Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εγώ δεν ξέρω τίποτα ειμαι fabarmakias :)
Μετά αυτό... Τρίτο κατά σειρά.. Με κόλλησε ο Κώστας (@kollias )...και θα τα δώσω και τα 3 στον Βασίλη (@gvp9000 )... Power bore, optima, tri bore απέναντι στη μ2... Ωωωωχχχ παναγία μου....
 
Last edited:
Μετά αυτό... Τρίτο κατά σειρά.. Με κόλλησε ο Κώστας (@kollias )...και θα τα δώσω και τα 3 στον Βασίλη.... Power bore, optima, tri bore απέναντι στη μ2... Ωωωωχχχ παναγία μου....
Αντε να δούμε!! Αλλά θέλουμε και την προσωπική σου άποψη.
 
Η προσωπική άποψη είναι το σακίδιο Τάσο... Γέμισε καλά φέτος με τη be και τα καλούδια του θείου Νίκου και κάτι nsi...
Ναι βρέ το ξέρω. Λέω όταν πάρεις και το καινουριο με το καλό! Παρεμπιπτόντως το φυσιγγι που μου πρότεινες όντως το πάει!
 
Σόρρυ Βασίλη με έχει κουράσει το θέμα δε θα μπω στη διαδικασία, το χω κάνει πολλές φορες εδω μέσα και πιο παλιά και σε αλλο forum . Πάντως συγκέντρωση και σκοτώματα που εγραψες τα χω τσεκάρει. Δεν είμαι ασχετος.
Εγώ αυτό που θα ήθελα απο εσένα εφόσον έχεις όπλα και με τις δυο κάννες που με ενδιαφέρουν είναι όταν βγάλεις μία εμπεριστατωμένη άποψη και από την Be diamond που αγόρασες πρόσφατα να μας συγκρίνεις την power bore και με την tribore της xlr αν μπορείς και να μας πεις εντυπώσεις. Γιατί σκέφτομαι το επόμενο όπλο να ειναι ένα από αυτά τα 2.
 
Εγώ αυτό που θα ήθελα απο εσένα εφόσον έχεις όπλα και με τις δυο κάννες που με ενδιαφέρουν είναι όταν βγάλεις μία εμπεριστατωμένη άποψη και από την Be diamond που αγόρασες πρόσφατα να μας συγκρίνεις την power bore και με την tribore της xlr αν μπορείς και να μας πεις εντυπώσεις. Γιατί σκέφτομαι το επόμενο όπλο να ειναι ένα από αυτά τα 2.
Οκ, προς το τέλος του κυνηγίου θα κάνω με χαρτόνια και θα σου τα στείλω. Πάντως τώρα που έστρωσα με το όπλο και βρήκα το φυσίγγι για τα κυνήγια που κάνω μου αρέσει πολύ!
 
Last edited:
Μετά αυτό... Τρίτο κατά σειρά.. Με κόλλησε ο Κώστας (@kollias )...και θα τα δώσω και τα 3 στον Βασίλη (@gvp9000 )... Power bore, optima, tri bore απέναντι στη μ2... Ωωωωχχχ παναγία μου....
Ε ναι, πήρες το καλό. Άριστη επιλογή Αντρέα, κι ας κάνει παραπάνω.
Καλά το είπες τώρα για το επόμενο. Μόλις κλείσει το ένα πρέπει στο καπάκι να σκεφτόμαστε το επόμενο.
LOVE - PEACE.
Over and out.
 
Και ποιος ειναι αυτός; Ποια εταιρία τον βγάζει; Αυτό δεν ζητάει τόσο καιρό ο @gvp9000; Βλέπεις ότι ούτε καν οι εταιρίες δεν ξέρουν και κάθε φορά βγάζουν κάτι καινούριο και κάνουν κάποια νέα βελτίωση και πάει λέγοντας.
Τέτοιους κώνους έχουν φτιάξει κατά παραγγελία browning b25, l c Smith, Winchester super American, flodman υποθέτω και άλλοι. Προκειται για κώνους με διπλή γωνία και επιπλέον λείανση που κάνει την μετάβαση πιο ομαλή, στο ξεκίνημα για 5 έως 7 χιλιοστά με την μέγιστη επιτρεπτή γωνία 10,5° ή και μέχρι 11° , κατόπιν γωνία 2° μέχρι τον αυλό που (σύμπτωση ;), σε όσα όπλα είχαν αυτόν τον τύπο κώνου ο αυλός ήταν 18,51 με 18,55 χιλιοστά. Για να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα η θαλάμη θα πρέπει να είναι σε μήκος όσο και το φυσίγγι ή 3 με 4 χιλιοστά κοντύτερη ,όχι μεγαλύτερη, δηλαδή αν χρησιμοποιούμε φυσίγγια 70 χιλιοστών η θαλάμη θα είναι από 65 έως 70 χιλιοστά.
 
Στο θέμα "καλύτερη κάνη" δεν καταλήξαμε στο ποιά είναι η καλύτερη ή στα χαρακτηριστικά της καλύτερης ... νομίζεις θα καταλήξουμε στο Benelli team ? 🤣

Απ όλα τα όπλα σου που έχεις ή είχες, ποιό έχει ή είχε την "καλύτερη" κάνη για γενικό κυνήγι ?

Άσε τα γ@μόπαπα απ' έξω για την ώρα ... 🤣
Εννοείται πως ΔΕΝ θα καταλήξουμε και ΔΕΝ θα συμφωνήσουμε!😁
Εξ ορισμού δεν δέχεσαι ότι υπάρχει διαφορά από κάνη σε κάνη,οπότε....
Η καλύτερες κανες που είχα η έχω είναι των mossberg που πέρασαν από τα χέρια μου.
Ότι και να τους βάλω,θα βγάλουν τουφεκιά!
Ακολουθούν η μαμά κάνη της 302 (18.4 ,76 θαλάμη,απείραχτη), μαμά 303(18.3,70 θαλάμη,πειραγμενη),οι κανες του sarascueta(18,5 αμφότερες 1+*-2*απειραχτες).
Δεν κατείχα ποτέ κάνη που να μην σκοτωνε...
Τουλάχιστον δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο.!Διαφορά υπήρχε στο ΠΏΣ,σκότωναν.
Ετσι κι αλλιώς,μ'αρεσει να τους"βάζω χέρι",ακόμη και για να "κερδίσω "ένα 3-5%

Ωραία σκότωναν και τα ρωσικά..
Το ένα εξ αυτών, εντυπωσιακά (σοβιετικό 43,1*-3*).
Εν κατακλείδι, όλα καλά!
Θα μου πεις,γιατί τα πειραξες?
Για να δω τι κι αν κερδίσω!
Για να συνεχίζω το "πείραγμα"σημαίνει ότι κάτι είδα...
Το κληρονομημενο,παραειναι καλό και δεν ήθελα να το πειράξω εκτός από τα ξύλα του,που τα έφερα πάνω μου.
 
Back
Top