Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Είχα ξαναγράψει benelli κλικ δεν υπάρχει υπάρχει μαμακας κλικ .Και κακώς καταργήθηκε για εμένα.Η guerini που πήρα πρόσφατα που παρόλο αδράνειας το κλείστρο της είναι σαν Μπερέτα έχει τόσο απαλό τράβηγμα όπως και κλείσιμο που νομίζεις ότι είναι παιδικό όπλο,δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κλείσει το κλείστρο και να μην ρίξει.
Κοίτα , από ότι καταλαβαίνω όταν δεν εφαρμόσει καλά το κλείστρο με το φυσίγγι στην κάννη , η benelli κάνει κλικ για να μην γίνει έκρηξη προς αποφυγή ατυχημάτων και πολλών αλλων , αλλά το θέμα είναι να γίνεται καλή επαφή και να μην συμβαίνει αυτό το φαινόμενο, γιατί θα συμβεί όταν θα θες να ρίξεις
 
Το περιστροφικό κλείστρο έχει το καλό ότι κλειδώνει ακριβώς στη βάση του φυσιγγίου.
Έχει το κακο ότι για να κλειδώσει η κεφαλή, κάνει σύνθετη κίνηση,κατά τον άξονα κίνησης και στρεφόμενη επί αυτού.
Αν είναι ακάθαρτες οι εσοχές της κάνης,εκει που κλειδώνουν οι τορμοι της κεφαλής,αν το φυσιγγι είναι ξεχειλωμενο στο ρελιασμα,αν οι διαστάσεις του μεταλλικου παφυλα του φυσιγγίου είναι κατά τι μεγαλύτερες,αν δεν κλείσει με την απαιτούμενη δύναμη,αν το όπλο για τον οποιοδήποτε λόγο τρανταχτει κατά μήκος,αν ο χειριστής,κατά το γέμισμα της θαλαμης βραδυπορισει το κλείστρο,έχουμε μεγάλες πιθανότητες εμφάνισης του φαινομένου "κλικ".
Το κλείσιμο με αναδυόμενο κλειδί η με καταδυομενο (sl 80,es 100)είναι πολύ πιο απλό και αξιόπιστο.
Ο λόγος που αντικαταστάθηκε στην περίπτωση της Μπενελας,είναι για να μην απαιτείται μονοκόμματη κατασκευή κανης-παρεκταματος αυτής.
Πιο φθηνή κατασκευή,πιο ελαφριά όπλα,αφού πλέον μπορεί να αντικατασταθεί το σιδερένιο παρεκταμα με εργκαλ βάση η με αποσπώμενο φοντερο.
Το παλιό σύστημα,δεν παρουσίαζε "κλικ"!
 
γιατί πιστεύω ότι μπορεί να γίνει εύκολα χωρίς να επηρεαστεί η ήδη καλή αξιοπιστία του.
Στο tube είχε ένα βίντεο ,ένας τριμαρησε το αυλάκι στο σώμα του κλείστρου,τώρα αν πετυχαίνει η αν έχει παρατράγουδα;;;
 
Εκτός από την προσοχή του κυνηγού κατά τον οπλισμό ενός φυσιγγίου ώστε να μην κάνει τα λάθη που ανέφερες Γιάννη , η λίπανση και ο καθαρισμός στα κρίσιμα σημεία και γενικά του όπλου , βοηθούν την κατάσταση ;
Εννοείται ότι ο ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ είναι προϋπόθεση απρόσκοπτης λειτουργίας!
Η λίπανση,οχι!
Πολύ περισσότερο η υπερβολική!
Καλύτερα αλαδωτο παρά υπερβολικά λαδωμένο.
Ειδικά το κλείστρο της Μπενελας και τα σημεία κλειδώματος του, αυστηρά αλαδωτα!!
 
Το περιστροφικό κλείστρο έχει το καλό ότι κλειδώνει ακριβώς στη βάση του φυσιγγίου.
Έχει το κακο ότι για να κλειδώσει η κεφαλή, κάνει σύνθετη κίνηση,κατά τον άξονα κίνησης και στρεφόμενη επί αυτού.
Αν είναι ακάθαρτες οι εσοχές της κάνης,εκει που κλειδώνουν οι τορμοι της κεφαλής,αν το φυσιγγι είναι ξεχειλωμενο στο ρελιασμα,αν οι διαστάσεις του μεταλλικου παφυλα του φυσιγγίου είναι κατά τι μεγαλύτερες,αν δεν κλείσει με την απαιτούμενη δύναμη,αν το όπλο για τον οποιοδήποτε λόγο τρανταχτει κατά μήκος,αν ο χειριστής,κατά το γέμισμα της θαλαμης βραδυπορισει το κλείστρο,έχουμε μεγάλες πιθανότητες εμφάνισης του φαινομένου "κλικ".
Το κλείσιμο με αναδυόμενο κλειδί η με καταδυομενο (sl 80,es 100)είναι πολύ πιο απλό και αξιόπιστο.
Ο λόγος που αντικαταστάθηκε στην περίπτωση της Μπενελας,είναι για να μην απαιτείται μονοκόμματη κατασκευή κανης-παρεκταματος αυτής.
Πιο φθηνή κατασκευή,πιο ελαφριά όπλα,αφού πλέον μπορεί να αντικατασταθεί το σιδερένιο παρεκταμα με εργκαλ βάση η με αποσπώμενο φοντερο.
Το παλιό σύστημα,δεν παρουσίαζε "κλικ"!
Το παλιό σύστημα δεν παρουσίαζε "κλικ" αλλά είχε μια ευαισθησία. Επειδή ο επικρουστήρας περνούσε μέσα από το κλειδί υπήρχε πιθανότητα κάποια στιγμή να σπάσει στο μπροστινό μέρος. Και μέτα είχε μόνιμο "κλικ" :p
Ο πατέρας μου είχε αλλάξει δύο επικρουστήρες σε 25 χρόνια. Και το κακό είναι ότι την πρώτη φορά του το έκανε σε 3ημερο κυνήγι στην Πρέβεζα... Από τότε είχε έναν ανταλλακτικό πάντα μαζί
 
Το περιστροφικό κλείστρο έχει το καλό ότι κλειδώνει ακριβώς στη βάση του φυσιγγίου.
Έχει το κακο ότι για να κλειδώσει η κεφαλή, κάνει σύνθετη κίνηση,κατά τον άξονα κίνησης και στρεφόμενη επί αυτού.
Αν είναι ακάθαρτες οι εσοχές της κάνης,εκει που κλειδώνουν οι τορμοι της κεφαλής,αν το φυσιγγι είναι ξεχειλωμενο στο ρελιασμα,αν οι διαστάσεις του μεταλλικου παφυλα του φυσιγγίου είναι κατά τι μεγαλύτερες,αν δεν κλείσει με την απαιτούμενη δύναμη,αν το όπλο για τον οποιοδήποτε λόγο τρανταχτει κατά μήκος,αν ο χειριστής,κατά το γέμισμα της θαλαμης βραδυπορισει το κλείστρο,έχουμε μεγάλες πιθανότητες εμφάνισης του φαινομένου "κλικ".
Το κλείσιμο με αναδυόμενο κλειδί η με καταδυομενο (sl 80,es 100)είναι πολύ πιο απλό και αξιόπιστο.
Ο λόγος που αντικαταστάθηκε στην περίπτωση της Μπενελας,είναι για να μην απαιτείται μονοκόμματη κατασκευή κανης-παρεκταματος αυτής.
Πιο φθηνή κατασκευή,πιο ελαφριά όπλα,αφού πλέον μπορεί να αντικατασταθεί το σιδερένιο παρεκταμα με εργκαλ βάση η με αποσπώμενο φοντερο.
Το παλιό σύστημα,δεν παρουσίαζε "κλικ"!
Τελικά είσαι παραμορφωμένο να ουμε.πω ρε φιλε
 
Είχα ξαναγράψει benelli κλικ δεν υπάρχει υπάρχει μαμακας κλικ
Και από τα δύο υπάρχουν Γιάννη
Εγώ πάντα τσεκάρω συνεχώς ασφάλεια και κλείστρο στο κυνήγι και ας σφραγίζει σφιχτά στην browning
Όποιος δεν τσεκάρει γενικά το όπλο κατά την διάρκεια του κυνηγιού πιστέυω ότι κάνει λάθος
Αλλά είναι και στιγμές απρόοπτες και ζόρικες(γουρούνι-μπεκάτσα κυρίως που είναι σε ντυμένα)που μπορεί να χρειαστεί να ρίξεις και λόγω ότι άνοιγε πιό εύκολα μπορεί να την πάταγες
Σπανίως και για τους περισσότερους ποτέ αλλά έχει συμβεί
Και μόνο ότι η benelli κοίταξε να το διορθώσει σημαίνει ότι ήταν σπάνιο μέν αλλά υπαρκτό <<ελάττωμα>> δέ
 
Στη 1301 (Blink) που έχει περιστρεφόμενη κεφαλή κλικ γίνεται…δεν μου έχει τύχει αλλά το επιδίωξα και το έκανε.
Στη Winchester και Fabarm που έχω ΔΕΝ γίνεται.
Δεν το κάνουν όλα τα αυτογεμή.
Το να μην κουμπωσει το κλείστρο στην κάννη μπορεί να συμβεί στο κάθε αυτογεμη. Η πιθανότητα να συμβεί στο κάθε οπλο εξαρτάται από το πόσο εύκολα κλειδώνει και από το πόσο δυνατό είναι το ελατήριο επαναταξης. Στα αδρανειας το ελατήριο επαναταξης δεν είναι τόσο δυνατο και το περιστρεφόμενο κλείστρο θελει περισσότερη δύναμη και είναι πιο δύσκολο να κλειδώσει λόγο και της περιστροφής που πρέπει να κάνει όπως έγραψε και πιο πριν ο @ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ . Όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα στα benelli να υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να μην κλειδώσει η να ξεκλειδώσει το κλείστρο αν δεν είμαστε προσεκτικοί. Παρόλα αυτά το περιστρεφόμενο κλείστρο ασφαλίζει καλύτερα και είναι ασφαλέστερο και πιο αξιοπιστο. Προσωπικα έχω δει σε browning να μην έχει κλειδώσει το κλείστρο χωρίς να φταίει το όπλο βέβαια. Δεν ήταν καλά καθαρισμένο όπως είχα γράψει στο θέμα της browning team.
 
Στην es100 πάντως που είχα την έκανα ένα ελαφρύ 'ταπ' στο αυτάκι του κλείστρου όταν το έκλεινα σιγά σιγά μόνο και μόνο για να μου φύγει η ιδέα ότι μπορεί να κάνει το ''κλικ''. Αλλά γενικά δεν με είχε συμβεί ποτέ το ''κλικ'' όσο καιρό τη δούλευα ( με καθάρισμα κάθε 4 κυνήγια).
 
Το παλιό σύστημα δεν παρουσίαζε "κλικ" αλλά είχε μια ευαισθησία. Επειδή ο επικρουστήρας περνούσε μέσα από το κλειδί υπήρχε πιθανότητα κάποια στιγμή να σπάσει στο μπροστινό μέρος. Και μέτα είχε μόνιμο "κλικ" :p
Ο πατέρας μου είχε αλλάξει δύο επικρουστήρες σε 25 χρόνια. Και το κακό είναι ότι την πρώτη φορά του το έκανε σε 3ημερο κυνήγι στην Πρέβεζα... Από τότε είχε έναν ανταλλακτικό πάντα μαζί
Και ο δικός μου
 
Στην es100 πάντως που είχα την έκανα ένα ελαφρύ 'ταπ' στο αυτάκι του κλείστρου όταν το έκλεινα σιγά σιγά μόνο και μόνο για να μου φύγει η ιδέα ότι μπορεί να κάνει το ''κλικ''. Αλλά γενικά δεν με είχε συμβεί ποτέ το ''κλικ'' όσο καιρό τη δούλευα ( με καθάρισμα κάθε 4 κυνήγια).
Αυτό ακριβώς κάνω και εγώ σε ότι αυτογεμη πιάσω για να είμαι σίγουρος ότι έχει κλείσει σωστά και ποτε ως τώρα δεν είχα πρόβλημα.
 
Στις παλιότερες benelli αν αφηνες το κλείστρο στο λιγότερο απο ενα τριτο της διαδρομής του δεν ασφάλιζε. Μου είχε τύχει που πηδηξα ένα πεζούλι (κακώς με το όπλο γεμάτο) και μετά πετάχτηκε μια τσιχλα κι έκανε κλικ. Στην be diamond κλείνει και στο εκατοστό αν το αφήσεις.Μοναδική περίπτωση να μην κλείσει είναι να το οδηγήσεις τελείως με το χέρι μέχρι να ακουμπήσει στην κάννη. Όσο αφορά τα απλα κλείστρα αερίων, η xlr5 και η 303 ακόμα κι αν τα ακουμπησεις τελείως με το χέρι στην κάννη κλείνουν κανονικά και αθόρυβα.
 
Στις παλιότερες benelli αν αφηνες το κλείστρο στο λιγότερο απο ενα τριτο της διαδρομής του δεν ασφάλιζε. Μου είχε τύχει που πηδηξα ένα πεζούλι (κακώς με το όπλο γεμάτο) και μετά πετάχτηκε μια τσιχλα κι έκανε κλικ. Στην be diamond κλείνει και στο εκατοστό αν το αφήσεις.Μοναδική περίπτωση να μην κλείσει είναι να το οδηγήσεις τελείως με το χέρι μέχρι να ακουμπήσει στην κάννη. Όσο αφορά τα απλα κλείστρα αερίων, η xlr5 και η 303 ακόμα κι αν τα ακουμπησεις τελείως με το χέρι στην κάννη κλείνουν κανονικά και αθόρυβα.
Τάσο τι βλέπεις από τουφεκιες;
 
Στις παλιότερες benelli αν αφηνες το κλείστρο στο λιγότερο απο ενα τριτο της διαδρομής του δεν ασφάλιζε. Μου είχε τύχει που πηδηξα ένα πεζούλι (κακώς με το όπλο γεμάτο) και μετά πετάχτηκε μια τσιχλα κι έκανε κλικ. Στην be diamond κλείνει και στο εκατοστό αν το αφήσεις.Μοναδική περίπτωση να μην κλείσει είναι να το οδηγήσεις τελείως με το χέρι μέχρι να ακουμπήσει στην κάννη. Όσο αφορά τα απλα κλείστρα αερίων, η xlr5 και η 303 ακόμα κι αν τα ακουμπησεις τελείως με το χέρι στην κάννη κλείνουν κανονικά και αθόρυβα.
Η δικιά μου του 08 κλείνει το κλείστρο αν το αφήσεις και από το ένα τέταρτο της διαδρομής,θα ανεβάσω και βίντεο για του λόγου το αληθές!!!
 
Η δικιά μου του 08 κλείνει το κλείστρο αν το αφήσεις και από το ένα τέταρτο της διαδρομής,θα ανεβάσω και βίντεο για του λόγου το αληθές!!!
Δεν χρειάζεται να ανεβάσεις βιντεο, δε θα τα χαλάσουμε στα τεταρτα κατα προσέγγιση είναι αυτά, σύν οτι κι απο όπλο σε όπλο ψιλοδιαφέρει ανάλογα την φθορά του επανατατικού κ.ο.κ
 
Back
Top