Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Είναι ο σωστός τρόπος για να τσεκάρεις μια κάνη.
Και το σωστό είναι χαρτόνια και πάκους Α4 ... αλλά μάλλον συμφωνείς ότι η διάτρηση είναι περίπου ίδια γι αυτό δεν το ανέφερες 😇

"Ενδιαφέρουσα" είναι η τσάντα αλλά δεν την γεμίζεις πάντα με το πιο σφιχτό όπλο.
Σε αυτό διαφωνώ ...
Εγώ δεν μιλαο ούτε για διατρήσεις ούτε μέτρα ούτε αν σκωτονη η μπενελι… η ένσταση μου για αυτό το οπλο είναι η παραξενιά που έχει στα φυσηγγια
 
Εχω την εντυπωση οτι υποτιμας την νοημοσυνη μας.
Σε κυνηγους απευθυνεσαι.....μην προσπαθεις να μας εντυπωσιασεις
με φωτο...
Ολοι κατα καιρους εχουν κανει ποσοτητες σε διαφορα θηραματα.
Τωρα μην μπερδευεις τα οπλα με τις τις γκλιτσες...Γκλιτσες εχουν
οι τσοπανηδες και στον ωμο κρεμασμενο το δικανο...εαν αυτο σου
λεει κατι.
Πριν πολλα χρονια που οι φασσες επεφταν κατα χιλιαδες στην Σαμο
μια τουφεκια ( στα καθιστα ) 10-15 φασσες κατω... σε τσουβαλια τις
εβαζαν για να τις κουβαλησουν..Ειχαν ρημαξει τους ελαιωνες τοτε
τα πουλια..
Τι λες? Ολοι μπενελι ειχαν τοτε ??
ΥΓ.Χωρις να θελω να σε υποτιμησω...πιστευω οτι τοσα πουλια ουτε
στον υπνο σου δεν εχεις δει !!!
Αλλά χρόνια Νίκο τοτε το 90% τον κυνηγούν ίδιογομουσαν και είχαν οπλα το πολύ με 3 άστρα… τα θυραματα ήταν πληθώρα τώρα έχουμε τα παντα εκτός από θυραματα για αυτό και κάπου πρέπει να ξεσπασουμε :(
 
Αλλά χρόνια Νίκο τοτε το 90% τον κυνηγούν ίδιογομουσαν και είχαν οπλα το πολύ με 3 άστρα… τα θυραματα ήταν πληθώρα τώρα έχουμε τα παντα εκτός από θυραματα για αυτό και κάπου πρέπει να ξεσπασουμε :(

Ναι τοτε ηταν αλλες εποχες...πολλα τα θηραματα...
Η πρωτη φασσα του κοπαδιου επανω στην Σαμο και η τελευταια
του κοπαδιου επανω στην Τουρκια!!
Χιλιαδες πουλια αν οχι εκατομμυρια...
Τωρα μετραμε τα θηραματα στα δαχτυλα του ενος χεριου.
Ωστοσο οσο και αν θελουμε να ξεσπασουμε...μην υποτιμαμε την νοημοσυνη
των αλλων.!!!
 
Δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ ... δεν είσαι ο μόνος ...

Θα σου κάνω λοιπόν τρεις δύσκολες ερωτήσεις ...
1. Ποιό το εύρος συγκεντρώσεων που βγάζει με όλα τα τσοκ και διάφορα φυσίγγια με συγκεκριμένη γόμωση και # σκαγιού το καλύτερο και το χειρότερο όπλο που έχουν περάσει από τα χέρια σου ?
30%-80%
40%-75%
60%-75%
2. Έχεις μετρήσει διατρήσεις με διάφορα όπλα και το ίδιο φυσίγγι με νορμάλ τσοκ ? Τι διαφορές βρήκες ?
3. Για όποια gr γόμωσης θες και όποιο νούμερο σκαγιού θες μπορείς να μου πεις την μείωση της συγκέντρωσης ανά μέτρο μετά τα 35m από το άνοιγμα της τουφεκιάς ?

Αν τα έχεις μετρήσει και απαντήσεις και στις τρεις θα καταλάβεις τι εννοώ.
Δεν εχω κανει τετοιες μετρισεις βασιλη ,οσα οπλα ειχα οσο μπορουσα τα προσαρμοζα στα μετρα που με βολεύουν ,με εμπορικα φυσίγγια ειδα διαφορες στα σκοτώματα ,οι οποιες γνωμες κυκλοφορούν καπως έτσι πιστεύω βγαίνουν.
 
Η Remington δεν χρεοκόπησε επειδή δεν είχε πωλήσεις
Μία χαρά πωλήσεις είχε στην Αμερική που είναι και η αγορά που ενδιαφέρει κυρίως όλες τις εταιρίες
Και πως μαζεύτικαν τόσα εκατομύρια χρέη; Προφανώς δεν έφταιγαν μόνο οι πωλήσεις αλλά και η διαχείρηση οι μυνήσεις που τις έκαναν κλπ κλπ. Αλλά από πωλήσεις πως πάει πχ. η V3 που την πλάσαραν σαν το καλύτερο αυτογεμή όπλο στον κόσμο τρομάρα τους. Αυτό και αν ηταν διαφημιστικό μαρκετίστικο τρικ και κοροιδία. Πως να μην χρεωκοπήσει με τα μυαλά που κουβαλάνε;
 
Αν κάνεις zoom όχι
Επίσης
1. οι αποστάσεις ήταν πολύ μεγάλες της τάξης των 70-100m
2. είχα περίπου αίσθηση και ήθελα καλύτερη ακρίβεια
Βασίλη και τέρμα ζουμ να κάνεις, την λεπτομέρεια την χάνεις. Θέλω να πω ότι αν θες να υπολογίσεις π.χ. ότι είναι περίπου 70 μ τότε εντάξει. Αν όμως υπολογίσεις π.χ. 73 μέτρα τότε σίγουρα θα έχεις κάποια απόκλιση. Επίσης, αν γράψεις στο Google "θέαση" θα σου βγάλει ανάλογη εφαρμογή του κτηματολογίου όπου μπορείς να υπολογίσεις απόσταση ή εμβαδόν γραφικά αλλά και με συντεταγμένες, για μεγαλύτερη ακρίβεια. :)
 
Και πως μαζεύτικαν τόσα εκατομύρια χρέη; Προφανώς δεν έφταιγαν μόνο οι πωλήσεις αλλά και η διαχείρηση οι μυνήσεις που τις έκαναν κλπ κλπ. Αλλά από πωλήσεις πως πάει πχ. η V3 που την πλάσαραν σαν το καλύτερο αυτογεμή όπλο στον κόσμο τρομάρα τους. Αυτό και αν ηταν διαφημιστικό μαρκετίστικο τρικ και κοροιδία. Πως να μην χρεωκοπήσει με τα μυαλά που κουβαλάνε;
Το πώς μαζεύτηκαν το έγραψες μόνος σου
Η v3 δεν ξέρω πως πάει αλλά μπορώ να σου πω για αλλά όπως η 870 που έχει εκατομμύρια πωλήσεις, και τι πάει να πει αυτό,από αυτό θα σωζόταν;
Εγώ σου έγραψα ότι η Remington δεν χρεοκόπησε λόγω των χαμηλών πωλήσεων
Όπως και η benelli των υψηλών πωλήσεων δεν εξαγόρασε την beretta αλλά έγινε το αντίθετο
 
Βασίλη και τέρμα ζουμ να κάνεις, την λεπτομέρεια την χάνεις. Θέλω να πω ότι αν θες να υπολογίσεις π.χ. ότι είναι περίπου 70 μ τότε εντάξει. Αν όμως υπολογίσεις π.χ. 73 μέτρα τότε σίγουρα θα έχεις κάποια απόκλιση. Επίσης, αν γράψεις στο Google "θέαση" θα σου βγάλει ανάλογη εφαρμογή του κτηματολογίου όπου μπορείς να υπολογίσεις απόσταση ή εμβαδόν γραφικά αλλά και με συντεταγμένες, για μεγαλύτερη ακρίβεια. :)
Ξέρω ότι είσαι ειδικός (με όλη την σημασία της λέξης" οπότε συμφωνώ και ευχαριστώ για το tip ;)
 
Back
Top