Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δε θα μου έκανε εντύπωση να γίνεται.
Αλλά γιατί να επέμβεις στο κλείστρο που είναι η καρδιά του συστήματος και να επηρεάσεις τη στιβαρότητα του;
Ένα νέο κλείστρο μετά σε πιθανή αβαρία είναι πανάκριβο συν την ταλαιπωρία

γιατί πιστεύω ότι μπορεί να γίνει εύκολα χωρίς να επηρεαστεί η ήδη καλή αξιοπιστία του.
 
Κάτι με μαγνήτες δεν θα μπορούσε να γίνει άραγε ; Σαν πατέντα μιλάμε τώρα.
Ατσάλι η κάννη - ατσάλι και το κλείστρο, δεν θα μπορούσαν να έλκονται με την κατάλληλη πολικότητα;
(λέμε και καμιά μ@λ@κεία να περνάει η ώρα....😁)
 
Ένα ελατήριο και μια μπίλια είναι η πατέντα της benelli.
Ο χαζός που έφτιαξε τον μηχανισμό νόμιζε ότι έκανε την ανακάλυψη του αιώνα.
Μαγνήτες στο κλείστρο, κώνο, δαχτυλίδι μπροστά στην αποθήκη για να ρίχνει ίσια, κικς, τι άλλο;;;
 
Ένα ελατήριο και μια μπίλια είναι η πατέντα της benelli.

γιαυτό ρώτησα. πιστεύω ότι μπορεί να γίνει. τέλοσπαντων δεν καιγόμαστε κιόλας. έχουμε κι άλλο που κλειδώνει το κλείστρο και κάνει γκτουπππππ... οχι ντιν ντιν νταν 🤣 🤣🤣
 
Σε όλα τα αυτογεμή για να πυροβολίσουν απαιτείται να έχει κουμπώσει η κεφαλή του κλειστρου με την κάννη. Αν δεν έχει κουμπώσει τότε είναι επικίνδυνο να πυροβολίσει οπότε για λόγους ασφαλείας κάνει κλικ.
Σε όλα τα αυτογεμή με περιστροφική κεφαλή ο λόγος για να μην έχει κουμπώσει το κλειστρο στην κάννη είναι είτε από ελλιπή καθαρισμό στο σημείο που κουμπώνει η περιστροφική κεφαλή με τα αυτάκια στην κάννη είτε από ελλιπή λίπανση στο ίδιο σημείο είτε απο υπερβολικά αδύναμο ελατήριο επαναφοράς είτε από λάθος του χρήστη όπως πχ να συγκρατει με το χέρι του το κλειστρο ώστε να πέσει απαλά χωρίς δύναμη με αποτέλεσμα να μην κουμπώνει το κλείστρο. Αυτό μπορεί να συμβεί στο κάθε αυτογεμή όπλο ανεξαρτήτου εταιρίας.
Στα Benelli και ειδικότερα στα αδράνειας επειδή το κλειστρο ξεκλειδώνει λόγο αδράνειας από την απότομη-βίαιη κίνηση του όπλου προς τα πίσω χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να πυροβολίσει το όπλο όπως συμβαίνει στα αερίων υπάρχει πιθανότητα ειδικά σε παλιότερα όπλα που είναι και πιο αδύναμο το ελατήριο επαναφοράς να ξεκλειδώσει το κλειστρο από την κάννη με αποτέλεσμα να έχουμε κλικ για λόγους ασφαλείας. Οπότε θέλει προσοχή και έλεγχο που και που για να βεβαιωνόμαστε ότι το κλειστρο είναι σωστά κλειδομένο στην κάννη.
Προσωπικά 10 χρόνια που κυνηγάω με benelli δεν μου έχει τύχει ποτέ ούτε έχω δει σε συγκυνηγό μου να τύχει, ούτε ο πατέρας μου μου έχει αναφέρει κάτι στα 38 χρόνια που κυνηγάει αποκλειστικά με Benelli. Οπότε σε όποιον το παθαίνει πιστεύω ότι είτε κάνει κάτι λάθος είτε κάτι έχει το όπλο του, είτε κάπου χτύπησε-τράνταξε το όπλο ή σύρθηκε το κλείστρο κάπου από απροσεξία του χρήστη πριν το κλικ με αποτέλεσμα να ξεκουμπώσει από την θαλάμη χωρίς να το καταλάβει. Κάτι που θα μπορούσε να γίνει σε κάθε αυτογεμή βέβαια.
 
. Κάτι που θα μπορούσε να γίνει σε κάθε αυτογεμή βέβαια.
Στη 1301 (Blink) που έχει περιστρεφόμενη κεφαλή κλικ γίνεται…δεν μου έχει τύχει αλλά το επιδίωξα και το έκανε.
Στη Winchester και Fabarm που έχω ΔΕΝ γίνεται.
Δεν το κάνουν όλα τα αυτογεμή.
 
Σε όλα τα αυτογεμή για να πυροβολίσουν απαιτείται να έχει κουμπώσει η κεφαλή του κλειστρου με την κάννη. Αν δεν έχει κουμπώσει τότε είναι επικίνδυνο να πυροβολίσει οπότε για λόγους ασφαλείας κάνει κλικ.
Σε όλα τα αυτογεμή με περιστροφική κεφαλή ο λόγος για να μην έχει κουμπώσει το κλειστρο στην κάννη είναι είτε από ελλιπή καθαρισμό στο σημείο που κουμπώνει η περιστροφική κεφαλή με τα αυτάκια στην κάννη είτε από ελλιπή λίπανση στο ίδιο σημείο είτε απο υπερβολικά αδύναμο ελατήριο επαναφοράς είτε από λάθος του χρήστη όπως πχ να συγκρατει με το χέρι του το κλειστρο ώστε να πέσει απαλά χωρίς δύναμη με αποτέλεσμα να μην κουμπώνει το κλείστρο. Αυτό μπορεί να συμβεί στο κάθε αυτογεμή όπλο ανεξαρτήτου εταιρίας.
Στα Benelli και ειδικότερα στα αδράνειας επειδή το κλειστρο ξεκλειδώνει λόγο αδράνειας από την απότομη-βίαιη κίνηση του όπλου προς τα πίσω χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να πυροβολίσει το όπλο όπως συμβαίνει στα αερίων υπάρχει πιθανότητα ειδικά σε παλιότερα όπλα που είναι και πιο αδύναμο το ελατήριο επαναφοράς να ξεκλειδώσει το κλειστρο από την κάννη με αποτέλεσμα να έχουμε κλικ για λόγους ασφαλείας. Οπότε θέλει προσοχή και έλεγχο που και που για να βεβαιωνόμαστε ότι το κλειστρο είναι σωστά κλειδομένο στην κάννη.
Προσωπικά 10 χρόνια που κυνηγάω με benelli δεν μου έχει τύχει ποτέ ούτε έχω δει σε συγκυνηγό μου να τύχει, ούτε ο πατέρας μου μου έχει αναφέρει κάτι στα 38 χρόνια που κυνηγάει αποκλειστικά με Benelli. Οπότε σε όποιον το παθαίνει πιστεύω ότι είτε κάνει κάτι λάθος είτε κάτι έχει το όπλο του, είτε κάπου χτύπησε-τράνταξε το όπλο ή σύρθηκε το κλείστρο κάπου από απροσεξία του χρήστη πριν το κλικ με αποτέλεσμα να ξεκουμπώσει από την θαλάμη χωρίς να το καταλάβει. Κάτι που θα μπορούσε να γίνει σε κάθε αυτογεμή βέβαια.
Πέρα από την πλάκα που κάνουμε, για μένα το κλικ είναι πολύ μεγάλη ασφάλεια κ εχει σώσει ζωές
 
Στη 1301 (Blink) που έχει περιστρεφόμενη κεφαλή κλικ γίνεται…δεν μου έχει τύχει αλλά το επιδίωξα και το έκανε.
Στη Winchester και Fabarm που έχω ΔΕΝ γίνεται.
Δεν το κάνουν όλα τα αυτογεμή.
Η fabarm l4s δε το έκανε ούτε εσκεμμένα. Η SX4 το έκανε με πολύ προσπάθεια αφού συγκρατουσεςς το κλείστρο και το αφήνετε πολύ πολύ σιγά και αυτό όχι πάντα.
 
Το κλικ δεν είναι δυσλειτουργία ούτε πρόβλημα του μηχανισμού.
Επίσης μπορεί να κυνηγάς μια ζωή και να μην σου συμβεί ούτε μια φορά.
Πολύ έντονο τράνταγμα του όπλου, τράβηγμα κλείστρου μέσα σε πυκνά ή λάθος του χρήστη το δημιουργούν.
Η Benelli χρειάστηκε πολλά χρόνια να το διορθώσει και αυτό είναι το μόνο αρνητικό.
Υπάρχουν 2 συστήματα που το διορθώνουν ... το τούρκικο και το ιταλικό.
Το ιταλικό φαίνεται πιο κομψό και στιβαρό. Τα έχω παρουσιάσει παλιότερα.
Το μοναδικό κυνήγι που δημιουργεί πραγματικό πρόβλημα (αν σου συμβεί) είναι ο αργιόχοιρος στο πυκνό.
 
Είχα ξαναγράψει benelli κλικ δεν υπάρχει υπάρχει μαμακας κλικ .Και κακώς καταργήθηκε για εμένα.Η guerini που πήρα πρόσφατα που παρόλο αδράνειας το κλείστρο της είναι σαν Μπερέτα έχει τόσο απαλό τράβηγμα όπως και κλείσιμο που νομίζεις ότι είναι παιδικό όπλο,δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κλείσει το κλείστρο και να μην ρίξει.
 
Μπορεί να μας πει κάποιος που έχει benelli με τον νέο μηχανισμό, να μας πει τι πραγματικά συμβαίνει με την αξιοπιστία του κλείστρου , γιατί έχω ακούσει και ότι γίνεται και ότι δεν γίνεται το κλικ
Σε be diamond δεν έχω δει πρόβλημα.

Η πατέντα της benelli εστιάζεται στο σημείο 100 και της Retay στο ελατήριο 30.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τουρκικά-όπλα.605/page-161#post-813610
 
Back
Top