Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Πάρε και την πιο ανοιχτή από όλες τις δοκιμές με Full με το Briley.
Μάντεψε με τι φυσίγγι.

MB long range 6 full.jpg

Και από τις πρώτες δοκιμές με το μαμά full (και τα δύο Remington express από τα παλιά, όχι τα XLR)
N4.jpg
N6.jpg
 
Last edited:
Παναγιώτη την αποθηκη θα κοιτας αν ειναι ιδιες κουμπονουν μια χαρα , εμενα κουμπονη κανη απο σουπερ σπορτ σε κριο, στη περισοτερες μπενελλι ταιριαζουν μια στην αλλη τουφεκας κανονικα, ;)
Κανονικά κουμπώνει αλλά της SBE 3 δεν μπαίνει σε άλλο όπλο αλλά μπαίνει στην black Eagle! Η κάνη όμως της black Eagle μπαίνει στην M2 και το αντίστροφο όταν ρώτησα έπρεπε να μου πουν ότι μπαίνει όχι ότι φοράει διαφορετική κάνη και δεν ταιριάζει ! 3 φορές πήρα τηλέφωνο το ίδιο μου είπαν μετά στέλνω στην Benelli στο τεχνικό τμήμα και λέει ότι μπορείς να την βάλεις κανονικά. Βέβαια μετά έμαθα ότι η κάνη της black Eagle έχει ξεχωριστό κωδικό και άλλη τιμή.
 
Ξέρει κανείς αν η κάννη της Μ1 (αυτή που πουλιέται τώρα καινούργια) έχει σφραγίδα κρίνο για ατσάλινα? Βαριέμαι να πάω Καλκαντζάκο.
Δεν μπαίνει η κάνη της Μ1 στην δικιά σου έχει άλλη αποθήκη με το μεγάλο δαχτυλίδι. Επίσης ανταλλάζεται black Eagle 3 με τουλίπα στην και αυτοκόλλητο στην κάνη συλλεκτικό μοντέλο με montefeltro synthetic 🤣
 
Αν υποθέσουμε ότι η Benelli στα 36,5 μέτρα ψηλοτουφεκάει 60/40, στα πόσα μέτρα κεντροτουφεκάει;;;
ε ρε Βασίλη, εσύ είσαι ο επιστήμονας .yel.
(Σε κύκλο διαμέτρου 75 cm , 5,8 cm )
Με #6 και 400m/s @ 1.5m το drop είναι 8cm περίπου.
Αν είσαι 6cm πάνω ψάχνεις το σημείο που το drop θα γίνει 14cm.
45m περίπου.
Και αν θέλουμε να πετύχουμε την καθιστή φάσα στα 100metri, που πρέπει να σημαδέψουμε????
Αν η φάσσα είναι στα 130m και θεωρήσουμε ότι μέχρι τα 100 πάει μονόβολο τότε έχεις πτώση 40cm μέχρι τα 100m και καμιά 10cm ακόμα, ... θα έλεγα 0,5 με 1 μέτρο πιο ψηλά.
 
Δεν μπαίνει η κάνη της Μ1 στην δικιά σου έχει άλλη αποθήκη με το μεγάλο δαχτυλίδι. Επίσης ανταλλάζεται black Eagle 3 με τουλίπα στην και αυτοκόλλητο στην κάνη συλλεκτικό μοντέλο με montefeltro synthetic 🤣
Δε θέλω μόνο την κάννη. Ολόκληρη τη θέλω άμα είναι
 
Πάρε και την πιο ανοιχτή από όλες τις δοκιμές με Full με το Briley.
Μάντεψε με τι φυσίγγι.

View attachment 68615

Και από τις πρώτες δοκιμές με το μαμά full (και τα δύο Remington express από τα παλιά, όχι τα XLR)
View attachment 68613
View attachment 68614
Εδω βλέπω ένα 9.4% της ρεμινκτον που έριξε στο Μ2...
Μην προσπαθείς να μου ξεφεύγεις κάνουμε σύγκριση κάννης με εμπορικά φυσίγγια μην μου βάζεις ιδιογομωση μέσα για να καλύψεις τα κενά της κάννης σου 😅😅😅
 
Εδω βλέπω ένα 9.4% της ρεμινκτον που έριξε στο Μ2...
Μην προσπαθείς να μου ξεφεύγεις κάνουμε σύγκριση κάννης με εμπορικά φυσίγγια μην μου βάζεις ιδιογομωση μέσα για να καλύψεις τα κενά της κάννης σου 😅😅😅
 
Εδω βλέπω ένα 9.4% της ρεμινκτον που έριξε στο Μ2...
Μην προσπαθείς να μου ξεφεύγεις κάνουμε σύγκριση κάννης με εμπορικά φυσίγγια μην μου βάζεις ιδιογομωση μέσα για να καλύψεις τα κενά της κάννης σου 😅😅😅
Σε καμία MRB η στην Metro Analysis δουλεύεις σε βλέπω σου αρέσουν τα ποσοστά
 
Εδω βλέπω ένα 9.4% της ρεμινκτον που έριξε στο Μ2...
Δεν ψάχνω ψιλοπράγματα σε εμπορικά ...
Σας έχω πει 100 φορές ... για να δεις πραγματική απόδοση θέλει να ρίξεις 5-10 ίδια φυσίγγια από το ίδιο κουτί.
Είναι άσκοπο όμως γιατί το επόμενο κουτί μπορεί να ρίχνει διαφορετικά ή να έχει διαφορετικό # σκάγια.
Οπότε βλέπεις ΧΟΝΤΡΙΚΑ που κυμαίνεται το καθένα.
Μου άρεσε το ,4% όμως .sarcastic.

Αυτές οι δύο ήταν από τις πρώτες 3 δοκιμές που είχα κάνει.
Είχα ρίξει αυτά τα 2 Rem express #4 και #6 με full μαμά και ένα Jordan 32γρ #8 με μαμά mod και στα 2 όπλα.
Σε όλες τα σκάγια είναι μετρημένα (έκοψα φυσίγγια).
Η τρίτη είναι αυτή.

Τις δοκιμές προσωπικά τις κάνω για να βλέπουν ΟΛΟΙ τι ψάρια πιάνει ένα φυσίγγι σε συνδιασμό με ένα όπλο και ένα τσοκ.
Δεν το βλέπω σαν "κόντρα" ή αγώνα.
Αν ήθελα να βγάλω το όπλο μου το "καλύτερο" απ' όλα δεν θα έβαζα καμία και απλά θα το διαλαλούσα ή θα έβαζα τις πιο σφιχτές.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τις υπερσυγκεντρώσεις, απλά τις χρειάζομαι για πολύ σπάνιες περιπτώσεις και μόνο σε παπί.

Το ξέρω ότι κάνεις πλάκα απλά τα γράφω για να είμαι σαφής.

N8.jpg
 
Και πάντα γράφω και να τα θυμάσαι αυτά ... ισχύουν για όλα τα όπλα

α)
50-60% πανεύκολο
60-70% εύκολο
70-80% σχετικά δύσκολο
80-90% μόνο με φυσιγγάρα ή πολύ ψάξιμο για ταίριασμα φυσιγγίου με κάνη και τσοκ
90-100% με υπερφυσίγγι, πχ ρίξε το Rooster XR με ότι όπλο θες ... 90-100% θα βγάλει.

β)
Τα όπλα μπορεί να έχουν διαφορές στα ανοιχτά τσοκ (3*, 4*) ... στα σφιχτά (εκεί που ψάχνεις την μέγιστη συγκέντρωση) δεν έχουν και αν τυχόν βρεις κάποια στιγμή μπορεί να είναι τυχαίο ή απλά το φυσίγγι να μην ταιριάζει στο όπλο και το τσοκ.
Βρίσκεις απλά ένα άλλο φυσίγγι.
Η λογική δηλαδή δοκιμάζω 2-3 φυσίγγια με 2 όπλα με mod ή 4* και επειδή το ένα δεν βγάζει τόσο σφιχτές συγκεντρώσεις όσο το άλλο, άρα "δεν σκοτώνει" για εμένα ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.
Αυτό που έχει σημασία είναι η μέγιστη συγκέντρωση με σφιχτό τσοκ και η ελάχιστη με ανοιχτό.
Αν τα πετύχεις αυτά πετυχαίνεις και όλα τα ενδιάμεσα.
 
Last edited:
Ωραίοι οι πίνακες αλλά είναι πίνακες δεν είναι θηράματα και δεν βαλονται στις ίδιες συνθήκες.
Δηλαδή αν σου πω ότι ένα φυσίγγι βγάζει 10% συγκέντρωση και σκοτώνει παπιά στα 70m θα το δοκιμάσεις όταν πας Έβρο ?

Ναι ρε Γιάννη, συμφωνούμε αλλά τα έχουμε πει αυτά ... συγκέντρωση και διάτρηση είναι τα βασικά τα οποία μετριούνται εύκολα.
Λες η Federal Winchester NSI να μοιράζουν φυσίγγια για να δουν αν σκοτώνουν ?
Μην τρελαθούμε τώρα.
 
Δεν ψάχνω ψιλοπράγματα σε εμπορικά ...
Σας έχω πει 100 φορές ... για να δεις πραγματική απόδοση θέλει να ρίξεις 5-10 ίδια φυσίγγια από το ίδιο κουτί.
Είναι άσκοπο όμως γιατί το επόμενο κουτί μπορεί να ρίχνει διαφορετικά ή να έχει διαφορετικό # σκάγια.
Οπότε βλέπεις ΧΟΝΤΡΙΚΑ που κυμαίνεται το καθένα.
Μου άρεσε το ,4% όμως .sarcastic.

Αυτές οι δύο ήταν από τις πρώτες 3 δοκιμές που είχα κάνει.
Είχα ρίξει αυτά τα 2 Rem express #4 και #6 με full μαμά και ένα Jordan 32γρ #8 με μαμά mod και στα 2 όπλα.
Σε όλες τα σκάγια είναι μετρημένα (έκοψα φυσίγγια).
Η τρίτη είναι αυτή.

Τις δοκιμές προσωπικά τις κάνω για να βλέπουν ΟΛΟΙ τι ψάρια πιάνει ένα φυσίγγι σε συνδιασμό με ένα όπλο και ένα τσοκ.
Δεν το βλέπω σαν "κόντρα" ή αγώνα.
Αν ήθελα να βγάλω το όπλο μου το "καλύτερο" απ' όλα δεν θα έβαζα καμία και απλά θα το διαλαλούσα ή θα έβαζα τις πιο σφιχτές.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τις υπερσυγκεντρώσεις, απλά τις χρειάζομαι για πολύ σπάνιες περιπτώσεις και μόνο σε παπί.

Το ξέρω ότι κάνεις πλάκα απλά τα γράφω για να είμαι σαφής.

View attachment 68617
Ρε πλάκα κάνω και εγώ σκέψου 3τσοκ εβαλα σε 5 κυνήγια παπιας και δεν είμαι του κυνηγίου αυτού.
Εγω βλέπω υπερσυγκεντρωσεις και βγάζω σπυριά 😅😅😅 στα κυνήγια που κάνω.
Μέσα από αυτό πλάκα ρίξε βάρα μέτρα γινόμαστε καλύτερη.. καταλαβαίνουμε 5 πράγματα παραπάνω.. είμαι άνθρωπος που ξεπέρασε τα κόμπλεξ μόνο Ποιντερ μόνο beretta μόνο πέρδικα που ακούς να λένε..
Ολα που έχουν να κάνουν με το κυνήγι μου αρέσουν αρκεί να το κάνω σωστά..
 
Να πεις 3 φορές: απεταξάμην την benelli m2 και 2 χρόνια κυνήγι μόνο με την 1187 για να συγχωρεθείς. 😊
Την 1187 την γουστάρω πολύ γι αυτό την κρατάω.
Δεν το έχω σε τίποτα να την χαρίσω και να πάρω δεύτερο όπλο.

Έχω γράψει ότι 23+ χρόνια δεν είχα ούτε μια εμπλοκή.
Το ότι έχω κάνει καλά κυνήγια με αυτή δεν σημαίνει ότι είναι υπερόπλο.
Αν με ρώταγες πριν 25 χρόνια θα σου έλεγα ότι μόνο οι Rem σκοτώνουν στον Θεό.
Το ίδιο και ο ξάδερφος που και αυτός πήρε super90. 🤣
Δεν είναι όμως έτσι.

Ας βρίσκουμε κυνήγια και το όπλο είναι το τελευταίο που με απασχολεί.
Έχουμε μεγαλώσει επίσης Βασίλη και θέλουμε πιο ελαφρά όπλα στο περπάτημα.
Στα καρτεράτα (όταν σου δίνεται λίγος χρόνος να σκοπεύσεις) η 1187 είναι τρένο.
 
Back
Top