Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Κράτα τα δικά σου στοιχεία μυστικά.
Τα δικά μου και του Νίκου είναι δημόσια ... τα γεμίζεις ή ρίχνεις και βλέπεις.
Επίκληση στην λογική ... μέθοδος πειθούς, Αριστοτέλης.

🤣
Είσαι ο τρίτος στο HL που μου λέει ότι δεν κυνηγάω.
Επίθεση στο ήθος του αντιπάλου ... επίσης μέθοδος πειθούς, Αριστοτέλης.
Τα στοιχεία είναι δημοσιευμένα στο φόρουμ όπου έκανα συγκριτικές δοκιμές με ΕΞΙ διαφορετικά μπενελι και με bereta 391...... Επίσης πάρα πολλές δοκιμές με την δική μου μπενελι και με διαφορά φυσίγγια ιδιογομωσης και εμπορικά......... Τέλος πάντων δεν είναι μέλημά μου να σε πείσω........ Ούτε εσένα ούτε κανέναν.......καθόλου δεν με απασχολεί....... Εγώ τις επιλογές μου τις έκανα και για τα κυνήγια που θέλω την καραμπίνα θα προτιμούσα αερίων έστω και αν η μπενελι έριχνε το ίδιο..........
 
Είναι τόσο απλό (για εμένα).
Ακριβως οπως το ειπες ...για εσενα...
Για αλλους τα πραγματα να ειναι καπως διαφορετικα αναλογα με τις εμπειριες τους τις αληθειες τους και τα βιωματα τους...
Ο καθενας πορευεται οπως κρινει ο ιδιος
Οσο για κατι επιχειρηματα οπως πχ οι πωλησεις της Benelli εμενα δεν μου λεει και κατι γιατι αυτο μπορει να οφειλεται(τουλαχιστον κατ'εμενα...) στο οτι εχει τον πιο αξιοπιστο μηχανισμο αυτην την στιγμη στην αγορα των αυτογεμων...και δεν χρειαζεται και καθαρισμα καθε τρεις και λιγο...
Παντως εγω απο την Becaccia μετα τον κωνο ειμαι 100% ευχαριστημενος μια φορα μου εκανε κλικ καταλαβα γιατι το εκανε (πηδηξα ενα χαντακι...) και δεν μου το ξαναεκανε ποτε...
Αν μου ελεγαν οτι εχω δυνατοτητα να διαλεξω μονο ενα οπλο Benelli θα διαλεγα μονο και μονο για τον μηχανισμο της...
 
Γιατί έκανες κώνο? Τι κυνηγια κάνεις με αυτή?
Γιατι δεν σκοτωνε...τοσο απλο
τα εχω γραψει και αλλου εδω στο φορουμ
μπεκατσα και λαγο αλλα οταν την ειχα πρωτοπαρει τα παντα τρυγονια τσιχλες στα μπασιματα μεχρι να δω τι γινεται...
και ουτε απο το car την πηρα ουτε ειχε αποτυχημενο after market κωνο οπως ισχυριστηκαν καποιοι εδω μεσα..
απο ενα παλληκαρι το πηρα γνωστος φιλου ηταν, στην αρχη ηταν να το παρει ο φιλος δεν του ερχοταν καλα εγω ειχα μεινει απο οπλο (μου ειχε σπασει ενα ανταλλακτικο απο την ATA ...) και μου λεει δεν το παιρνεις εσυ και ετσι το πηρα...
 
Να ξέρεις ότι η μπενελι έχει πάει πολύ μπροστά την ιδιογομωση στην Ελλάδα.δεν έχω και φατσούλες να βάλω ρε φιλε
πιστεψεμε οτι ειναι η αιτια που ξεκινησα ιδιογομοση το ειχα και λιγο, και εκανα το βημα, ξερης τη ειναι να κυνηγας 6 χρονια με χραπα χρουπα με κανη μοσμπερκ 76εκ, σταθερο 1*, να εισαι καλα ντιμενος για υδροβια, δεν ειναι και οτι καλητερο σε ευκηνισια σαν οπλο, καπια στιγμη αφου ειμαι καλα οικονομικα παω και περνω μπενελλι, αλλα ΔΕΝ και οταν πηγενα για κυνηγι να περνω παλη την χραπα χρουπα, καποια στηγμη εγινε κατι και την χραπα την εχασα, και να γυρισω στου πατερα μου το πλαγιο με 70 αρες θαλαμες, να πηγενω για υδροβια και οση με ηξεραν να με κοιτανε με απορια. σου λεει ειναι μαλακας ερχετε με το πλαγιο, και την μπενιλλι την εχει να καθετε, απο τα πολλα δεν με βολεψε το πλαγιο στα υδροβια, τελικα προσκινισα την μπενελλι ηθελα δεν ηθελα την κηνηγισα 16 χρονια εργοστασιακα, το οπλο ΔΕΝ και επειδη ειμαι περιεργος και δεν κανω ευκολα πισω, λεω φταιω εγω, αλλα απο την αλλη σκεφτόμουνα οτι ειμαι απο τους ανθρωπους που οτι οπλο και να τους δωσης τουφεκανε το ιδιο καλα δεν ξερω πως το κανω αλλα γινεται, καποια στηγμη ειπα το πειραζω, ειχα αποθιμενο την καλιστον το ειχα κυνηγεισι λιγο απαιχτο οπλο, το εχει ενας φίλος, το πειραζω και το κανω ιδιο ακριβως με την καλιστον και οπου το πει, οταν ηρθε ηταν αλλο οπλο, δεν το πειστευα οτι πέτυχε, απο τοτε δεν το αλαζω με τιποτα, με την ιδιογομοση ειναι ολα τα λεφτα.
 
Εγώ απλά είμαι της άποψης ότι στις 9 από τις 10 αστοχίες φταίω εγώ και για τη δέκατη όλα τα άλλα...
Σεβαστη η αποψη σου αλλα δεν μιλαω για αστοχιες αποδεδειγμενα...μιλαω για ευστοχιες χωρις το αναμενομενο αποτελεσμα...
 
Θα αναφερω μια περιπτωση με ενα φιλαρακι μου.Τον πειθω και αγοράζει καινουργια τη super sport το 2009 1800ευρω μετρητοις.Του λεω πηρες οπλαρα τους λαγους φετος θα τους θερισεις..Τον βλεπω μετα απο βδομαδες τι με εβαλες και πηρα δεν εχω παρει λαγο 6 ντουφεκισμενοι 2 τραυματισμενοι τους πιασανε τα σκυλια μετα απο αρκετα μετρα και οι υπολοιποι δεν τους κραταγε η ντουφεκια.Το οπλο φιλε μου δεν σκοτωνει δεν επαιρνα μια beretta καταληγει.Αποτελεσμα η χρονια του χαλια θα την πουλησω να παρω αλλο δεν σκοτωνει.Το παιρνω πριν την επομενη σαιζον και παμε να δοκιμασει το οπλο στον πινακα.Το οπλο εριχνε 70/30.Καθομαι το ρυθμιζω και του λεω εαν φετος σου φυγει λαγος θα σου αγορασω εγω το οπλο και εσυ θα παρεις αλλο που να σκοτωνει.Η σαιζον που ηρθε δεν του εφυγε λαγος.Φιλε μου με εσωσες το οπλο θερίζει. Σημερα 2023 κυνηγα με το benelli που δεν σκοτωνε το 2009.Μια εμπειρια μου μεταξυ πολλων.
 
Θα αναφερω μια περιπτωση με ενα φιλαρακι μου.Τον πειθω και αγοράζει καινουργια τη super sport το 2009 1800ευρω μετρητοις.Του λεω πηρες οπλαρα τους λαγους φετος θα τους θερισεις..Τον βλεπω μετα απο βδομαδες τι με εβαλες και πηρα δεν εχω παρει λαγο 6 ντουφεκισμενοι 2 τραυματισμενοι τους πιασανε τα σκυλια μετα απο αρκετα μετρα και οι υπολοιποι δεν τους κραταγε η ντουφεκια.Το οπλο φιλε μου δεν σκοτωνει δεν επαιρνα μια beretta καταληγει.Αποτελεσμα η χρονια του χαλια θα την πουλησω να παρω αλλο δεν σκοτωνει.Το παιρνω πριν την επομενη σαιζον και παμε να δοκιμασει το οπλο στον πινακα.Το οπλο εριχνε 70/30.Καθομαι το ρυθμιζω και του λεω εαν φετος σου φυγει λαγος θα σου αγορασω εγω το οπλο και εσυ θα παρεις αλλο που να σκοτωνει.Η σαιζον που ηρθε δεν του εφυγε λαγος.Φιλε μου με εσωσες το οπλο θερίζει. Σημερα 2023 κυνηγα με το benelli που δεν σκοτωνε το 2009.Μια εμπειρια μου μεταξυ πολλων.
Αυτό ακριβώς που αναφέρεις είναι ο λόγος που έχουν φύγει τουφεκια από κατόχους τζάμπα και βερεσε.ειδικα παλιότερα που πολλοί λίγοι ασχολούνταν με τα μέτρα και τα κοντάκια.θ αναφέρω χαρακτηριστικά ότι ο συγχωρεμενος ο πατέρας ήταν αριστερός και κυνηγούσε τη 302 με δεξί κοντάκι.σκοτωνε απλά γιατί ο ουρανός ήταν γεμάτος θηραματα
 
πιστεψεμε οτι ειναι η αιτια που ξεκινησα ιδιογομοση το ειχα και λιγο, και εκανα το βημα, ξερης τη ειναι να κυνηγας 6 χρονια με χραπα χρουπα με κανη μοσμπερκ 76εκ, σταθερο 1*, να εισαι καλα ντιμενος για υδροβια, δεν ειναι και οτι καλητερο σε ευκηνισια σαν οπλο, καπια στιγμη αφου ειμαι καλα οικονομικα παω και περνω μπενελλι, αλλα ΔΕΝ και οταν πηγενα για κυνηγι να περνω παλη την χραπα χρουπα, καποια στηγμη εγινε κατι και την χραπα την εχασα, και να γυρισω στου πατερα μου το πλαγιο με 70 αρες θαλαμες, να πηγενω για υδροβια και οση με ηξεραν να με κοιτανε με απορια. σου λεει ειναι μαλακας ερχετε με το πλαγιο, και την μπενιλλι την εχει να καθετε, απο τα πολλα δεν με βολεψε το πλαγιο στα υδροβια, τελικα προσκινισα την μπενελλι ηθελα δεν ηθελα την κηνηγισα 16 χρονια εργοστασιακα, το οπλο ΔΕΝ και επειδη ειμαι περιεργος και δεν κανω ευκολα πισω, λεω φταιω εγω, αλλα απο την αλλη σκεφτόμουνα οτι ειμαι απο τους ανθρωπους που οτι οπλο και να τους δωσης τουφεκανε το ιδιο καλα δεν ξερω πως το κανω αλλα γινεται, καποια στηγμη ειπα το πειραζω, ειχα αποθιμενο την καλιστον το ειχα κυνηγεισι λιγο απαιχτο οπλο, το εχει ενας φίλος, το πειραζω και το κανω ιδιο ακριβως με την καλιστον και οπου το πει, οταν ηρθε ηταν αλλο οπλο, δεν το πειστευα οτι πέτυχε, απο τοτε δεν το αλαζω με τιποτα, με την ιδιογομοση ειναι ολα τα λεφτα.
Κάθε όπλο ακόμα και της ίδιας εταιρείας έχει άλλη κανη και συμπεριφορά.αυτο στη μπενελι τείνει να γίνει συνήθεια.για ένα φεγγάρι πέρασε από τα χέρια μου μια μου2 προσφοράς χωρίς comfort χωρίς τίποτα μετρημένη 18,3.λοιπον τ όπλο σκότωνε πάρα πολύ καλά χωρίς ποτέ εμπλοκή ακόμα και με 24 γραμ με τα μαμά τσοκ.εφυγε λόγω βλάβης εγκεφάλου ενώ δεν επρεπε
 
Back
Top