Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Το οπλο το εχω σε 61cm(το προηγουμενο μοντελο απο την supreme),καταρχην εχει μηχανισμο Benelli που για μενα ειναι ισως οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει σε αυτογεμες, ειναι ελαφρυ μανιτζεβελο και καλοζυγισμενο... για το δικο μου σωματοτυπο 1,73 ειναι οτι πρεπει, ισως σε πιο μεγαλους σωματοτυπους να ειναι σαν νεροπιστολο...
Για λιγες τουφεκιες ειναι φοβερο(μπεκατσα περδικα λαγο) ακομη και με ενισχυμενες γομωσεις, ομως για καρτερια(πχ.τσιχλες) ακομη και με φυσιγγια 32γρ την αλλη μερα δεν θα μπορεις να πας για κυνηγι λογω ωμου...ισως με καποιο πελμα να βελτιωνεται η κατασταση εγω δεν το επιχειρισα επειδη το οπλο μου ερχεται τελεια ετσι οπως ειναι για να μη μπαινω σε περιπετειες...
Οταν λεω ενισχυμενες εννοω 36γρ γιατι παραπανω δεν ριχνω γενικα με ολα μου τα οπλα...
Εχω ριξει και τριαρα σε φασες με percorso caccia και δεν καταλαβα τιποτα πανω στο κυνηγι...μια φορα που το εριξα σε πινακα ηταν λες και μου εριξαν μπουνια...
View attachment 68558
Η φωτο ειναι χωρις το εσωτερικο τσοκακι αν θυμαμαι καλα...
Για οτι αλλο θελεις μη διστασεις να ρωτησεις...
Καλησπέρα έχω το ίδιο όπλο από το 2005 το κυνηγάω σε γενικό κυνήγι περπάτητο και καρτέρι τα φυσίγγια που ρίχνω είναι 32 γραμμάρια του έχω βάλει και πέλμα γιατί μου ήταν κοντό λόγω ύψους 1,84 το όπλο δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα και από ντουφεκια μπορεί να ρίξω πολλές ντουφεκιες σε μια μέρα χωρίς να καταλάβω το παραμικρό.
 

@gvp9000 είπες ότι εμπορικό θέλω σωστά; ; και ότι τσοκ 😘😜
Με αφορμή αυτό, θέτω ερώτημα προς τον θεωρητικό (και πρακτικό) επιστήμονα της παρέας:
Αν υποθέσουμε ότι η Benelli στα 36,5 μέτρα ψηλοτουφεκάει 60/40, στα πόσα μέτρα κεντροτουφεκάει;;;.very shoked.
Και αν θέλουμε να πετύχουμε την καθιστή φάσα στα 100metri, που πρέπει να σημαδέψουμε????.my man.
 
Με αφορμή αυτό, θέτω ερώτημα προς τον θεωρητικό (και πρακτικό) επιστήμονα της παρέας:
Αν υποθέσουμε ότι η Benelli στα 36,5 μέτρα ψηλοτουφεκάει 60/40, στα πόσα μέτρα κεντροτουφεκάει;;;.very shoked.
Και αν θέλουμε να πετύχουμε την καθιστή φάσα στα 100metri, που πρέπει να σημαδέψουμε????.my man.
Πόσα εκατοστά πάνω είναι το 60-40 στα 36m ?
 
Όλα καλά παιδιά ειρήνη ημίν ο κάθε ένας με ότι βολεύεται και γουστάρει ας έχει θηράματα και ας κυνηγούν οι περισσότεροι με μπενελι αν είναι δυνατό όλοι για δύο λόγους πρώτον γιατί θα εχουν απροβληματιστο όπλο και δεύτερο πάντα θα έχει πουλιά για εμάς τους υπολοιπους να ευχαριστιόμαστε .
τωρα γιατι το κανεις αυτο? ,εχω πατατακια και μολις ανοιξα μια βεργινα
 
Βοήθα τον φίλο μου σε παρακαλώ ... και άσε τα βογκητά 🤣
Σήμερα (είχα άδεια) και πήγα μέχρι το ΑΤ Πετρούπολης, αλλά την τελευταία στιγμή μου ήρθε στο μυαλό μια κωλοεφορία 700 ευρά και έστριψα.
Έπνιξα τον πόνο μου με μια σπανακόπιτα και ένα φρέντο με ζαχαρίνη.
 
Σήμερα (είχα άδεια) και πήγα μέχρι το ΑΤ Πετρούπολης, αλλά την τελευταία στιγμή μου ήρθε στο μυαλό μια κωλοεφορία 700 ευρά και έστριψα.
Έπνιξα τον πόνο μου με μια σπανακόπιτα και ένα φρέντο με ζαχαρίνη.
Την έχω πατήσει κι εγώ έτσι μερικές φορές. Το φάρμακο για μένα είναι τουλουμπα και ελληνικός διπλός σκέτος. Σαν το ζεστο- παγωμένο μπανάκι που κάνουν οι Ρώσοι αλλά σε ελληνική version
 
Σήμερα (είχα άδεια) και πήγα μέχρι το ΑΤ Πετρούπολης, αλλά την τελευταία στιγμή μου ήρθε στο μυαλό μια κωλοεφορία 700 ευρά και έστριψα.
Έπνιξα τον πόνο μου με μια σπανακόπιτα και ένα φρέντο με ζαχαρίνη.
Τον κρίνο τι τον θες ? ... πες μου.
 
Αν σε ποναει ο ωμος απο τις πολες τουφεκιες μαλον δε σου καθεται τοσο καλα οσο νομιζεις !!
Το οπλο ειναι αδρανειας 2800γρ με ενα πελμα απο σκληρο πλαστικο λογικο δεν ειναι? εδω βαζουν comfort και χιλια δυο μπιμπλικια σε οπλα(αδρανειας) πιο βαρια απο αυτο,τυχαια το κανουν νομιζεις...
Απλως το οπλο ειναι για μπεκατσα εξου και το ονομα, που οι ντουφεκιες ειναι λιγες εξ ορισμου.Αλλο 5-10 ντουφεκιες(αν τις ριξω σε μια μερα ευτυχισμενος θα 'μαι) και αλλο 50 και βαλε σε μπασιμο κιχλας...
 
Back
Top