Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Οκ στο car.
Άλλα γιατί κάνουν παρεμβάσεις σε όπλα που γαμανε από το εργοστάσιο;
Μηπως δεν γαμανε κ τόσο τελικά;

Δεν νομίζω κανενας να θέλει ένα όπλο που δεν σκοτώνει. Παρόλα αυτά είναι πρώτη σε πωλήσεις καινούργιων όπλων παγκοσμίως. Αυτό απο μόνο του τα λέει όλα.
 
Γενικά ότι όλοι θέλουν το δικό τους να είναι καλύτερο ισχύει.Οχι μόνο στα όπλα,αλλά γενικότερα Αλλα αν δεις όλα τα τελευταία post θα δεις ότι δεν κράζει κάνεις τα benelli.Το "κράξιμο" πέφτει για τους διευρυμένους αυλούς.Αρα όχι για benelli.
Να είσαι σίγουρος ότι αν είχες beretta θα έλεγες τα ίδια.
Αγαπάμε benelli,beretta,browning,franchi, Remington,winchester,κτλ κτλ κτλ
Διάβασε παραπάνω τι έγραψα, όλο το άρθρο και θα δεις αν έχω μπερεττα η όχι....σε πληροφορω ακόμα λοιπόν ότι είχα και μια α 400 σούπερ μάγκνουμ ...τη έκανα ανταλλαγή με τη ριμπ γιατί λόγο μακρύ σιδηροδρόμου κάτω από 36 γρ γινόταν μονοκανο.....!!!!! Κράταγε το φυσίγγια στη θαλαμη !!!!! Αν δε πιστεύεις ρωτά όπλοτεχνική που έγινε ανταλλαγή....γλύτωσα από το τενεκέ....έδωσα τότε περίπου 1.800 ευρώ και έγινε μετά ανταλλαγή μετά 2 χρονων με το τίμιο Φράνκι των 750 ευρω....πάει ο τενεκές.....βαρύ και ατσουμπαλο και η εμπλοκή εμπλοκή ..αυτά....τίποτα άλλο ...
 
πιστεύω ότι οι αδαείς και οι άνθρωποι που θέλουν να δείξουν ότι το δικό τους είναι το καλύτερο κατηγορούν τα benelli ....όταν τα δοκιμάσουν δε θα τα αλλάξουν....———- λάθος τοποθέτηση
Ότι πεις....συγνώμη για τη τοποθέτηση.....
 
Ότι πεις....συγνώμη για τη τοποθέτηση.....
Διαφωνούμε αλλά μεχρει εκεί ….Γνώμες αλλάζουμε δεν είναι ανάγκη να φτάνουμε σε υπέρ βολές και να λεμε λέξεις που να χαρακτηρίζουν τους άλλους….δεν είναι ανάγκη να ζητάς συγνώμη …
 
Μου φάγατε όλα τα μηνύματα !!!
Simultane τώρα ...

Μπορεις να έχεις και τα δύο με ειδικά διαμορφωμένο κώνο.
Αυτό είναι σαν το due-cone της Guerini ?

Και ποιος ειναι αυτός; Ποια εταιρία τον βγάζει; Αυτό δεν ζητάει τόσο καιρό ο @gvp9000; Βλέπεις ότι ούτε καν οι εταιρίες δεν ξέρουν και κάθε φορά βγάζουν κάτι καινούριο και κάνουν κάποια νέα βελτίωση και πάει λέγοντας.
Εγώ ζητάω κάνη που να βγάζει χαλαρά >95% ή το ίδιο ποσοστό σε μικρότερο κύκλο ή πολύ περισσότερα μέτρα ... 😂
Για ειδικές περιπτώσεις ...

Οπτιμα.
Απο τις δοκιμές σε στόχο μέχρι σκοτωματα με διαφορετικά φυσιγγια βλέπω ότι υπερέχει. Όχι τρελά αλλά υπερέχει.
Θα δοκιμαστεί ... σχέτη optima ή optima plus (αν το λέω σωστά) ?

Συμφωνω στα περισσότερα.
1 μέτρα σκόπευση 2 φυσίγγι 3 κάννη. Όμως αν ξέρω οτι έχω ενα τουφεκι αξιοπιστο στα μετρα μου που το γουστάρω γιατί να μην έχει και το 3;
Γιατί (ίσως) πρέπει να γίνει κάποιος συλλέκτης όπλων για να την βρει ...
Και αυτό είναι πολύ κοστοβόρο σε χρόνο και χρήμα.

Ξεκινάει από 6.. Και τελειώνει σε 6
Έτσι βρε σε θέλω ... κουβαρντά !!! 😍
Καλή αγορά 😍

Μετά αυτό... Τρίτο κατά σειρά.. Με κόλλησε ο Κώστας (@kollias )...και θα τα δώσω και τα 3 στον Βασίλη (@gvp9000 )... Power bore, optima, tri bore απέναντι στη μ2... Ωωωωχχχ παναγία μου....
Άσε ρε μην βγάλουμε πάλι τα ίδια και πέσει κανένας σε κατάθλιψη 😂

εγώ την ξέρω την απάντηση αλλά δεν θα σου αρέσει .yel.
Εξαιρούνται και τα baikal .yel.

Εννοείται πως ΔΕΝ θα καταλήξουμε και ΔΕΝ θα συμφωνήσουμε!😁
Εξ ορισμού δεν δέχεσαι ότι υπάρχει διαφορά από κάνη σε κάνη,οπότε....
Σε δουλειά να βρισκόμαστε.
Α303 έχω ... θα δοκιμαστεί και αυτή κάποια στιγμή.
Θέλει πείραγμα αυτή ή ρίχνει καλά από μαμά ?

Για κάποιον που δεν έχει μεγάλες κ ιδιαιτερες απαιτησεις σε κυνήγια μεσαίων φτερωτων κ λαγου, οι μπενελες με τα μαμά τσοκ είναι μια χαρά.
Ξέχασες και τα γουρούνια ;)
Οι μεγάλες και ιδιαίτερες απαιτήσεις σε αυτά τα κυνήγια ποιες είναι Στέλιο ?
Μόνο το παπί έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις για εμένα.
 
Μου φάγατε όλα τα μηνύματα !!!
Simultane τώρα ...


Αυτό είναι σαν το due-cone της Guerini ?


Εγώ ζητάω κάνη που να βγάζει χαλαρά >95% ή το ίδιο ποσοστό σε μικρότερο κύκλο ή πολύ περισσότερα μέτρα ... 😂
Για ειδικές περιπτώσεις ...


Θα δοκιμαστεί ... σχέτη optima ή optima plus (αν το λέω σωστά) ?


Γιατί (ίσως) πρέπει να γίνει κάποιος συλλέκτης όπλων για να την βρει ...
Και αυτό είναι πολύ κοστοβόρο σε χρόνο και χρήμα.


Έτσι βρε σε θέλω ... κουβαρντά !!! 😍
Καλή αγορά 😍


Άσε ρε μην βγάλουμε πάλι τα ίδια και πέσει κανένας σε κατάθλιψη 😂


Εξαιρούνται και τα baikal .yel.


Σε δουλειά να βρισκόμαστε.
Α303 έχω ... θα δοκιμαστεί και αυτή κάποια στιγμή.
Θέλει πείραγμα αυτή ή ρίχνει καλά από μαμά ?


Ξέχασες και τα γουρούνια ;)
Οι μεγάλες και ιδιαίτερες απαιτήσεις σε αυτά τα κυνήγια ποιες είναι Στέλιο ?
Μόνο το παπί έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις για εμένα.
Πάρε δέκα απο μένα ρε Βασιλη αφού μιλάμε για μπενελα
Τσοκ λέμε στο μπενελι μιλάμε
Κάνες λέμε πάλι μπενελι λέμε
Αμάξια μιλάμε στο μπενελι μιλάμε
Χα χα χωρίς παρεξηγήσεις πλάκα κάνω
 
Οπότε απλά για να μην ονομάσει τις κάνες tribore μιλάει για κώνους 45 εκατοστών και βάλε...
Γιατί κώνος προσαρμογής είναι αυτός που μας βάζει τη γόμωση από τη θαλάμη στον αυλό του όπλου, από εκεί κι έπειτα οποιοσδήποτε κώνος δεν είναι κώνος προσαρμογής αλλά διαμόρφωση του αυλού της κάνης!!!
Άλλο κώνος προσαρμογής και άλλο κώνος έτσι γενικά και αόριστα στην κάνη. Και στα τσόκ υπάρχει κωνικό τμήμα. Δεν γράφει κάπου στο site της beretta για κώνο προσαρμογής 45 εκατοστών. Αντιθέτως ο κώνος προσαρμογής σε αυτές τις κάνες είναι πολύ μικρός από ότι φαίνεται.
Δες παρακάτω τις φωτογραφίες και θα καταλάβεις. Με το πορτοκαλι χρώμα πάνω από την κάννη ειναι ο κώνος προσαρμογής με το κίτρινο ο δεύτερος κώνος ,με το πράσινο ο τρίτος κώνος και με το γκρι χρώμα ο υπόλοιπος αυλός της κάννης.

1)Steelium
steelium.PNG
2)Steelium plus
steeliumPlus.PNG
3)Steelium pro
SteeliumPro.PNG
 
Άλλο κώνος προσαρμογής και άλλο κώνος έτσι γενικά και αόριστα στην κάνη. Και στα τσόκ υπάρχει κωνικό τμήμα. Δεν γράφει κάπου στο site της beretta για κώνο προσαρμογής 45 εκατοστών. Αντιθέτως ο κώνος προσαρμογής σε αυτές τις κάνες είναι πολύ μικρός από ότι φαίνεται.
Δες παρακάτω τις φωτογραφίες και θα καταλάβεις. Με το πορτοκαλι χρώμα πάνω από την κάννη ειναι ο κώνος προσαρμογής με το κίτρινο ο δεύτερος κώνος ,με το πράσινο ο τρίτος κώνος και με το γκρι χρώμα ο υπόλοιπος αυλός της κάννης.

1)Steelium
View attachment 64834
2)Steelium plus
View attachment 64835
3)Steelium pro
View attachment 64837
3 mandrel τους κόστισε η ιδέα ... αν δεν αναφέρουν συγκεντρώσεις τα ίδια ρίχνουν και αυτές 😂
Έχει κάνει δοκιμές κανένας με αυτά τα εργαλεία ?
Να την φάμε την μπίχλα αλλά τουλάχιστον να πιάσει τόπο .... 🤣
 
Διαφωνούμε αλλά μεχρει εκεί ….Γνώμες αλλάζουμε δεν είναι ανάγκη να φτάνουμε σε υπέρ βολές και να λεμε λέξεις που να χαρακτηρίζουν τους άλλους….δεν είναι ανάγκη να ζητάς συγνώμη …
Αν χαρακτηρίζω εγώ τι να πουν οι άλλοι που μεταξύ σοβαρού και αστείου χαρακτηρίζουν και κοροϊδεύουν την πρώτη εταιρεία σε πωλήσεις....νερό σωλήνας από δω νερό σωλήνας από εκεί ...και απορω μια τέτοια εταιρεία, benelli, πως δεν έχει προχωρήσει σε μηνύσεις για δις φημιση προϊόντος, μια εταιρεία με τόσο αξιόπιστα όπλα.....δε θα πω κάτι άλλο και πάλι θα διαβάζω τις ασυναρτησίες μερικών για να δω μέχρι που μπορούν να φτάσουν και να δις φημουν την πρώτη εταιρεία παγκοσμίως σε πωλήσεις όπλων....
 
απαιτήσεις που έχει το παπι...
Rem nitro 3in χοντρά νο σκαγιων ή ιδιογομωση με αλεύρι κ το παπι γίνεται ορτυκι
Κοντα- μακρυά.
Οι πέρδικες κ οι τσίχλες σε μακρυνες αποστάσεις είναι πιο απαιτητικά θηραματα
 
3 mandrel τους κόστισε η ιδέα ... αν δεν αναφέρουν συγκεντρώσεις τα ίδια ρίχνουν και αυτές 😂
Έχει κάνει δοκιμές κανένας με αυτά τα εργαλεία ?
Να την φάμε την μπίχλα αλλά τουλάχιστον να πιάσει τόπο .... 🤣
Κοίτα αν εξαιρέσεις τον κώνο προσαρμογής και τον κώνο στα τσοκ που έχουν άλλη χρησιμότητα, όλοι οι ενδιάμεσοι κώνοι στην κάννη αποσκοπούν στην αύξηση ταχύτητας λόγο φαινομένου Venturi. Οπότε επειδή αυτες οι κάννες προορίζονται κυρίως για ατσάλινα σκάγια αν κρίνω από την ονομασία της καινοτομίας που έχει εφαρμόσει τότε ο κύριος σκοπός αυτης της καινοτομίας είναι να αυξήσει λόγο φαινομένου venturi όσο πιο πολύ και πιο ομαλά γίνεται (για αυτό και οι μεγάλη σε μήκος κώνοι με μικρή γωνια) την ταχύτητα της γόμωσης για να έχουμε μεγαλύτερες διατρήσεις στα ατσάλινα σκάγια που είναι και το μελανό σημείο τους. Σαν φιλοσοφία όμως και σαν λογική δεν αλλάζει είτε ρίχνεις ατσάλινα είτε ρίχνεις μολύβδινα.
 
Παναγή δεν ηρεμείς λίγο που κάνεις λες και σε ταιζει η benelli?Όσοι κράζουν benelli κτλ χαβαλέ κάνουν, και χαρακτηρίζουν την benelli και όχι άτομα.
Ναι έχει ανάγκη η benelli να μηνύσει το αγοραστικό κοινό της Ελλάδας μην τυχόν και χάσει πελατεία.
 
Διάβασε παραπάνω τι έγραψα, όλο το άρθρο και θα δεις αν έχω μπερεττα η όχι....σε πληροφορω ακόμα λοιπόν ότι είχα και μια α 400 σούπερ μάγκνουμ ...τη έκανα ανταλλαγή με τη ριμπ γιατί λόγο μακρύ σιδηροδρόμου κάτω από 36 γρ γινόταν μονοκανο.....!!!!! Κράταγε το φυσίγγια στη θαλαμη !!!!! Αν δε πιστεύεις ρωτά όπλοτεχνική που έγινε ανταλλαγή....γλύτωσα από το τενεκέ....έδωσα τότε περίπου 1.800 ευρώ και έγινε μετά ανταλλαγή μετά 2 χρονων με το τίμιο Φράνκι των 750 ευρω....πάει ο τενεκές.....βαρύ και ατσουμπαλο και η εμπλοκή εμπλοκή ..αυτά....τίποτα άλλο ...
Τενεκες η beretta?δεν φοβάσαι μην σε μηνύσει?
Εγώ φίλε δεν είμαι οπαδός καμιας εταιρίας.Οποτε άσε έπεσες σε κολώνα.
Franchi AFFINITY ήθελα να πάρω και εγώ αλλά τελικά πήρα κάτι άλλο.

Έτοιμοι για σαματά είστε σε αυτό το team και ταράζομαι.Φευγω
 
Rem nitro 3in χοντρά νο σκαγιων ή ιδιογομωση με αλεύρι κ το παπι γίνεται ορτυκι
Κοντα- μακρυά.
Οι πέρδικες κ οι τσίχλες σε μακρυνες αποστάσεις είναι πιο απαιτητικά θηραματα
παπιά εχω κυνηγήσει ελάχιστες φορές πολύ παλιά, θα συμφωνήσω όμως οτι η τσίχλα σε μακρινές αποστάσεις απαιτεί να είσαι καλό 'τουφέκι' κι επίσης απαιτεί φυσίγγι που να κρατά μια καλή συγκέντρωση. Ακούω πολλές φορές έλα μωρε η τσιχλίτσα πέφτει για πλάκα... δεν είναι έτσι, θυμηθείτε απλά πόσες φορές έχουμε κυνηγήσει τραυματισμένες τσίχλες που προσωπικά είναι το χειρότερο μου, προτιμώ χίλιες φορές να αστοχήσω!
 
Σε δουλειά να βρισκόμαστε.
Α303 έχω ... θα δοκιμαστεί και αυτή κάποια στιγμή.
Θέλει πείραγμα αυτή ή ρίχνει καλά από μαμά ?
Που να ξέρω πως ρίχνει η δικιά σου 303?
Ο Κάλχας είμαι?
Συνήθως ρίχνουν καλά!🙂
 
Η μέγιστη δυνατή και πλέον αποτελεσματική συγκέντρωση επιτυγχάνεται με το μονόβολο. 🤪
Αγόρασα καμιά 500σαριά τσιχλοφύσιγγα για τα μπασίματα, μου είπαν ότι κόβουν μακριά, γιατί φέτος οι άλλοι τις ξεκρέμαγαν απ' το θεό, ενώ εγώ δεν είχα την απαιτούμενη συγκέντρωση! 🤓
0012016_-fiocchi-slug-31-palla-brenneke_600.jpeg

topic.
 
Back
Top