Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ποτέ δεν κατάλαβα την χρησιμότητα του cut off.
Μπορεί να μου την εξηγήσει κάποιος ?
εξαιρετικά χρήσιμο .terror.
εμένα μου έλειψε πολύ στην Silver

1ον είσαι παγάνα, βάζεις στην αποθήκη 2 δράμια και στην θαλάμη παγανίσιο: με το κατ οφ ρίχνεις το παγανίσιο και μένει το κλειστρο ανοικτό να ξαναβάλεις παγανίσιο

2ον θέλεις να αλλάξεις μόνο το φυσίγγι της θαλάμης χωρίς να πάρει άλλο από την αποθήκη. Άπειρες περιπτώσεις που σου χρειάζεται π.χ. είμαι για τρυγόνια και βλέπω μια αλεπού μακρυά, κατ οφ και αλλάζεις όσο αθόρυβα γίνεται

μην κοιτας την μπενέλλα που τραβώντας το κλείστρο δεν παίρνει φυσίγγι στην θαλάμη από την αποθήκη αν δεν πατήσεις το κατ οφφ, στις άλλες πρέπει να πατήσεις (ή να γυρίσεις) το κατ οφφ για να ΜΗΝ πάρει! Κι εκεί η μπενέλλα πρωτοπορεί! .my man.
 
Ε
Απ



Από όσο θυμάμαι όταν είχε κυκλοφορήσει η επετειακή έλεγε πως θα είναι περιορισμένος ο αριθμός . Παρόλα αυτά ακόμα υπάρχει στοκ. Άρα οι πωλήσεις ήταν περιορισμένες για αυτό και η χαμηλή διάθεση στο car. Από την άλλη τόσα καλά όπλα υπάρχουν και το car είναι γεμάτα αγγελίες. Άρα μου φαίνεται άστοχο να βλέπουμε τη διαθεσιμότητα αγγελιών για να αξιολογήσουμε το οποιοδήποτε τουφεκι.
Αυτό με τις κάννες δεν το ήξερα. Πολύ χρήσιμη πληροφορία. Σε ευχαριστώ πολύ.
Γω λεω για το ποσες αγοραστικαν το 90 και δεν δινοντε ευκολα
 
εξαιρετικά χρήσιμο .terror.
εμένα μου έλειψε πολύ στην Silver

1ον είσαι παγάνα, βάζεις στην αποθήκη 2 δράμια και στην θαλάμη παγανίσιο: με το κατ οφ ρίχνεις το παγανίσιο και μένει το κλειστρο ανοικτό να ξαναβάλεις παγανίσιο

2ον θέλεις να αλλάξεις μόνο το φυσίγγι της θαλάμης χωρίς να πάρει άλλο από την αποθήκη. Άπειρες περιπτώσεις που σου χρειάζεται π.χ. είμαι για τρυγόνια και βλέπω μια αλεπού μακρυά, κατ οφ και αλλάζεις όσο αθόρυβα γίνεται

μην κοιτας την μπενέλλα που τραβώντας το κλείστρο δεν παίρνει φυσίγγι στην θαλάμη από την αποθήκη αν δεν πατήσεις το κατ οφφ, στις άλλες πρέπει να πατήσεις (ή να γυρίσεις) το κατ οφφ για να ΜΗΝ πάρει! Κι εκεί η μπενέλλα πρωτοπορεί! .my man.
Μόνο στο πρώτο βλέπω χρησιμότητα αλλά βάζοντας 2 παγανίσια λύνεται αχαχαχαχχ
Στην Rem μπορώ να τραβήξω το κλείστρο όσες φορές θες και να μην πάρει φυσίγγι ... δεν το τερματίζω όμως.
Συνήθεια ....
 
εξαιρετικά χρήσιμο .terror.
εμένα μου έλειψε πολύ στην Silver

1ον είσαι παγάνα, βάζεις στην αποθήκη 2 δράμια και στην θαλάμη παγανίσιο: με το κατ οφ ρίχνεις το παγανίσιο και μένει το κλειστρο ανοικτό να ξαναβάλεις παγανίσιο

2ον θέλεις να αλλάξεις μόνο το φυσίγγι της θαλάμης χωρίς να πάρει άλλο από την αποθήκη. Άπειρες περιπτώσεις που σου χρειάζεται π.χ. είμαι για τρυγόνια και βλέπω μια αλεπού μακρυά, κατ οφ και αλλάζεις όσο αθόρυβα γίνεται

μην κοιτας την μπενέλλα που τραβώντας το κλείστρο δεν παίρνει φυσίγγι στην θαλάμη από την αποθήκη αν δεν πατήσεις το κατ οφφ, στις άλλες πρέπει να πατήσεις (ή να γυρίσεις) το κατ οφφ για να ΜΗΝ πάρει! Κι εκεί η μπενέλλα πρωτοπορεί! .my man.
Και η Μπερέτα παρέα
 
Μόνο στο πρώτο βλέπω χρησιμότητα αλλά βάζοντας 2 παγανίσια λύνεται αχαχαχαχχ
Στην Rem μπορώ να τραβήξω το κλείστρο όσες φορές θες και να μην πάρει φυσίγγι ... δεν το τερματίζω όμως.
Συνήθεια ....
Έτσι είναι, όλα συνήθεια. Εγώ στην 870 έχω πάρει γουρούνι και πολλές αλεπούδες με ταχύτατη αλλαγή φυσιγγίου στη θαλάμη, χωρίς να πάρει φυσίγγιο από την αποθήκη.
 
Καλά θα μας τρελανεται…μπροστά η μπενέλα χωρίς cut off…γιατί δεν ανεβάζει…ένα χέρι κρατάει κλείστρο…άλλο χέρι πιάνει φυσίγγιο…με το στόμα φτύνουμε το επόμενο φυσίγγιο…ενώ το όπλο ακουμπάει στο μηρό μας…και το γουρούνι τρέχει…μπροστά η Μπένελα κατά τα αλλά.
Αποδίδεται καινοτομίες όπου ούτε η ίδια η μπενελι δεν αναφέρει…
Από φαντασία καλά τα πάτε!
Άχρηστο το cut off…βάλε 2 παγανίσια…
Αιντεεεε
 
Καλά θα μας τρελανεται…μπροστά η μπενέλα χωρίς cut off…γιατί δεν ανεβάζει…ένα χέρι κρατάει κλείστρο…άλλο χέρι πιάνει φυσίγγιο…με το στόμα φτύνουμε το επόμενο φυσίγγιο…ενώ το όπλο ακουμπάει στο μηρό μας…και το γουρούνι τρέχει…μπροστά η Μπένελα κατά τα αλλά.
Αποδίδεται καινοτομίες όπου ούτε η ίδια η μπενελι δεν αναφέρει…
Από φαντασία καλά τα πάτε!
Άχρηστο το cut off…βάλε 2 παγανίσια…
Αιντεεεε
Δεν έχεις ακούσει οτι για την benelli μιλάνε οι ίδιοι οι κάτοχοι. .big smile.
 
Καλά θα μας τρελανεται…μπροστά η μπενέλα χωρίς cut off…γιατί δεν ανεβάζει…ένα χέρι κρατάει κλείστρο…άλλο χέρι πιάνει φυσίγγιο…με το στόμα φτύνουμε το επόμενο φυσίγγιο…ενώ το όπλο ακουμπάει στο μηρό μας…και το γουρούνι τρέχει…μπροστά η Μπένελα κατά τα αλλά.
Αποδίδεται καινοτομίες όπου ούτε η ίδια η μπενελι δεν αναφέρει…
Από φαντασία καλά τα πάτε!
Άχρηστο το cut off…βάλε 2 παγανίσια…
Αιντεεεε
Έλα μωρέ κι εσύ που δεν μπορείς να κρατήσεις οπλο, κλείστρο και μερικά φυσίγγια σε ένα χέρι :D :p
 
Καλά θα μας τρελανεται…μπροστά η μπενέλα χωρίς cut off…γιατί δεν ανεβάζει…ένα χέρι κρατάει κλείστρο…άλλο χέρι πιάνει φυσίγγιο…με το στόμα φτύνουμε το επόμενο φυσίγγιο…ενώ το όπλο ακουμπάει στο μηρό μας…και το γουρούνι τρέχει…μπροστά η Μπένελα κατά τα αλλά.
Αποδίδεται καινοτομίες όπου ούτε η ίδια η μπενελι δεν αναφέρει…
Από φαντασία καλά τα πάτε!
Άχρηστο το cut off…βάλε 2 παγανίσια…
Αιντεεεε
Θα μάθεις με τον καιρό ... δεν είναι δύσκολο .yelling.
 
καλησπερα παδια! καλως σας βρηκα νεο μελος στο φορουμ!
Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας σχετικα με αγορα της Bennelli be diamond.
ειμαι περιπου 15 χρονια στο χωρο του κυνηγιου και ως επι το πλειστον κυνηγαω τρυγονι τσιχλα και φασα αραια και που. Καρτερι και περπατητο.
προηγουμενο οπλο μου ειναι η franchi black magic (ερωτας)
Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης: να την παρω με 66εκ η 71 εκ κανη?

 
Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας σχετικα με αγορα της Bennelli be diamond.
Κορυφή .... @vazelos που είσαι ?
ειμαι περιπου 15 χρονια στο χωρο του κυνηγιου και ως επι το πλειστον κυνηγαω τρυγονι τσιχλα και φασα αραια και που. Καρτερι και περπατητο.
προηγουμενο οπλο μου ειναι η franchi black magic (ερωτας)
Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης: να την παρω με 66εκ η 71 εκ κανη?
Εγώ θα την έπαιρνα με ότι έχω συνηθίσει ...
Δεν έχουν και τρελές διαφορές .. ότι σου κάθεται καλύτερα στο μάτι.
 
καλησπερα παδια! καλως σας βρηκα νεο μελος στο φορουμ!
Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας σχετικα με αγορα της Bennelli be diamond.
ειμαι περιπου 15 χρονια στο χωρο του κυνηγιου και ως επι το πλειστον κυνηγαω τρυγονι τσιχλα και φασα αραια και που. Καρτερι και περπατητο.
προηγουμενο οπλο μου ειναι η franchi black magic (ερωτας)
Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης: να την παρω με 66εκ η 71 εκ κανη?

Καλώς ήρθες!!!! Η γνώμη μου είναι ότι εάν το ύψος σου είναι πάνω από 1,80 μέτρα να προτιμήσεις την 71cm εάν όχι την 66cm . Βλητικα δεν έχουν καμμία διαφορά...... Και η σκοπευτική τους γραμμή αφού συνυπολογισουμε το μήκος της βάσης είναι απόλυτα επαρκής και στις δύο......
 
Αν τα κυνήγια που κάνεις είναι αυτά που προανεφερες...... τσίχλα, φάσσα και τρυγόνι να την πάρεις 71εκ. Αν σκοπεύεις στο μέλλον να κυνηγήσεις και φερμα 66 εκ. Επωμισε και τις δύο....με ποια αισθάνεσαι πιο φυσιολογικά.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top