Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Έχω αλλάξει 4 μπενελι και καμιά 15 άρια άλλα όπλα
Και μετά μου ζητάς να ρίξω φθηνά φυσίγγια.
Όχι ρε φίλε ...
Τα πιο ακριβά θα ρίχνω για να βαράνε καλύτερα από τα κανόνια με τα φθηνά .yel. 🤣
όσοι συνεχίζεται να γράφεται ότι όλα τα όπλα είναι βλητικα το ίδιο έχετε έλλειψη εμπειριών και ντουφεκιών
Το έσωσες ... συνήθως λένε ότι δεν κυνηγάω ή είμαι κανένα παιδάκι :)

Άκου τώρα ... όσοι βλέπουν σημαντικές διαφορές μεταξύ κανών με το κατάλληλο φθηνό ή ακριβό φυσίγγι έχουν έλλειψη δοκιμών διάτρησης και συγκέντρωσης.

Και αυτό κάνει μπαμ γιατί δεν αναφέρουν ποτέ ούτε έναν αριθμό.
Αμφιβάλλω δε για το αν ποτέ μέτρησαν σκάγια σε κύκλο.
Συνήθως κοιτάνε το χαρτί ή τον τενεκέ και τον πετάνε.
Δεν μιλώ για εσένα ... οι περισσότεροι αυτό κάνουν.
 
Last edited:
Και μετά μου ζητάς να ρίξω φθηνά φυσίγγια.
Όχι ρε φίλε ...
Τα πιο ακριβά θα ρίχνω για να βαράνε καλύτερα από τα κανόνια με τα φθηνά .yel. 🤣

Το έσωσες ... συνήθως λένε ότι δεν κυνηγάω ή είμαι κανένα παιδάκι :)

Άκου τώρα ... όσοι βλέπουν σημαντικές διαφορές μεταξύ κανών με το κατάλληλο φθηνό ή ακριβό φυσίγγι έχουν έλλειψη δοκιμών διάτρησης και συγκέντρωσης.

Και αυτό κάνει μπαμ γιατί δεν αναφέρουν ποτέ ούτε έναν αριθμό.
Αμφιβάλλω δε για το αν ποτέ μέτρησαν σκάγια σε κύκλο.
Συνήθως κοιτάνε το χαρτί ή τον τενεκέ και τον πετάνε.
Δεν μιλώ για εσένα ... οι περισσότεροι αυτό κάνουν.
Οπως τα λες ειναι αλλα αυτοι που βλέπουν τις οποίες διαφορες τις βλέπουν στο κυνηγι,τι πιστεύεις οι αλλοι που κανουν τις οποίες δοκιμες και μετρανε τα σκαγια τους κύκλους την διατρηση στο κυνηγι κάνουν την διαφορά?
 
Remington με τις φαρμακερές καννες τις που ήταν τόσο καλές και κερδοφόρες που χρεοκόπησε
Η Remington δεν χρεοκόπησε επειδή δεν είχε πωλήσεις
Μία χαρά πωλήσεις είχε στην Αμερική που είναι και η αγορά που ενδιαφέρει κυρίως όλες τις εταιρίες
 
στασου που πας μυγδαλα.yel.
Όχι φίλε γιατί μιλάω για ένα συγκεκριμένο όπλο της μπερεττα και έχω από οπλουργους τέσσερεις φορές για επισκευή....δε βρίζω ούτε κακολογω όλη τη μπερεττα...!!! Εξ άλλου έχω το 391 λάιτ που βγηκε απροβληματιστο τουφέκι....καθώς και το διπλό Σίλβερ πιτζεον...σεις κατηγορείτε μια ολόκληρη εταιρεία ..συνεχίστε ...όσο τα μυγδαλα σου περιμένω στάθηκα να μου τα δώσεις ....
 
Ολα τα οπλα ''σειρας'' ειναι... Και τα μπενελι και τα μπερετα και τα
φρανκι κτλ κτλ. Την ιδια δουλεια κανουν = μπαμ.
Μην ''κοβουν φλεβες'' καποιοι κα υποστηριζουν μαρκες...
Στα οπλα αυτα που εγω λεω ''σειρας'' και μεχρι 3000 ευρω την
διαφορα την κανει αυτος που ειναι πισω απο το οπλο και το
φυσιγγιο !!!
Δωσε στον leo το χειροτερο οπλο με ενα καλο φυσιγγιο...θηραμα
δεν θα γλυτωσει!!
Δωσε σε μενα το καλυτερο οπλο και μαλατενιο να ειναι αχρηστο
στα χερια μου.

Και τα οπλα οποιας μαρκας με τιμες 10000 + ευρω χερια και φυσιγγιο
θελουν για να τα υποστηριξουν

Οι διαφορες στα οπλα ''σειρας'' ειναι σχεδον αμελητεες... και γινονται
μεγαλυτερες απο το λαθος φυσιγγιο που επιλεγει ο κυνηγος + την
ασταθεια των εμπορικων φυσιγγιων.
Μην ''σφαζεστε'' και μην ''ζοριζεστε''....για μενα αυτη ειναι η αληθεια!!!

ΥΓ. Ειναι κουταμαρα να πιστευουμε οτι οποιος κανει πολλα θηραματα
εχει και το καλυτερο οπλο!!
Ελεος παλικαρια...προσγειωθηται....!!!
 
Οπως τα λες ειναι αλλα αυτοι που βλέπουν τις οποίες διαφορες τις βλέπουν στο κυνηγι,τι πιστεύεις οι αλλοι που κανουν τις οποίες δοκιμες και μετρανε τα σκαγια τους κύκλους την διατρηση στο κυνηγι κάνουν την διαφορά?
Τα όπλα στο πεδίο μπορεί να έχουν φοβερές διαφορές.
Μπαίνουν και άλλοι παράγοντες στο παιχνίδι πολύ πιο σημαντικοί από την "απόδοση" της τουφεκιάς.
 
και γω πιστεύω ότι δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές ανάμεσα στις αποδόσεις τον οπλων. Η βασική διαφορά είναι το σύστημα λειτουργίας...λογικό για μένα η benelli να έχει τις περισσότερες πωλήσεις, γιατί είναι η πιο δημοφιλής εταιρία κατασκευής οπλων με μηχανισμό αδράνειας, στην αντίθετη περίπτωση η εταιρίες που κατασκευαζουν όπλα αερίων είναι περισσότερες και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μοιράζεται η πίτα μεταξύ τους
 
Φίλε μου δεν αμφισβητώ τις εμπειρίες σου αλλά χωρίς παρεξήγηση η εμπειρία στον κυνηγοτοπο δεν παιζει καμία απολύτως σημασία. Δεν χρειάζεται εμπειρία για να συγκρίνεις μια κάννη. Δοκιμές χρειάζονται με όσο το δυνατόν σταθερές τις εξωτερικές παραμέτρους που δεν έχουν σχέση με την κάννη ώστε να βγουν ασφαλή συμπεράσματα που στον κυνηγοτοπο αποκλείεται να βγουν………….,.,,…αυτό μόνο για αστείο το περνο δεν είναι δυνατόν να λέγονται αυτά τα πραγματα !!!!!
 
Ολα τα οπλα ''σειρας'' ειναι... Και τα μπενελι και τα μπερετα και τα
φρανκι κτλ κτλ. Την ιδια δουλεια κανουν = μπαμ.
Μην ''κοβουν φλεβες'' καποιοι κα υποστηριζουν μαρκες...
Στα οπλα αυτα που εγω λεω ''σειρας'' και μεχρι 3000 ευρω την
διαφορα την κανει αυτος που ειναι πισω απο το οπλο και το
φυσιγγιο !!!
Δωσε στον leo το χειροτερο οπλο με ενα καλο φυσιγγιο...θηραμα
δεν θα γλυτωσει!!
Δωσε σε μενα το καλυτερο οπλο και μαλατενιο να ειναι αχρηστο
στα χερια μου.

Και τα οπλα οποιας μαρκας με τιμες 10000 + ευρω χερια και φυσιγγιο
θελουν για να τα υποστηριξουν

Οι διαφορες στα οπλα ''σειρας'' ειναι σχεδον αμελητεες... και γινονται
μεγαλυτερες απο το λαθος φυσιγγιο που επιλεγει ο κυνηγος + την
ασταθεια των εμπορικων φυσιγγιων.
Μην ''σφαζεστε'' και μην ''ζοριζεστε''....για μενα αυτη ειναι η αληθεια!!!

ΥΓ. Ειναι κουταμαρα να πιστευουμε οτι οποιος κανει πολλα θηραματα
εχει και το καλυτερο οπλο!!
Ελεος παλικαρια...προσγειωθηται....!!!
Ακριβώς ...

Νίκο αν δεν διαφωνούμε σε κάτι πως θα περάσει η ώρα ευχάριστα ... ?
Είναι δεδομένο ότι δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ ... γιατί το "καλό" και το "κακό" διαφέρει για τον καθένα ...
Η υπερβολική διάτρηση για μερικούς είναι αρνητική γιατί έχεις overkill και τραυματισμούς, για άλλους πάντα θετική.
Η υπερβολική συγκέντρωση για μερικούς είναι πάντα θετική και για άλλους τις περισσότερες φορές αρνητική.
Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι ποτέ δεν θα καταλήξουμε σε ετυμηγορία αλλά το θετικό είναι ότι στην πορεία μαθαίνουμε πράγματα.
 
Δεν σημαινει οτι επειδη δεν εχεις βγαλει καλυτερες τουφεκιες με αλλο
οπλο οτι μ2 ειναι το καλυτεροτερο οπλο.
Κανε και καμια δοκιμη στο χαρτονι...σε καλο θα σου βγει!!!

ΥΓ, Χωρις να λεω οτι τα μπενελι δεν ειναι καλα οπλα....
 

Attachments

  • Screenshot_2023-01-13-10-38-47-226_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-01-13-10-38-47-226_com.miui.gallery.jpg
    258,1 KB · Προβολές: 57
αυτό μόνο για αστείο το περνο δεν είναι δυνατόν να λέγονται αυτά τα πραγματα !!!!!
Μην υποστιρίζετε και πάρα πολύ τα σκοτώματα στο πεδίο γιατί οι πωλήσεις, οι χρήστες και τα περισσότερα όπλα που αγοράζονται σας διαψεύδουν.
Εκτός αν θεωρείτε ότι οι περισσότεροι δίνουν τόσα χρήματα για να αγοράσουν όπλα που έχουν πρόβλημα να σκοτώσουν.
Σε εξεζητημένες καταστάσεις και τουφεκιές όλοι χρησιμοποιούν "καλό" φυσίγγι, άσχετα με το τι λένε περί γκάμας φυσιγγίων που "πάει καλά" το όπλο τους.

Τα δικά μου όπλα και αρκετά άλλα που έχω δοκιμάσει βγάζουν ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ τουφεκιές για το τσοκ που έχουν βιδωμένο πάνω τους.
Κάποια φυσίγγια τα πάνε καλύτερα και κάποια χειρότερα ... τα περισσότερα τα πάνε normal.
Προσωπικά εμένα αυτό μου φτάνει.
Αυτό είναι το σύνηθες εξάλλου ...
 
Ακριβώς ...

Νίκο αν δεν διαφωνούμε σε κάτι πως θα περάσει η ώρα ευχάριστα ... ?
Είναι δεδομένο ότι δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ ... γιατί το "καλό" και το "κακό" διαφέρει για τον καθένα ...
Η υπερβολική διάτρηση για μερικούς είναι αρνητική γιατί έχεις overkill και τραυματισμούς, για άλλους πάντα θετική.
Η υπερβολική συγκέντρωση για μερικούς είναι πάντα θετική και για άλλους τις περισσότερες φορές αρνητική.
Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι ποτέ δεν θα καταλήξουμε σε ετυμηγορία αλλά το θετικό είναι ότι στην πορεία μαθαίνουμε πράγματα.

Σωστα...το ''καλο'' και το ''κακο'' διαφερει στον καθε εναν.!!

Απο εκει και περα....σε οσες δοκιμες εχω κανει....( χιλιαδες δοκιμες )
αυτο που εχω δει την διαφορα την κανει το φυσιγγιο...
Βαλε φολα φυσιγγιο...φολα αποτελεσμα θα εχεις ...
Και οποιος πιστευει οτι το οπλο μπορει να διορθωσει το φολα
φυσιγγιο να μου το πει και μενα να το μαθω ποιο ειναι.!!!
Οι διαφορες στα οπλα το ξανα λεω ειναι αμελητεες...τα χερια που
κρατανε το οπλο + το φυσιγγιο κανουν τη διαφορα.
 
Τα όπλα στο πεδίο μπορεί να έχουν φοβερές διαφορές.
Μπαίνουν και άλλοι παράγοντες στο παιχνίδι πολύ πιο σημαντικοί από την "απόδοση" της τουφεκιάς.
Συμφωνω 100%.
Η δική μου ρεμ1100 με 71εκ κάννη και ρεμτσοκ 3* με έχει ικανοποιήσει σε καρτέρι τσιχλας όσο κανένα άλλο. Όχι γιατί έχει φαρμάκι τουφεκιες, βέβαια βγάζει καλές κατανομες, αλλά το σουινγκ αυτού του όπλου και η μαλακή ανάκρουση κάνουν την διαφορά.
3850γρ όμως...
Τώρα πλέον που πέρασαν τα χρόνια, βαρυναν τα χέρια και τα καρτερατα πουλιά λιγοστεψαν κάνω μια χαρά την δουλειά μου και με την 3κιλη Centro ή την γριά Α303.
 
Last edited:
Συμφωνω 100%.
Η δική μου ρεμ1100 με 71εκ κάννη και ρεμτσοκ 3* με έχει ικανοποιήσει σε καρτέρι τσιχλας όσο κανένα άλλο. Όχι γιατί έχει φαρμάκι τουφεκιες, βέβαια βγάζει καλές κατανομες, αλλά το σουινγκ αυτού του όπλου και η μαλακή ανάκρουση κάνουν την διαφορά.
3850γρ όμως...
Τώρα πλέον που πέρασαν τα χρόνια, βαρυναν τα χέρια και τα καρτερατα πουλιά λιγοστεψαν κάνω μια χαρά την δουλειά μου και με την 3κιλη Centro ή την γριά Α303.
Η γριά κότα έχει το ζουμί!
 
Back
Top