Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Κάθε όπλο ακόμα και της ίδιας εταιρείας έχει άλλη κανη και συμπεριφορά.αυτο στη μπενελι τείνει να γίνει συνήθεια.για ένα φεγγάρι πέρασε από τα χέρια μου μια μου2 προσφοράς χωρίς comfort χωρίς τίποτα μετρημένη 18,3.λοιπον τ όπλο σκότωνε πάρα πολύ καλά χωρίς ποτέ εμπλοκή ακόμα και με 24 γραμ με τα μαμά τσοκ.εφυγε λόγω βλάβης εγκεφάλου ενώ δεν επρεπε
monofranchirem...nia
 
Δε ξέρω και πολλά, αλλά ένα καλό τεστ για όποιον έχει αμφιβολίες αν οι μπενελι σκοτώνουν θα ήταν να πάρει μια μπενελι και ένα άλλο που σκοτώνει και να κάνει βολές με το καθένα σε κάποιο αδρανές υλικό πχ βαλλιστικό τζελ και να συγκρίνει τις βολές. Οι βολές να είναι με ιδιο φυσίγγι, τσόκ και απόσταση για την κάθε φορά. Εγώ αν θέλει κάποιος που μένει Αθήνα του δίνω τα όπλα μου να δοκιμάσει. Ένα απ' αυτά είναι μπενελι. Νομίζω το τεστ αυτ'ο το έχει προτείνει και κάποιος άλλος.
 
Έχω παρατηρήσει διαφορές (εμπειρικά) μόνο σε χρωμιωμένες-αχρωμίωτες κάννες. Remi,mossberg,custom κάννες (baikal,kalliston κτλ). Είχα σαν ιδιοκτήτης τέτοια όπλα και σαν χρήστης (δανεικά) κ άλλα... Θεωρώ πως είναι αστείο να μιλάμε για "μειωμένες αποδόσεις" σε τέτοια brands! Ας μάθουμε να επωμίζουμε σταθερά κ να φέρουμε το κοντάκι στα μέτρα μας κ ας χάσουμε το 0.000... από την "μειωμένη απόδοση"!
Ο άλλος είναι 2 μέτρα αριστερόχειρας με μαμά κοντάκι σε δεξιά 302, προσαρμόστηκε πάνω στο όπλο για χρόνια,έπιανε ένα 50%στη καλύτερη και όταν πήρε μια σύγχρονη Beretta στα μέτρα του έχασε τη πέμπτη!!! "Τα σκαρτέψαν τα τουφέκια..." Το παράδειγμα είναι φίλος...
 
Το καταλαβα αυτο οταν μια φορα στον κυνηγοτοπο βρεθηκα με ενα παλληκαρι με μια beretta 303 αυτος με το 3* και εγω με το full το κολλημενο ριχνουμε ιδιο φυσιγγι τι να σου πω μου επεσαν τα αυτια...
Ποτέ δεν βγάζουμε συμπέρασμα από 1 φυσίγγι.
Το mod με το full δεν είναι απαραίτητο να έχουν φοβερές διαφορές.
Ίσως να μην έχουν καμία.

Επειδή έχω μια Α303 και έχω κυνηγήσει παλιότερα σου λέω ότι δεν είναι κάτι φοβερό.
Μπορεί η δικιά του να ήταν. 🤣:rolleyes:

Εδώ 2 δοκιμές με 5 διαφορετικά όπλα (φυσίγγια ιδιογόμωσης, με μετρημένα σκάγια, χωρίς αλεύρι και χωρίς να είναι στημένα για long range τουφεκιές) όπου όλα τα όπλα φόραγαν ονομαστικά 2* και η 1187 φόραγε 1*.
Και η ερώτηση είναι ... ποιό έχει την καλύτερη κάνη ?
Ανάλογα την γόμωση, το # σκαγιού, το βύσμα, το τσοκ, την αρχικη ταχύτητα κτλ, ακόμα και από τύχη κάποια κάνη θα βάλει περισσότερα σκάγια από την άλλη.
Όταν στα εμπορικά, φυσίγγι από φυσίγγι στο ίδιο κουτί έχουν μέχρι και 20% διαφορά στην συγκέντρωση και δοκιμάζεις με ένα καταλαβαίνεις ότι δεν βγάζεις απολύτως κανένα συμπέρασμα.

5guns 35,5gr No3_low_resolution.jpg

5guns 34gr No5_low_resolution.jpg
 
Δε ξέρω και πολλά, αλλά ένα καλό τεστ για όποιον έχει αμφιβολίες αν οι μπενελι σκοτώνουν θα ήταν να πάρει μια μπενελι και ένα άλλο που σκοτώνει και να κάνει βολές με το καθένα σε κάποιο αδρανές υλικό πχ βαλλιστικό τζελ και να συγκρίνει τις βολές. Οι βολές να είναι με ιδιο φυσίγγι, τσόκ και απόσταση για την κάθε φορά. Εγώ αν θέλει κάποιος που μένει Αθήνα του δίνω τα όπλα μου να δοκιμάσει. Ένα απ' αυτά είναι μπενελι. Νομίζω το τεστ αυτ'ο το έχει προτείνει και κάποιος άλλος.
Με την Μ2-1187 καμία διαφορά σε διάτρηση σε πάκα Α4 με 3 διαφορετικά φυσίγγια.
Σταμάτησα γιατί δεν είχε νόημα να συνεχίσω να δοκιμάζω.

Μπορεί στους -20 να είχε διαφορά αλλά με τέτοια θερμοκρασία κάθομαι σπίτι πλέον. 🤣
Ή μπορεί με όλα τα άλλα φυσίγγια εκτός από αυτά τα τρία η 1187 να πέρναγε σουβλάκι τον πάκο. 🤣
 
Καλημέρα σας!! Παλικάρια του χρόνου πάλι κυνήγι.
Καλύτερα να πιάσουμε τα σκοπευτικά προς το παρόν..η benelli βγάζει ένα ωραιο σκοπευτικό με 18,5 άυλους και νομίζω power bore κάνες..828U sporting !! Αν το έχει κανείς εδώ καλό θα ήταν να μάθουμε την γνώμη του μιας και δεν κυκλοφορούν και πολλά..
Εγώ πάντως λάδωσα την benelli Centro του χρόνου πάλι..
Έβγαλα το κανόνι γιατί ξεκινάμε σκοπευτηριο σιγά -σιγά ..4107486E-BD12-4EC4-BF0E-6E51B0316FD6.jpeg
 
διάβασα καμποσες σελιδες στην δουλειά απο παλια ποσταρισματα, ο τεο που κυνηγαει υδρόβιο αλαξε την κανη ουτε τα φυσίγγια ουτε τα μετρα του κοντακίου, το ίδιο και ο milvous που και αυτος κυνηγαει παπια ,το ιδιο και κατι παιδιά απο Κέρκυρα που δεν γράφουν τωρα αλλα ειδα πως το κομμάτι της ιδιογομωσης το γνωρίζουν καλα ,ολοι αυτοι δεν ειδαν αυτο που τα διαγράμματα διχνουν?τι αλαξε στο κυνηγι αφου φυσίγγι και μετρα κοντακίου παραμένουν τα ιδια?
 
Ακριβως οπως το ειπες ...για εσενα...
Φυσικά για εμένα και δεν βγάζω συμπεράσματα για άλλα όπλα ...
Το να γίνεται όμως σημαία ότι κανένα Benelli δεν σκοτώνει καλά ενώ όλα ανεξαιρέτως τα άλλα όπλα σκοτώνουν πάντα "λίγο καλύτερα" συγνώμη αλλά (για εμένα πάλι) δείχνει ή άγνοια ή ακόμα χειρότερα προσπάθεια να κονομήσουν οι ημέτεροι ή τα φιλαράκια μας οπλουργοί ώστε να μας κάνουν καμιά εξυπηρέτηση τσαμπέ.
Για αλλους τα πραγματα να ειναι καπως διαφορετικα αναλογα με τις εμπειριες τους τις αληθειες τους και τα βιωματα τους...
Σωστό αλλά ή βλητική απόδοση είναι απόλυτα μετρήσιμη.
Η λογική λέει ότι αν θες να απορρίψεις έναν συλλογισμό, αρκεί να βρεις μια περίπτωση που δεν ισχύει.
Και δεν έχω παρουσιάσει μόνο μια περίπτωση, ούτε έχω δoκιμάσει μόνο ένα Benelli.

Όποιος πιστεύει ότι το όπλο του (συνήθως "όπλο του χιλιάρικου") βγάζει ΠΑΝΤΑ τις πιο σφιχτές τουφεκιές με την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ διάτρηση με οποιοδήποτε φυσίγγι και τσοκ από οποιοδήποτε άλλο όπλο ή οποιαδήποτε Benelli ειδικότερα δεν έχει ιδέα από όπλα.
Πάλι προσωπική άποψη.
Η πλάκα είναι ότι πολλοί από αυτούς που το πιστεύουν δεν έχουν παρουσιάσει ούτε μια δοκιμή.
Και να παρουσιάσουν πάντως θα πιστέψω καλύτερα τις δικές μου ή αν είναι τόσο εξωφρενικές θα τις επαληθεύσω ;)
 
διάβασα καμποσες σελιδες στην δουλειά απο παλια ποσταρισματα, ο τεο που κυνηγαει υδρόβιο αλαξε την κανη ουτε τα φυσίγγια ουτε τα μετρα του κοντακίου, το ίδιο και ο milvous που και αυτος κυνηγαει παπια ,το ιδιο και κατι παιδιά απο Κέρκυρα που δεν γράφουν τωρα αλλα ειδα πως το κομμάτι της ιδιογομωσης το γνωρίζουν καλα ,ολοι αυτοι δεν ειδαν αυτο που τα διαγράμματα διχνουν?τι αλαξε στο κυνηγι αφου φυσίγγι και μετρα κοντακίου παραμένουν τα ιδια?
Η ψυχολογία?
Θεωρώντας ότι τώρα κρατούν το δόρυ του Αϊ Γιώργη??
 
Έχω παρατηρήσει διαφορές (εμπειρικά) μόνο σε χρωμιωμένες-αχρωμίωτες κάννες. Remi,mossberg,custom κάννες (baikal,kalliston κτλ). Είχα σαν ιδιοκτήτης τέτοια όπλα και σαν χρήστης (δανεικά) κ άλλα... Θεωρώ πως είναι αστείο να μιλάμε για "μειωμένες αποδόσεις" σε τέτοια brands! Ας μάθουμε να επωμίζουμε σταθερά κ να φέρουμε το κοντάκι στα μέτρα μας κ ας χάσουμε το 0.000... από την "μειωμένη απόδοση"!
Ο άλλος είναι 2 μέτρα αριστερόχειρας με μαμά κοντάκι σε δεξιά 302, προσαρμόστηκε πάνω στο όπλο για χρόνια,έπιανε ένα 50%στη καλύτερη και όταν πήρε μια σύγχρονη Beretta στα μέτρα του έχασε τη πέμπτη!!! "Τα σκαρτέψαν τα τουφέκια..." Το παράδειγμα είναι φίλος...
.RESPECT.
 
ρε μπιλαρα ασε τα γατακια να ζησουν τον μυθο τους οι μπενελλαρες σκοτωνουν και χωρις σκανδαλη.yel.
Μια φορά το είδα κι αυτό: πήγε ο τύπος άοπλος στον κυνηγότοπο, καθάρισε τον λαιμό του (χρρρρρρ - φτού !) και φώναξε B E N E L L I ! 😀

Την επόμενη στιγμή έπεσαν ξερά κάμποσα θηρεύσιμα πτηνά από τα γύρω δέντρα (σε ακτίνα 25 m περίπου). :oops:

Τότε πείστηκα πλέον πώς η Benelli σκοτώνει και μόνο με το όνομά της !!! .RESPECT.
 
Μια φορά το είδα κι αυτό: πήγε ο τύπος άοπλος στον κυνηγότοπο, καθάρισε τον λαιμό του (χρρρρρρ - φτού !) και φώναξε B E N E L L I ! 😀

Την επόμενη στιγμή έπεσαν ξερά κάμποσα θηρεύσιμα πτηνά από τα γύρω δέντρα (σε ακτίνα 25 m περίπου). :oops:

Τότε πείστηκα πλέον πώς η Benelli σκοτώνει και μόνο με το όνομά της !!! .RESPECT.
Σωστος!!!!!! Φωναξε μπενελλι και δεν εμεινε ρουθουνι κατσε σκεψου τωρα να φοραει και καπελο μπενελλι .Νεκρη ζωνη!!!!
 
Back
Top