Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Σίγουρα όχι ... πάρε Κύργια πρώτα και μετά Λούκα.
Αφού δεν πας για παπιά τι τα θες τα high performance ?
Μόνο στα παπιά ρίχνουμε ατσάλια.
καλα και εγω οσες φορες πηρα τον κυργια μου είπαν οτι η κανη της black eagle δεν μπαίνει στην Μ2 η το αντίστροφο και από την benelli μου ειπαν οτι μπαίνει κανονικά.
 
και δεύτερο πάντα θα έχει πουλιά για εμάς τους υπολοιπους να ευχαριστιόμαστε

Γιάννη τα 9άρια δεν είναι το φόρτε μου, έβαλα 8άρια και ρίχνω 1,5m μακρύτερα με την χειρότερη κάνη που υπάρχει ...
Φυσίγγι Jordan 32gr.
Τι λες θα την κατεβάσω την τσίχλα ?

ps
Οι 2 πρώτες φωτό είναι ψαρεμένες από εδώ μέσα ...
Ακόμα δεν βαρέθηκες ?

302_full.jpg

fabarm_demi.jpg

Untitled 1.jpg
 
Πιο πολύ με ενδιαφέρει αν κάνω καμιά 500αριά χιλιόμετρα και πάθω αυτό και μείνω να βλέπω τα κ@ριολι@ να σουλατσάρουν κι ας ρίξω και καμιά τραυματισμένη...View attachment 68491
Οι ρουφιανες εκει εχουν θεμα το 90% σπαει στον πισω πειρο
 
Γιάννη τα 9άρια δεν είναι το φόρτε μου, έβαλα 8άρια και ρίχνω 1,5m μακρύτερα με την χειρότερη κάνη που υπάρχει ...
Φυσίγγι Jordan 32gr.
Τι λες θα την κατεβάσω την τσίχλα ?

ps
Οι 2 πρώτες φωτό είναι ψαρεμένες από εδώ μέσα ...
Ακόμα δεν βαρέθηκες ?

View attachment 68543

View attachment 68544

View attachment 68545
Τι τσίχλα θα τη κατεβάσεις σίγουρα .35 μέτρα με 55% στα 45 δεν ξέρω τι θα κατεβάσεις μπορεί κανένα τζίτζικα.
 
Τι τσίχλα θα τη κατεβάσεις σίγουρα .35 μέτρα με 55% στα 45 δεν ξέρω τι θα κατεβάσεις μπορεί κανένα τζίτζικα.
Γιατι ασχημα ειναι αυτο δειχνει αριστη συγκεντρωση και ο τζιτζικας ειναι σπεσιαλ μεζες
 
καλα και εγω οσες φορες πηρα τον κυργια μου είπαν οτι η κανη της black eagle δεν μπαίνει στην Μ2 η το αντίστροφο και από την benelli μου ειπαν οτι μπαίνει κανονικά.
Παναγιώτη την αποθηκη θα κοιτας αν ειναι ιδιες κουμπονουν μια χαρα , εμενα κουμπονη κανη απο σουπερ σπορτ σε κριο, στη περισοτερες μπενελλι ταιριαζουν μια στην αλλη τουφεκας κανονικα, ;)
 
Γιάννη τα 9άρια δεν είναι το φόρτε μου, έβαλα 8άρια και ρίχνω 1,5m μακρύτερα με την χειρότερη κάνη που υπάρχει ...
Φυσίγγι Jordan 32gr.
Τι λες θα την κατεβάσω την τσίχλα ?

ps
Οι 2 πρώτες φωτό είναι ψαρεμένες από εδώ μέσα ...
Ακόμα δεν βαρέθηκες ?

View attachment 68543

View attachment 68544

View attachment 68545
Παλι τσάι τι έγινε με εσένα; 🤔😅 πίνακες ποσοστά και 1η η benelli 🤣😂🤣
 
Παναγιώτη την αποθηκη θα κοιτας αν ειναι ιδιες κουμπονουν μια χαρα , εμενα κουμπονη κανη απο σουπερ σπορτ σε κριο, στη περισοτερες μπενελλι ταιριαζουν μια στην αλλη τουφεκας κανονικα, ;)
Συμπληρώνω κουμπώνει και απο μπρεντα της παλιες, και απο μπρεντα 930 ριχνεις κανονικα,
 
Τι τσίχλα θα τη κατεβάσεις σίγουρα .35 μέτρα με 55% στα 45 δεν ξέρω τι θα κατεβάσεις μπορεί κανένα τζίτζικα.
Τις οπλάρες τις άλλες δεν τις είδες ?
Λες να σφίγγουν τα 9άρια στα 45μ από το έρβιο στην κάνη ?
 
Χαιρετώ την ομαδα! Δεν είχα ποτέ μπενελι ούτε έχω κυνηγήσει ποτέ με καραμπίνα αδράνειας. Θα ήθελα γνώμες για την benelli beccaccia supreme.
Το οπλο το εχω σε 61cm(το προηγουμενο μοντελο απο την supreme),καταρχην εχει μηχανισμο Benelli που για μενα ειναι ισως οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει σε αυτογεμες, ειναι ελαφρυ μανιτζεβελο και καλοζυγισμενο... για το δικο μου σωματοτυπο 1,73 ειναι οτι πρεπει, ισως σε πιο μεγαλους σωματοτυπους να ειναι σαν νεροπιστολο...
Για λιγες τουφεκιες ειναι φοβερο(μπεκατσα περδικα λαγο) ακομη και με ενισχυμενες γομωσεις, ομως για καρτερια(πχ.τσιχλες) ακομη και με φυσιγγια 32γρ την αλλη μερα δεν θα μπορεις να πας για κυνηγι λογω ωμου...ισως με καποιο πελμα να βελτιωνεται η κατασταση εγω δεν το επιχειρισα επειδη το οπλο μου ερχεται τελεια ετσι οπως ειναι για να μη μπαινω σε περιπετειες...
Οταν λεω ενισχυμενες εννοω 36γρ γιατι παραπανω δεν ριχνω γενικα με ολα μου τα οπλα...
Εχω ριξει και τριαρα σε φασες με percorso caccia και δεν καταλαβα τιποτα πανω στο κυνηγι...μια φορα που το εριξα σε πινακα ηταν λες και μου εριξαν μπουνια...
IMG_20230313_203544.jpg
Η φωτο ειναι χωρις το εσωτερικο τσοκακι αν θυμαμαι καλα...
Για οτι αλλο θελεις μη διστασεις να ρωτησεις...
 
Από τι όπλο είναι η σκανδαλοθηκη;
Fabarm eurolion mk2!!!
Η φωτό είναι από FB αλλά την έβαλα γιατί ακριβώς το ίδιο έπαθε κι ο ξάδερφος μου πέρυσι με την Η368 και βλαστήμαγε την ώρα και την στιγμή που έδωσε την m2 και για να προλάβω τα σχόλια...η m2 δόθηκε για οικονομικούς λόγους!!!
 
Το οπλο το εχω σε 61cm(το προηγουμενο μοντελο απο την supreme),καταρχην εχει μηχανισμο Benelli που για μενα ειναι ισως οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει σε αυτογεμες, ειναι ελαφρυ μανιτζεβελο και καλοζυγισμενο... για το δικο μου σωματοτυπο 1,73 ειναι οτι πρεπει, ισως σε πιο μεγαλους σωματοτυπους να ειναι σαν νεροπιστολο...
Για λιγες τουφεκιες ειναι φοβερο(μπεκατσα περδικα λαγο) ακομη και με ενισχυμενες γομωσεις, ομως για καρτερια(πχ.τσιχλες) ακομη και με φυσιγγια 32γρ την αλλη μερα δεν θα μπορεις να πας για κυνηγι λογω ωμου...ισως με καποιο πελμα να βελτιωνεται η κατασταση εγω δεν το επιχειρισα επειδη το οπλο μου ερχεται τελεια ετσι οπως ειναι για να μη μπαινω σε περιπετειες...
Οταν λεω ενισχυμενες εννοω 36γρ γιατι παραπανω δεν ριχνω γενικα με ολα μου τα οπλα...
Εχω ριξει και τριαρα σε φασες με percorso caccia και δεν καταλαβα τιποτα πανω στο κυνηγι...μια φορα που το εριξα σε πινακα ηταν λες και μου εριξαν μπουνια...
View attachment 68558
Η φωτο ειναι χωρις το εσωτερικο τσοκακι αν θυμαμαι καλα...
Για οτι αλλο θελεις μη διστασεις να ρωτησεις...
Αν σε ποναει ο ωμος απο τις πολες τουφεκιες μαλον δε σου καθεται τοσο καλα οσο νομιζεις !!
 
Αν σε ποναει ο ωμος απο τις πολες τουφεκιες μαλον δε σου καθεται τοσο καλα οσο νομιζεις !!
Εντάξει και τα 2800 παίζουν το ρόλο τους ...η δική μου στα 3200 που την κυνηγάω στη φάσσα δεν μου δημιουργεί καμία αίσθηση ανάκρουσης εκτός κι αν επωμίσω άτσαλα αλλά το ίδιο πάθαινα και με την 390!!!
 
Για πες ένα όπλο που το είχες και δεν σκότωνε?
Όλα σκότωναν απλά άλλο πέφτουν τα πουλιά και άλλο σκοτώνονται είναι πολύ σημαντική διαφορά τουλάχιστον για μένα.Και αυτό φένεται από τη στιγμή που τραβάς την σκανδάλη ασχέτως αποστάσεως.
 
Όλα σκότωναν απλά άλλο πέφτουν τα πουλιά και άλλο σκοτώνονται είναι πολύ σημαντική διαφορά τουλάχιστον για μένα.Και αυτό φένεται από τη στιγμή που τραβάς την σκανδάλη ασχέτως αποστάσεως.
Και πώς καταλαβαίνεις ποτέ φταίει το φυσιγγι και ποτέ το όπλο?
 
Back
Top