Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ωχχχ.. Άρχισαν τα όργανα... Προβλέπω χαμο μεγάλο.... Παραθέτω αυτουσιο το κείμενο, με το τελικο συμπέρασμα, παγκόσμιου φημης Αμερικανού δοκιμαστή.... Ωχ παναγία μου....

Benelli Rafaello Crio Power Bore
<<Πάντα απολαμβάνω τη συγκριτική δοκιμή των ημιαυτόματων καθώς τα χρησιμοποιώ τόσο πολύ. Το όπλο δοκιμής ήταν αρκετά ελαφρύ, κάτω από 6 ½ λίβρες με την κάννη του 28". Ένιωθε ζωηρό, ίσως λίγο πολύ ζωηρό. Πυροβόλησε καλά όμως. Δεν είχα καμία δυσλειτουργία με φορτία 28 γραμμαρίων (το συνιστώμενο ελάχιστο). Το τράβηγμα της σκανδάλης ήταν αρκετά τελειο, και η ανάκρουση ήταν φυσιολογικη. Η ποιότητα των σκοτωμάτων του Powerbore ήταν επίσης αξιοσημείωτη - με ένα μισό σωλήνα τσοκ στα σχέδια έμοιαζε σαν να ήταν γεμάτο τσοκ. Σχεδόν κάθε στόχος μέσα σε 40 γιάρδες ήταν καπνισμένος. Περιέργως, η Benelli έχει κάνει την αντίθετη κατεύθυνση προς την Beretta και τον Browning, προτιμούν τις σφιχτές οπές τώρα όπως ήταν ο κανόνας στα όπλα Continental. Η δική μου εμπειρία είναι ότι οι ανοιχτές οπές μπορεί να είναι πιο ευχάριστες στη λήψη, αλλά οι σφιχτές μεγιστοποιούν τη διείσδυση (όπως μπορείτε να δοκιμάσετε μόνοι σας χρησιμοποιώντας παλιούς τηλεφωνικούς καταλόγους). Συνολικά, αυτό είναι ένα εξαιρετικό, καλά σχεδιασμένο, ημι-αυτόματο. Γίνεται λίγο ακριβό στις 2.175 £, αλλά οι τροποποιήσεις του Powerbore φαίνονται κάτι περισσότερο από απλή διαφημιστική εκστρατεία - θα μπορούσατε πραγματικά να δείτε μια διαφορά στον τρόπο που πυροβολεί αυτό το όπλο.>>
 
Ωχχχ.. Άρχισαν τα όργανα... Προβλέπω χαμο μεγάλο.... Παραθέτω αυτουσιο το κείμενο, με το τελικο συμπέρασμα, παγκόσμιου φημης Αμερικανού δοκιμαστή.... Ωχ παναγία μου....

Benelli Rafaello Crio Power Bore
<<Πάντα απολαμβάνω τη συγκριτική δοκιμή των ημιαυτόματων καθώς τα χρησιμοποιώ τόσο πολύ. Το όπλο δοκιμής ήταν αρκετά ελαφρύ, κάτω από 6 ½ λίβρες με την κάννη του 28". Ένιωθε ζωηρό, ίσως λίγο πολύ ζωηρό. Πυροβόλησε καλά όμως. Δεν είχα καμία δυσλειτουργία με φορτία 28 γραμμαρίων (το συνιστώμενο ελάχιστο). Το τράβηγμα της σκανδάλης ήταν αρκετά τελειο, και η ανάκρουση ήταν φυσιολογικη. Η ποιότητα των σκοτωμάτων του Powerbore ήταν επίσης αξιοσημείωτη - με ένα μισό σωλήνα τσοκ στα σχέδια έμοιαζε σαν να ήταν γεμάτο τσοκ. Σχεδόν κάθε στόχος μέσα σε 40 γιάρδες ήταν καπνισμένος. Περιέργως, η Benelli έχει κάνει την αντίθετη κατεύθυνση προς την Beretta και τον Browning, προτιμούν τις σφιχτές οπές τώρα όπως ήταν ο κανόνας στα όπλα Continental. Η δική μου εμπειρία είναι ότι οι ανοιχτές οπές μπορεί να είναι πιο ευχάριστες στη λήψη, αλλά οι σφιχτές μεγιστοποιούν τη διείσδυση (όπως μπορείτε να δοκιμάσετε μόνοι σας χρησιμοποιώντας παλιούς τηλεφωνικούς καταλόγους). Συνολικά, αυτό είναι ένα εξαιρετικό, καλά σχεδιασμένο, ημι-αυτόματο. Γίνεται λίγο ακριβό στις 2.175 £, αλλά οι τροποποιήσεις του Powerbore φαίνονται κάτι περισσότερο από απλή διαφημιστική εκστρατεία - θα μπορούσατε πραγματικά να δείτε μια διαφορά στον τρόπο που πυροβολεί αυτό το όπλο.>>
Θα βγουν.καποιοι και θα πουν οτι δεν σκοτωνει και θελει κωνο 90 cm
 
Η powerbore είναι καλό όπλο αλλά η αξία ενός όπλου φένεται όταν το δουλέψεις τουλάχιστον μια σεζόν σε διαφορετικά θηράματα ,συνθήκες ,εύρος γομωσεων κτλ και διαπιστώσεις ότι όντως το όπλο είναι αποτελεσματικό και σε καλύπτει με τα φυσίγγια που του έχεις ταιριάξει.Με 10 ντουφεκιες σε χαρτόνια μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή αυτό που βλέπεις είναι μια σοβαρή ένδειξη της στιγμής μένει να τη διαπιστώσεις σε εύρος στιγμών και συνθηκών και διαφορετικων τσοκαρισματων και διαφόρων άλλων ..Και εννοείται ότι πρέπει να είναι πολύ καλή διότι είναι η κορυφή βλητικα της μπενελι με πιστοποίηση απόδοσης από ότι έχω διαβάσει συγκεκριμένο αυλό ,βελτιωμένο κώνο , κρυογενη επεξεργασία προσεγμένα τσοκ ,του πουστη να μην ήταν καλή κιόλας και είναι και τσιμπημενη στη τιμή.
 
Ωχχχ.. Άρχισαν τα όργανα... Προβλέπω χαμο μεγάλο.... Παραθέτω αυτουσιο το κείμενο, με το τελικο συμπέρασμα, παγκόσμιου φημης Αμερικανού δοκιμαστή.... Ωχ παναγία μου....

Benelli Rafaello Crio Power Bore
<<Πάντα απολαμβάνω τη συγκριτική δοκιμή των ημιαυτόματων καθώς τα χρησιμοποιώ τόσο πολύ. Το όπλο δοκιμής ήταν αρκετά ελαφρύ, κάτω από 6 ½ λίβρες με την κάννη του 28". Ένιωθε ζωηρό, ίσως λίγο πολύ ζωηρό. Πυροβόλησε καλά όμως. Δεν είχα καμία δυσλειτουργία με φορτία 28 γραμμαρίων (το συνιστώμενο ελάχιστο). Το τράβηγμα της σκανδάλης ήταν αρκετά τελειο, και η ανάκρουση ήταν φυσιολογικη. Η ποιότητα των σκοτωμάτων του Powerbore ήταν επίσης αξιοσημείωτη - με ένα μισό σωλήνα τσοκ στα σχέδια έμοιαζε σαν να ήταν γεμάτο τσοκ. Σχεδόν κάθε στόχος μέσα σε 40 γιάρδες ήταν καπνισμένος. Περιέργως, η Benelli έχει κάνει την αντίθετη κατεύθυνση προς την Beretta και τον Browning, προτιμούν τις σφιχτές οπές τώρα όπως ήταν ο κανόνας στα όπλα Continental. Η δική μου εμπειρία είναι ότι οι ανοιχτές οπές μπορεί να είναι πιο ευχάριστες στη λήψη, αλλά οι σφιχτές μεγιστοποιούν τη διείσδυση (όπως μπορείτε να δοκιμάσετε μόνοι σας χρησιμοποιώντας παλιούς τηλεφωνικούς καταλόγους). Συνολικά, αυτό είναι ένα εξαιρετικό, καλά σχεδιασμένο, ηΥΥμι-αυτόματο. Γίνεται λίγο ακριβό στις 2.175 £, αλλά οι τροποποιήσεις του Powerbore φαίνονται κάτι περισσότερο από απλή διαφημιστική εκστρατεία - θα μπορούσατε πραγματικά να δείτε μια διαφορά στον τρόπο που πυροβολεί αυτό το όπλο.>>
Ξερεις ποσοι εχουν αγορασει οπλα δεν τα εχουν φερει στα μετρα τους ,η δεν εχουν σωστη επωμιση ?. Παρα πολλοι .Αλλα ο κωνος κωνος .Τα πανε σε ασχετους τους γ,,,,,,,, τα πρεκια βλεπουν την πατατα και το πουλανε στον.πρωτο ανυποψιαστο
 
Βαγγέλη ότι γράφουμε η προϋπόθεση είναι ότι σκοπεύουμε αν είναι για τους γάμους η σκόπευση δε σε σώζει τίποτα.
Άσε τα μέτρα και την σκόπευση ... εγώ καταλαβαίνω ότι αν ο άλλος δεν ξέρει τι κάνει, η κάνη καταστρέφεται.
Καταστρέφεται !!!! δεν βελτιώνεται βλητικά !!!
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι κάποιοι αυτές τις κατεστραμένες κάνες τις θεωρούν μνημεία βλητικής υπεροχής ...
 
Αυτοί που ασχολούνται Βασίλη δε καταστρέφουν τίποτα εξαλου κανείς δε σε βάζει, με το ζόρι να πειράξεις το ντουφέκι και κανείς κατεστραμμένη κανη δεν τη θεωρεί μνημείο βλητικής υπεροχής οποίος τη θεωρεί μάλλον είναι καλύτερη σε σχέση με ότι ήταν πριν και το έχει διαπιστώσει δεν είναι όλοι βλάκες και οι υπόλοιποι που για δικό τους λόγο δεν θέλουν να πειράξουν τη κανη έξυπνοι.Εξυπνος είναι αυτός που ενώ έχετε τις ίδιες σκοπευτικες δυνατότητες σκοτώνει καλύτερα από εσένα χωρίς να ρίχνει 6 άρια αντί 9αρια και ούτε να ψάχνει τη μισή Ελλάδα να βρει το φυσίγγιο που θα του βοηθήσει το ντουφέκι .Γιατί ο κώνος και το πορτινγκ βοηθούν το όπλο να αποδώσει καλύτερα ενώ η δική σου εκδοχή σεβαστή εννοείται είναι να το βοηθήσω μόνο από φυσίγγι μεριά.Οπως και να γνωρίζουμε όλοι οι παρεμβάσεις έχουν μεγαλύτερα αποτελέσματα σε όπλα στενών αυλών και πολλών γρ γομωσεις. Εάν ρίχνεις μονο 24 και 28 καλύτερα ίσως να ρίχνεις και με 18.2 για κυνήγι μιλώ πάντα τα πιατακια δεν με αφορούν.Καθως και δεν υποτιμώ τα λίγα γρ εξαλου έχω σκοτώσει ορτυκακια και με το Φλομπέρ .
 
Εξυπνος είναι αυτός που ενώ έχετε τις ίδιες σκοπευτικες δυνατότητες σκοτώνει καλύτερα από εσένα χωρίς να ρίχνει 6 άρια αντί 9αρια και ούτε να ψάχνει τη μισή Ελλάδα να βρει το φυσίγγιο που θα του βοηθήσει το ντουφέκι .
Υπερβάλλεις και το ξέρεις.
Γιατί ο κώνος και το πορτινγκ βοηθούν το όπλο να αποδώσει καλύτερα
Ποιός σοβαρός βλητικός το ισχυρίζεται αυτό ? Ο δημοσιογράφος Jarrod ... ?
Ούτε ο Rob Roberts ούτε η Briley δεν ισχυρίζεται ότι ο κώνος αυξάνει την ΜΕΓΙΣΤΗ συγκέντρωση ... καλύτερη κατανομή λένε.
Σε παρακαλώ βρες μου έναν ....
Κάνε ένα email σε όποιον θες Έλληνα και ξένο οπλουργό που να σου εγγυηθεί αύξηση συγκεντρώσεων σε κώνο ...
Νομίζω κανένας δεν θα το εγγυηθεί !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σε όλα τα φυσίγγια όπως αφήνετε να εννοηθεί και στην μέγιστη συγκέντρωση πάντα ...
Επίσης πες του ότι δεν θέλω να σφίξει ο κύλινδρος ... Αλλά επειδή θα σε πετάξει έξω αν το πεις αυτό ... μην το λες δεν πειράζει.
Επίσης μιας και είναι επαγγελματίες και ξέρουν τι κάνουν και τι πουλάνε, ρώτα τους πόσο θα αυξηθεί η κεντρική και περιφερειακή διάτρηση πχ στο #4 και στο #2. Λογικά θα έχουν την απάντηση ... αν δεν την έχουν μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Έναν θέλω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ή δως μου το τηλέφωνό του να του μιλήσω εγώ ...
Ελπίζω να μην είναι κάποιος που έχω ήδη μιλήσει.
Οπως και να γνωρίζουμε όλοι οι παρεμβάσεις έχουν μεγαλύτερα αποτελέσματα σε όπλα στενών αυλών και πολλών γρ γομωσεις.
Αυτό προσωπικά δεν το έχω δει στις δοκιμές μου μέχρι τα 53gr αλλά ούτε και με ενδιαφέρει ... μέχρι 36gr ρίχνω τις περισσότερες φορές.
Εάν ρίχνεις μονο 24 και 28 καλύτερα ίσως να ρίχνεις και με 18.2 για κυνήγι μιλώ πάντα τα πιατακια δεν με αφορούν.
Το 18.2 δεν είναι των baikal ? Αυτά δηλαδή δεν σκοτώνουν καλά ?

Επειδή είμαι διαβαστερός και έχω πολύ καλούς συμβούλους :) θα σου πω ότι κάποιος κάποτε (ονόματα ξέρουμε αλλά δεν λέμε) είπε μια κοτσάνα ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν και κάποιοι το επαναλαμβάνουν μετά από τουλάχιστον μια δεκαετία.

Οκ πλάκα έχει ... αλλά είναι μεγάλη μούφα.
Αν το βλέπουν έχει καλώς, γιατί εγώ και πολλοί άλλοι δεν το βλέπουμε.
Και δεν έχουμε μόνο Benelli, ούτε είμαστε μέτοχοι.

Ούτε όπλο που να πάει όλα τα φυσίγγια υπάρχει, ούτε όπλο που να βγάζει περίπου τα ίδια ποσοστά με τα περισσότερα διαφορετικά φυσίγγια, ούτε μαγικές κάνες υπάρχουν.
Τα πάντα είναι στο μυαλό μας.
 
Last edited:
Το οι benelli δεν σκοτώνουν είναι ανοησία και το γνωρίζουμε όλοι ότι όπλο που να μην σκοτώνει δεν υπάρχει αλλά πόσο εύκολα σκοτώνει και που το κάθε ένα υφίσταται ασχέτως το τι υποστηρίζει ο κάθε ένας και στο ξαναλέω ξέρεις πόσο σημαντικό είναι να σκοτώνεις εσύ με μοντ και ο άλλος να θέλει για την ίδια απόσταση φουλ τεράστια διαφορά .Έχω δει σκοτωματα με μοντ σε αποστάσεις με μια 1100 και κοινό φυσίγγι που κάποια όπλα δεν θα τα κάνουν ποτέ εάν δεν χτίσεις φυσίγγια πάνω τους θα μους πεις και τι έγινε μπορεί να το έκαναν με φουλ και δύο νούμερα χοντρυτερα σκακια .Για μένα παίζει ρόλο η στιγμή και η απόλαυση μιας ντουφέκιας που δύσκολα και σπάνια θα ξαναγίνουν .Αυτή την απόλαυση να ξέρεις που θα σου καρφωθεί στο μυαλό δεν μπορεί να στην δώσει οποιοδήποτε όπλο και δεν είναι τυχαίο.Εξαλου να ξέρεις η ευτυχία αποτελείται από ωραίες μικροστιγμες μέσα στη ζωή τη χαρά από 10 ντουφεκιες στο τερέν εκτός ορίων χωρίς να έχεις προσπαθήσει γι'αυτό ιδιαίτερα σπάνια θα τη δεις πραγματικά .Αυτές οι στιγμές χαράς ,επιτυχιών χάρισαν δικαίως σε κάποια όπλα τα ονόματα (όπλο θρύλος)..Είναι κάτι σαν τον Ολυμπιακό είναι πάντα ικανός για το καλύτερο και το χειρότερο .Κάποια ντουφέκια είναι θρύλοι αξιοπιστίας και κάποια θρύλοι βλητικής,αρέσει δεν αρέσει ψάχνουμε δε ψάχνουμε είναι μια πραγματικότητα που κάποιους κάνει περισσότερο ευτυχισμένους από κάποιους άλλους..Μου θυμίζεις ένα θείο μου που έχοντας την 123 Spesial sporting ήταν ερωτευμένος πάντα μαζί της μέχρι που γέρασε ποτέ δεν την αποχωριστηκε αλλά έχοντας φέρει και από Αμερική μια Ρεμί μαγκουμ με φυσίγγια αμερικανικά γιατί τότε δεν είχαμε εδώ τέτοια οι ντουφεκιες που έλεγε και ξαναλέγε ήταν για τη Ρεμί .Αλλά η καλύτερη καραμπίνα ήταν η μπενελι και την Φεντερίκο που πήρε μετά 700χιλιαδες δραχμές πάλι με την 123 κυνηγούσε αν θυμάμαι καλά .
 
.Αυτές οι στιγμές χαράς ,επιτυχιών χάρισαν δικαίως σε κάποια όπλα τα ονόματα (όπλο θρύλος)..Είναι κάτι σαν τον Ολυμπιακό είναι πάντα ικανός για το καλύτερο και το χειρότερο .
Φτου ρε Γιαννη γαμωτ...μου το χαλασες τωρα.....
Κάποια ντουφέκια είναι θρύλοι αξιοπιστίας και κάποια θρύλοι βλητικής,αρέσει δεν αρέσει ψάχνουμε δε ψάχνουμε είναι μια πραγματικότητα που κάποιους κάνει περισσότερο ευτυχισμένους από κάποιους άλλους..
αμα ειναι σαν τον ευρωπαϊκο Ολυμπιακο των 2 τελευταιων αγωνιστικων, να βρασω θρυλους....fgr2
 
Δεν παιζει τοσο πολυ ρολο ο κωνος σαν κωνος αλλα ο συνδοιασμος διευρυμενου αυλου κωνου και πιο πολυ σε βαριες γομωσεις.Θα πηγαινα σε οπλουργο μονο κανενα φθηνο οπλο που μου αρεσει να κανει αν χρειαζεται μονο γυαλισμα θαλαμης κωνου.Γινεται συγκριση μεταξυ μπενελλι και ρεμιγκτον αλλα ολοι ξερουμε οτι δεν εχουν τον ιδιο αυλο και μας φταιει ο κωνος.
 
Φτου ρε Γιαννη γαμωτ...μου το χαλασες τωρα.....

αμα ειναι σαν τον ευρωπαϊκο Ολυμπιακο των 2 τελευταιων αγωνιστικων, να βρασω θρυλους....fgr2
Ο Ολυμπιακός φίλε μου χει χαρίσει τις ομορφότερες και τις ασχημοτερες στιγμές αθλητισμού είναι κάτι σαν Ρεμινγκυον θα σκοτώσεις εκεί που κοιτούν οι άλλοι με το κυαλι και θα κάνει εμπλοκή εκεί δεν που πρέπει..Όλα τα μεγάλα πράγματα έχουν και τα πολύ καλά και τα πολύ κακά γι'αυτό είναι μεγάλα και διαφέρουν
 
Ο Ολυμπιακός φίλε μου χει χαρίσει τις ομορφότερες και τις ασχημοτερες στιγμές αθλητισμού είναι κάτι σαν Ρεμινγκυον θα σκοτώσεις εκεί που κοιτούν οι άλλοι με το κυαλι και θα κάνει εμπλοκή εκεί δεν που πρέπει..Όλα τα μεγάλα πράγματα έχουν και τα πολύ καλά και τα πολύ κακά γι'αυτό είναι μεγάλα και διαφέρουν
Αααααααντε γεια‼️(χιούμορ)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top