Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Κώνους αναλαμβάνεις?
Αν ναι ποια εταιρία είναι οι καλύτεροί σου πελάτες?
Αν δεν ασχολείσαι με κώνους μπορώ να σου πώ με σιγουριά εγώ.
Σίγουρα σκοτώνουν οι μπενέλι αλλά εκεί που σταματούν οι περισότερες κάνουν το κάτι παραπάνω κάποιες άλλες έστω και 10-15%+.

Πάντα κατά την γνώμη μου και την όποια εμπειρία έχω.
Δεν ψάχνω τις τρελές επιδόσεις αλλά έχουν κ αυτές την χάρη τους έστω και να τις βλέπεις από τον διπλανό σου.
Οσο για το θερμικό στρες θα συμφωνήσω αλλά πιστεύω επειδή reminghton k mosmberg εχουν αρκετό πάχος τοιχωμάτων δεν παίρνουν πολύ χαμπάρι αν κ έχω δεί μόσμπεργκ σκισμένη στον aftermarket κώνο αλλά μετα από λιώσιμο.
Το 10-15 το δίνει το όπλο, το φυσίγγι η ο κάτοχος;
 
Ακόμη ασχολείστε με ποιο όπλο ρίχνει καλύτερα ρε παιδιά .Αφού είστε σίγουροι ότι το καλύτερο σε όλα είναι το benelli αγοράστε όλοι benelli . Τόσο απλό.Ειναι όπως και στα υπόλοιπα σε αυτή τη χώρα αγόραζαν όλοι mercedes και BMW το τελευταίο καιρό ξύπνησαν κάποιοι και κατάλαβαν ότι δεν είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα.Ισως κάποια στιγμή έρθει φώτιση και το καταλάβουν και με τα όπλα .Αφού οπλουργοί και σκοπευτές είναι όλοι συνωμότες στο να οικονομάνε βάζοντας χέρι στη benelli .Θα σας το πω μια φορά ακόμη η benelli είναι η κορυφή της αξιοπιστίας ,η betreta είναι ο κορυφαίος συνδυασμός αξιοπιστίας με βλητική απόδοση και οι Αμερικανες η κορυφή της βλητικής .Εξαιρω την guerini που πήρα και δεν την ξέρουν πολλοί διότι δεν τι έχω ρίξει ακόμη .για να σας πως τα καλά και τα καλά της και αν πλησιάζει σε κάτι τις παραπάνω.Στην Αμερική τουφεκανε στα 20 και 30 μέτρα και αμά κυνηγήσω εκεί ποτέ μπορεί να ρίχνω με 7 ειδικά στις χήνες στο κεφάλι τους πάνω τη ντουφέκια που είναι σαν τσίχλα η κεφάλα τους .Εδώ αν κυνηγούσαμε με πλανουρια και κράχτες θα τις βαρουσαμε με 20 αρακι,
 
Έχω βάλει όλα τα συγκριτικά.
Τα έχω δεί όλα!Δεν έχω δεί όμως να συγκρίνεις την μ2 σου με άλλη μπενελλα... γιατί αν διαβάσεις προσεκτικά τι γραφω, δεν τις ισοπέδωσα όλες.
(Σίγουρα σκοτώνουν οι μπενέλι αλλά εκεί που σταματούν οι περισοτερες κάνουν το κάτι παραπάνω καποιες άλλες έστω και 10-15%+).
και( Σίγουρα δεν πετυχαίνουν όλες οι μετατροπές.Εχω δεί και μούφες).
Η αξιοπιστία είναι δεδομένη όπως κ το κλώτσημα σε σύγκριση με αεριων.Το κλίκ δεν το ακούω
Στην πιάτσα των σκοπευτών πάντως είναι πολύ διαδεδομένη αυτή η θεωρία ... αναρωτιέμαι γιατί.
Ξερουν κάτι παραπάνω πιστεύω.

Δεν φταίει το λιώσιμο, στο υπογράφω ... φταίει το πάχος της κάνης και ο οπλουργός που δεν το έλεγξε.
Αλλά αν την έλεγχε θα ήταν σαν να παραδεχόταν ότι την κατέστρεψε και έπρεπε να την αλλάξει με καινούργια.
Συμφωνώ αν και ταλαιπωρήθηκε με συνεχόμενα χοντρά στην τελευταία μέρα κυνηγίου και έσχισε.
 
Ακόμη ασχολείστε με ποιο όπλο ρίχνει καλύτερα ρε παιδιά .Αφού είστε σίγουροι ότι το καλύτερο σε όλα είναι το benelli αγοράστε όλοι benelli . Τόσο απλό.Ειναι όπως και στα υπόλοιπα σε αυτή τη χώρα αγόραζαν όλοι mercedes και BMW το τελευταίο καιρό ξύπνησαν κάποιοι και κατάλαβαν ότι δεν είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα.Ισως κάποια στιγμή έρθει φώτιση και το καταλάβουν και με τα όπλα .Αφού οπλουργοί και σκοπευτές είναι όλοι συνωμότες στο να οικονομάνε βάζοντας χέρι στη benelli .Θα σας το πω μια φορά ακόμη η benelli είναι η κορυφή της αξιοπιστίας ,η betreta είναι ο κορυφαίος συνδυασμός αξιοπιστίας με βλητική απόδοση και οι Αμερικανες η κορυφή της βλητικής .Εξαιρω την guerini που πήρα και δεν την ξέρουν πολλοί διότι δεν τι έχω ρίξει ακόμη .για να σας πως τα καλά και τα καλά της και αν πλησιάζει σε κάτι τις παραπάνω.Στην Αμερική τουφεκανε στα 20 και 30 μέτρα και αμά κυνηγήσω εκεί ποτέ μπορεί να ρίχνω με 7 ειδικά στις χήνες στο κεφάλι τους πάνω τη ντουφέκια που είναι σαν τσίχλα η κεφάλα τους .Εδώ αν κυνηγούσαμε με πλανουρια και κράχτες θα τις βαρουσαμε με 20 αρακι,
Πραγματικά είχα δει κάτι βιντεακια απο κυνήγια χήνας και πάπιας στην Αμερική με ομοιώματα κλπ και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση πόσο κοντά έριχναν. Λίγο πρίν κάτσουν τα πουλιά δίπλα απ τα ομοιώματα...
 
Πραγματικά είχα δει κάτι βιντεακια απο κυνήγια χήνας και πάπιας στην Αμερική με ομοιώματα κλπ και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση πόσο κοντά έριχναν. Λίγο πρίν κάτσουν τα πουλιά δίπλα απ τα ομοιώματα...
Και έτσι πρέπει να γίνεται.τους υποχρέωσαν στα ατσάλινα όπως κι εδώ αλλά τους επέτρεψαν τις φιντες.τουφεκανε max μέχρι τα 35 μέτρα γιατί δεν θέλουν τραυματισμένα και να τα χάνουν και πάνω απ' όλα σέβονται τα όρια.οι δικοί μας οι φωστήρες εδώ τα έχουν κάνει νι καπέλο όσον αφορά τα υδροβια
 
Κώνους αναλαμβάνεις?
Αν ναι ποια εταιρία είναι οι καλύτεροί σου πελάτες?
Αν δεν ασχολείσαι με κώνους μπορώ να σου πώ με σιγουριά εγώ.
Σίγουρα σκοτώνουν οι μπενέλι αλλά εκεί που σταματούν οι περισότερες κάνουν το κάτι παραπάνω κάποιες άλλες έστω και 10-15%+.

Πάντα κατά την γνώμη μου και την όποια εμπειρία έχω.
Δεν ψάχνω τις τρελές επιδόσεις αλλά έχουν κ αυτές την χάρη τους έστω και να τις βλέπεις από τον διπλανό σου.
Οσο για το θερμικό στρες θα συμφωνήσω αλλά πιστεύω επειδή reminghton k mosmberg εχουν αρκετό πάχος τοιχωμάτων δεν παίρνουν πολύ χαμπάρι αν κ έχω δεί μόσμπεργκ σκισμένη στον aftermarket κώνο αλλά μετα από λιώσιμο.
Forcing cone reamers Το αριστερο ειναι απο την αμερικη .Τα αλλα 2 ειναι σχεδιαση και κατασκευη απο εμενα Κωνους κανω μονο σε οπλα που εχουν αναγκη ,οπως σε manufrance robust η σε οπλα που εχουν στραβοκομενους κωνους;)20230226_130120.jpg
 
Forcing cone reamers Το αριστερο ειναι απο την αμερικη .Τα αλλα 2 ειναι σχεδιαση και κατασκευη απο εμενα Κωνους κανω μονο σε οπλα που εχουν αναγκη ,οπως σε manufrance robust η σε οπλα που εχουν στραβοκομενους κωνους;)View attachment 67582
Οπλουργός που φτιάχνει τα reamer ο ίδιος, είναι ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ.
 
Στην Αμερική τουφεκανε στα 20 και 30 μέτρα και αμά κυνηγήσω εκεί ποτέ μπορεί να ρίχνω με 7 ειδικά στις χήνες στο κεφάλι τους
Γιατί φτιάχνουν τότε τα πιο σφιχτά όπλα για υδρόβιο, αν κυνηγάνε στα 20-30.
Rem Moss κτλ κατά τα λεγόμενά σας ...
.cofee.
Κάτι δεν κολλάει ...
 
Γιατί φτιάχνουν τότε τα πιο σφιχτά όπλα για υδρόβιο, αν κυνηγάνε στα 20-30.
Rem Moss κτλ κατά τα λεγόμενά σας ...
.cofee.
Κάτι δεν κολλάει ...
Βασίλη τα έχουμε ξαναπεί μην κοιτάς και πολύ τον πίνακα, και δεν είναι ευαγγέλιο ότι το στενό τσοκ ότι θα πάς ποίο μακριά, και με ένα τριάρι το φτάνει το στενό, άλλου είναι η αιτία που αποδίδουν καλά, που δεν την ξέρω και δεν με ενδιαφέρει να την μάθω και ποια είναι, αλλά αποδίδει, ο κάθε ένας έχει τα θέλω και της απαίτησης του από το όπλο του, και το σέβομαι, είναι τόσο απλό δεν βάζουμε κόντρες, και στο λέω επειδή την κάνη την έχω κάνει σουρωτιρι, και επιπλέον και τυροτριφτη πατέντα 10εκ. Σύνολο 81εκ. Δεν μπορεί να μην βλέπω την διαφορά, κάτι γίνεται τώρα τη είναι ;; δεν το ξέρω.
 
Και να συμπληρώσω επειδή ακούγεται ότι η Ρεμί, και μοσμπερκ, βγάζουν συγκεντρώσεις, και της συγκρίνετε με της μπενελλι, ποτέ δεν είχα δει κάτι ιδιαίτερο από της αμερικανες σε συγκέντρωση, άλλου είναι η αιτία. Άβυσσος η ψυχή της κάνης.
 
Και να συμπληρώσω επειδή ακούγεται ότι η Ρεμί, και μοσμπερκ, βγάζουν συγκεντρώσεις, και της συγκρίνετε με της μπενελλι, ποτέ δεν είχα δει κάτι ιδιαίτερο από της αμερικανες σε συγκέντρωση, άλλου είναι η αιτία. Άβυσσος η ψυχή της κάνης.
Δύναμη κρούσης το έγραψα πιο πάνω βγάζουν μεγαλύτερη διάτρηση και αυτό το έχουν ότι και να βάλεις μέσα.Ειτε ατσάλι είτε μολύβι.Αν έβαζες τους Αμερικανούς σε στάνταρ καρτερία με αποστάσεις να ντουφεκούν όπως τους Άγγλους τους φασιανούς στα 50+ μέτρα τα πάπια και τις χήνες δε θα υπήρχε ευρωπαϊκό ντουφέκι στην Αμερική εκτός από Μπερέτα για αυτογεμες μιλάω .
 
και επιπλέον και τυροτριφτη πατέντα 10εκ. Σύνολο 81εκ.
Τα έχουμε πει και αυτά ... γιατί οι τρίφτες αποδίδουν ...
Νομίζω ότι μιλάμε για μαμά όπλα ...
Όταν βλέπεις τρελή διαφορά στο θήραμα, δεν βλέπεις διαφορά στο χαρτί και στην λαμαρίνα δηλαδή ?
Αν δεν βλέπεις, τότε γιατί συζητάμε ?

Μπορεί να υπάρχει φυσίγγι που να τα πάει πολύ καλά στο χαρτί και στην λαμαρίνα και να είναι μάπα στο κυνήγι ?
Εγώ δίνω μηδενικές πιθανότητες αν η πυρίτιδα είναι αστέρι.
Αν τα πάει μάπα, φταίει ο χειριστής.
 
Δύναμη κρούσης το έγραψα πιο πάνω βγάζουν μεγαλύτερη διάτρηση και αυτό το έχουν ότι και να βάλεις μέσα.Ειτε ατσάλι είτε μολύβι.Αν έβαζες τους Αμερικανούς σε στάνταρ καρτερία με αποστάσεις να ντουφεκούν όπως τους Άγγλους τους φασιανούς στα 50+ μέτρα τα πάπια και τις χήνες δε θα υπήρχε ευρωπαϊκό ντουφέκι στην Αμερική εκτός από Μπερέτα για αυτογεμες μιλάω .
Η διαφορά στις αμερικανες είναι ότι η περιφέρεια είναι ωφέλιμη όπως το κέντρο.αυτο κάνει τόσο η rem όσο η win και η brow που εντάξει δεν είναι και τόσο αμερικανες αλλά κινούνται στην ίδια λογική.η αντίστοιχη ιταλική που το κάνει αυτό είναι η φαμπαρμ κατά τη γνώμη μου
 
Δύναμη κρούσης το έγραψα πιο πάνω βγάζουν μεγαλύτερη διάτρηση και αυτό το έχουν ότι και να βάλεις μέσα.Ειτε ατσάλι είτε μολύβι.
Γιατί με έβαλες να ρίξω φθηνά φυσίγγια τότε ρε συ και δεν μου έλεγες ότι δεν θα δω διαφορές στην συγκέντρωση ? 🤣
Σε πρόλαβα όμως ... Benelli και Rem μηδενική διαφορά και στην διάτρηση σε 3 δοκιμές ...
Το περίεργο θα ήταν να είχαν ...
 
Last edited:
Back
Top