Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δεν το κάνουμε έτσι αλλά δεν το έχει σπουδάσει και κανείς το αντικείμενο και δεν το κατέχει όπως οι εταιρίες κατασκευής .Ούτε και μπορεί στη χώρα μας να μετρήσει κάποιος δυνάμεις πίεσης αντίδραση στην άνωση πριν και μετά κτλ.
Καλημέρα σε όλους! Έιχα αγοράσει μια κάνη benelli 76cm για να την βάλω στη Centro..η centro όπως την είχα αγόρασα είχε κάνη 66 cm με ανθρακόνημα στη ρίγα ..αυτή η κάνη λοιπόν η 76 έιχε porting Παπατσαρουχα με λοξές προς θα πίσω τις τρύπες ..έχοντας ρίξει χιλιάδες τουφεκιές με αυτή την κάνη,αυτό που μπορώ να πω είναι ότι το όπλο είναι τρένο ..η κάνη στη δεύτερη βολή είναι ακριβως στον στόχο και όχι άλλου για άλλου ακόμα και με φυσίγγια πολλών bar ..(αυτό έχει να κάνει και με το κοντάκι αλλά σίγουρα το porting βοηθάει)
επίσης αυτό που ειπώθηκε για τον θόρυβο και πρόβλημα στα αυτιά ,η γνώμη μου είναι δεν κάνουμε ποτέ porting σε δικανα κάτω από 76cm κάνες και σε αυτογεμη κάτω από 71 cm κάνη..εγω από την αρχή δεν είχα κανένα θέμα ενόχλησης θορύβου με το porting..
Πιο πολύ με ενοχλεί η κάνη 66cm στα αυτιά παρά η 76 με το porting.
 

Attachments

  • 55ECF08F-D542-4BED-80B9-3AF4453ADF32.jpeg
    55ECF08F-D542-4BED-80B9-3AF4453ADF32.jpeg
    205,4 KB · Προβολές: 19
To "πρόβλημα" με τα όπλα, τα φυσίγγια, την βλητική, τις μετατροπές κτλ δεν είναι αν βοηθάει κάτι ή όχι.
Είναι το πόσο βοηθάει, υπό ποιές συνθήκες, ποιά είναι τα μειονεκτήματά του και αν είσαι διατεθειμένος να επωμιστείς το κόστος για το αντίστοιχο όφελος.
Θεωρητικά τα πάντα, ανεξαρτήτως κόστους, υπό συγκεκριμένες συνθήκες βοηθούν από ελάχιστα εώς σημαντικά.
 
η γνώμη μου είναι δεν κάνουμε ποτέ porting σε δικανα κάτω από 76cm κάνες και σε αυτογεμη κάτω από 71 cm κάνη..
Αυτό που λες όμως, Γιάννη, έρχεται σε αντίθεση/αντίφαση με αυτό καθεαυτό το σκοπό δημιουργίας του porting !!! Τα "θεωρητικά" οφέλη του porting, σύμφωνα με τους δημιουργούς του, είναι αφενός η μείωση της ανάκρουσης και κυρίως της αναπήδησης της κάννης (το πιο "διαφημιζόμενο") ... και αφετέρου η βελτίωση της συγκέντρωσης και της κατανομής λόγω μείωσης της "έκρηξης στομίου", του εμβολισμού των σκαγιών από το βύσμα κατά την έξοδο από την κάννη, (το πιο "πραγματικό" κατά τη γνώμη μου - αλλά σε τί βαθμό δεν ξέρω), επειδή εκτονώνεται μέρος των αερίων πριν την έξοδο της γόμωσης από το στόμιο.
Και τα δυο όμως φαινόμενα (αναπήδηση κάννης, και έκρηξη στομίου) είναι πολύ πιο έντονα στις κοντές κάννες απ' ότι στις πολύ μακριές, για ευνόητους λόγους.
Οπότε, αν θεωρήσουμε ότι πράγματι "κάνει δουλειά" το porting, τότε πιο πολύ ανάγκη το έχουν (και πιο πολύ ωφελούνται από αυτό) οι κάννες κάτω των 71 cm !!! ;) :cool:
Υ.Γ. Δεν παίρνω θέση ούτε υπέρ ούτε κατά του porting ... Δεν είχα ποτέ όπλο με porting ούτε εργοστασιακό ούτε αφτερμάρκετ, οπότε δεν έχω προσωπική άποψη ...;)
 
αυτες οι μετατροπες στα οπλα μου θυμιζουν τις μετατροπες σε εργοστασιακα αυτοκινητα...9/10 ειναι οφσαιντ...η πιο δημοφιλης μετατροπη του ελληνα ειναι τα ζαντολαστιχα...40-45 οφσετ δινει ο κατασκευαστης, 35 βαζει ο ελληναρας...ξεφευγουν μετα η καταναλωση καυσιμου, οι αεροδυναμικοι θορυβοι, η γεωμετρια της αναρτησης, βρισκει το λαστιχο στο φτερο, βρισκει το ζαντολαστιχο στα πεζοδρομια, κοβεις επιταχυνση και ρεπριζ στο αυτοκινητο, εχεις Look σπιρτοκουτου στο αμαξι κλπ κλπ
 
To "πρόβλημα" με τα όπλα, τα φυσίγγια, την βλητική, τις μετατροπές κτλ δεν είναι αν βοηθάει κάτι ή όχι.
Είναι το πόσο βοηθάει, υπό ποιές συνθήκες, ποιά είναι τα μειονεκτήματά του και αν είσαι διατεθειμένος να επωμιστείς το κόστος για το αντίστοιχο όφελος.
Θεωρητικά τα πάντα, ανεξαρτήτως κόστους, υπό συγκεκριμένες συνθήκες βοηθούν από ελάχιστα εώς σημαντικά.
Συμφωνώ απόλυτα Βασίλη! Απλά ένας κυνηγός είναι δύσκολο να τα μετρήσει όλα αυτά.χρειάζονται ειδικά μηχανήματα και ειδικοί..εγώ εμπειρικά πιο πολύ είπα ότι είπα .
Αυτό που λες όμως, Γιάννη, έρχεται σε αντίθεση/αντίφαση με αυτό καθεαυτό το σκοπό δημιουργίας του porting !!! Τα "θεωρητικά" οφέλη του porting, σύμφωνα με τους δημιουργούς του, είναι αφενός η μείωση της ανάκρουσης και κυρίως της αναπήδησης της κάννης (το πιο "διαφημιζόμενο") ... και αφετέρου η βελτίωση της συγκέντρωσης και της κατανομής λόγω μείωσης της "έκρηξης στομίου", του εμβολισμού των σκαγιών από το βύσμα κατά την έξοδο από την κάννη, (το πιο "πραγματικό" κατά τη γνώμη μου - αλλά σε τί βαθμό δεν ξέρω), επειδή εκτονώνεται μέρος των αερίων πριν την έξοδο της γόμωσης από το στόμιο.
Και τα δυο όμως φαινόμενα (αναπήδηση κάννης, και έκρηξη στομίου) είναι πολύ πιο έντονα στις κοντές κάννες απ' ότι στις πολύ μακριές, για ευνόητους λόγους.
Οπότε, αν θεωρήσουμε ότι πράγματι "κάνει δουλειά" το porting, τότε πιο πολύ ανάγκη το έχουν (και πιο πολύ ωφελούνται από αυτό) οι κάννες κάτω των 71 cm !!! ;) :cool:
Υ.Γ. Δεν παίρνω θέση ούτε υπέρ ούτε κατά του porting ... Δεν είχα ποτέ όπλο με porting ούτε εργοστασιακό ούτε αφτερμάρκετ, οπότε δεν έχω προσωπική άποψη ...;)
Στέλιο συμφωνώ ως προς την πολυ μεγαλύτερη βελτιώση στις κοντές κάνες ,που έχουν πολύ μεγαλύτερη έκρηξη στομίου..
Απλά στις κοντές μπαίνει το θέμα υγείας των αυτιών.και η υγεία είναι πάνω από όλα.
Τέλος να πω ότι εγώ το porting το βρήκα πάνω στην κάνη όπως την αγόρασα μεταχειρισμένη.
 
Γυρισα απο σκοπευτηριο.
Το οπλο ριχνει εκει ακριβως που σκοπευεις (με την ακιδα) και δεν εχει απόκλιση καθολου στα 18 μετρα που μου ειπε ο Βασιλης.
Το τσωρτσιλ επειδη το εκανα βιαστικά ηταν πουτανα. (περιμεναν να ριξουν και ενιωθα τα βλεματα). Ετσι δεν γινεται.
Εριξα δυο πουλες και ημουν οπως παντα (τραγικος), ενεξαρτητως οπλου. Σε γενικες γραμμες οταν ημουν εστιασμενος στο πιατο, εσπαγε. Οταν μαλακιζαμεντε και σκεψου και κανε και ρανε τον πουλο.
Συμπερασμα: Δεν κανω τιποτα προς το παρον μεχρι να αποκτησω χερι στο οπλο και μνημη μυων. Μαλλον ομως θελει μισο ποντο μακρυμα.
Που ψυχολογια να εχεις οταν βλεπεις φωτο Κουλη πρωι πρωι. Ενα θα πω: στη μεση του δρομου που πηγαινα σκοπευτηριο, συνειδητοποιώ οτι δεν ειχα μαζι αδειες κλπ χαρτια και ξαναγυρισα πισω.
 
Κωστα καλημερα
Τι υψος εχεις φιλε? Ρωταω γιατι το κοντακι ειναι σχετικα κοντο στα 36cm... Αν εισαι μεχρι 1,75 οκ.
Δοκιμασε το τεστ με λιγο ανοιχτο στομα (καποιος το εγραψε), οχι πολυ γιατι ειναι ακομα Αυγουστος!
Το comfort κοντακι φοραει αλλο πελμα το οποιο ειναι στραβο-ανατομικο-πανακριβο, οπως θες πεστο.

Βασιλη, τι ειχε φαει ο σαργος κ ειχε την κοιλια ετσι φουσκωμενη ρε συ?
Καλημερα Σπυρο.
1.80 ειμαι. Ναι ειναι λιγο κοντο 36,5 θελω
 
Ξεχασεςνα κλεισειςτα ματια.ρε τι διαβαζω ,δλδ σε μια αστοχη ντουφεκια αναρωτιεσαι τι πηγε λαθος και λες μαλλον δεν εσφιξα τα δοντια και δεν εκλεισα τα αυτια.Ρε παιδια ελεος
Ξυρίστηκα κιόλας.
 
Ξεχασεςνα κλεισειςτα ματια.ρε τι διαβαζω ,δλδ σε μια αστοχη ντουφεκια αναρωτιεσαι τι πηγε λαθος και λες μαλλον δεν εσφιξα τα δοντια και δεν εκλεισα τα αυτια.Ρε παιδια ελεος
Δοκιμασε το Βαγγο.
Σε εμενα παντως κανει διαφορα. Μην ριξεις, ακουμπα απλως το οπλο στο ζυγωματικο σφιξε τα δοντια κ χαλαρωσε τα.
Εχω κ εξασκημενα σαγονια ομως... Μια πρατινα εχω φαει εφετος το καλοκαιρι!
 
Last edited:
Γυρισα απο σκοπευτηριο.
Το οπλο ριχνει εκει ακριβως που σκοπευεις (με την ακιδα) και δεν εχει απόκλιση καθολου στα 18 μετρα που μου ειπε ο Βασιλης.
Το τσωρτσιλ επειδη το εκανα βιαστικά ηταν πουτανα. (περιμεναν να ριξουν και ενιωθα τα βλεματα). Ετσι δεν γινεται.
Εριξα δυο πουλες και ημουν οπως παντα (τραγικος), ενεξαρτητως οπλου. Σε γενικες γραμμες οταν ημουν εστιασμενος στο πιατο, εσπαγε. Οταν μαλακιζαμεντε και σκεψου και κανε και ρανε τον πουλο.
Συμπερασμα: Δεν κανω τιποτα προς το παρον μεχρι να αποκτησω χερι στο οπλο και μνημη μυων. Μαλλον ομως θελει μισο ποντο μακρυμα.
Που ψυχολογια να εχεις οταν βλεπεις φωτο Κουλη πρωι πρωι. Ενα θα πω: στη μεση του δρομου που πηγαινα σκοπευτηριο, συνειδητοποιώ οτι δεν ειχα μαζι αδειες κλπ χαρτια και ξαναγυρισα πισω.
Είχα άγχος από το πρωί :) ... αν η κάννη δεν είναι στραβή και βαράει σωστά, θα τα φτιάξεις τα υπόλοιπα .....
 
τι κόλπο είναι αυτό Σπύρο ?
να κάνεις τι ?
Δεν εχει κολπο.
Οταν σφιγγω τα δοντια το κεφαλι μου μετακινειται αριστερα σε σχεση με το κοντακι. Ετσι κ η βολη πηγαινει αριστερα. Καπου τα ειχαμε συζητησει παλαιοτερα
 
Δοκιμασε το Βαγγο.
Σε εμενα παντως κανει διαφορα. Μην ριξεις, ακουμπα απλως το οπλο στο ζυγωματικο σφιξε τα δοντια κ χαλαρωσε τα.
Εχω κ εξασκημενα σαγονια ομως... Μια πρατινα εχω φαει εφετος το καλοκαιρι!
Σπυρο εχω φαει την.ζωη μου στα σκοπευτηρια. Αυτο πρωτη φορα το ακουω δλδ στο κυνηγι πανω στην εξαρση της.ντουφεκιας κανεις ολα αυτα?
 
Σπυρο εχω φαει την.ζωη μου στα σκοπευτηρια. Αυτο πρωτη φορα το ακουω δλδ στο κυνηγι πανω στην εξαρση της.ντουφεκιας κανεις ολα αυτα?
Σιγουρα οχι.
Μπορει να εμαθες να τουφεκας σωστα με χαλαρο σαγονι κ να μην χρειαστηκες ποτε διορθωση.
Δοκιμασε το την επομενη φορα που θα πας σκοπευτηριο.
Οκ, μπορει να κανω κ λαθος. Μπορει να ειναι η ιδεα μου αλλα σε σταθερο στοχο, στημενος, βλεπω διαφορά.
Ρε Βαγγο, ο πελατης εχει παντα δικιο! ;)
 
Είχα άγχος από το πρωί :) ... αν η κάννη δεν είναι στραβή και βαράει σωστά, θα τα φτιάξεις τα υπόλοιπα .....
να σου πω την αληθεια κι εγω. ηταν το πρωτο που τεσταρα. ειναι εντελως κεντρο. 5 τουφεκιες εριξα. τα φυσιγγια ηταν 8αρια 28γρ RIO
 
000
Σιγουρα οχι.
Μπορει να εμαθες να τουφεκας σωστα με χαλαρο σαγονι κ να μην χρειαστηκες ποτε διορθωση.
Δοκιμασε το την επομενη φορα που θα πας σκοπευτηριο.
Οκ, μπορει να κανω κ λαθος. Μπορει να ειναι η ιδεα μου αλλα σε σταθερο στοχο, στημενος, βλεπω διαφορά.
Ρε Βαγγο, ο πελατης εχει παντα δικιο! ;)
Σπυρο να το δεχθω οταν εισαι.στημενος αλλα στην ενταση του κυνηγιου αυτο ειναι δυσκολο να γινει
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top