Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
δεν ξερω πως τα καταφέρνουμε σαν λαός και φανατιζόμαστε με ανούσια πράγματα και συνάμα ΑΓΝΟΟΥΜΕ τα ουσιώδη!
το γελοίο με την κόντρα μπενελλάκηδων - μπερεττάκηδων είναι ότι ΟΛΟΙ τους δουλεύουν, για να μπουν παραδες στις τσέπες κάποιων κυρίων Beretta
.very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny.
Το θέμα είναι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ ότι έχει μειωθεί αισθητά ο ανταγωνισμός και έχει γίνει ένα μικρό καρτέλ. Από την μια η beretta-benelli-franchi ένας όμιλος browning-Winchester δεύτερος όμιλος MAROCCHI-BREDA τρίτος όμιλος και μια FABARM και Remington να παλεύουν μόνες τους με την δεύτερη να έχει πτωχεύσει. Πριν 20 με 25 χρόνια που ήταν η κάθε εταιρεία ξεχωριστά και μόνη της υπήρχε πολύ μεγαλύτερος ανταγωνισμός και πιστεύω υπάρχει και καλύτερη εξέλιξη και σε ποιότητα αλλά και σε τιμές από τη στιγμή που έγιναν 3-4 καρτέλ έχει πέσει αισθητά σε ορισμένα όπλα η ποιότητα και έχουν χωρίσει τι θα βγάζει το καθένα.Δεν πιστεύω ότι αν ήταν η BENELLI μόνη της αυτή τη στιγμή δεν θα είχε βγάλει ένα όπλο με διευρυμένο αυλο η μεγαλύτερο κώνο αλλά δεν μπορεί να το κάνει γιατί δεν την αφήνει BERETTA όπως και οι franchi δε συνέχισε την 610 την 612 και την πάρα πολύ καλή ASSO που είχε Όπως και τις εξαιρετικές κάνες που κατασκεύαζε. Όπως και δεν δικαιολογείται η Γουίντσεστερ το 2020 και μετά Να μην έχει φλάντζες κλίσεως στο Κοντάκι της και να έχει η browning.Αυτές είναι κάποιες σκέψεις που έκανα και μπορεί να είναι λάθος αλλά Πιστεύω ότι από τις μεγάλες συγκεντρώσεις των εταιρειών κάτω από έναν όμιλο δεν βγαίνουμε ωφελημένοι οι καταναλωτές.
 
Έχω γιατί δεν είμαι χειτερ κανενός; Έχω βέβαια αδυναμιες. Όλα αξίζουν λίγο αγάπη.
Εισαι αγαπησιαρικο παιδι θελω να σε αφησω με 3 μπουκαλια νερο για 15 μερες σε μαγαζι με 5000 οπλα ειμαι σιγουρος οτι οταν θα βγεις εξω ,αν βγεις και δεν σε βγαλουν με το ζορι θα εισαι στην.πενα
 
Το βάζω εδώ,κολλάει με τη Μπένελι (λόγω πολλών haters)
στο στρατό παίζει να ήμουν ο μοναδικός οπαδός του G3!
το λάτρεψα
.love.
το φοβερό ήταν πως άτομα που πρώτη φορά πιάνανε όπλο ήταν χειτερς "επειδή ακούσανε από άλλους πως το Μ1 γκαραντ ήταν καλύτερο"!!!!
.hair.
 
Ίσως επειδή γνώριζες.
Άλλοι, άκουγαν άλλους που ...άκουγαν άλλους και διέδιδαν ότι οι κάνες "λύγιζαν" μετά από παρατεταμένη χρήση.
Κανένας, όμως, δεν έχει δει με τα μάτια του να συμβαίνει αυτό.
 
εσυ θα καταντησεις σαν τον σακη με την χηνα!
Γιόζεφ Γκαίμπελς πες καλύτερα ... πες πες ψέματα, κάτι θα μείνει σαν αλήθεια αχαχαχ

Αλλά
Αλλ’ ουδέν έρπει ψεύδος εις γήρας χρόνου.
Κανένα ψέμα δεν αντέχει στο χρόνο.

Ή ... μπορείς να κοροϊδεύεις λίγους για μεγάλο χρονικό διάστημα ή πολλούς για λίγο.
Δεν μπορείς όμως να τους κοροϊδεύεις όλους για πάντα ;)
 
Ξέρω ότι κάνεις πλάκα αλλά τώρα (κατ' εξαίρεση) θα μιλήσω σοβαρά.
Είναι το σοβαρό μήνυμα της ημέρας :)

Θα σας πω τι είδα από τις δοκιμές που έκανα με την ακατανόμαστη.

1. Η ΣΟΒΑΡΗ ιδιογόμωση είναι ανίκητη. Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι long range παπιάδες γεμίζουν μόνοι τους.
2. Τα αλεύρια-buffer επίσης. Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι long range παπιάδες πετάνε περισσότερο αλεύρι από μολύβι.
3. Τα ακριβά φυσίγγια επίσης δεν παίζονται.
4. Κάποια μέτριας τιμής είναι επίσης εξαιρετικά. Πρέπει να τα βρεις.
5. Όποιος ισχυρίζεται ότι τα Benelli δεν σκοτώνουν (από συγκέντρωση) και μάλιστα θεωρεί τον εαυτό του ιδιογομωτή μάλλον δεν είχε ποτέ Benelli ή είναι κατ' όνομα ιδιογομωτής. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα άλλα όπλα.
6. Τα ποσοστά που χρειάζονται στο 95% των περιπτώσεων σε έναν μέσο κυνηγό είναι το 40-70%. Αυτά πιάνονται πανεύκολα με σχεδόν όλα τα φυσίγγια μάπα, μέτρια και καλούτσικα.
7. Κατεβάζοντας 1 πραγματικό νούμερο σκάγι δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξεπεράσεις την οποιαδήποτε (πραγματική ή κατά φαντασία) υπολειπόμενη διάτρηση σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο όπλο. Κεντρική, περιφερειακή και όποια άλλη μπορείτε να φανταστείτε ή να εφεύρετε. Είναι κουτό να λέγεται ότι ένα όπλο δεν σκοτώνει λόγω διάτρησης, έτσι γενικά.
8. Τα μεγαλύτερα προβλήματα όλων των όπλων είναι να πετύχεις υπερσυγκεντρώσεις και υπερδιατρήσεις σε μεγάλες αποστάσεις και μέγιστη διασπορά σε ελάχιστες αποστάσεις.
9. Σας το υπογράφω ότι τίποτα δεν πρόκειται να κάνει την διαφορά στις καρπώσεις πέρα από το να ξέρεις το όπλο σου, να χρησιμοποιείς δοκιμασμένο και κατάλληλο φυσίγγι, να βελτιώνεις την σκόπευσή σου και να ρίξεις καραβιές φυσίγγια σε θηράματα.
10. Από αυτά που ακούτε ή διαβάζετε μην πιστεύετε τίποτα και από αυτά που βλέπετε με τα μάτια σας πιστέψτε τα μισά. :)

Αυτά τα σοβαρά για σήμερα ...
Πολλές αληθειες λες και θα ξυπνησεις κοσμο .
 
To ακόμα πιο γελοίο είναι ότι κανένας δεν έχει παράπονο από το όπλο του όποιο και να είναι αυτό !!!
Μόλις το πουλήσουν τα θυμούνται αχαχαχα

Φταίω εγώ τώρα να επαναλάβω ότι όλα τα όπλα τουφεκάνε το ίδιο με το κατάλληλο φυσίγγι και την διαφορά την κάνουν μόνο τα απροβλημάτιστα ?
Φτανει το παρακανες θελεις να βαλουν τα κλαματα καποιοι απο μας.
 
Γιόζεφ Γκαίμπελς πες καλύτερα ... πες πες ψέματα, κάτι θα μείνει σαν αλήθεια αχαχαχ

Αλλά
Αλλ’ ουδέν έρπει ψεύδος εις γήρας χρόνου.
Κανένα ψέμα δεν αντέχει στο χρόνο.

Ή ... μπορείς να κοροϊδεύεις λίγους για μεγάλο χρονικό διάστημα ή πολλούς για λίγο.
Δεν μπορείς όμως να τους κοροϊδεύεις όλους για πάντα ;)
Παρασοβαρευτηκες συγρατησου.
 
στο στρατό παίζει να ήμουν ο μοναδικός οπαδός του G3!
το λάτρεψα
.love.
το φοβερό ήταν πως άτομα που πρώτη φορά πιάνανε όπλο ήταν χειτερς "επειδή ακούσανε από άλλους πως το Μ1 γκαραντ ήταν καλύτερο"!!!!
.hair.
Το G3 το λάτρεψα και γω....... Δεν είσαι μόνος....
Αλλά και το M1 Garade (το πρόλαβα κι αυτό) αν και όπλο άλλης εποχής ήταν πολύ καλό....
 
To G3 από ότι έχω ακούσει ο γαλλικός στρατός το χρησιμοποιει για τους ελεύθερους σκοπευτές τους. Τα όπλα των φαντάρων εδώ στην Ελλάδα ειναι σχεδόν κατεστραμένα γιατί δεν ξέρουν και δεν τα προσέχουν . Όμως στις αποθήκες των στρατοπέδων υπάρχουν G3 με διόπτρες που ειναι σαν καινούρια και ειναι κορυφαία.
 
To G3 από ότι έχω ακούσει ο γαλλικός στρατός το χρησιμοποιει για τους ελεύθερους σκοπευτές τους. Τα όπλα των φαντάρων εδώ στην Ελλάδα ειναι σχεδόν κατεστραμένα γιατί δεν ξέρουν και δεν τα προσέχουν . Όμως στις αποθήκες των στρατοπέδων υπάρχουν G3 με διόπτρες που ειναι σαν καινούρια και ειναι κορυφαία.
Δεν χρειαζεται να λεμε πραγματα για τον Ελληνικο στρατο.....
 
Φταίω εγώ τώρα να επαναλάβω ότι όλα τα όπλα τουφεκάνε το ίδιο με το κατάλληλο φυσίγγι και την διαφορά την κάνουν μόνο τα απροβλημάτιστα
Το ίδιο δεν τουφεκάνε πιστεύω
Αν οι διαφορές είναι μικρότερες ή πολύ μικρότερες από όσο νομίζουν ορισμένοι είναι άλλο πράγμα
Επίσης πιστεύω ότι παρά πολλοί κυνηγοί και βάζω και τον εαυτό μου πρώτο δεν είναι σε θέση να πιάσουν το 100% από τις δυνατότητες του όπλου τους
Αλλά την ίδια στιγμή μπορεί να κατηγορούν το όπλο και τα φυσίγγια και να ψάχνονται για καινούριο όπλο και για xxxxxxfull τσοκακι νομίζοντας ότι αυτοί είναι κεντροντουφεκάω ενώ δεν βαράνε γάιδαρο σαμαρωμένο στα δέκα μέτρα
Ίσως αν άνοιγαν σύσφιξη αντί να κλείσουν ή αν πρόσεχαν τις προσκοπεύσεις να έβλεπαν βελτίωση.....
 
To G3 από ότι έχω ακούσει ο γαλλικός στρατός το χρησιμοποιει για τους ελεύθερους σκοπευτές τους. Τα όπλα των φαντάρων εδώ στην Ελλάδα ειναι σχεδόν κατεστραμένα γιατί δεν ξέρουν και δεν τα προσέχουν . Όμως στις αποθήκες των στρατοπέδων υπάρχουν G3 με διόπτρες που ειναι σαν καινούρια και ειναι κορυφαία.
καινουρια ναι αλλά δεν υπάρχουν με διόπτρες η διόπτρες είναι ξεχωριστά και πάνε με τα G3 που έχουν χτυπημένο επάνω το ΕΑ (ειδικής ακριβείας) που έχουν σταθερή απόδοση. Αλλά όλα τα όπλα του στρατού περνούν ανανέωση όποτε σπάνια θα δεις παλιά όπλα και ταλαιπωρημένα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top