Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πάντως με 3 μπακαλίστικες δοκιμές σε χαρτιά που έκανα με 3* περιπου 45 βηματα, με φυσιγγια a1 lambro 32 8αρια, είδα οτι οι τουφεκιές είχαν έντονο κέντρο. Δεν έχω βγάλει όμως κανένα ουσιαστικό συμπέρασμα. Ελπίζω να βρώ μια μέρα πουλιά να δω τι γίνεται, αυτό όμως που μπορώ να πω με σιγουριά, είναι ωραίο ελαφρύ κι ευχρηστο όπλο με δεδομένη την κορυφαία ποιότητα και πολύ βελτιωμένη στην ανάκρουση απο τις παλιές benelli που είχα.
Αυτό είναι λόγο του καινούριου comfort
 
Η κάνη ελεύθερης πλεύσης δεν έχει σχέση με την ταλάντωση αλλά με την στρέβλωση ταλάντωση έχουν όλες οι κάνες! Το εξήγησα ποιο πάνω όταν διαστέλλεται κατά μήκος η κάνη κατεβαίνει προς τα κάτω γιατί την πιέζει μπροστά στην βάση που βιδώνει. Για αυτό γίνεται η crio κατεργασία αλλά και η ελεύθερης πλεύσης κάνες που έχουν τα ραβδωτά γιατί και η δυο τεχνολογίες έχουν εφαρμοστεί εδώ και πολλά χρόνια στα ραβδωτά από εκεί την πήρε και η Benelli και την εφάρμοσε.
Αλλο τα ραβδωτα και αλλο τα λειοκανα στο θεμα θερμοκρασια και πιεσεις, οι κανες ειναι ατσαλινες και οι θερμοκρασιες στα λειοκανα ειναι πιο χαμηλες, και μια κανη καραμπινας αν ζεσταθει (100c και πανω) σε σημειο που θα κανει διαστολη, οσο και να τη σφιξεις εχει ενα ελαχιστο κενο η παπια, δεν ειναι σφηγμενη με κλειδια και βιδες, και αν γινοταν αυτο δεν θα λασκαρανε σε καποια οπλα οι βιδες στην παπια αλλα ολες θα επρεπε να περιμενουμε να κρυωσουν για να μπορουμε να τις λυσουμε, αυτα καταλαβαινω εγω, αν κανω λαθος διορθωστεμε.....
 
Αλλο τα ραβδωτα και αλλο τα λειοκανα στο θεμα θερμοκρασια και πιεσεις, οι κανες ειναι ατσαλινες και οι θερμοκρασιες στα λειοκανα ειναι πιο χαμηλες, και μια κανη καραμπινας αν ζεσταθει (100c και πανω) σε σημειο που θα κανει διαστολη, οσο και να τη σφιξεις εχει ενα ελαχιστο κενο η παπια, δεν ειναι σφηγμενη με κλειδια και βιδες, και αν γινοταν αυτο δεν θα λασκαρανε σε καποια οπλα οι βιδες στην παπια αλλα ολες θα επρεπε να περιμενουμε να κρυωσουν για να μπορουμε να τις λυσουμε, αυτα καταλαβαινω εγω, αν κανω λαθος διορθωστεμε.....
Δεν λασκάρουν γιατί έχουν άλλες ελατήριο στην βίδα άλλες στην παπια η ποιο καινούριες μόνο κάποιες παλιές βιδώνουν κατευθείαν επάνω. Δεν την Benelli σου έχει ελατήριο στην βίδα που σφίγγει την παπια για αυτό έχουν και το μπαλάκι με το ελατήριο. Και έχουν καλές θερμοκρασίες και τα λειοκαννα ρίξε 10-15 φυσίγγια ειδικά καλοκαίρι να δεις.
 
Δεν λασκάρουν γιατί έχουν άλλες ελατήριο στην βίδα άλλες στην παπια η ποιο καινούριες μόνο κάποιες παλιές βιδώνουν κατευθείαν επάνω. Δεν την Benelli σου έχει ελατήριο στην βίδα που σφίγγει την παπια
Δεν εχω μπενελλι.....
 
Το συστημα Crio εχει λογικη σε λειοκανα σε συνθηκες τρυγωνιων Αφρικης η Αργεντινης οπου μπορει καποιος θεωρητικα να εξαντλησει τις λογικες ανοχες του υλικου. Σε αυτοματο οπλο μαλλον εχει λογικη που η καννη γινεται κοκκινη απο την χρηση. Το Power bore απο οτι καταλαβαινουμε, ειναι καποια βελτιστοποιηση της καννης αλλα και εγω οσο το εχω ψαξει ακρη δεν βγηκε...
 
Το συστημα Crio εχει λογικη σε λειοκανα σε συνθηκες τρυγωνιων Αφρικης η Αργεντινης οπου μπορει καποιος θεωρητικα να εξαντλησει τις λογικες ανοχες του υλικου. Σε αυτοματο οπλο μαλλον εχει λογικη που η καννη γινεται κοκκινη απο την χρηση. Το Power bore απο οτι καταλαβαινουμε, ειναι καποια βελτιστοποιηση της καννης αλλα και εγω οσο το εχω ψαξει ακρη δεν βγηκε...
Οι αμερικανοί που είναι ποιο πρακτικοί σε πολλά πράγματα λένε δείξε μου αυτό που εννοείς δηλαδή τι έχεις κάνει αλλά και στην πράξη αν κάνει αυτό που Ισχυρίζεσαι ότι κάνει ! Αυτά τα μυστικά είναι για εμάς τους ευρωπαίους άλλωστε βλέπεις και πόσες power bore έχει πουλήσει στην Αμερική .sarcastic.
 
Σε αυτή που έχεις για δες
Μαξους ειναι, σερι που εριξα ενα κουτι στο σκοπευτηριο δεν εκανε κατι ουτε ειδα κατι, το κακο ειναι οτι εχω προβλημα στον ωμο και δεν μπορω να κανω δοκιμες και να μετρισω θερμοκρασιες να μου φυγει η περιεργεια τι θερμοκρασιες ανεβαζει η κανη, αλλα μολις μπορεσω θα το κανω...
 
Οι αμερικανοί που είναι ποιο πρακτικοί σε πολλά πράγματα λένε δείξε μου αυτό που εννοείς δηλαδή τι έχεις κάνει αλλά και στην πράξη αν κάνει αυτό που Ισχυρίζεσαι ότι κάνει ! Αυτά τα μυστικά είναι για εμάς τους ευρωπαίους άλλωστε βλέπεις και πόσες power bore έχει πουλήσει στην Αμερική .sarcastic.
Τι εννοεις, δεν εχει πουλησει πολλες?
 
Αυλός μη παράλληλος υπάρχει τέτοιο πράγμα και αν ναι πως κανείς χονινγκ -λειανση σε περίπτωση οξείδωσης.
Παναγιώτη δεν μιλάω για κωνικούς αυλούς κτλ.
Παράλληλο εσωτερικό τμήμα έχουν οι αυλοί σε όλα τα όπλα αλλά αν μετρήσεις χιλιοστό χιλιοστό σε όλο το μήκος την διάμετρο θα βρεις κάποιες μικρές διαφορές.
Εεεε στην powerbore αυτές οι διαφορές είναι ακόμα μικρότερες από τις υπόλοιπες κάννες των Benelli.
 
Πώς μου αρέσει που ενώ μαντεύετε είστε και σίγουροι....😄😄😄
Από την αρχή είπα ότι υποθέσεις κάνουμε.
Power bore το όνομα, με το bore θα έχει να κάνει.
Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα στο bore.
Λείανση, ευθύτητα και παραλληλότητα.
 
Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη.
Κάτι τέτοιο μου είχε πει ένας πολύ γνωστός οπλουργος πριν 30+ χρόνια για τις περιζήτητες τότε κάννες της BREDA 62cm+εξω τσοκ, τις οποίες αγόραζαν όσοι είχαν Α300-303.
Ολοισια κάννη με παραλληλα εσωτερικά τοιχώματα, σταθερή διάμετρο και ίσως αυξημένο πάχος κάννης.
Μπορεί στη Benelli μετά την κατασκευή μιας παρτίδας από κάννες, να τις ελέγχουν μια μια για τα παραπάνω χαρακτηριστικά και όσες περνούν τον έλεγχο σε όλα να χαρακτηριζονται power bore.
Όταν η Benelli βγάλει κάτι καλύτερο ίσως τότε μας πει...
Σημ. Αν ήμουνα 40 χρόνια νεώτερος και πρωτοξεκιναγα τώρα να ασχοληθώ με το κυνηγι, θα αγόραζα ένα μεταχειρισμένο όπλο σε πολύ καλή κατάσταση, μοντέλο χωρίς προβλήματα, με 600 ευρώ. Με το υπόλοιπο 1000ρικο θα αγόραζα μια άριστη μηχανή γεμίσματος και τα συναφή τσιμπραγκαλα και θα έφτιαχνα φυσίγγια να μου κάνουν το κέφι. Όταν το κατάλαβα ήτανε αργά, είχα γεμίσει μια ντουλάπα με όπλα, άλλη μια με μερικές χιλιάδες φυσίγγια εμπορίου και τώρα πλέον η ηλικία δεν βοηθάει να ξεκινήσω κάτι τέτοιο.
Μαζί σου!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top