Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καποια στιγμή θα πρέπει να μιλήσουν κάποιοι αν είναι αλήθεια κάτι φήμες που έσπασαν όπλα benelli με αλλαγμένες κανες άλλων εταίριων με πατέντα made in Greece..εδώ μιλάμε για θέμα ανθρώπινης ζωής και ασφαλείας..προσωπικά θεωρώ μέγα λαθος σε ένα όπλο να γίνετε τέτοια πάτεντα.δεν σου κάνει το όπλο μην το αγοράσεις η πουλά το αν το αγόρασες και πάρε ένα με όσο κώνο θες και διευρυμένο άυλο.
 
Η ψυχολογία?
Θεωρώντας ότι τώρα κρατούν το δόρυ του Αϊ Γιώργη??
αν και αυτο που γραφω δεν είναι κανονας ενας που ψαχνει φυσίγγια εκτος προδιαγραφών , δοκιμαζει ενα σορο συνδυασμούς για χρόνια και καπια στιγμη κατι κρατάει λες να παραμυθιαζεται με μια αλλαγή στην κανη?
 
αν και αυτο που γραφω δεν είναι κανονας ενας που ψαχνει φυσίγγια εκτος προδιαγραφών , δοκιμαζει ενα σορο συνδυασμούς για χρόνια και καπια στιγμη κατι κρατάει λες να παραμυθιαζεται με μια αλλαγή στην κανη?
Προσωπικά,ΟΧΙ!
Υποθέσεις κάνω...🙂
 
Καποια στιγμή θα πρέπει να μιλήσουν κάποιοι αν είναι αλήθεια κάτι φήμες που έσπασαν όπλα benelli με αλλαγμένες κανες άλλων εταίριων με πατέντα made in Greece..εδώ μιλάμε για θέμα ανθρώπινης ζωής και ασφαλείας..προσωπικά θεωρώ μέγα λαθος σε ένα όπλο να γίνετε τέτοια πάτεντα.δεν σου κάνει το όπλο μην το αγοράσεις η πουλά το αν το αγόρασες και πάρε ένα με όσο κώνο θες και διευρυμένο άυλο.
Στα όπλα και στα τρένα οι Έλληνες δεν παίζονται.
 

εδω εχει λυσει το κοντακι για να γλιστρήσει μεσα η σκανδαλη (στα 55 δευτερολεπτα του βιντεο...διαφορετικο οπλο αλλα μηπως πρεπει να γινει ετσι και για τη be diamond)....Τασο @BIRDY για δες το λιγο...
 
Καποια στιγμή θα πρέπει να μιλήσουν κάποιοι αν είναι αλήθεια κάτι φήμες που έσπασαν όπλα benelli με αλλαγμένες κανες άλλων εταίριων με πατέντα made in Greece..εδώ μιλάμε για θέμα ανθρώπινης ζωής και ασφαλείας..προσωπικά θεωρώ μέγα λαθος σε ένα όπλο να γίνετε τέτοια πάτεντα.δεν σου κάνει το όπλο μην το αγοράσεις η πουλά το αν το αγόρασες και πάρε ένα με όσο κώνο θες και διευρυμένο άυλο.
Έχουν γίνει αλλαγές κάνης και το σύνηθες είναι να λέγονται benelloremi η benallomossi.τωρα κατά πόσο είναι ασφαλές δεν το ξέρω πάντως όσοι το έχουν κάνει είναι ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα.προσωπικα δεν πειράζω κάτι στ όπλο που δεν είναι αναστρέψιμη εργασία.αν δε με ικαν με αγορά αφτερ μαρκετ τσοκ στο καλό γιατί δεν έχω χρόνο και προπαντως το χρήμα για αγορα εργαλείων και υλικών ιδιογομωσης
 
Όταν πήρα τη 302 απ' τον συγχωρεμενο δε μπορούσα να βαρεσω τίποτα ούτε στα 15 μέτρα μέχρι που ο μαστρογιάννης η αλλιώς γέροντας μου έστειλε ένα κοντάκι και μάλιστα τηλεφ απ' αυτά που του περιέγραψα.απο τότε μιλάμε για άλλο έργο τ όπλο τ οποίο να σημειώσω ότι έχει τα drop in chokes.ψαξτε λοιπόν τα μέτρα πρώτα τα τσοκ μετά τα φυσίγγια τελευταία κι αν δε σας ικαν το τουφέκι μετά κάντε ότι νομίζετε.απο μένα πάντως φευγουνε
 
Καποια στιγμή θα πρέπει να μιλήσουν κάποιοι αν είναι αλήθεια κάτι φήμες που έσπασαν όπλα benelli με αλλαγμένες κανες άλλων εταίριων με πατέντα made in Greece..εδώ μιλάμε για θέμα ανθρώπινης ζωής και ασφαλείας..προσωπικά θεωρώ μέγα λαθος σε ένα όπλο να γίνετε τέτοια πάτεντα.δεν σου κάνει το όπλο μην το αγοράσεις η πουλά το αν το αγόρασες και πάρε ένα με όσο κώνο θες και διευρυμένο άυλο.
Γιαννιο,έχεις ένα όπλο που είναι αξιόπιστο στην λειτουργία του, εργονομικό,στο βάρος που θέλεις,σε ικανοποιεί από μέτρα...
Θεωρείς η ισχύει,ότι είναι "φτωχό"βλητικα...
Το πουλάς και αγοράζεις κάποιο άλλο που ρίχνει "καλύτερα" που δεν πληρεί κάποια από τα υπολοιπα "θέλω"σου,που πριν ήταν ικανοποιημένα...
Το ξαναπουλας και πάει λέγοντας...
Που σταματάς?
Ανά ένα-δύο χρόνια πουλάς με οικονομική ζημιά κι αγοράζεις ακριβότερα?
Ψάχνεις ες αει να βρεις το όπλο που θα είναι ιδανικό?
 
Γιάννη οι σχολές είναι δυο χονδρά χονδρά ..αυλός 18.3-18,4,κώνος 1,5-2,5 cm και διευρυμένος άυλος 18,6-18,9 και μεγαλύτερος κώνος..αν δεν σου κάνει η benelli βλητικά ενώ είσαι σωστά στα μέτρα του όπλου ,παίρνεις το άλλο όπλο και προσαρμόζεις τα μέτρα της benelli πάνω στο καινούριο,αν θεωρουσες ότι τα μέτρα της benelli ηταν καλά πάνω σου ..αν δεν σου κάνει βλητικά και το δεύτερο όπλο με τον μεγάλο αύλο και κώνο κάτι άλλο φτάιει για να μην σκοτώνει κάποιος..
θεωρώ απαράδεκτη την πατέντα με την αλλαγή κανης από άλλη μάρκα..
Ποιος θα εγγυηθεί την ασφάλεια σε ένα τέτοιο όπλο?
 
Επειδή σε κτήριο ο εργολάβος έκανε του κεφαλιού του λέγοντας ότι ο μηχανικός είναι υπερβολικός και κάποια πράγματα δεν χρειάζονταν ,στον σεισμό του 99 το κτήριο καταστράφηκε και τότε ο εργολάβος απολογήθηκε ότι, τι ήξερε αυτός ένας απλος αγράμματος εργάτης ήταν . Γι'αυτό προσοχή σε ποιον τεχνίτη εμπιστευόμαστε το όπλο μας και πάντα στις αυστηρές προδιαγραφές του εργοστασίου.
 
Last edited:
Γιάννη οι σχολές είναι δυο χονδρά χονδρά ..αυλός 18.3-18,4,κώνος 1,5-2,5 cm και διευρυμένος άυλος 18,6-18,9 και μεγαλύτερος κώνος..αν δεν σου κάνει η benelli βλητικά ενώ είσαι σωστά στα μέτρα του όπλου ,παίρνεις το άλλο όπλο και προσαρμόζεις τα μέτρα της benelli πάνω στο καινούριο,αν θεωρουσες ότι τα μέτρα της benelli ηταν καλά πάνω σου ..αν δεν σου κάνει βλητικά και το δεύτερο όπλο με τον μεγάλο αύλο και κώνο κάτι άλλο φτάιει για να μην σκοτώνει κάποιος..
θεωρώ απαράδεκτη την πατέντα με την αλλαγή κανης από άλλη μάρκα..
Ποιος θα εγγυηθεί την ασφάλεια σε ένα τέτοιο όπλο?
Κάτι που με "χαλάει" στα μπενελι είναι το μεγάλο μήκος της βάσης σε σχέση με καραμπίνα αερίων......... Πάντα με δυσκόλευε.......
Βέβαια αυτό είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό που εμένα με έκανε να καταφεύγω σε πολύ κοντές κάνες για να το ισοστάθμισω.......
 

εδω εχει λυσει το κοντακι για να γλιστρήσει μεσα η σκανδαλη (στα 55 δευτερολεπτα του βιντεο...διαφορετικο οπλο αλλα μηπως πρεπει να γινει ετσι και για τη be diamond)....Τασο @BIRDY για δες το λιγο...
Όταν γυρισω το βράδυ θα την ξαναπιάσω, να δοκιμάσω με λασκάρισμα στο κοντάκι, αν και νομίζω δεν επηρεάζει είναι ελάχιστα πιο μέσα η σκανδαλοθήκη.
 
Καποια στιγμή θα πρέπει να μιλήσουν κάποιοι αν είναι αλήθεια κάτι φήμες που έσπασαν όπλα benelli με αλλαγμένες κανες άλλων εταίριων με πατέντα made in Greece..εδώ μιλάμε για θέμα ανθρώπινης ζωής και ασφαλείας..προσωπικά θεωρώ μέγα λαθος σε ένα όπλο να γίνετε τέτοια πάτεντα.δεν σου κάνει το όπλο μην το αγοράσεις η πουλά το αν το αγόρασες και πάρε ένα με όσο κώνο θες
Όταν πήρα τη 302 απ' τον συγχωρεμενο δε μπορούσα να βαρεσω τίποτα ούτε στα 15 μέτρα μέχρι που ο μαστρογιάννης η αλλιώς γέροντας μου έστειλε ένα κοντάκι και μάλιστα τηλεφ απ' αυτά που του περιέγραψα.απο τότε μιλάμε για άλλο έργο τ όπλο τ οποίο να σημειώσω ότι έχει τα drop in chokes.ψαξτε λοιπόν τα μέτρα πρώτα τα τσοκ μετά τα φυσίγγια τελευταία κι αν δε σας ικαν το τουφέκι μετά κάντε ότι νομίζετε.απο μένα πάντως φευγουνε
Εβαλες τα πραγματα στη σωστη σειρα.
 
διάβασα καμποσες σελιδες στην δουλειά απο παλια ποσταρισματα, ο τεο που κυνηγαει υδρόβιο αλαξε την κανη ουτε τα φυσίγγια ουτε τα μετρα του κοντακίου, το ίδιο και ο milvous που και αυτος κυνηγαει παπια ,το ιδιο και κατι παιδιά απο Κέρκυρα που δεν γράφουν τωρα αλλα ειδα πως το κομμάτι της ιδιογομωσης το γνωρίζουν καλα ,ολοι αυτοι δεν ειδαν αυτο που τα διαγράμματα διχνουν?τι αλαξε στο κυνηγι αφου φυσίγγι και μετρα κοντακίου παραμένουν τα ιδια?
Φαίνεσαι αρκετά έμπειρος για να καταλάβεις ότι τα παπιά δεν πέφτουν αποκλειστικά από συγκέντρωση αλλά βασικά από ακρίβεια σκόπευσης και σκάγι που τρυπάει.
Το ίδιο συμβαίνει σε οποιοδήποτε απαιτητικό μεγάλο θήραμα.
Γι αυτό λοιπόν σκοτώνουν παπιά φυσίγγια που στο χαρτί "δεν λένε τιποτα", ακριβώς γιατί η συγκέντρωση στα παπιά και σε οποιοδήποτε μεγάλο θήραμα δεν είναι το παν.
Επίσης περισσότερα παπιά χτυπάει αυτός που ψάχνει και τα βρίσκει, όχι αυτός που έχει πιο σφιχτό όπλο.
 
Κάτι που με "χαλάει" στα μπενελι είναι το μεγάλο μήκος της βάσης σε σχέση με καραμπίνα αερίων......... Πάντα με δυσκόλευε.......
Βέβαια αυτό είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό που εμένα με έκανε να καταφεύγω σε πολύ κοντές κάνες για να το ισοστάθμισω.......
Ναι Βαγγέλη καταλαβαίνω τι εννοείς..έχω την beretta 304 και την benelli Centro..μπορεί να έχουν και 5 εκατοστά διαφορά στη βάση..αυτό όπως λες είναι υποκειμενικό ..έναν που θα τον βολεύε η μικρότερη σκοπευτικη γραμμη για δικους του λογους (πχ κυνήγια φερμας) πάντα στο ίδιο μηκος κανης είναι μειονέκτημα ..αλλά για εναν που θα τον βολεύε η μακρύτερη σκοπευτικη γραμμη (καρτέριτζη π.χ ,μιλάμε πάντα για ίδιο μηκος κανης στα όπλα )κατά την γνώμη μου θα ήταν πλεονέκτημα..
 
Κάτι που με "χαλάει" στα μπενελι είναι το μεγάλο μήκος της βάσης σε σχέση με καραμπίνα αερίων......... Πάντα με δυσκόλευε.......
Βέβαια αυτό είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό που εμένα με έκανε να καταφεύγω σε πολύ κοντές κάνες για να το ισοστάθμισω.......
Βαγγο δεν σου αρεσει η βαση, δεν σου αρεσει η καννη,δεν σου αρεσει η σκανδαλη.Εαν δεν σου αρεσει και η βαλιτσα τοτε το αδικεις το οπλο
 
Καποια στιγμή θα πρέπει να μιλήσουν κάποιοι αν είναι αλήθεια κάτι φήμες που έσπασαν όπλα benelli με αλλαγμένες κανες άλλων εταίριων με πατέντα made in Greece..εδώ μιλάμε για θέμα ανθρώπινης ζωής και ασφαλείας..προσωπικά θεωρώ μέγα λαθος σε ένα όπλο να γίνετε τέτοια πάτεντα.δεν σου κάνει το όπλο μην το αγοράσεις η πουλά το αν το αγόρασες και πάρε ένα με όσο κώνο θες και διευρυμένο άυλο.
αστο τωρα αυτο γιαννη μην ανοιγεις τον ασκο
 
Από αυτά που έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες στο συγκεκριμένο thread, αλλά και σε άλλα, καταλαβαίνω γιατί αγόμαστε και φερόμαστε κυνηγετικά, σκοπευτικά, γενικά...
Και από όσο καταλαβαίνω σωτηρία, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον, δεν υπάρχει. Δυστυχώς.
Ίσως, κάποτε, στο μέλλον.
Είμαστε αυτοί που είμαστε.
Ευτυχώς που η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
 
Καλημέρα!. Βαρέθηκα να ακούω συνέχεια πώς η Benelli δεν σκοτώνουν και δεν σκοτώνουν!. Του χρόνου, εάν συνεχίσετε να επιμένετε ότι δεν σκοτώνουν, θα σας κάνω ανοικτή πρόσκληση να έρθει όποιος νομίζει ότι δεν σκοτώνουν, με όποιο όπλο θέλει, φυσίγγια? ότι θέλει, ας βάλει και 60γρ, και εμείς στην παρέα από τα 20 άτομα περίπου που πάμε για περπατητό οι δέκα επτά θα έχουμε Benelli και οι τρείς Beretta ελλείψει άλλου, και θα δούμε τα αποτελέσματα το βράδυ. Μπορεί επίσης εάν θέλει να κάνει και τον παρατηρητή!. Έλεος! Φτειάξτε τα τουφέκια στα μέτρα σας και μετά θα βαράτε και εσείς. Όλα Σ κ ο τώ ν ο υ ν, απλά οι Benelli και είναι κουκλιά!..hunter.
 
Έχουν γίνει αλλαγές κάνης και το σύνηθες είναι να λέγονται benelloremi η benallomossi.τωρα κατά πόσο είναι ασφαλές δεν το ξέρω πάντως όσοι το έχουν κάνει είναι ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα.προσωπικα δεν πειράζω κάτι στ όπλο που δεν είναι αναστρέψιμη εργασία.αν δε με ικαν με αγορά αφτερ μαρκετ τσοκ στο καλό γιατί δεν έχω χρόνο και προπαντως το χρήμα για αγορα εργαλείων και υλικών ιδιογομωσης
Δεν τα λες όλα, την μπενολομπρεντα την ξέχασες, που κουμπώνει τέλεια η κάνη από την Μπρέντα 930. Είναι ασφαλές να κουμποσεις και Ρεμ και μοσμπερκ, αλλά θέλει κάννη από χραπα χρουπα, με την προϋπόθεση ότι θα αλλάξεις την αποθήκη στο όπλο, και την ουρά στην κάννη, για να βιδωση κανονικά, χωρίς να κόλλησης πουθενά και τίποτα στην κάννη. Εγώ την μπενελλι δεν την αλλάζω με τίποτα για το μηχανισμό που έχει, δεν θέλω άλλο όπλο , οπότε τη μένει ;; Τα λεφτά που θα χαλάσω για αγορά άλλο όπλο, τα ρίχνω εκεί τόσο απλά είναι.
 
Back
Top