Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ναι. Και μπορεί να πάω και 5 φορές το χρόνο καρτέρι τσίχλα ή φασσα.
Είναι Ότι καλύτερο, εξαιρετικό, ελαφρύ, πολύ καλό ζυγισμα, φαρδιά Ρίγα. Παρά πολύ καλό για περπατητο κυνήγι. Ένα τσοκακι χρειάζεται μόνο.
 
Χαιρετώ την ομαδα! Δεν είχα ποτέ μπενελι ούτε έχω κυνηγήσει ποτέ με καραμπίνα αδράνειας. Θα ήθελα γνώμες για την benelli beccaccia supreme.
Προσωπικά,το θεωρώ εξαιρετικό όπλο,ελαφρύ με καλό ζύγισμα,φινέτσα κι αξιοπιστία benelli.Θα το προτιμούσα σε 66εκ...
 
Είναι Ότι καλύτερο, εξαιρετικό, ελαφρύ, πολύ καλό ζυγισμα, φαρδιά Ρίγα. Παρά πολύ καλό για περπατητο κυνήγι. Ένα τσοκακι χρειάζεται μόνο.
Προσωπικά,το θεωρώ εξαιρετικό όπλο,ελαφρύ με καλό ζύγισμα,φινέτσα κι αξιοπιστία benelli.Θα το προτιμούσα σε 66εκ...
Ωωωχχχ!!!Ποιος τους ακούει τώρα!Αλλά μια ζωή έτσι είμαστε οι μπερεττακηδες...XL...
 

Βασίλη όταν στέλνεις φωτογραφία στο viper Facebook χάνουν ανάλυση έκατσα και την έφτιαξα και εγω γιατί πιστεύω σου έφυγαν κάποια σκάγια από την ανάλυση..
Αν πιστεύεις ότι έβαλα έστω ένα σκάγι την έχω χωρίς επεξεργασία και φίλτρο και το βάζω.
20230314-164421-01.jpeg
Δεν ψάχνουμε το σκάγι ... φυσικά σε εμπιστεύομαι γιατί έχεις βαρέσει πολλές τουφεκιές και μπράβο σου.

Νικόλα ξέρεις την άποψή μου για τα όπλα ...
Όλα ρίχνουν όσο το φυσίγγι που θα τους βάλεις ... και πρώτο ρόλο παίζει η διάτρηση σε μεγάλα και απαιτητικά θηράματα, όχι η συγκέντρωση.
Δεν κάνω "κόντρες" αλλά είσαι από τους ελάχιστους που εμπιστεύομαι στην απόσταση γι' αυτό έκατσα και μέτρησα τα σκάγια 2 φορές.
Ότι ήταν στο όριο του κύκλου το έχω υπολογίσει.
Η συγκέντρωση βγαίνει χοντρικά αυτή ... ίσως λίγο παραπάνω ίσως λίγο παρακάτω ανάλογα με τα σκάγια που έχει το φυσίγγι.
Για να βγει 55% πρέπει το φυσίγγι να έχει 414 σκάγια.
Για να βγει 60% πρέπει το φυσίγγι να έχει 380 σκάγια.


Από αποτύπωση ποτέ δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για την τουφεκιά ... και εγώ χθες σου είπα ότι φαίνεται σφιχτή.
Αν ρίξεις το ίδιο ακριβώς φυσίγγι μπορεί να πάρεις ποσοστό +10% ή και περισσότερο.

Και όπως λέω πάντα ... αν ο καθένας που πετάει μια κουβέντα έβαζε μια σωστή τουφεκιά στα σωστά μέτρα θα γνωρίζαμε πολύ περισσότερα για τα όπλα.
Με λόγια καφενείου δεν βγάζεις άκρη.

Επαναλαμβάνω και πάλι ότι ελάχιστους εμπιστεύομαι ότι θα τουφεκίσουν από την σωστή απόσταση.

Στο κυνήγι τ
ον πρώτο ρόλο τον παίζει το σκυλί και ο άνθρωπος.
Μετά έρχεται το φυσίγγι και τελευταίο και καταϊδρωμένο το όπλο.

Πάντα έτσι ήταν και πάντα έτσι θα είναι ...
 
Βλητική υπεροχή
============
Νομίζω ότι κάποιοι με άποψη δεν έχετε ρίξει ΠΟΤΕ ούτε ένα φυσίγγι σε πίνακα ή αν έχετε ρίξει, δεν έχετε μετρήσει ΠΟΤΕ σκάγια ...
Σίγουρα επίσης δεν έχετε ιδέα ΠΟΣΑ είναι τα 36,5m, ειδικά με ψιλά.
Καλημέρα και άντε γειά.
.sarcastic.
ps
Απολαύστε το τσαγάκι (όπως λέγεται) και μην με κάνετε να βάλω και άλλες.
Δουλέψτε κανέναν άσχετο, ή κανένα παιδάκι όπως συνήθως κάνετε. :cool:
Μας τα έχετε κάνει ολίγον τι τσουρεκάκια. 🤣

Με πολύ αγάπη ... 😍

View attachment 68507

View attachment 68504
Για να μην δουλεύει κανένας κανεναν και για να μην είμαστε παιδάκια ας γίνει αυτό που λέω πιο πάνω.
Να είναι παρών όλοι όσοι θα συμμετάσχουν για τυχών νοθείες.
Και μου κάνει εντύπωση που ένα τόσο απλο test δεν έχει γίνει μέχρι τώρα.
Και μην μου πείτε ποιος ασχολείται και για χρόνο κτλ γιατί έχουν γραφτεί ατελείωτες ώρες εδώ μέσα σχετικά με το θέμα benelli νεροσωληνας και κώνοι και άυλοι και και και και.
Έχω άδικο?
Και για να προλάβω κάποιον που θα πει γιατί δεν το κανεις εσύ θα απαντήσω γιατί πολύ απλά εγώ δεν θέλω να πείσω η να πείστω από κάποιον.
 
View attachment 68514
Δεν ψάχνουμε το σκάγι ... φυσικά σε εμπιστεύομαι γιατί έχεις βαρέσει πολλές τουφεκιές και μπράβο σου.

Νικόλα ξέρεις την άποψή μου για τα όπλα ...
Όλα ρίχνουν όσο το φυσίγγι που θα τους βάλεις ... και πρώτο ρόλο παίζει η διάτρηση σε μεγάλα και απαιτητικά θηράματα, όχι η συγκέντρωση.
Δεν κάνω "κόντρες" αλλά είσαι από τους ελάχιστους που εμπιστεύομαι στην απόσταση γι' αυτό έκατσα και μέτρησα τα σκάγια 2 φορές.
Ότι ήταν στο όριο του κύκλου το έχω υπολογίσει.
Η συγκέντρωση βγαίνει χοντρικά αυτή ... ίσως λίγο παραπάνω ίσως λίγο παρακάτω ανάλογα με τα σκάγια που έχει το φυσίγγι.
Για να βγει 55% πρέπει το φυσίγγι να έχει 414 σκάγια.
Για να βγει 60% πρέπει το φυσίγγι να έχει 380 σκάγια.


Από αποτύπωση ποτέ δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για την τουφεκιά ... και εγώ χθες σου είπα ότι φαίνεται σφιχτή.
Αν ρίξεις το ίδιο ακριβώς φυσίγγι μπορεί να πάρεις ποσοστό +10% ή και περισσότερο.

Και όπως λέω πάντα ... αν ο καθένας που πετάει μια κουβέντα έβαζε μια σωστή τουφεκιά στα σωστά μέτρα θα γνωρίζαμε πολύ περισσότερα για τα όπλα.
Με λόγια καφενείου δεν βγάζεις άκρη.

Επαναλαμβάνω και πάλι ότι ελάχιστους εμπιστεύομαι ότι θα τουφεκίσουν από την σωστή απόσταση.

Στο κυνήγι τ
ον πρώτο ρόλο τον παίζει το σκυλί και ο άνθρωπος.
Μετά έρχεται το φυσίγγι και τελευταίο και καταϊδρωμένο το όπλο.

Πάντα έτσι ήταν και πάντα έτσι θα είναι ...
Το 7½ το αμερικανικό είναι 6αρι ιταλικό σωστά 293 σκαγια επίσης στην εμπιστοσύνη εχεις δίκιο πολύ για να δείξουν κάτι κλέβουν.
Σε όλα τα άλλα μαζί σου.
 
Έχω καμία 10αρια πακέτα 60 metri σε νο6. Δεν τα έχω δοκιμάσει.
Κάνουν τπτ;;;
Γυρίζουν όπου θέλουν ... για καθιστά μακρινά θηράματα κάνοντας τον σταυρό σου μην χτυπήσουν κανέναν άνθρωπο είναι "καλά".
Εγώ τα έχω δώσει όλα στον πατέρα μου.
 
Προσωπικά,το θεωρώ εξαιρετικό όπλο,ελαφρύ με καλό ζύγισμα,φινέτσα κι αξιοπιστία benelli.Θα το προτιμούσα σε 66εκ...
Το σημειώνω αυτό :cool:
Γυρίζουν όπου θέλουν ... για καθιστά μακρινά θηράματα κάνοντας τον σταυρό σου μην χτυπήσουν κανέναν άνθρωπο είναι "καλά".
Εγώ τα έχω δώσει όλα στον πατέρα μου.
Το θέμα είναι να είναι σταθερά κ όχι να ανοίγουν στα 40 η στα 70 μέτρα.
Ίσως δοκιμάσω αύριο με κύλινδρο στα 60 μετρα.
 
Γιατί δεν διοργανώνετε η μεν ( όλα είναι ίδια) και οι δε (δεν είναι όλα ίδια) μια συνάντηση και να κάνετε ένα οργανωμένο τεστ?beretta vs benelli vs browning vs......
Αν το πρόβλημα είναι η απόσταση του πουστη θα βρεθούν κάτοχοι και των τριών πλησίον ο ένας τον άλλο να γίνει το τεστ.
Μόνο έτσι θα λυθούν όλες οι απορίες.
Εγώ με benelli και brow περιοχή Αττικής.
 
θα απαντήσω γιατί πολύ απλά εγώ δεν θέλω να πείσω η να πειστώ από κάποιον.
👆
+1

Ξέρεις τι δουλειά χρειάζεται ?
Καλή δύναμη σε όποιον συμμετέχει.
Στο τέλος θα μαλώνουν για την θέση των κύκλων.

to all
Αφήστε τις κοτσάνες περί όπλων που δεν σκοτώνουν και το πληκτρολόγιο, πάρτε τα σκυλάκια σας και βγείτε για κυνήγι.

Περιμένω με το ίδιο φυσίγγι να ρίξεις και εσυ με μαμά τσοκ να δούμε διαφορά.
Δεν έχω τέτοιο φυσίγγι αλλιώς θα το είχα δοκιμάσει ήδη.
Το Remington heavy dove έχω σε #7,5 - 31,5gr αυτό που έβαλα με Gemini LM.
Βάλε μια φωτό το κουτί ... αν είναι φθηνό θα το αγοράσω για τρυγόνια σε 7,5 και θα ρίξω ένα.
 
👆
+1

Ξέρεις τι δουλειά χρειάζεται ?
Καλή δύναμη σε όποιον συμμετέχει.
Στο τέλος θα μαλώνουν για την θέση των κύκλων.

to all
Αφήστε τις κοτσάνες περί όπλων που δεν σκοτώνουν και το πληκτρολόγιο, πάρτε τα σκυλάκια σας και βγείτε για κυνήγι.


Δεν έχω τέτοιο φυσίγγι αλλιώς θα το είχα δοκιμάσει ήδη.
Το Remington heavy dove έχω σε #7,5 - 31,5gr αυτό που έβαλα με Gemini LM.
Βάλε μια φωτό το κουτί ... αν είναι φθηνό θα το αγοράσω για τρυγόνια σε 7,5 και θα ρίξω ένα.
Αν βρεις στην περιοχή σου το εχει 33€ περνεις και χυμα αν θες Rem pheasant load το μαύρο το πράσινο έχει επιχαλκομενα σκάγια.
 
Βλητική υπεροχή
============
Νομίζω ότι κάποιοι με άποψη δεν έχετε ρίξει ΠΟΤΕ ούτε ένα φυσίγγι σε πίνακα ή αν έχετε ρίξει, δεν έχετε μετρήσει ΠΟΤΕ σκάγια ...
Σίγουρα επίσης δεν έχετε ιδέα ΠΟΣΑ είναι τα 36,5m, ειδικά με ψιλά.
Καλημέρα και άντε γειά.
.sarcastic.
ps
Απολαύστε το τσαγάκι (όπως λέγεται) και μην με κάνετε να βάλω και άλλες.
Δουλέψτε κανέναν άσχετο, ή κανένα παιδάκι όπως συνήθως κάνετε. :cool:
Μας τα έχετε κάνει ολίγον τι τσουρεκάκια. 🤣

Με πολύ αγάπη ... 😍

View attachment 68507

View attachment 68504
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ??????
 
Βλητική υπεροχή
============
Νομίζω ότι κάποιοι με άποψη δεν έχετε ρίξει ΠΟΤΕ ούτε ένα φυσίγγι σε πίνακα ή αν έχετε ρίξει, δεν έχετε μετρήσει ΠΟΤΕ σκάγια ...
Σίγουρα επίσης δεν έχετε ιδέα ΠΟΣΑ είναι τα 36,5m, ειδικά με ψιλά.
Καλημέρα και άντε γειά.
.sarcastic.
ps
Απολαύστε το τσαγάκι (όπως λέγεται) και μην με κάνετε να βάλω και άλλες.
Δουλέψτε κανέναν άσχετο, ή κανένα παιδάκι όπως συνήθως κάνετε. :cool:
Μας τα έχετε κάνει ολίγον τι τσουρεκάκια. 🤣

Με πολύ αγάπη ... 😍

View attachment 68507

View attachment 68504
Και που να ρθει το Πάσχα πως φουσκώνουν τα τσουρέκια
 
Όλα καλά παιδιά ειρήνη ημίν ο κάθε ένας με ότι βολεύεται και γουστάρει ας έχει θηράματα και ας κυνηγούν οι περισσότεροι με μπενελι αν είναι δυνατό όλοι για δύο λόγους πρώτον γιατί θα εχουν απροβληματιστο όπλο και δεύτερο πάντα θα έχει πουλιά για εμάς τους υπολοιπους να ευχαριστιόμαστε .
 
Χαιρετώ την ομαδα! Δεν είχα ποτέ μπενελι ούτε έχω κυνηγήσει ποτέ με καραμπίνα αδράνειας. Θα ήθελα γνώμες για την benelli beccaccia supreme.
Το καλύτερο οπλο για να ρίχνεις μέχρι 32 γρ και για πολύωρα κυνήγια.
 
Back
Top