Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Άλλο το αισθητό λάκτισμα και άλλο το πραγματικό. Ο @mangelasakis αναφέρει την φόρμουλα του ελεύθερου λακτίσματος που έχει το βάρος και την ταχύτητα της γόμωσης στον αριθμητή και το βάρος του όπλου στον παρονομαστή.
μαθηματικος ο κυριος?
 
Την πρώτη 5ετια που κυκλοφόρησε η Centro υπήρχε πρόβλημα στα επανατατικα ελατήρια. Ήθελαν συχνά αλλαγή, κάθε λέει 2 χρόνια! Πιστεύω ότι κάποιο λάθος έκανε η εταιρεία γιατί μετά ξαφνικά διορθώθηκε.
Μήπως λοιπόν έφταιγε η δύναμη επαναφοράς λόγω λάθος ελατήριο;
Γιάννη,άλλαξα ότι μπορεί να αλλαχθει,εκ περιτροπής για να εντοπίσω το πρόβλημα!
Κλείστρο,κεφαλή κλείστρου,ελατήριο κεφαλής,οδηγό κεφαλής,εξωλκεα....
Γιατρειά είχε με κατασκευή επανατατικου.
Από 1mm πήγε στο 1,1 και με εμφανώς μεγαλύτερη τάση.
Από όταν έβαλα το ελατήριο,είναι εκεί,εδώ και 20 χρόνια,χωρίς αλλαγή!
Τώρα το κλείστρο πέφτει σαν λαιμητόμος !!
Σταμάτησαν τα "κλικ",το ορθόν περιορίστηκαν σε ελαχιστοτατα!
Το όπλο δεν ήθελα να το δώσω επειδή με βολεύει σε περπατητα,έχει παααρα πολύ βολική σκοπευτική γραμμή(για τα γούστα μου)και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ,δεν θέλω να πασαρω σε ΚΑΝΈΝΑΝ όπλο που ΓΝΩΡΙΖΩ ότι έχει πρόβλημα!
Για 700-800€, τότε,δεν ήθελα να με πιάνει λόξυγκας!
Ούτε χρωστούσε τίποτα κάνας ταλαίπωρος!
Είναι ζήτημα αρχής!
Οπότε,το κράτησα κι ασχολήθηκα...
Η αλήθεια είναι ότι το είδα κι εγωιστικά...😔
 
Άλλο το αισθητό λάκτισμα και άλλο το πραγματικό. Ο @mangelasakis αναφέρει την φόρμουλα του ελεύθερου λακτίσματος που έχει το βάρος και την ταχύτητα της γόμωσης στον αριθμητή και το βάρος του όπλου στον παρονομαστή.
Exactly που λένε και στο χωριό μου.
 
Άλλο το αισθητό λάκτισμα και άλλο το πραγματικό. Ο @mangelasakis αναφέρει την φόρμουλα του ελεύθερου λακτίσματος που έχει το βάρος και την ταχύτητα της γόμωσης στον αριθμητή και το βάρος του όπλου στον παρονομαστή.
Το θέμα είναι να μην αισθάνεσαι ότι το όπλο σε ξεμουτσουνιαζει!
Αν είναι να τρομάζουν να καθαρίσουν τα μάτια από τα δάκρυα,χεστο!!
 
το κατάλαβα Leo γιαυτό έγραψα αισθητό. Η κυρία είναι οπλοφιλη Ρωσίδα βουλευτής και μου είπε πως θα κάνει τα πάντα για να βρει ένα τέτοιο όπλο, βαρέθηκε λέει τις εμπλοκές και τις αφλογιστιες και μάλιστα στις πιο ακατάλληλες στιγμές.
 

Attachments

  • russia2.jpg
    russia2.jpg
    29,1 KB · Προβολές: 30
  • 20230112_140117.jpg
    20230112_140117.jpg
    178,7 KB · Προβολές: 30
  • 20230112_140022.jpg
    20230112_140022.jpg
    416,5 KB · Προβολές: 29
Το θέμα είναι να μην αισθάνεσαι ότι το όπλο σε ξεμουτσουνιαζει!
Αν είναι να τρομάζουν να καθαρίσουν τα μάτια από τα δάκρυα,χεστο!!
Αν μας ενδιέφερε μόνο το αισθητό λάκτισμα τοτε θα έβαζαν απλά ένα kick off ή ενα καλύτερο πέλμα τέλος πάντων και δεν θα δαπανούσαν τόσα χρήματα στην ανάπτυξη μίας κάννης . Αλλά και το αισθητό λάκτισμα είναι συνάρτηση του πραγματικού-ελεύθερου λακτίσματος. Προσωπικά δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει τόσο το λάκτισμα αφού έχουν συστήματα ώστε το αισθητό λάκτισμα που ενδιαφέρει τον χρήστη να το βελτιώνουν. Για άλλο λόγο πιστεύω γίνονται αυτά και αυτό προσπαθώ να καταλάβω.
 
Απλά η Beretta άργησε 2 δεκαετίες να το σκεφτεί-εφαρμοσει.
Χλωμό,σε ότι αφορά την σκέψη...
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει οπλοβιομηχανια που να μην έχει σκεφτεί το οτιδήποτε γύρω από αυτό που κατασκευάζει η πρόκειται να κατασκευάσει!
Η να μην έχει πειραματιστεί πάνω σε "καινοτομίες"...
Ότι βλέπουν ότι δουλεύει,το κρατούν για μελλοντική χρήση και το παρουσιάζουν σαν Το Άγιο Δισκοπότηρο,όταν κρίνουν ότι ήλθε η ώρα για να ρίξουν κάτι νέο στην αγορά!
"Κράτησε το ζεστό!"
 
το κατάλαβα Leo γιαυτό έγραψα αισθητό. Η κυρία είναι οπλοφιλη Ρωσίδα βουλευτής και μου είπε πως θα κάνει τα πάντα για να βρει ένα τέτοιο όπλο, βαρέθηκε λέει τις εμπλοκές και τις αφλογιστιες και μάλιστα στις πιο ακατάλληλες στιγμές.
Νιώθω ολόκληρος σαν ένα όπλο!!🥰
Αξιοπιστοτατο!
 
Έχει μετρήσει κανένας αρχικές σε όπλα με τεράστιο κώνο σε σχέση με άλλα με κοντό ?
Αν είναι δυνατόν τα ίδια όπλα στα οποία έγινε μετατροπή.
 
Για άλλο λόγο πιστεύω γίνονται αυτά και αυτό προσπαθώ να καταλάβω.
Ολα γίνονται για έναν λόγο, να καλύπτουν ΟΛΕΣ τις απαιτήσεις, κουτσά στραβά σε όλα, τέλεια σε τίποτε. Αυτό με τα τριμπορ, κώνοι 30 ,40 εκατοστά κλπ είναι αποφάσεις περισσότερο του μάρκετινγκ εν όψει των ατσαλινων παρά τεχνικών, και μην νομίζουμε πως επειδή παράγουν και πουλάνε έχουν και τα σούπερ μυαλά στην έρευνα, κάθε τόσο διαβάζω απόψεις κάποιων που τους έχουν θεοποιήσει ( όπως γίνεται και εδώ από κάποιους ειδωλολατρες) και απορώ πως εμείς καταντήσαμε έτσι.
 
Έχει μετρήσει κανένας αρχικές σε όπλα με τεράστιο κώνο σε σχέση με άλλα με κοντό ?
Αν είναι δυνατόν τα ίδια όπλα στα οποία έγινε μετατροπή.
Δεν το έχω κάνει αλλά θα διακινδυνευσω να πω ότι μετά από ΑΥΤΗΝ την μετατροπή οι αρχικές θα είναι πολύ χαμηλότερες.
 
Γιάννη,άλλαξα ότι μπορεί να αλλαχθει,εκ περιτροπής για να εντοπίσω το πρόβλημα!
Κλείστρο,κεφαλή κλείστρου,ελατήριο κεφαλής,οδηγό κεφαλής,εξωλκεα....
Γιατρειά είχε με κατασκευή επανατατικου.
Από 1mm πήγε στο 1,1 και με εμφανώς μεγαλύτερη τάση.
Από όταν έβαλα το ελατήριο,είναι εκεί,εδώ και 20 χρόνια,χωρίς αλλαγή!
Τώρα το κλείστρο πέφτει σαν λαιμητόμος !!
Σταμάτησαν τα "κλικ",το ορθόν περιορίστηκαν σε ελαχιστοτατα!
Το όπλο δεν ήθελα να το δώσω επειδή με βολεύει σε περπατητα,έχει παααρα πολύ βολική σκοπευτική γραμμή(για τα γούστα μου)και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ,δεν θέλω να πασαρω σε ΚΑΝΈΝΑΝ όπλο που ΓΝΩΡΙΖΩ ότι έχει πρόβλημα!
Για 700-800€, τότε,δεν ήθελα να με πιάνει λόξυγκας!
Ούτε χρωστούσε τίποτα κάνας ταλαίπωρος!
Είναι ζήτημα αρχής!
Οπότε,το κράτησα κι ασχολήθηκα...
Η αλήθεια είναι ότι το είδα κι εγωιστικά...😔
Άρα συμφωνείς κι εσύ ότι ήταν αδύνατο το μαμά ελατήριο.
 
Ολα γίνονται για έναν λόγο, να καλύπτουν ΟΛΕΣ τις απαιτήσεις, κουτσά στραβά σε όλα, τέλεια σε τίποτε. Αυτό με τα τριμπορ, κώνοι 30 ,40 εκατοστά κλπ είναι αποφάσεις περισσότερο του μάρκετινγκ εν όψει των ατσαλινων παρά τεχνικών, και μην νομίζουμε πως επειδή παράγουν και πουλάνε έχουν και τα σούπερ μυαλά στην έρευνα, κάθε τόσο διαβάζω απόψεις κάποιων που τους έχουν θεοποιήσει ( όπως γίνεται και εδώ από κάποιους ειδωλολατρες) και απορώ πως εμείς καταντήσαμε έτσι.
Εντάξει αυτή είναι η δουλειά τους όμως. Λογικά για να δουλεύουν στην Beretta θα έχουν τα αντίστοιχα πτυχία και το κατάλληλο υπόβαθρο γνώσεων και επίσης θα έχουν πρόσβαση σε βλητικούς σταθμούς , σε στατιστικά από παλιότερες έρευνες κλπ κλπ της Beretta , benelli, Franchi κλπ που ανοίκουν στον ίδιο όμιλο. Και δεν νομίζω ότι είναι ένας άνθρωπος-ένας εγγέφαλος που τα σκέφτεται και παίρνει μόνος του αποφάσεις σε ολόκληρη Beretta όπου έχει υπο την κατοχή της άλλες 4-5 εταιρίες κατασκευής όπλων με πολύ μεγάλη ιστορία εμπειρία και τεχνογνωσία. Για να γίνει το κάθετι θα πρέπει να γίνεται ανάλυση προσομοίωση τεστ κλπ κλπ από ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων με τις απαραίτητες γνώσεις ώσπου να παρθεί συνολικά μία απόφαση αν θα βγει στην αγορά μία καινούρια καινοτομία. Δεν μιλάμε για ένα μαγαζάκι γωνία της γειτονιάς. Μιλάμε για τον μεγαλύτερο νομίζω όμιλο κατασκευής όπλων. Οπότε δεν νομίζω ότι εμείς μπορούμε να ξέρουμε καλύτερα από αυτούς τι κάνουν. Και για πιο λόγο το κάνουν. Και δεν νομίζω ότι κάνουν οπισθογυρίσματα σε αυτά που κατασκευάζουν. Θεωρώ ότι κάθετι που φτιάχνουν είναι αν όχι καλύτερο των προηγούμενων τουλάχιστον ισάξιο. Αλλιώς δεν θα έβγαζαν κέρδος και θα πάθαιναν ότι έπαθε και η Remington. Γιατί η αγορά δεν συγχωρεί.
 
Δεν το έχω κάνει αλλά θα διακινδυνευσω να πω ότι μετά από ΑΥΤΗΝ την μετατροπή οι αρχικές θα είναι πολύ χαμηλότερες.
To ίδιο πιστεύω και εγώ Λευτέρη αλλά και κάποιο ποσοστό σκάγιων θα είναι πιο σφαιρικά.

Οπότε πως αυτά τα 2 αλληλοσυγκρουόμενα στοιχεία επηρρεάζουν την αποτελεσματικότητα της διάτρησης ?
Μόνο ένα σωστά σχεδιασμένο και εκτελεσμένο πείραμα θα το δείξει ...

Οι χαμηλότερες ταχύτητες και οι μικρότερες παραμορφώσεις θα ευνοήσουν προφανώς την συγκέντρωση.
Πόσο όμως ?
Μόνο ένα σωστά σχεδιασμένο και εκτελεσμένο πείραμα θα το δείξει ...

To all ...
Το αυξάνεται ή ελλατώνεται αν δεν ξέρουμε το πόσο, δεν είναι και πολύ χρήσιμο στοιχείο.
 
Αυτό δείχνει το αποτέλεσμα!
Εννοείται ότι είχε αντικατασταθεί το μαμά με όμοιο εργοστασιακό.
Γιαυτό λέω ότι ήταν σφάλμα κατασκευαστικο της Benelli.
Δυστυχώς εξαιτίας των λάθος ελατηρίων πολλά τέτοια όπλα πρέπει να πουλήθηκαν κοψοχρονιά.
Τόση διαφήμιση που είχε γίνει τότε για τα 24γρ - 56γρ + Ρίγα πρωτοποριακη με ανθρακονήματα και δεν έγιναν οι απαραίτητες δοκιμές στο πεδίο; Αδιανόητο!
Τώρα πάντως ο Κυργιας εφόσον του διευκρινήσεις το μοντέλο διαθέτει σωστά ελατήρια.
 
Τίποτα δεν είναι εκ των προτέρων, εξ ορισμού, ή εξ ονόματος αποτελεσματικό αν δεν δοκιμαστεί ως προς την διάτρηση και την συγκέντρωση.

Και ειδικά στην συγκέντρωση πολλές φορές έχω αναφέρει ότι πρέπει να είναι ανάλογη της σκοπευτικής μας ικανότητας και της απόστασης, όχι απαραίτητα η μέγιστη δυνατή.
Η μέγιστη δυνατή και πλέον αποτελεσματική συγκέντρωση επιτυγχάνεται με το μονόβολο. 🤪
 
Back
Top