Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εμείς εδώ κάτω μεγάλα θηράματα δεν έχουμε και πολλά..αλλά σε λαγό που εχω πάρει καμία 60αρια με την benelli,βλητικά δεν ειδα να υστερεί κάπου από τα προηγούμενα όπλα που είχα .όταν ήμουν πάνω στο λαγό σκότωνε πολύ καλά..δεν θυμάμαι ποτέ να έχω χάσει τραυματισμένο λαγό με την benelli..θυμάμαι αξέχαστα μάλιστα ένα λαγό σε βράχωδη μερος,ήταν τέτοια η απόσταση που μετά τον ψάχναμε σαν την τσίχλα να τον βρουμε κανένα δεκάλεπτο..είχα ομως και καλό πυρομαχικο ..έπεσε με rem nitro 42,5 gr..ένα από τα προηγούμενα όπλα μου ήταν η franchi 612 sporting 76cm κάνη 18,6 άυλο και μαμά porting..και έχω δουλέψει και το beretta 692 στο κυνήγι..
Απόλυτος δεν είμαι ..ίσως υπάρχουν όπλα καλύτερα βλητικά 5-10% .προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αυτό το 5-10% όταν έχω ένα όπλο που δεν μου κάνει ΠΟΤΕ εμπλοκές από 24 μέχρι 52gr και έχει και ένα πολύ καθαρό σύστημα λειτουργίας (βαριέμαι το καθάρισμα )..
επίσης να αναφέρω ότι συνήθως στον λαγό βάζω στην benelli την κάνη την 76cm..
Φιλε μου οι λαγοι στα νησια εχουν φυρανει απο την αλμυρα και τρυπιονται ευκολα επομενως καλα κανεις και ντουφεκας με benelli για να μην τους χαλας κιολάς!!!
 
Όχι πρώτη φορά την εβγαλα και βγήκε δύσκολα, μου έκανε εντύπωση..
Μην κανεις τιποτα βιαστικο ηρεμησε χαλαρωσε μελετησε το και βλεπουμε...
Μου φαινεται οτι και καποιος αλλος εδω στο φορουμ ειχε αναφερει κατι παρομοιο αλλα δεν θυμαμαι ποιος...
 
Σήμερα έκατσα να καθαρίσω την benelli, τα έβγαλα όλα κλείστρο σκανδαλοθήκη κλπ. Πάω να μοντάρω την σκανδαλοθήκη και δεν κατάφερα να τη βάλω ποτέ. Έχει μείνει ένα χιλιοστό έξω και δεν κουμπώνει με τίποτα, δοκίμασα τα πάντα μπρός πίσω με χτυπηματάκι, χωρίς χτυπηματάκι μέχρι που έφαγα τα χέρια μου... Παρεμπιπτόντως βγήκε και δύσκολα.
Τσεκαρε και αυτο που σου ειπε ο συναδελφος @accuracy lover μηπως ειναι πολυ σφιχτη η συναρμογη του πισω μερους της σκανδαλοθηκης με το κοντακι (αν εβγαζες το κοντακι θα το διαπιστωνες αμεσως αλλα δεν σου προτεινω να μπεις σε τετοια διαδικασια ειδικα αν δεν το εχεις ξανακανει...).Περιμενε και αν το εχει αντιμετωπισει και αλλος θα σε βοηθησει στην επιλυση...
 
Κατά 99% βρίσκει το πίσω μέρος της σκανδαλοθήκης στην φλάτζα του κοντακιού που ρυθμίζει το drop!!!
Η δικιά μου βρίσκει εκεί και με λίγη πίεση κάνει ένα τακ και περνάει!!!Αν λασκάρεις τη βίδα του κοντακιού θα περάσει εύκολα!!!
 
Τσεκαρε και αυτο που σου ειπε ο συναδελφος @accuracy lover μηπως ειναι πολυ σφιχτη η συναρμογη του πισω μερους της σκανδαλοθηκης με το κοντακι (αν εβγαζες το κοντακι θα το διαπιστωνες αμεσως αλλα δεν σου προτεινω να μπεις σε τετοια διαδικασια ειδικα αν δεν το εχεις ξανακανει...).Περιμενε και αν το εχει αντιμετωπισει και αλλος θα σε βοηθησει στην επιλυση...
Το χα βγάλει το κοντάκι πριν λίγους μήνες κι άλλαξα φλάντζα. Αυτό το πράγμα δεν το χω ξαναδεί σε όλα τα όπλα που ειχα κι έχω αυτό γινόταν χωρίς πίεση και είναι μέρος της συντήρησης. Επρεπε να μπαινοβγαίνει σαν βούτυρο.
 
Έχω δύο Benelli αλά καμία με κανη μαμά η μία έχει κανη Remi η αλη μαμά με αποχρωμιωση κώνο και πορτινκ
Πριν : νερωσοληνες
Τωρα οπλαρες
Τι να κάνουμε ρε παιδιά αφού δεν σκοτώνουν μαμά αυτά τα όπλα το λένε πολλοί εγώ ρίχνω 2000 φισιγγια στο βάλτο κάθε χρόνο άρα έχω άποψη
Θα κοιτάξω να βρω μια κάνη Rem να δοκιμάσω.
Στην Ελλάδα δεν κυκλοφορούν αυτά τα όπλα και δεν ξέρει κανένας πως ρίχνουν.
🤣

Στην Αμερική δεν κυνηγάει κανείς με Benelli
Έχετε πολύ μεγαλύτερα παπιά εκεί, είναι αλήθεια.
Σαν γουρούνια ένα πράμα.
.sarcastic.
 
Birdy στη Μ2 την σκανδαλοθηκη την βαζουμε πρωτα πισω στην βαση παταμε τον αναστολεα να αφησει χωρο ανεβαζουμε για να μπει μεσα σ
την βαση.Κοιταξε απο εμπρος τη βαση την ωρα που πατας το μπουτον εαν ο αναστολεας αφηνει ελευθερο χωρο εαν όχι υπαρχει περπτωση να εχει φυγει το ελατηριακι του αναστολεα και δεν υπακουει στην εντολη του μπουτον και να μενει ελαχιστα ανοικτος.Μια εκδοχη σου εδωσα να κοιταξεις.
 
Το χα βγάλει το κοντάκι πριν λίγους μήνες κι άλλαξα φλάντζα. Αυτό το πράγμα δεν το χω ξαναδεί σε όλα τα όπλα που ειχα κι έχω αυτό γινόταν χωρίς πίεση και είναι μέρος της συντήρησης. Επρεπε να μπαινοβγαίνει σαν βούτυρο.
Λύσε λίγο τη βίδα του κοντακιού και στο σφίξιμο πίεσε τη φλάτζα από κάτω να πάρει ότι τζόγους προς τα πάνω και θα περνάει εύκολα μετά!!!
 
Το χα βγάλει το κοντάκι πριν λίγους μήνες κι άλλαξα φλάντζα. Αυτό το πράγμα δεν το χω ξαναδεί σε όλα τα όπλα που ειχα κι έχω αυτό γινόταν χωρίς πίεση και είναι μέρος της συντήρησης. Επρεπε να μπαινοβγαίνει σαν βούτυρο.
Καταλαβαινω τι λες αλλα συμβαινουν και αυτα.. ποιο μοντελο ειναι?
Ειμαι σιγουρος οτι καπου εδω μεσα ειχα διαβασει για παρομοιο προβλημα και δεν ηταν τιποτα τελικα..
Περιμενε να δουν το μυνημα συναδελφοι με ιδιο οπλο και πιστευω οτι θα λυθει ευκολα το θεμα..
 
Το χα βγάλει το κοντάκι πριν λίγους μήνες κι άλλαξα φλάντζα. Αυτό το πράγμα δεν το χω ξαναδεί σε όλα τα όπλα που ειχα κι έχω αυτό γινόταν χωρίς πίεση και είναι μέρος της συντήρησης. Επρεπε να μπαινοβγαίνει σαν βούτυρο.
Βρίσκει αυτό στην βάση

Untitled 1.jpg

Πάτα το από την μια ή την άλλη μεριά και θα μπει.
 
Birdy στη Μ2 την σκανδαλοθηκη την βαζουμε πρωτα πισω στην βαση παταμε τον αναστολεα να αφησει χωρο ανεβαζουμε για να μπει μεσα σ
την βαση.Κοιταξε απο εμπρος τη βαση την ωρα που πατας το μπουτον εαν ο αναστολεας αφηνει ελευθερο χωρο εαν όχι υπαρχει περπτωση να εχει φυγει το ελατηριακι του αναστολεα και δεν υπακουει στην εντολη του μπουτον και να μενει ελαχιστα ανοικτος.Μια εκδοχη σου εδωσα να κοιταξεις.
Δεν είναι το ίδιο.
Ο φίλος καλά το βάζει - η Raffaello έχει άλλη σειρά κουμπώματος της σκανδαλοθήκης σε σχέση με Montefeltro , M2 κλπ.
Στην Raffaello υπάρχει γέφυρα στο κάτω μέρος της βάσης - στις άλλες σειρές όχι.
 
Να στο θυμίσω? Εγώ!:D
Αντε ντε... βοηθησε τον συναδελφο στο τι να κανει να μην τον φαει το αγχος...
Τελικα θυμισε μου ηθελε λιγο χτυπημα παραπανω ή κανω λαθος ...
Ειναι πολυ λογικο και αυτο που ειπε ο συναδελφος @katsanos με την φλατζα αλλαγη κλισης να μην αφηνει να κουμπωσει ευκολα η σκανδαλοθηκη...
 
Δηλ,η Μ2 ειδικεύεται στο τσάι ενώ η SS στην σοκολάτα?
Οι "κακές γλώσσες" λένε ότι για μποστάνι κάνουν και οι δύο συγκεκριμένα είναι εξαιρετικες στην καλλιέργεια ντομάτας........
Η power bore λένε είναι λίγο καλύτερη.......
Κάνει και για φασολιες ειδικά αν έχει μακρυά κανη.......
 
Δεν έρχεται σε επαφή η σκανδαλοθηκη με τις φλαντζες ή το κοντάκι σε αυτό το μοντέλο. Λίγο χτύπημα με την παλάμη θέλει αφού έχει αφαιρεθεί το κλείστρο εννοείται με πάτημα του κουμπιού απελευθερωσης ταυτόχρονα. Το χτύπημα να γίνει με φορά προς τα εμπρός (προς το μέρος της κάνης δηλαδή)
 
Σήμερα έκατσα να καθαρίσω την benelli, τα έβγαλα όλα κλείστρο σκανδαλοθήκη κλπ. Πάω να μοντάρω την σκανδαλοθήκη και δεν κατάφερα να τη βάλω ποτέ. Έχει μείνει ένα χιλιοστό έξω και δεν κουμπώνει με τίποτα, δοκίμασα τα πάντα μπρός πίσω με χτυπηματάκι, χωρίς χτυπηματάκι μέχρι που έφαγα τα χέρια μου... Παρεμπιπτόντως βγήκε και δύσκολα.
Καλησπέρα φίλε μου!. Αυτό το είχα πάθει και εγώ με την Rafaello Deluxe. Καλοκαιράκι λίγο πρίν ξεκινήσει το κυνήγι λέω δεν το λύνω να το καθαρίσω από τα εργοστασιακά γράσα κλπ, καθότι η αγορά είχε γίνει πέρσι τον Ιούνιο. Ωραία όλα καλά, το χάζευα και το ματαχάζευα καθότι το εργαλείο είναι πολύ όμορφο, και ήρθε η ώρα της συναρμολόγησης, τι να συναρμολογήσεις δηλαδή, τρία πραγματάκια έχει!. Πάω να βάλω την σκανδαλοθήκη σκάλωνε και δεν έμπαινε ακριβώς στα μισά περίπου του πείρου που ασφαλίζει. Ώ διάολε λέω τι είναι τούτο, έσπρωχνα πίεζα, την έβγαζα την ξανάβαζα, τίποτα. Χαλάστηκα, λέω κάτσε μην κάνω και καμιά βλακεία, να πάρω τηλέφωνο τον Κύργια. Τηλέφωνο και μου λέει ο Μάντσιος δεν έχει τίποτα, έτσι είναι στην αρχή επειδή είναι καινούργιο και είναι λίγο σφικτό. Πήγαινε μου λέει στον Τσιανίκα που το αγόρασες και θα την βάλει γιατί έτσι γίνεται. Πάω στον Τσιανίκα την βάση με την σκανδάλη, και δώσε τώρα μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ, Εκεί που είχε τερματίσει και δεν έμπαινε, τις ρίχνει ένα γρήγορο κτύπημα με το χέρι στο ύψος του αντίχειρα, με φορά μέσα και δεξιά, κλούπ έκατσε. Λέω κάτσε να το βγάλουμε να το κάνω και εγώ τώρα που είμαι εδω΄. Πέρασα τις εξετάσεις με επιτυχία!:D Η αλήθεια είναι ότι και στο βγάλσιμο θέλει ζόρι. Από τότε το έχω καθαρίσει κανά πεντάρι φορές και πάντα το ίδιο κάνει, πιστεύω με τα χρόνια να βγαίνει και να μπαίνει πιο εύκολα!. Καλή επιτυχία!. και μην ξεχάσεις! Απότομα μέσα και δεξιά, σαν βολή από μπάσκετ, με σπάσιμο του καρπού. όταν το κάνεις θα δείς πόσο εύκολο είναι!.
 
Σήμερα έκατσα να καθαρίσω την benelli, τα έβγαλα όλα κλείστρο σκανδαλοθήκη κλπ. Πάω να μοντάρω την σκανδαλοθήκη και δεν κατάφερα να τη βάλω ποτέ. Έχει μείνει ένα χιλιοστό έξω και δεν κουμπώνει με τίποτα, δοκίμασα τα πάντα μπρός πίσω με χτυπηματάκι, χωρίς χτυπηματάκι μέχρι που έφαγα τα χέρια μου... Παρεμπιπτόντως βγήκε και δύσκολα.
Το βρηκα...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team.4207/page-222#post-832611
Ο @centro_76 ειχε αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα οποτε διαβασε το σχετικο διαλογο να κατατοπιστεις...
 
Δεν είναι το ίδιο.
Ο φίλος καλά το βάζει - η Raffaello έχει άλλη σειρά κουμπώματος της σκανδαλοθήκης σε σχέση με Montefeltro , M2 κλπ.
Στην Raffaello υπάρχει γέφυρα στο κάτω μέρος της βάσης - στις άλλες σειρές όχι.
Εχεις δικιο τωρα το θυμηθηκα περνας την γλωσα πανω απο την γεφυρα της βασης σμποχνωντας εμπρος και ανεβάζοντας το πισω μερος να κουμποσει αλλα και παλι αποτι θυμαμαι πιεζουμε το μπουτον του αναστολεα για να κατεβει η γλωσσα προς τα κατω στη θεση της.Αυτο που εχω προτεινει ας το κοιταξει.Και το λεω γιατι στην super sport μετα απο καθαρισμα βλεπω ενα μικρο ελατηριο πανω στον παγκο και λεω απο που ειναι αυτο ειχε φυγει απο το εσωτερικο του αναστολεα και τρομαξα να το βαλω πισω.
 
Οι "κακές γλώσσες" λένε ότι για μποστάνι κάνουν και οι δύο συγκεκριμένα είναι εξαιρετικες στην καλλιέργεια ντομάτας........
Η power bore λένε είναι λίγο καλύτερη.......
Κάνει και για φασολιες ειδικά αν έχει μακρυά κανη.......
.very funny.
 
Back
Top