Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ναι αλλα και οι γνωμες απο την πιστα βγενουν τολη τα στοιχεία αν δεν κανουν την διαφορά στο κυνηγι τι νόημα έχουν?
Τα ταδε μετρα χωρίς στοιχεια ειναι απλη γνωμη που βγηκε απο καπιου το μυαλο γτ πεφτουμε εξω κατα πολυ οι περισοτεροι πχ κατεβενει φασσα την πλαγια με τερμα γκαζια τουφεκια στα 25 μετρα και πευτει στα 50 με τη φορα που εχει στο κατηφορο δε μπορεις να πεις επεσε στα 50 μετρα γτ εκανα 50 βηματα μεγαλα να την παρω αυτο το κανουνε πολοι και ειναι λαθος επισεις εχω κι αλλα παραδειγματα αλλα θα ενωχλεισουν πολλους σωστη δωκιμη εκανα δυο αμερικανοι ο ενας με το αποστασιομετρο μετραγε τη χηνα και ο αλλος την τουφεκαγε ετσι ξερουμε ακριβως στα ποσα μετρα εφαγε την τουφεκια και μπορουμε να λεμε την πηρα τοσο
 
αλλά το σουινγκ αυτού του όπλου και η μαλακή ανάκρουση κάνουν την διαφορά.
Κίνηση, ψυχολογία, λαβή, κοντάκι, ταίριασμα, στραβοτουφέκισμα λόγω κάνης, συνήθεια, εμπειρία με το συγκεκριμένο όπλο, ανάκρουση, ζύγισμα, βάρος, αίσθηση στα χέρια μας, λάθος επιλογή φυσιγγίου και τσοκ ... και δεν είναι όλα ...

Και δείτε το κουφό με τις διαφορές στο πεδίο ... αν κάποιος πραγματικά βλέπει τεράστιες διαφορές στο κυνήγι, πέρα από όλα τα παραπάνω που μπορεί να επηρρεάζουν μπορεί να χρησιμοποιεί τσοκ, φυσίγγι που να μην δίνει την πιο σφιχτή ή πιο ανοιχτή τουφεκιά αλλά την κατανομή που είναι ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για αυτόν στις αποστάσεις που συνήθως κυνηγά.

Φυσικά και ίδιας απόδοσης όπλα μπορεί να έχουν μεγάλες διαφορές στο κυνήγι !!!!
Γι αυτό και η απόδοση στο κυνήγι δεν μπορεί να κρίνει την απόδοση της κάνης αυτής καθαυτής.
Ακόμα και αν αυτός που βλέπει τις διαφορές είναι κεντροτουφεκάω, αυτό δεν σημαίνει τίποτα για τον καθένα μας διότι τουφεκάμε διαφορετικά.
 
Καλημέρα Νικόλα.
Αυτό είναι το αστείο της υπόθεσης;

Εμενα Στελιο δεν με εντυπωσιαζουν οι φωτο...
Σορρυ....αλλα πιστευω μονο το καλο οπλο δεν ''δειχνουν''....τα πολλα
θηραματα... Για ''παρασημα'' ψαχνουν....και δημιουργουν και λαθος
εντυπωσεις φιλε!!
 
σωστη δωκιμη εκανα δυο αμερικανοι ο ενας με το αποστασιομετρο μετραγε τη χηνα και ο αλλος την τουφεκαγε ετσι ξερουμε ακριβως στα ποσα μετρα εφαγε την τουφεκια και μπορουμε να λεμε την πηρα τοσο
Έχω δει τέτοιο βίντεο ... γυρνάει ένα ροδάκι μέχρι να δει καθαρά το πουλί και το ροδάκι δείχνει περίπου τα μέτρα.
Γι αυτό δεν αναφέρω ποτέ μέτρα ... πολύ ανακριβές.
2-3 φορές που έχω αναφέρει είναι μετρημένα με το google earth :cool:
 
Μην βαζεις φωτο με θηραματα...
Ειναι αστειο να θελεις να πιστεψω οτι πολλα θηραματα = καλο
οπλο....Ελεος δλδ .!!!
Ότι πεις....πάντως για μένα είναι τι μπαίνει στη τσάντα....κάποιος άλλος θέλει να βλέπει χαρτόνια και χαλασμένους κουβάδες....άλλος ξεπουπουλιασματα, άλλος να ακούει πιο δυνατό ήχο, άλλος να του μπλοκάρει το όπλο, άλλος να βαράει θηράματα..αλλος να βλεπει σκουριές στο όπλο, άλλος να το βλέπει καθαρο..Οπως τη βρίσκει ο καθένας....συγνώμη που ασχολήθηκα και με το θέμα....από εδώ και πέρα μόνο παρατηρητής .....πάντως το κυνήγι σημαίνει θήραμα...!!!! Αλλιώς περπαταμε στο βουνό και με μια γλίτσα!!!!!!!
 
Βαγγέλη καλημέρα. Απευθύνομαι σε σένα σαν ειδικό. Οταν σε ένα δίκανο κοπούν οι κάννες για να ανοίξουν τα τσόκ αυτό επηρεάζει την βλητική απόδοση?
Πώς μπορείς να το ξέρεις αυτό για το κάθε όπλο ξεχωριστά ,αν δεν έχεις κάνει δοκιμές με αρκετά φυσίγγια (για ασφαλή συμπεράσματα) πριν και μετά.Το σίγουρο είναι ότι η τιμή ενός όπλου με κομμένες κάννες πάει στον πάτο έως και δεν το παίρνει κανένας χωρίς δοκιμή.
 
Μην υποστιρίζετε και πάρα πολύ τα σκοτώματα στο πεδίο γιατί οι πωλήσεις, οι χρήστες και τα περισσότερα όπλα που αγοράζονται σας διαψεύδουν……….. και το φιατ πουντο ήταν πρώτο σε πολήσεις αλλά δεν ειναι μερσεντές!!!!!!αλλη φορά θα υποστηρίζω τα σκοτώματα σε χαρτόνια!!!! Είναι ποιο ενδιαφέρον μαλλον ….
 
Έχω δει τέτοιο βίντεο ... γυρνάει ένα ροδάκι μέχρι να δει καθαρά το πουλί και το ροδάκι δείχνει περίπου τα μέτρα.
Γι αυτό δεν αναφέρω ποτέ μέτρα ... πολύ ανακριβές.
2-3 φορές που έχω αναφέρει είναι μετρημένα με το google earth :cool:
Bill και το Google earth είναι τρομερά ανακριβές. Μην το εμπιστεύεσαι. Ελάχιστα να πάει το σταυρόνημα πιο πέρα, χάνεις 4 ή 5 μέτρα για πλάκα.Μόνο για τάξη μεγέθους, να το συμβουλεύεσαι.
 
Τα όπλα στο πεδίο μπορεί να έχουν φοβερές διαφορές.
Μπαίνουν και άλλοι παράγοντες στο παιχνίδι πολύ πιο σημαντικοί από την "απόδοση" της τουφεκιάς.
Τα ταδε μετρα χωρίς στοιχεια ειναι απλη γνωμη που βγηκε απο καπιου το μυαλο γτ πεφτουμε εξω κατα πολυ οι περισοτεροι πχ κατεβενει φασσα την πλαγια με τερμα γκαζια τουφεκια στα 25 μετρα και πευτει στα 50 με τη φορα που εχει στο κατηφορο δε μπορεις να πεις επεσε στα 50 μετρα γτ εκανα 50 βηματα μεγαλα να την παρω αυτο το κανουνε πολοι και ειναι λαθος επισεις εχω κι αλλα παραδειγματα αλλα θα ενωχλεισουν πολλους σωστη δωκιμη εκανα δυο αμερικανοι ο ενας με το αποστασιομετρο μετραγε τη χηνα και ο αλλος την τουφεκαγε ετσι ξερουμε ακριβως στα ποσα μετρα εφαγε την τουφεκια και μπορουμε να λεμε την πηρα τοσο
Δεν αντιλέγω αλλα δεν μίλησα εγω για μετρα ,αλλοι λενε τα καλύτερα αλλλοι βρισκουν ελαττώματα ,κι αλλοι οτι ολα ρίχνουν το ιδιο ,για μενα το καλύτερο οπλο ειναι αυτο σε βολεύει αν αντέχει και αξιοπρεπές φυσίγγια τοτε σκοτώνει εκτος οριων.
 
Εγω παιδες δεν αμφισβητω κανεναν για τις εμπειριες του! Εχω κυνηγησει με Browning Auto5, Benelli montefeltro, Beretta A300 ('75), μονοκαννο investarm (απλο και μαγκνουμ), baikal mp153, baikal nk43. Τα χτυπηματα που ειχα κανει με την auto5 και την beretta (μου ερχοταν καλα) δεν τα ειχα κανει με την benelli.....πληγωνα θηραματα και ελεγα φταιει η benelli μεχρι που μετα απο πολλες προτροπες ενος φιλου....πηγα και εριξα στο χαρτι......οπου διαπιστωσαμε οτι το οπλο εφευγε αρκετα κατω και αριστερα.....! Σε κοντινη αποσταση ....12 ή 14 μετρα...δεν θυμαμαι ακριβως....φανταστειτε στα 40μ!! Καλα θα ειναι να κανουμε ενα τεστ με τα οπλα μας στο χαρτι πρωτα να δουμε πως παει!
 
Bill και το Google earth είναι τρομερά ανακριβές. Μην το εμπιστεύεσαι. Ελάχιστα να πάει το σταυρόνημα πιο πέρα, χάνεις 4 ή 5 μέτρα για πλάκα.Μόνο για τάξη μεγέθους, να το συμβουλεύεσαι.
Αν κάνεις zoom όχι
Επίσης
1. οι αποστάσεις ήταν πολύ μεγάλες της τάξης των 70-100m
2. είχα περίπου αίσθηση και ήθελα καλύτερη ακρίβεια
 
Ότι πεις....πάντως για μένα είναι τι μπαίνει στη τσάντα....κάποιος άλλος θέλει να βλέπει χαρτόνια και χαλασμένους κουβάδες....άλλος ξεπουπουλιασματα, άλλος να ακούει πιο δυνατό ήχο, άλλος να του μπλοκάρει το όπλο, άλλος να βαράει θηράματα..αλλος να βλεπει σκουριές στο όπλο, άλλος να το βλέπει καθαρο..Οπως τη βρίσκει ο καθένας....συγνώμη που ασχολήθηκα και με το θέμα....από εδώ και πέρα μόνο παρατηρητής .....πάντως το κυνήγι σημαίνει θήραμα...!!!! Αλλιώς περπαταμε στο βουνό και με μια γλίτσα!!!!!!!

Εχω την εντυπωση οτι υποτιμας την νοημοσυνη μας.
Σε κυνηγους απευθυνεσαι.....μην προσπαθεις να μας εντυπωσιασεις
με φωτο...
Ολοι κατα καιρους εχουν κανει ποσοτητες σε διαφορα θηραματα.
Τωρα μην μπερδευεις τα οπλα με τις τις γκλιτσες...Γκλιτσες εχουν
οι τσοπανηδες και στον ωμο κρεμασμενο το δικανο...εαν αυτο σου
λεει κατι.
Πριν πολλα χρονια που οι φασσες επεφταν κατα χιλιαδες στην Σαμο
μια τουφεκια ( στα καθιστα ) 10-15 φασσες κατω... σε τσουβαλια τις
εβαζαν για να τις κουβαλησουν..Ειχαν ρημαξει τους ελαιωνες τοτε
τα πουλια..
Τι λες? Ολοι μπενελι ειχαν τοτε ??
ΥΓ.Χωρις να θελω να σε υποτιμησω...πιστευω οτι τοσα πουλια ουτε
στον υπνο σου δεν εχεις δει !!!
 
αλλη φορά θα υποστηρίζω τα σκοτώματα σε χαρτόνια!!!! Είναι ποιο ενδιαφέρον μαλλον ….
Είναι ο σωστός τρόπος για να τσεκάρεις μια κάνη.
Και το σωστό είναι χαρτόνια και πάκους Α4 ... αλλά μάλλον συμφωνείς ότι η διάτρηση είναι περίπου ίδια γι αυτό δεν το ανέφερες 😇

"Ενδιαφέρουσα" είναι η τσάντα αλλά δεν την γεμίζεις πάντα με το πιο σφιχτό όπλο.
Σε αυτό διαφωνώ ...
 
Last edited:
κι αλλοι οτι ολα ρίχνουν το ιδιο
Δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ ... δεν είσαι ο μόνος ...

Θα σου κάνω λοιπόν τρεις δύσκολες ερωτήσεις ...
1. Ποιό το εύρος συγκεντρώσεων που βγάζει με όλα τα τσοκ και διάφορα φυσίγγια με συγκεκριμένη γόμωση και # σκαγιού το καλύτερο και το χειρότερο όπλο που έχουν περάσει από τα χέρια σου ?
30%-80%
40%-75%
60%-75%
2. Έχεις μετρήσει διατρήσεις με διάφορα όπλα και το ίδιο φυσίγγι με νορμάλ τσοκ ? Τι διαφορές βρήκες ?
3. Για όποια gr γόμωσης θες και όποιο νούμερο σκαγιού θες μπορείς να μου πεις την μείωση της συγκέντρωσης ανά μέτρο μετά τα 35m από το άνοιγμα της τουφεκιάς ?

Αν τα έχεις μετρήσει και απαντήσεις και στις τρεις θα καταλάβεις τι εννοώ.
 
View attachment 64862
Φονική κατανομή Μπενέλι έτοιμη να εξαϋλώσει δυσμοιρο πράσινο στα 45 μέτρα. Μαμά τσοκ 2* και φυσίγγια Λάμπρο μπλε νο5.
#ΠΟΝΑΤΕ
Στα 45 μέτρα μάλλον θα τρόμαζε τον πράσινο και θα σκαγιωνε τον φωτογράφο!😂
 
Back
Top