Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Το ξέρω, στις άλλες benelli που είχα μπαινοβγαινε για πλάκα. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό να βγαίνει δύσκολα και μετά να μην μπαίνει! Αν και στο βιντεάκι που έστειλε ο φίλος την κοπάνησε αρκετά, οπότε μάλλον έτσι θα ναι κι άλλες! Στο manual που είναι κοινό και για τις άλλες rafaello δεν γράφει κοπάνημα. Γράφει πάει με το χέρι. Θα τη στείλω σ'αυτόν που τό γραψε να τη βάλει με το χέρι να δώ τι μαγκας είναι.
Θέλει τον τρόπο της, εμένα μου είχε σπάσει τα νεύρα μια 11-87 όταν την πρώτο-έλυσα και πήγα να βάλω την σκανδαλοθήκη
 
Ανεβαζω ενα βιντεο απο κουμπωμα της σκανδαλης για να το δεις στην πραξη πως κουμπωνει…
Ειναι δυνατον να αποδεχτουμε οτι για να μπει η σκανδαλοθηκη πρεπει να την ματσολιασω 3 φορες.....ή να λασκαρω το κοντακι??....πιστευω καποια αστοχια υπαρχει....
 
Γιαννιο,έχεις ένα όπλο που είναι αξιόπιστο στην λειτουργία του, εργονομικό,στο βάρος που θέλεις,σε ικανοποιεί από μέτρα...
Θεωρείς η ισχύει,ότι είναι "φτωχό"βλητικα...
Το πουλάς και αγοράζεις κάποιο άλλο που ρίχνει "καλύτερα" που δεν πληρεί κάποια από τα υπολοιπα "θέλω"σου,που πριν ήταν ικανοποιημένα...
Το ξαναπουλας και πάει λέγοντας...
Που σταματάς?
Ανά ένα-δύο χρόνια πουλάς με οικονομική ζημιά κι αγοράζεις ακριβότερα?
Ψάχνεις ες αει να βρεις το όπλο που θα είναι ιδανικό?
Καλά τα λες αλλά βάλε και στο παιχνίδι την ανίατη ασθένεια που μας δέρνει.μου γκαριζες να μη φύγει η μου αλλά Χιούστον είχαμε πρόβλημα.τωρα θέλω να πιστεύω ότι με την αδερφή της τη φρανκι που με ικαν απόλυτα τελειωσα
 
Καλά τα λες αλλά βάλε και στο παιχνίδι την ανίατη ασθένεια που μας δέρνει.μου γκαριζες να μη φύγει η μου αλλά Χιούστον είχαμε πρόβλημα.τωρα θέλω να πιστεύω ότι με την αδερφή της τη φρανκι που με ικαν απόλυτα τελειωσα
Καλά ναι...
 
Βασίλη μεγάλα παιδιά ήμαστε και ο καθένας μας κάνει ότι του αρέσει και τον ευχαριστεί, και ότι κάνει ο καθένας μας, ξέρει πολύ καλά ότι θα χαλάσει λεφτά, άλλος έχει λοξά να αλλάζει τα όπλα σαν τα πουκάμισα, άλλος να αγοράζει τσοκακια, άλλος να τα πειράζει, άλλος να αγοράζει ακριβά φυσίγγια, αλλά έχουμε ένα κοινό όλοι μας, ποιο είναι ;; Μα φυσικά να χαλάμε τα ωραία μας λεφτά, και άλλωστε για αυτό και υπάρχουν για να τα ξοδεύουμε, δεν ήρθε κάποιος να μας πάρει από το χέρι και να μας πάει στο μαγαζί του, να χαλάσουμε τα ωραία μας λεφτά, άλλωστε και τα κοτσύφια δεν τραγουδάνε όλα τον ίδιο σκοπό. ;)
Να τα δώσεις, δεν λέω όχι, όχι όμως γιατί το άκουσες και γιατί (υπό μορφή πλάκας ή σοβαρού) ακούς μόνιμα ότι τα όπλα αυτά δεν σκοτώνουν αλλά γιατί το διαπίστωσες μόνος σου, όπως τέλος πάντων το διαπιστώνει ο καθένας.
Φαντάσου η πλύση εγκεφάλου ήταν τόσο έντονη που κόντεψα να το πιστέψω και εγώ 🤣

Οι μετατροπές που ακούγονται εδώ ξεπερνάνε σε αξία τα 500€ για πλάκα, χωρίς κοντάκια.

Το πουλάς και παίρνεις άλλο, πιο φθηνά και λιγότερο ψυχοφθόρα θα σου βγει.

Στο κάτω κάτω δεν θα είχε ενδιαφέρον αν όλοι συμφωνούσαμε σε όλα.

Και αν γράφω ότι γράφω είναι για να μην πιαστούν κώτσοι κάποιοι.
Αν γουστάρουν να δίνουν χρήματα σε όπλα, κανένα πρόβλημα, να δώσουν τα διπλάσια να σκοτώνουν ακόμα πιο μακρυά.

ps
Και οι αράχνες δεν στήνουν τους ίδιους ιστούς. ;)
Κάποιες στήνουν αόρατους.
Δεν πιάνουν τα "θύματα" από το χέρι να τα οδηγήσουν σε αυτούς ;)
 
διάβασα καμποσες σελιδες στην δουλειά απο παλια ποσταρισματα, ο τεο που κυνηγαει υδρόβιο αλαξε την κανη ουτε τα φυσίγγια ουτε τα μετρα του κοντακίου, το ίδιο και ο milvous που και αυτος κυνηγαει παπια ,το ιδιο και κατι παιδιά απο Κέρκυρα που δεν γράφουν τωρα αλλα ειδα πως το κομμάτι της ιδιογομωσης το γνωρίζουν καλα ,ολοι αυτοι δεν ειδαν αυτο που τα διαγράμματα διχνουν?τι αλαξε στο κυνηγι αφου φυσίγγι και μετρα κοντακίου παραμένουν τα ιδια?
Αυτοί που γράφεις κυνηγανε🤪
 
Και αν γράφω ότι γράφω είναι για να μην πιαστούν κώτσοι κάποιοι
Μην σε αγχώνει αυτό Βασίλη ,όποιος θέλει να κάνει μία επέμβαση μη αναστρέψιμη στην κάννη του πρέπει πρώτα να το ψάξει (δόξα τον Θεό υπάρχουν πολλές γνώμες και υπέρ και κατά και ουδέτερες) να το ζυγίσει και να κρίνει το τι θα κάνει
Εάν του πώ εγώ πήγαινε κάνε κώνο και πάει σαν στραβός και κάνει χωρίς να το ψάξει λίγο και δεν έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα (μπορεί και να το έχει, δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν έχω γνώμη) ήθελε και το έπαθε, είμαστε στο 2023 και έχουμε πρόσβαση σε πληροφορίες-γνώμες όχι στο 1983
Σε περίπτωση όμως που για τον οποιοδήποτε λόγο θέλει να πουλήσει το όπλο ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ να ενημερώσει τον υποψήφιο αγοραστή για την επέμβαση που έχει κάνει,εκεί είναι το άγχος
Εγώ προσωπικά χωρίς να αμφισβητώ τα λεγόμενα όσων έχουν κάνει και είδαν θετικά αποτελέσματα, δεν θα έκανα τέτοια επέμβαση και αν πήγαινα να αγοράσω όπλο που του έχει γίνει θα ήθελα να το ξέρω
 
Ειναι δυνατον να αποδεχτουμε οτι για να μπει η σκανδαλοθηκη πρεπει να την ματσολιασω 3 φορες.....ή να λασκαρω το κοντακι??....πιστευω καποια αστοχια υπαρχει....
χρειαζεται να βγαλεις τη σκανδαλη στα μοντελα ραφαελο;...απο πανω εχεις πληρη προσβαση...αν τωρα κανεις ενα γενικο καθαρισμο οπως ο φιλος στο βιντεο παραπανω, τη λυνεις ολη συθέμελα και το κανεις...
 
Δε μιλάς όμορφα φίλε
Ναι,ναι!!
Σε αδικεί!
Από "Ευριπίδης 302",πήγαμε στο"350",μετά στο "monofranchi",αφήσαμε και 2-3 απέξω ,επειδή τα διώξαμε γρήγορα....
Κατά τ'αλλα,δεν μιλάει καλά ο συν/λφος που στομα έχει και μιλιά δεν έχει!😇
 
Πολύ βία ασκείται . Είναι στα όρια του απαγορευτικού αυτό το πράγμα. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει;
Καθολου βια δεν ασκειται συναδερφε,αν παρατηρησεις στο βιντεο υπαρχει μια μπιλια που λειτουργει σαν ασφαλεια ωστε να κουμπωνει η σκανδαλοθηκη,η οποια πρεπει με καποιο τροπο να πιεστει ωστε να μπει η σκανδαλοθηκη στη θεση της.
 
Ειναι δυνατον να αποδεχτουμε οτι για να μπει η σκανδαλοθηκη πρεπει να την ματσολιασω 3 φορες.....ή να λασκαρω το κοντακι??....πιστευω καποια αστοχια υπαρχει....
Καμια αστοχια,ετσι ειναι το συστημα της σκανδαλοθηκης στις diamond.
 
χρειαζεται να βγαλεις τη σκανδαλη στα μοντελα ραφαελο;...απο πανω εχεις πληρη προσβαση...αν τωρα κανεις ενα γενικο καθαρισμο οπως ο φιλος στο βιντεο παραπανω, τη λυνεις ολη συθέμελα και το κανεις...
Δεν αντιλεγω...απλα το λεω επειδη εχω και την montefeltro και σε καθε καθαρισμα βγαζω την σκανδαλοθηκη και μπαινοβγαινει ανετα....πιστευω οτι το "ματσολιασμα" δεν ειναι σωστο! Ταπεινη μου αποψη!
 
Δεν αντιλεγω...απλα το λεω επειδη εχω και την montefeltro και σε καθε καθαρισμα βγαζω την σκανδαλοθηκη και μπαινοβγαινει ανετα....πιστευω οτι το "ματσολιασμα" δεν ειναι σωστο! Ταπεινη μου αποψη!
σωστα...και στη σουπερ 90 και στη μ2 που ειχα, εμπαινε εβγαινε ανετα...απλα στα ραφαελο εχεις πληρη προσβαση απο πανω..καθαριζεις χωρις να την βγαλεις ...
 
Να τα δώσεις, δεν λέω όχι, όχι όμως γιατί το άκουσες και γιατί (υπό μορφή πλάκας ή σοβαρού) ακούς μόνιμα ότι τα όπλα αυτά δεν σκοτώνουν αλλά γιατί το διαπίστωσες μόνος σου, όπως τέλος πάντων το διαπιστώνει ο καθένας.
Φαντάσου η πλύση εγκεφάλου ήταν τόσο έντονη που κόντεψα να το πιστέψω και εγώ 🤣

Οι μετατροπές που ακούγονται εδώ ξεπερνάνε σε αξία τα 500€ για πλάκα, χωρίς κοντάκια.

Το πουλάς και παίρνεις άλλο, πιο φθηνά και λιγότερο ψυχοφθόρα θα σου βγει.

Στο κάτω κάτω δεν θα είχε ενδιαφέρον αν όλοι συμφωνούσαμε σε όλα.

Και αν γράφω ότι γράφω είναι για να μην πιαστούν κώτσοι κάποιοι.
Αν γουστάρουν να δίνουν χρήματα σε όπλα, κανένα πρόβλημα, να δώσουν τα διπλάσια να σκοτώνουν ακόμα πιο μακρυά.

ps
Και οι αράχνες δεν στήνουν τους ίδιους ιστούς. ;)
Κάποιες στήνουν αόρατους.
Δεν πιάνουν τα "θύματα" από το χέρι να τα οδηγήσουν σε αυτούς ;)
Βασίλη, να ξεκαθαρίσω τη εννοώ σαφώς και σκοτώνουν όλα τα όπλα ανεξαρτήτως μάρκας, και έχω γράψει ποίο πάνω ποια είναι η αιτία που πήγα και το πείραξα να μην λέω τα ίδια συνέχεια γιατί θα καταντήσω γραφικός, μηλαω πάντα για το δικό μου όπλο και τη είδα εγώ στο κυνήγι, μηλαω για υδρόβια, δεν μηλαω για αλλά κυνήγια, δεν θέλω να πάρω άλλο όπλο γιατί μου αρέσει ο μηχανισμός της μπενελλι την έχω από το 2000 και θα της αλλάξω όλα τα ελατήρια φέτος μόνος μου με κοστολογειω 35 ευρώ. Γιατί να φύγω από αυτό το όπλο ;; Η κάννη είχε το θέμα αυτό δεν με ευχαριστούσε, μπορεί να έπεσα στην περίπτωση αλλά ΔΕΝ, το κυνήγισα 16 ολόκληρα χρόνια ήθελα δεν ήθελα, ΔΕΝ ήθελα να το πουλήσω για πολλούς και διάφορους λόγους, άραγε ξέρω πολύ καλά το πρίν, και το μετά το πείραγμα, τη άλλαξε στο όπλο μου, το όπλο όταν πείρα την απόφαση ( ρίσκο ) να το πειράξω είπα θα το φτιάξω ακριβώς όπως είναι η καλιστον, πέτυχε θα μπορούσε να μην πετύχει, Αν δεν πετύχαινε, χωρίς να πάω σε οπλουργο είχα πάρει τηλέφωνο για κάννη Ρεμ, πήρα τον Κύργια για άλλη αποθήκη, και πάπια, ουρά στην κάννη, για να έρθει και να κουμπώσει και να διαδώσει κανονικά η κάννη χωρίς καμία άλλη επέμβαση, και έφτανε κοντά στο 800 με 1000, αν θυμάμαι καλά, να την φτιάξω μόνος, δεν είναι τίποτα για εμένα την μπενελλι την κάνω φύλο και φτερό. Θες και το άλλο με φύλλο για κυνήγι το όπλο του Μπρέντα, βγάζουμε την κάννη του την βάζω στην μπενελλι, και της μπενελλι την κάννη στην Μπρέντα, και δύο καταλάβαμε τη διαφορά, αυτός ότι κάτι δεν πάει καλά, και εγώ να είμαι φωτιά. Με τα άλλα όπλα που είχα το πλάγιο του πατέρα μου και την χραπα χρουπα να την βάζεις στον στόχο και να ρίχνει κανονικά δεν είχαν διάφορα πανό κάτω τα ίδια, στο κυνήγι ΔΕΝ. Άντε βρες τη να έφταιγε. Δεν την πείρα την απόφαση βιαστικά ούτε είμαι από τους ανθρώπους που περνούν βιαστικές αποφάσεις, ούτε με πείθεις εύκολα σε κάτι, αν δεν το δω εγώ ο ίδιος, μηλαω πάντα για το δικό μου όπλο, τη βίωσα εγώ στα δικά μου χέρια.
 
Το ξέρω, στις άλλες benelli που είχα μπαινοβγαινε για πλάκα. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό να βγαίνει δύσκολα και μετά να μην μπαίνει! Αν και στο βιντεάκι που έστειλε ο φίλος την κοπάνησε αρκετά, οπότε μάλλον έτσι θα ναι κι άλλες! Στο manual που είναι κοινό και για τις άλλες rafaello δεν γράφει κοπάνημα. Γράφει πάει με το χέρι. Θα τη στείλω σ'αυτόν που τό γραψε να τη βάλει με το χέρι να δώ τι μαγκας είναι.
Φέρτην σε εμένα, με κλειστά μάτια θα την βάλω, αφού σου είπα τι θα κάνεις! Φιρί φιρί το πας να με κάνεις να τραβήξω βίντεο αύριο και να στο στείλω!
 
ρε σεις πως κανετε ετσι για τις μονικες (benelles)...σαν κατι θειαδες που βλεπουν κατι διμετρα αλογα στα καλλιστεία και τσινιζουν τα μουτρα.....μμμμμ....δεν ξερν αυτες απο νοικουκοιριο...... 😂 😂 .yel. .yel.
 
Back
Top