Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
ρε συ γιαννη το γνωριζω αλλα οταν ακουω οτι το ταδε δεν σκοτωνει στα ο8687 μετρα ενω το αλλο ειναι φωτια με πιανει κασιδα Σημερα ακουσα οτι μια μπενελλι δεν σκοτωνε στον νοτια και την πουλησε. Εβαλα στοχο μετρημενο 35 με κορδελα εβαλα 3 διαφορετικα ατομα να κανουν εκτιμηση αποστασης κανενας δεν επεσε μεσα Ολοι ηταν πανω απο 40 μετρα
Αυτό το πράμα ειδικά στο ύψος χωρίς σημείο αναφοράς πως λες 60 70 80 μέτρα δεν το καταλαβαινω
 
ρε συ γιαννη το γνωριζω αλλα οταν ακουω οτι το ταδε δεν σκοτωνει στα ο8687 μετρα ενω το αλλο ειναι φωτια με πιανει κασιδα Σημερα ακουσα οτι μια μπενελλι δεν σκοτωνε στον νοτια και την πουλησε. Εβαλα στοχο μετρημενο 35 με κορδελα εβαλα 3 διαφορετικα ατομα να κανουν εκτιμηση αποστασης κανενας δεν επεσε μεσα Ολοι ηταν πανω απο 40 μετρα
Έδωσε εξήγηση ο πάικτης γιατί δε σκοτώνει στο νοτιά? Τι εννοούσε στα νότια γεωγραφικά ή με νότιο άνεμο? Ρε συ πήγα σήμερα σκοπευτήριο με τη μπενέλα και γαμήθηκα στο κλαμπάνι. Λες να έφταιγε ο νοτιάς? Η αλήθεια είναι οτι χθές που την ετοίμαζα έπαιζε δελτίο καιρού στη τηλεόραση. Μάλλον άκουσε την πρόγνωση και κόλωσε. Άρα δεν είμαι εγώ για τον πούτσο. Τι κοντάκια και μαλακίες μου λέτε. Άλλα είναι τα σημαντικά. Βάλε και την κλιματική αλλαγή. Ε δε θέλει και πολύ.
 
ρε συ γιαννη το γνωριζω αλλα οταν ακουω οτι το ταδε δεν σκοτωνει στα ο8687 μετρα ενω το αλλο ειναι φωτια με πιανει κασιδα Σημερα ακουσα οτι μια μπενελλι δεν σκοτωνε στον νοτια και την πουλησε. Εβαλα στοχο μετρημενο 35 με κορδελα εβαλα 3 διαφορετικα ατομα να κανουν εκτιμηση αποστασης κανενας δεν επεσε μεσα Ολοι ηταν πανω απο 40 μετρα
Υπάρχουν υπερβολές!
Υπάρχουν υπερεκτιμήσεις,όπως και υποεκτιμησεις!
Πιστεύω όμως,ότι δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά...
 
Βλητικα το οποιοδήποτε οπλο φτιάχνει όπως νομίζει ο καθένας.οταν πήρα τη φράνκι και πήγα στο πίνακα στα 35 μέτρα και 5 διαφορετικούς τύπους φυσιγγίων με τα μαμά τσοκ και είδα το αποτέλεσμα είπα από μέσα μου ότι πήρα τον καρνάβαλο του αιώνα.μετα από αγορά αφτερ μαρκετ τσοκ ήταν σα να είχα εντελώς διαφορετικό όπλο.η βελτίωση ήταν στο 100%
 
Βλητικα το οποιοδήποτε οπλο φτιάχνει όπως νομίζει ο καθένας.οταν πήρα τη φράνκι και πήγα στο πίνακα στα 35 μέτρα και 5 διαφορετικούς τύπους φυσιγγίων με τα μαμά τσοκ και είδα το αποτέλεσμα είπα από μέσα μου ότι πήρα τον καρνάβαλο του αιώνα.μετα από αγορά αφτερ μαρκετ τσοκ ήταν σα να είχα εντελώς διαφορετικό όπλο.η βελτίωση ήταν στο 100%
Σε Φράνκι 18.4 έβαζε φιλος από οπτιμα πλας και πήγαν καλύτερα από την 391 18.6 τα τσόκ όμως της μπερετα 🤔🤔🤔 θέλει ψάξιμο ενώ με τα δικά της ήταν όπως το λές.
 
Υπάρχουν υπερβολές!
Υπάρχουν υπερεκτιμήσεις,όπως και υποεκτιμησεις!
Πιστεύω όμως,ότι δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά...
Δλδ γιαννη ολοι οσοι εχουν μπενελλι πρεπει να βαλουν αλλες καννες ? η να τις πουλησουν?
 
Έδωσε εξήγηση ο πάικτης γιατί δε σκοτώνει στο νοτιά? Τι εννοούσε στα νότια γεωγραφικά ή με νότιο άνεμο? Ρε συ πήγα σήμερα σκοπευτήριο με τη μπενέλα και γαμήθηκα στο κλαμπάνι. Λες να έφταιγε ο νοτιάς? Η αλήθεια είναι οτι χθές που την ετοίμαζα έπαιζε δελτίο καιρού στη τηλεόραση. Μάλλον άκουσε την πρόγνωση και κόλωσε. Άρα δεν είμαι εγώ για τον πούτσο. Τι κοντάκια και μαλακίες μου λέτε. Άλλα είναι τα σημαντικά. Βάλε και την κλιματική αλλαγή. Ε δε θέλει και πολύ.
Αστα ρε κωστα ακομα στο 1950 ειμαστε
 
Σωστος ο λογισμος σου.Αλλα αφου το μπενελλι δεν, γιατι δεν το πουλαει να παρει μια μοσμπεργκ ,η μια ρεμι ? Αλλα αντιθετως κανει θερμικα στρες χωρις λογου και αιτιας με οτι συνεπαγεται αυτο
Κώνους αναλαμβάνεις?
Αν ναι ποια εταιρία είναι οι καλύτεροί σου πελάτες?
Αν δεν ασχολείσαι με κώνους μπορώ να σου πώ με σιγουριά εγώ.
Σίγουρα σκοτώνουν οι μπενέλι αλλά εκεί που σταματούν οι περισότερες κάνουν το κάτι παραπάνω κάποιες άλλες έστω και 10-15%+.

Πάντα κατά την γνώμη μου και την όποια εμπειρία έχω.
Δεν ψάχνω τις τρελές επιδόσεις αλλά έχουν κ αυτές την χάρη τους έστω και να τις βλέπεις από τον διπλανό σου.
Οσο για το θερμικό στρες θα συμφωνήσω αλλά πιστεύω επειδή reminghton k mosmberg εχουν αρκετό πάχος τοιχωμάτων δεν παίρνουν πολύ χαμπάρι αν κ έχω δεί μόσμπεργκ σκισμένη στον aftermarket κώνο αλλά μετα από λιώσιμο.
 
Το εχω ξαναπει κυνηγαω μονο υδροβια, και η δικια μου μπενελλι την εχω απο το 2000, την κυνηγισα 16 χρονια, εργωστασιακα, ηταν για να καλαμώσω ντοματες μια και της καλιεργουσα κοποτε. Οταν της εκανα οτι επερνε και την εκανα τουμπανο. Μονο το ταμπελακι λεει οτι ειναι μπενελλι. Τελος με αυτο το οπλο θα γερασω. Ειναι εσθιτη η βελτιωση, τωρα η εγω κανω λαθος, η τα ματια μου ειναι μπλε και τα βλεπουν ολα ωραια. Δεν ηθελα να το πουλήσω γιατι μου εκατσε πολυ καλα, αν δεν πετιχενε το ρεκτιφιε η επομενη κυνιση ηταν αλλη κανη, που ξανα θα την πείραζα. Σε εμενα το πείραγμα σε οτιδιποτε ειναι οπλο, η μηχανημα ειναι στανταρ δεν υπάρχει περίπτωση να μην του βαλω χερι ειναι αποθυμενο απο το 50αρι παπακι, που τα εκανα 125, Μην νομηζεται οτι η κατασκευαστες τα ξερουν ολα. Εξάλλου σίδερα ειναι και ειναι αναλώσιμα. Και υπαρχουν για να τα ευχαριστιόμαστε οπως θελει ο καθενας. Ειναι οπως το κουστουμι το ραβεις στα μετρα σου για να το ευχαριστηθείς..my man.
 
Αυτό το πράμα ειδικά στο ύψος χωρίς σημείο αναφοράς πως λες 60 70 80 μέτρα δεν το καταλαβαινω
Απλό ... ακούς τι λέει ο άλλος και προσθέτεις 20μ ...
Ανάλογα το δολοφονικό κύρος του όπλου σου μπορείς να προσθέσεις μέχρι 40 χαλαρά.

Σημερα ακουσα οτι μια μπενελλι δεν σκοτωνε στον νοτια και την πουλησε.
Θα διαβάζει πολύ HL ο τύπος, πες του να αποτοξινωθεί λίγο 🤣

Κώνους αναλαμβάνεις?
Αν ναι ποια εταιρία είναι οι καλύτεροί σου πελάτες?
Αν δεν ασχολείσαι με κώνους μπορώ να σου πώ με σιγουριά εγώ.
Σίγουρα σκοτώνουν οι μπενέλι αλλά εκεί που σταματούν οι περισότερες κάνουν το κάτι παραπάνω κάποιες άλλες έστω και 10-15%+.
Άρη, αυτό το 10-15% ούτε εγώ το είδα, ούτε ο Νίκος που βάλαμε τα όπλα δίπλα δίπλα με Rem 1187 1100.
Επειδή ο Γιάννης επέμενε ότι φταίει που ρίχνω ακριβά φυσίγγια κάθισα ένα απόγευμα και έριξα καμιά 10αριά φθηνά.
Σε 2-3 αν θυμάμαι καλά ήταν μπροστά η Rem σε ποσοστά ασήμαντα.
Έχω βάλει όλα τα συγκριτικά.

Το 10+% του Λεωνίδα όταν ρίξαμε το Lambro μπλε και το Gamebore δεν το είδα με άλλη Α300 outlander φίλου με ιδιογόμωση και σκάγια μετρημένα ένα ένα στο χέρι.
Αν φτάσουμε στο σημείο να θεωρούμε ότι κάνη από κάνη στο ίδιο μοντέλο έχει διαφορά να ψάχνουμε για συγκεκριμένες κάνες όχι απλά για οποιαδήποτε Rem η Moss.

Αυτό με τους κώνους και τα Kicks στα Benelli έχει γίνει ανέκδοτο. 🤣
Εγώ τουλάχιστον γελάω πολύ και κάνω πλάκα ...
Δεν χρειάζεται κανένας απολύτως κώνος ... τα όπλα ρίχνουν νορμάλ. (Αυτά που έχω δοκιμάσει)
Πολλές φορές καλύτερα από τα φημισμένα.
Επειδή τώρα βρίσκονται πολλά "κοτσύφια" που το κάνουν, και τελάληδες που το διαλαλούν, αυτό σημαίνει ότι είναι απαραίτητο ?
Να το κάνεις επειδή το πιστεύεις, ή έτσι γουστάρεις οκ το δέχομαι ... να το κάνεις επειδή στο είπε κάποιος, ... χμμμ κάπως έτσι κονομάνε το κατοστάρικο κάποιοι.

Αν κυκλοφορούν πχ 50.000 benelli μιλάμε για έναν τζίρο 5.000.000€ !!!
Είναι πολλά τα λεφτά και πολλά τα ψέματα που μπορούν να ειπωθούν για να τα τσεπώσουν κάποιοι.
Και μιλάμε για όπλα που δεν πατάνε σε οπλουργούς, άρα πρέπει να βρεθεί τρόπος να τους βάλουμε χέρι.
Τόσο απλά.

Στην πιάτσα των σκοπευτών πάντως είναι πολύ διαδεδομένη αυτή η θεωρία ... αναρωτιέμαι γιατί.
αν κ έχω δεί μόσμπεργκ σκισμένη στον aftermarket κώνο αλλά μετα από λιώσιμο.
Δεν φταίει το λιώσιμο, στο υπογράφω ... φταίει το πάχος της κάνης και ο οπλουργός που δεν το έλεγξε.
Αλλά αν την έλεγχε θα ήταν σαν να παραδεχόταν ότι την κατέστρεψε και έπρεπε να την αλλάξει με καινούργια.
 
Last edited:
Πολλά λέγονται πολλά ακούγονται.τα στοιχεία όσον αφορά την Αμερική λένε τα εξής όσον αφορά τους βαλτοβιους.ρεκορ πωλήσεων ο sbe 2 και τώρα παρόλα τα στραβά του από αυτά που έχω δει από τεστ και απόψεις από τους ίδιους τους χρήστες ο sbe 3 που σημειωτέον είναι από τα πιο ακριβά αν όχι το πιο ακριβό όπλο της αγοράς.απο πίσω η Μπερέτα και μετά οι υπόλοιποι μοιράζονται την αγορα
 
Back
Top