε το όνομα ,ούτε η φήμη κάποιου παλιότερου πετυχημένου μοντέλου της .
 
Όπως τον είδα τον μάστορα με το κορδόνι, μου φαίνεται θα έρθω να σε βρω να βγάλεις με το χέρι το μοχλό του κλείστρου της Μ1 μόλις παραλάβω και θα σε τραβάω και βίντεο σε αποκλειστικότητα για το HL κανόνισε :p:p:p
Άι βρε γατάκια αχαχαχα .... πέρα από ευαίσθητους ώμους τώρα εμφανίστηκαν και ευαίσθητα δάχτυλα και χέρια ...
Τράβηξα βίντεο selfie ... .yelling.

 
Status
Not open for further replies.
Back
Top