Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
To ίδιο πιστεύω και εγώ Λευτέρη αλλά και κάποιο ποσοστό σκάγιων θα είναι πιο σφαιρικά.

Οπότε πως αυτά τα 2 αλληλοσυγκρουόμενα στοιχεία επηρρεάζουν την αποτελεσματικότητα της διάτρησης ?
Μόνο ένα σωστά σχεδιασμένο και εκτελεσμένο πείραμα θα το δείξει ...

Οι χαμηλότερες ταχύτητες και οι μικρότερες παραμορφώσεις θα ευνοήσουν προφανώς την συγκέντρωση.
Πόσο όμως ?
Μόνο ένα σωστά σχεδιασμένο και εκτελεσμένο πείραμα θα το δείξει ...

To all ...
Το αυξάνεται ή ελλατώνεται αν δεν ξέρουμε το πόσο, δεν είναι και πολύ χρήσιμο στοιχείο.
Το ερώτημα είναι το εξής. Θα θυσιάσεις την ταχύτητα ολόκληρης της γόμωσης για να έχεις μεγαλύτερο ποσοστό σκαγίων ποιο σφαιρικά; Η θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα σε όλα τα σκάγια με κάποια από αυτά να έχουν χάσει την σφαιρικότητα τους? Εγώ ψηφίζω το 2.

Όμως
Θέλετε να το ξαναγυρίσουμε στην αρχή και στο ζουμί όλης αυτής της συζήτησης; Γιατί να παιδεύεσαι με την κάννη όταν μπορείς να το πετύχεις αυτό πιο εύκολα με ένα καλύτερο φυσίγγι;
 
Γιατί να παιδεύεσαι με την κάννη όταν μπορείς να το πετύχεις αυτό πιο εύκολα με ένα καλύτερο φυσίγγι;
Επειδή η όποια κανη κατέχεις θα είναι εκεί ανά πάσα ώρα!
Και θα ΕΙΝΑΙ καλή!
Το φυσιγγι,όσο "εύκολα"το αποκτάς άλλο τόσο εύκολα το ...ξαναψαχνεις...
 
Να σεβεστε!!
Σεβόμαστε το παρελθόν της και την ιστορία της αλλά το παρών και το μέλλον της είναι άστα βράστα στα όπλα.
Και εσενα που σου έχει γεμίσει το μάτι η V3 αν ξεκινήσω να γράφω για κατασκευαστικές ατέλειες και αστοχίες θα σε κάνω να μην θέλεις να την ξανακούσεις ποτέ όχι να την πάρεις κιόλας. Δεν θα το κάνω όμως τουλάχιστον όχι δημόσια γιατί δεν με ενδιαφέρει. Σε όσους αρέσει ας κάνουν την έρευνα αγοράς τους και ας αποφασίσουν αυτοί αν αξίζει η όχι.
 
Last edited:
Επειδή η όποια κανη κατέχεις θα είναι εκεί ανά πάσα ώρα!
Και θα ΕΙΝΑΙ καλή!
Το φυσιγγι,όσο "εύκολα"το αποκτάς άλλο τόσο εύκολα το ...ξαναψαχνεις...
Αν τα φτιάχνεις όμως έσυ τα φυσίγγια σου σύμφωνα με τα θέλω της κάννης σου; Τότε τι γίνεται; Δεν πρόκειται ποτέ μόνο από την κάννη να πάρεις ότι μπορείς να πάρεις από την βελτίωση ενός φυσιγγιού. Αυτό για μένα είναι κανόνας απαράβατος. Φέρε μου την χειρότερη κάννη αλλά τα καλύτερα φυσίγγια που υπάρχουν. Εγώ δεν θα έχω πρόβλημα.
 
Επειδή η όποια κανη κατέχεις θα είναι εκεί ανά πάσα ώρα!
Και θα ΕΙΝΑΙ καλή!
Στο θέμα "καλύτερη κάνη" δεν καταλήξαμε στο ποιά είναι η καλύτερη ή στα χαρακτηριστικά της καλύτερης ... νομίζεις θα καταλήξουμε στο Benelli team ? 🤣

Απ όλα τα όπλα σου που έχεις ή είχες, ποιό έχει ή είχε την "καλύτερη" κάνη για γενικό κυνήγι ?

Άσε τα γ@μόπαπα απ' έξω για την ώρα ... 🤣
 
Εντάξει αυτή είναι η δουλειά τους όμως. Λογικά για να δουλεύουν στην Beretta θα έχουν τα αντίστοιχα πτυχία και το κατάλληλο υπόβαθρο γνώσεων και επίσης θα έχουν πρόσβαση σε βλητικούς σταθμούς , σε στατιστικά από παλιότερες έρευνες κλπ κλπ της Beretta , benelli, Franchi κλπ που ανοίκουν στον ίδιο όμιλο. Και δεν νομίζω ότι είναι ένας άνθρωπος-ένας εγγέφαλος που τα σκέφτεται και παίρνει μόνος του αποφάσεις σε ολόκληρη Beretta όπου έχει υπο την κατοχή της άλλες 4-5 εταιρίες κατασκευής όπλων με πολύ μεγάλη ιστορία εμπειρία και τεχνογνωσία. Για να γίνει το κάθετι θα πρέπει να γίνεται ανάλυση προσομοίωση τεστ κλπ κλπ από ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων με τις απαραίτητες γνώσεις ώσπου να παρθεί συνολικά μία απόφαση αν θα βγει στην αγορά μία καινούρια καινοτομία. Δεν μιλάμε για ένα μαγαζάκι γωνία της γειτονιάς. Μιλάμε για τον μεγαλύτερο νομίζω όμιλο κατασκευής όπλων. Οπότε δεν νομίζω ότι εμείς μπορούμε να ξέρουμε καλύτερα από αυτούς τι κάνουν. Και για πιο λόγο το κάνουν. Και δεν νομίζω ότι κάνουν οπισθογυρίσματα σε αυτά που κατασκευάζουν. Θεωρώ ότι κάθετι που φτιάχνουν είναι αν όχι καλύτερο των προηγούμενων τουλάχιστον ισάξιο. Αλλιώς δεν θα έβγαζαν κέρδος και θα πάθαιναν ότι έπαθε και η Remington. Γιατί η αγορά δεν συγχωρεί.
Ας ήταν οκ τα όπλα με τη φίρμα τους κ ας τους έλειπαν οι αγορές άλλων εταιρειών
 
Το ερώτημα είναι το εξής. Θα θυσιάσεις την ταχύτητα ολόκληρης της γόμωσης για να έχεις μεγαλύτερο ποσοστό σκαγίων ποιο σφαιρικά; Η θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα σε όλα τα σκάγια με κάποια από αυτά να έχουν χάσει την σφαιρικότητα τους? Εγώ ψηφίζω το 2.

Όμως
Θέλετε να το ξαναγυρίσουμε στην αρχή και στο ζουμί όλης αυτής της συζήτησης; Γιατί να παιδεύεσαι με την κάννη όταν μπορείς να το πετύχεις αυτό πιο εύκολα με ένα καλύτερο φυσίγγι;
Καλησπέρα θα ήθελα αρχικά να διευκρινίσω οτι δεν αναφερόμουν σε σένα προσωπικά για τα κυνηγετικά καφενεία. Είναι μια έκφραση που χρησιμοποιείται κι απο ανθρώπους ειδικούς(;) αρθρογράφους κλπ όταν δεν συμφωνούν ή όταν θέλουν να δώσουν έμφαση στις γνώσεις που μοιράζονται. Ορισμένα πρακτικά συμπεράσματα δεν χρειάζονται γνώσεις πανεπιστημίου ή βλητικής στο μέγιστο βαθμό για να τα εκφράσεις σαν άποψη. Ασφαλώς και υπάρχουν άνθρωποι που σε κάποια θέματα πρέπει να τους ακούμε, π.χ Λεωνίδας για οτι αφορά την σκόπευση καθώς απο όλους μας πολλά πράγματα παραπάνω σ'αυτό το κομμάτι.
Αυτό που έγραψες με έντονη γραφή είναι σωστό, απο την άλλη πόσα πολύ καλά φυσίγγια κυκλοφορούν σήμερα σε λογικές τιμές; Μιλάω για εμπορικά φυσίγγια κι οχι ιδιογόμωση. Δεν θα φέρω παραδείγματα ούτε με μάρκες φυσιγγιών ούτε όπλων, απλώς θα σου πώ οτι έχω στην κατοχή μου όπλο με 18,2, 18,3 powerbore 18,4 18,6 optima 18,7 tribore. Είχα επίσης 18,8 παλιότερα όπως και κλασσικό 18,4. Το εμπειρικό μου συμπέρασμα - οχι μόνο δικό μου αλλά αρκετών κι εδω μέσα- χωρίς να έχω γνώσεις βλητικής σε top class επίπεδο, είναι οτι όλα σκοτώνουν αλλά κάποια πάνε καλά μεγαλύτερη γκάμα φυσιγγίων απο κάποια άλλα. Τώρα ο καθένας βάζει τι είναι προτεραιότητα του στην επιλογή του, τα ζυγίζει κι επιλέγει. Κάθε όπλο έχει πιο δυνατά κι αδύνατα σημεία, τέλειο δεν είναι κανένα.
 
Ξανακάνω την ερώτηση ... μπορεί κάποιος να μου πει την "καλύτερη" κάνη 3" που βρίσκεται σε παραγωγή αυτή την στιγμή ?

Εκτός v3 ...

Επίσης ποιά χαρακτηριστικά είναι αυτά που την κάνουν την "καλύτερη" ?
 
πόσα πολύ καλά φυσίγγια κυκλοφορούν σήμερα σε λογικές τιμές; Μιλάω για εμπορικά φυσίγγια κι οχι ιδιογόμωση.
Πόσο παράλογο όμως είναι από την άλλη, άνθρωποι με καλές κάνες που χωνεύουν τα πάντα, να ψάχνουν και αυτοί φυσίγγι που σκοτώνει ή να το γυρίζουν στην ιδιογόμωση ?
Τραγικό εεε ?

Το εμπειρικό μου συμπέρασμα - οχι μόνο δικό μου αλλά αρκετών κι εδω μέσα- χωρίς να έχω γνώσεις βλητικής σε top class επίπεδο, είναι οτι όλα σκοτώνουν αλλά κάποια πάνε καλά μεγαλύτερη γκάμα φυσιγγίων απο κάποια άλλα.
Πως το διαπίστωσες αυτό ?
Συγκέντρωση ?
Διάτρηση ?
Ή μέτρησες και τα 2 ?

Ή το είδες σε σκοτώματα ?
 
Το ερώτημα είναι το εξής. Θα θυσιάσεις την ταχύτητα ολόκληρης της γόμωσης για να έχεις μεγαλύτερο ποσοστό σκαγίων ποιο σφαιρικά; Η θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα σε όλα τα σκάγια με κάποια από αυτά να έχουν χάσει την σφαιρικότητα τους?
Μπορεις να έχεις και τα δύο με ειδικά διαμορφωμένο κώνο.
 
όλα σκοτώνουν αλλά κάποια πάνε καλά μεγαλύτερη γκάμα φυσιγγίων απο κάποια άλλα
Αυτό ειναι το ζουμί. Ότι όλες οι κάννες αν βρεις φύσιγγι που τους ταιριάζει σκοτώνουν και πάρα πολύ καλά μάλιστα. Συμφωνώ ότι σε κάποια όπλα ταιριάζουν περισσότερα φυσίγγια. Ποια ειναι αυτά όμως; Επίσης το ότι τους ταιριάζουν περισσότερα φυσίγγια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σκοτώνει και καλύτερα. Μπορεί σε ένα όπλο που δεν του ταιριάζουν πολλά φυσίγγια να βγάζει καλύτερα βλητικά αποτελέσματα με αυτά τα λίγα που του ταιριάζουν. Αλλά πάντα στην εξίσωση όπως βλέπεις βάζουμε το φυσίγγι. Που ειναι πιο φτηνό και μπορούμε να το αλλάξουμε και να πειραματιστούμε με αυτό πολύ πιο εύκολα από ότι να πειραματιζόμαστε με κάννες. Και αν βρούμε τα φυσίγγια ή καλύτερα τον τύπο φυσιγγίων που ταιριάζουν στο όπλο μας τότε θα πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα και είναι άχρηστο να μιλάμε και να ψάχνουμε το όπλο με την καλύτερη κάννη.
 
Μπορεις να έχεις και τα δύο με ειδικά διαμορφωμένο κώνο.
Και ποιος ειναι αυτός; Ποια εταιρία τον βγάζει; Αυτό δεν ζητάει τόσο καιρό ο @gvp9000; Βλέπεις ότι ούτε καν οι εταιρίες δεν ξέρουν και κάθε φορά βγάζουν κάτι καινούριο και κάνουν κάποια νέα βελτίωση και πάει λέγοντας.
 
Πόσο παράλογο όμως είναι από την άλλη, άνθρωποι με καλές κάνες που χωνεύουν τα πάντα, να ψάχνουν και αυτοί φυσίγγι που σκοτώνει ή να το γυρίζουν στην ιδιογόμωση ?
Τραγικό εεε ?


Πως το διαπίστωσες αυτό ?
Συγκέντρωση ?
Διάτρηση ?
Ή μέτρησες και τα 2 ?

Ή το είδες σε
Σόρρυ Βασίλη με έχει κουράσει το θέμα δε θα μπω στη διαδικασία, το χω κάνει πολλές φορες εδω μέσα και πιο παλιά και σε αλλο forum . Πάντως συγκέντρωση και σκοτώματα που εγραψες τα χω τσεκάρει. Δεν είμαι ασχετος.
 
Ξανακάνω την ερώτηση ... μπορεί κάποιος να μου πει την "καλύτερη" κάνη 3" που βρίσκεται σε παραγωγή αυτή την στιγμή ?

Εκτός v3 ...

Επίσης ποιά χαρακτηριστικά είναι αυτά που την κάνουν την "καλύτερη" ?
Οπτιμα.
Απο τις δοκιμές σε στόχο μέχρι σκοτωματα με διαφορετικά φυσιγγια βλέπω ότι υπερέχει. Όχι τρελά αλλά υπερέχει.
Υ. Γ. Δεν είμαι ο Λεό αλλά το πέρασμα τις τσίχλας είναι πάνω από το σπίτι μου πρωί απόγευμα κ τις πέρδικες ξεκινάω να τις κυνηγάω στα 150 μέτρα από την αυλή μου.
 
Αυτό ειναι το ζουμί. Ότι όλες οι κάννες αν βρεις φύσιγγι που τους ταιριάζει σκοτώνουν και πάρα πολύ καλά μάλιστα. Συμφωνώ ότι σε κάποια όπλα ταιριάζουν περισσότερα φυσίγγια. Ποια ειναι αυτά όμως; Επίσης το ότι τους ταιριάζουν περισσότερα φυσίγγια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σκοτώνει και καλύτερα. Μπορεί σε ένα όπλο που δεν του ταιριάζουν πολλά φυσίγγια να βγάζει καλύτερα βλητικά αποτελέσματα με αυτά τα λίγα που του ταιριάζουν. Αλλά πάντα στην εξίσωση όπως βλέπεις βάζουμε το φυσίγγι. Που ειναι πιο φτηνό και μπορούμε να το αλλάξουμε και να πειραματιστούμε με αυτό πολύ πιο εύκολα από ότι να πειραματιζόμαστε με κάννες. Και αν βρούμε τα φυσίγγια ή καλύτερα τον τύπο φυσιγγίων που ταιριάζουν στο όπλο μας τότε θα πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα και είναι άχρηστο να μιλάμε και να ψάχνουμε το όπλο με την καλύτερη
Συμφωνω στα περισσότερα.
1 μέτρα σκόπευση 2 φυσίγγι 3 κάννη. Όμως αν ξέρω οτι έχω ενα τουφεκι αξιοπιστο στα μετρα μου που το γουστάρω γιατί να μην έχει και το 3;
 
Back
Top