Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν χρειάζεται να ανεβάσεις βιντεο, δε θα τα χαλάσουμε στα τεταρτα κατα προσέγγιση είναι αυτά, σύν οτι κι απο όπλο σε όπλο ψιλοδιαφέρει ανάλογα την φθορά του επανατατικού κ.ο.κ
Μόλις το τράβηξα και προσπαθώ να δω πως ανεβαίνει...στο ένα τέταρτο είπα... βάλε στο ένα δέκατο!!!
 
Το δικό σου κλειδώνει απο πολύ χαμηλά, στις δικές μου μονο η diamond κλειδώνει ετσι. Να ξέρεις , που το ξερεις,όμως οτι απο τόσο χαμηλά δεν κλειδώνει παντα το κλείστρο θα ερθει κάποια,στιγμή που θα κάνει κλικ όταν δεν πρέπει (σε θήραμα πάντα) γιατι μετακινήθηκε ακούσια. Πάντως κι εμένα που κλείδωνε απο πιο ψηλά δεν με προβλημάτιζε, μια φορά μου το είχε κάνει.
 
Νόμος του Μέρφι , χίλιες φορές θα πετύχει το κλείδωμα σαν δοκιμή και η εμπλοκή θα γίνει πάνω στο θήραμα .Επειδή όλα γίνονται για τον ήχο ,στο βίντεο πάλι ακούγεται , υπάρχει περίπτωση να μην το ακούσει άγριο ζώο;
 
Αιτιες κλικ: 1) το συστημα του οπλου 2) καθαριοτητα στις υποδοχες της καννης και το οπλο γενικοτερα 2) φθαρμενος οδηγος κεφαλης 3) στρεβλωση πυρου εξωλκεα 4) ελατηριο επαναταξης πεσμενο 5) φυσιγγι κακης ποιοτητας 6) χειρισμος οπλου 7) Φθορα στο κωνικο τμημα της καννης 8) κλειστρο υπερβολικα ακαθαρτο!!!!!!!!!!! σε καμια περιπτωση δεν βαζουμε στα σωθικα του κλειστρου μια χουφτα γρασο 9) φθορα κεφαλης κλειστου 10) Λασκαρισμενη ουρα καννης 11) Αναδρομος Ερμης
 
Αιτιες κλικ: 1) το συστημα του οπλου 2) καθαριοτητα στις υποδοχες της καννης και το οπλο γενικοτερα 2) φθαρμενος οδηγος κεφαλης 3) στρεβλωση πυρου εξωλκεα 4) ελατηριο επαναταξης πεσμενο 5) φυσιγγι κακης ποιοτητας 6) χειρισμος οπλου 7) Φθορα στο κωνικο τμημα της καννης 8) κλειστρο υπερβολικα ακαθαρτο!!!!!!!!!!! σε καμια περιπτωση δεν βαζουμε στα σωθικα του κλειστρου μια χουφτα γρασο 9) φθορα κεφαλης κλειστου 10) Λασκαρισμενη ουρα καννης 11) Αναδρομος Ερμης
Ωωωω ρε Βάγγο!!
Ούτε λίστα για σούπερ μάρκετ!!😳
 
Νόμος του Μέρφι , χίλιες φορές θα πετύχει το κλείδωμα σαν δοκιμή και η εμπλοκή θα γίνει πάνω στο θήραμα .
15 χρόνια μία φορά μου έκανε κλικ σε αλλαγή φυσιγγίου από στιχλοφυσίγγο σε φασοφύσιγγο επειδή το ακούμπησα απαλά για να μην ακουστεί...τα άκυρα που έχω φάει από ξεχασμένη ασφάλεια είναι πολύ περισσότερα!!! .big smile.
 
Τους πρώτους μου σμπάρους του έριξα με μια sl-80 123 του φάδερ, όπου ήταν και το όπλο μου όταν έβγαλα άδεια στα 18
Κλικ είχα μ αυτό το όπλο(αραιά και που) δεν θυμάμαι συνθήκες ή πόσα και γιατί, αλλά θυμάμαι ότι τότε ήταν η εποχή που εμπλούτισα το υβριστικό μου λεξιλόγιο. Σε αντίθεση με την centro που πήρα 2-3 χρόνια αργότερα ,όπου από τότε μέχρι και σήμερα δεν έχει κάνει ούτε ένα.
Για αυτό θεωρώ ότι σαν 18χρονος μπορεί να ήμουν πιο "χύμα" ,μην υπολογίζοντας βασικές λειτουργίες ενός τέτοιου κλείστρου, είτε χωμένος σε τίποτα πουρνάρια είτε λόγω αορτήρα κρεμώντας το όπλο στον ώμο, να είχα μετακινήσει ακούσια το κλείστρο. Ήταν και η εποχή που κατανόησα την φιλοσοφία ενός τέτοιου κλείστρου και για αυτό ξέροντας πλέον ,δεν είχα ούτε ένα με την centro
Προσωπικό συμπέρασμα, φταίει ο χρήστης του όπλου, όταν αυτά τα κλικ δεν είναι επαναλαμβανόμενα.
 
Last edited:
Παίρνεις ένα μονόκανο μπαικαλ και ουτε κλικ ουτε τιποτα. Τους φτιαχνεις το κοντάκι κι αμα χαλασει παίρνεις άλλο και του βάζεις το κοντάκι. Κάθε χρόνο καινούργιο όπλο.
Χρησιμοποιήστε τα όπλα σωστά και αφήστε τις ανησυχίες με τα κλικ.
 
Αιτιες κλικ: 1) το συστημα του οπλου 2) καθαριοτητα στις υποδοχες της καννης και το οπλο γενικοτερα 2) φθαρμενος οδηγος κεφαλης 3) στρεβλωση πυρου εξωλκεα 4) ελατηριο επαναταξης πεσμενο 5) φυσιγγι κακης ποιοτητας 6) χειρισμος οπλου 7) Φθορα στο κωνικο τμημα της καννης 8) κλειστρο υπερβολικα ακαθαρτο!!!!!!!!!!! σε καμια περιπτωση δεν βαζουμε στα σωθικα του κλειστρου μια χουφτα γρασο 9) φθορα κεφαλης κλειστου 10) Λασκαρισμενη ουρα καννης 11) Αναδρομος Ερμης
Δεν έχω benelli, αλλά φαντάζομαι το πιο πιθανό αίτιο για το κλικ ( εξαιρώ τον απρόσεκτο χειρισμό και μιλάω για πρόβλημα κατασκευαστικο ή σχεδιασμού) , είναι το διάκενο ανάμεσα στα αυτάκια της κεφαλής και τις υποδοχές στην ουρά της κάνης, αυτό που λένε headspace, αν είναι λίγο λασκα και επιτρέπει έστω και λίγο στο κλείστρο να < χορεύει > , αυτό θα δίνει φόρα με το παραμικρό κούνημα και μετά από ένα όριο θα ανοίγει το κλείσιμο.
 
Η μόνη περίπτωση που μου ανοίγει η ραφαελο είναι όταν τρανταξει το όπλο με δύναμη όταν κάνεις αλματάκια από πέτρα σε πέτρα ή κατεβαίνεις δαμακια μαλλιά κουβάρια
αντε και αν περάσεις από κανένα πυκνό

Πάντα έλεγχω σε τέτοιες καταστάσεις κλείστρο ασφάλεια
 
Δεν έχω benelli, αλλά φαντάζομαι το πιο πιθανό αίτιο για το κλικ ( εξαιρώ τον απρόσεκτο χειρισμό και μιλάω για πρόβλημα κατασκευαστικο ή σχεδιασμού) , είναι το διάκενο ανάμεσα στα αυτάκια της κεφαλής και τις υποδοχές στην ουρά της κάνης, αυτό που λένε headspace, αν είναι λίγο λασκα και επιτρέπει έστω και λίγο στο κλείστρο να < χορεύει > , αυτό θα δίνει φόρα με το παραμικρό κούνημα και μετά από ένα όριο θα ανοίγει το κλείσιμο.
Δεν είναι αυτό Λευτέρη ... αν κατάλαβα καλά τι λες.
Το κλείστρο δεν ανοίγει από τράνταγμα της κεφαλής ... μόνο όταν το σώμα του κλείστρου τραβηχτεί πίσω και ο πίρος ξεκλειδώσει την κεφαλή.

Όταν κλείσεις αργά το κλείστρο η κίτρινη κεφαλή (18) ακουμπά στην κάνη και το σώμα του κλείστρου (2) κινείται προς τα μπρος με αποτέλεσμα το πιν (9) να ακουμπά στο σημείο με το μπλε βέλος και δεν μπορεί να περιστραφεί λόγω τριβών σε αυτό το σημείο και την κάνη.
Χρειάζεται μια ελάχιστη δύναμη για να περιστραφεί το κλείστρο και να κλειδώσει όπως έδειξα στο παραπάνω βίντεο.
Όταν αφήνεις το κλείστρο απότομα το πιν με τον κραδασμό και το βάρος του κλείστρου ξεπερνά το σημείο στο βελάκι, περιστρέφεται η κεφαλή λόγω του αυλακιού στο σώμα και κλειδώνει.

Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ.

Η λύση είναι η εφαρμογή μιας μικρής ροπής στην κεφαλή για να ξεπεράσει το σημείο με το μπλε βελάκι.
Επέμβαση πάνω στο σώμα του κλείστρου δεν πρέπει να γίνει σε καμία περίπτωση.

1676978966322.png
 
Η μόνη περίπτωση που μου ανοίγει η ραφαελο είναι όταν τρανταξει το όπλο με δύναμη όταν κάνεις αλματάκια από πέτρα σε πέτρα ή κατεβαίνεις δαμακια μαλλιά κουβάρια
αντε και αν περάσεις από κανένα πυκνό

Πάντα έλεγχω σε τέτοιες καταστάσεις κλείστρο ασφάλεια
Και ενώ επιμένουν δέκα άτομα ότι ΕΚΕΙ πρέπει να μπει καρτέρι,και ο "ΑΡΧΗΓΟΣ" τελικά δεν βάζει με αποτέλεσμα μετά να τρέχεις σαν τον Ταρζαν στη ζούγκλα για να το προλάβεις,και οταν το καταφέρεις αφού έχεις φτύσει πρώτα το ένα σου πνευμονι και έχειςφάει και μια σουπα.......σου κάνει ΚΛΙΚ....εκεί τι κάνεις?Του το χώνεις το κλείστρο στον κωλο μαζί με το επανατατικό να κάνει το παγώνι....η δεν του το χώνεις?
 
Back
Top