Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Τώρα θα αρχίσουν να διαμαρτύρονται για τα αλεύρια αλλά βλέπω και άλλους με οπλάρες και τσοκάρες πως πάνε το "Αλλατίνη" .... σύννεφο 🤣

Εμένα μου την λένε για τα ακριβά φυσίγγια αλλά πρέπει να είμαι από κοντά να δω τι ρίχνουν αυτοί στον Έβρο έχοντας κάνει 500-1000 χιλιόμετρα δρόμο.
Υπάρχουν καλά Ελληνικά και φθηνά εμπορικά φυσίγγια απλά πρέπει να τα βρεις.

Κάτσε να βρω κανέναν με καμιά Optima HP να την αποκαθηλώσουμε και αυτή στην μέγιστη συγκέντρωση.

Να δω πότε θα καταλάβουμε ότι αν θέλουμε την υπέρτατη συγκέντρωση αυτή βγαίνει μόνο από φυσίγγι και όχι από τον σωλήνα με τον οποίο θα το ρίξεις !!!

Όλη η ιστορία της "βλητικής ψευτο-υπεροχής" παίζεται στα ανοιχτά τσοκ που "βαράνε Full", ενώ δεν θα έπρεπε !!!
 
Last edited:
Απάντησε η μαμά benelli αν η κάννη χωρίς κρίνο ρίχνει HP ατσάλινα. Βέβαια δε λέει για HP αλλά γενικά steel
 

Attachments

  • Screenshot_2023-03-17-11-24-33-121_com.google.android.gm.jpg
    Screenshot_2023-03-17-11-24-33-121_com.google.android.gm.jpg
    130,9 KB · Προβολές: 40
  • Steel-shot-OK.png
    Steel-shot-OK.png
    41,2 KB · Προβολές: 38
Το μακρινό 1999 είχα μια κουβέντα με έναν συνάδελφο φανατικό στο υδρόβιο από την Αλεξανδρούπολη.
Χαρακτηριστικά μου ανέφερε ότι σε ένα ολοήμερο στον Έβρο με -15,άκουγε τα σκάγια χρατς πάνω στα πράσινα και τα περισσότερα τον χαιρετουσαν.Αντιθετα μια παρέα Αθηναίοι τα κατέβαζαν από τον Θεό και είχε μεινει μαλακας.Οταν βρήκε την ευκαιρία να ρωτήσει τι φυσίγγια έριχναν....του είπαν ιδιογομωσης.
 
Το μακρινό 1999 είχα μια κουβέντα με έναν συνάδελφο φανατικό στο υδρόβιο από την Αλεξανδρούπολη.
Χαρακτηριστικά μου ανέφερε ότι σε ένα ολοήμερο στον Έβρο με -15,άκουγε τα σκάγια χρατς πάνω στα πράσινα και τα περισσότερα τον χαιρετουσαν.Αντιθετα μια παρέα Αθηναίοι τα κατέβαζαν από τον Θεό και είχε μεινει μαλακας.Οταν βρήκε την ευκαιρία να ρωτήσει τι φυσίγγια έριχναν....του είπαν ιδιογομωσης.
Κύριε Γιώργο, μηπως αυτός ο κύριος ήταν εκτός ορίων και οι 'Αθηναίοι' ήταν οριακά σε απόσταση;
Δεν υπολογίζονται εύκολα τα +-10 μέτρα στον βάλτο.
Εννοείται πως η θερμοκρασία και το σεταπ επηρεάζουν αλλά επειδή δε θα πήγαινε πρώτη φορά εκει σίγουρα θα πήγε προετοιμασμενος.
 
Κύριε Γιώργο, μηπως αυτός ο κύριος ήταν εκτός ορίων και οι 'Αθηναίοι' ήταν οριακά σε απόσταση;
Δεν υπολογίζονται εύκολα τα +-10 μέτρα στον βάλτο.
Εννοείται πως η θερμοκρασία και το σεταπ επηρεάζουν αλλά επειδή δε θα πήγαινε πρώτη φορά εκει σίγουρα θα πήγε προετοιμασμενος.
Αυτή ήταν μέσες άκρες η περιγραφή του,εγώ τότε δεν είχα ιδέα από ιδιογομωση ούτε για κυνήγια κάτω αποτέτοιες συνθήκες.
Όταν όμως βλέπω αυτές τις τουφεκιες που ανεβάζει ο Νίκος την θυμάμαι αυτή την συζήτηση που είχα κάνει.
 
Τώρα θα αρχίσουν να διαμαρτύρονται για τα αλεύρια αλλά βλέπω και άλλους με οπλάρες και τσοκάρες πως πάνε το "Αλλατίνη" .... σύννεφο 🤣

Εμένα μου την λένε για τα ακριβά φυσίγγια αλλά πρέπει να είμαι από κοντά να δω τι ρίχνουν αυτοί στον Έβρο έχοντας κάνει 500-1000 χιλιόμετρα δρόμο.
Υπάρχουν καλά Ελληνικά και φθηνά εμπορικά φυσίγγια απλά πρέπει να τα βρεις.

Κάτσε να βρω κανέναν με καμιά Optima HP να την αποκαθηλώσουμε και αυτή στην μέγιστη συγκέντρωση.

Να δω πότε θα καταλάβουμε ότι αν θέλουμε την υπέρτατη συγκέντρωση αυτή βγαίνει μόνο από φυσίγγι και όχι από τον σωλήνα με τον οποίο θα το ρίξεις !!!

Όλη η ιστορία της "βλητικής ψευτο-υπεροχής" παίζεται στα ανοιχτά τσοκ που "βαράνε Full", ενώ δεν θα έπρεπε !!!
Ο Μηδενισμός δεν κάνη καλό σε κανέναν δεν πας μπροστά έτσι!!!!!
 
Αυτή ήταν μέσες άκρες η περιγραφή του,εγώ τότε δεν είχα ιδέα από ιδιογομωση ούτε για κυνήγια κάτω αποτέτοιες συνθήκες.
Όταν όμως βλέπω αυτές τις τουφεκιες που ανεβάζει ο Νίκος την θυμάμαι αυτή την συζήτηση που είχα κάνει.
Η αλήθεια είναι ότι με ένα σεταπ του κυρίου Νίκου (σε ρελι, επειδή δεν έχω μηχανή) πήρα φασσες που θα τις έπαιρνα μόνο από τυχερα σκάγια.
Ειχα ακούσει και κάτι άλλο... στα καρτέρια του βάλτου "μονο από κάνη 302 θα ακούς χρατς και θα πέφτει το πουλί, από καμιά άλλη" 😂🤣
 
Η αλήθεια είναι ότι με ένα σεταπ του κυρίου Νίκου (σε ρελι, επειδή δεν έχω μηχανή) πήρα φασσες που θα τις έπαιρνα μόνο από τυχερα σκάγια.
Ειχα ακούσει και κάτι άλλο... στα καρτέρια του βάλτου "μονο από κάνη 302 θα ακούς χρατς και θα πέφτει το πουλί, από καμιά άλλη" 😂🤣
Δεν θυμάμαι τι όπλο είχε 🤣.Τότε και ακομη παλιότερα καλή καραμπίνα ήταν αυτή που δεν έκανε εμπλοκές.
 
Η αληθεια ειναι οτι το ''χειροτερο'' φυσιγγιο ιδιογομωσης απο ''φτασμενο'' ιδιογομωτη ειναι το
καλυτερο εμπορικο σε φυσιγγια σειρας...
Και λεω ''σειρας''.....αυτα που πεφτουν και στον βαλτο....με εξαιρεση τα εξειδικευμενα του εμποριου...
τυπου Rooster...κτλ κτλ...
 
Τώρα θα αρχίσουν να διαμαρτύρονται για τα αλεύρια αλλά βλέπω και άλλους με οπλάρες και τσοκάρες πως πάνε το "Αλλατίνη" .... σύννεφο 🤣

Εμένα μου την λένε για τα ακριβά φυσίγγια αλλά πρέπει να είμαι από κοντά να δω τι ρίχνουν αυτοί στον Έβρο έχοντας κάνει 500-1000 χιλιόμετρα δρόμο.
Υπάρχουν καλά Ελληνικά και φθηνά εμπορικά φυσίγγια απλά πρέπει να τα βρεις.

Κάτσε να βρω κανέναν με καμιά Optima HP να την αποκαθηλώσουμε και αυτή στην μέγιστη συγκέντρωση.

Να δω πότε θα καταλάβουμε ότι αν θέλουμε την υπέρτατη συγκέντρωση αυτή βγαίνει μόνο από φυσίγγι και όχι από τον σωλήνα με τον οποίο θα το ρίξεις !!!

Όλη η ιστορία της "βλητικής ψευτο-υπεροχής" παίζεται στα ανοιχτά τσοκ που "βαράνε Full", ενώ δεν θα έπρεπε !!!
Στην φωτογραφία του ΝΊΚΟΣ Π βλέπουμε ένα καλό φυσίγγι οχι μια καλή κάννη.
Δηλαδή του giannis k είναι η καλύτερη κάννη στο φόρουμ που έχει 95% στα 50μ 🤔
Οχι φυσικά έχει όμως το καλύτερο φυσίγγι 😉
Εμείς μιλάμε για BERETTA VS BENELLI εργοστασιακά όπλα κάννες τσοκ φυσίγγια.
Και για να συνεχίσει ο ΠΌΛΕΜΟΣ θα ρίξω με όλα τα τσοκ 1*2*3*4*5 εργοστασιακά τσοκ και φυσίγγια και ρίξε και εσυ με το Μ2.
 
Στην φωτογραφία του ΝΊΚΟΣ Π βλέπουμε ένα καλό φυσίγγι οχι μια καλή κάννη.
Δηλαδή του giannis k είναι η καλύτερη κάννη στο φόρουμ που έχει 95% στα 50μ 🤔
Οχι φυσικά έχει όμως το καλύτερο φυσίγγι 😉
Εμείς μιλάμε για BERETTA VS BENELLI εργοστασιακά όπλα κάννες τσοκ φυσίγγια.
Και για να συνεχίσει ο ΠΌΛΕΜΟΣ θα ρίξω με όλα τα τσοκ 1*2*3*4*5 εργοστασιακά τσοκ και φυσίγγια και ρίξε και εσυ με το Μ2.
 
Στην φωτογραφία του ΝΊΚΟΣ Π βλέπουμε ένα καλό φυσίγγι οχι μια καλή κάννη.
Δηλαδή του giannis k είναι η καλύτερη κάννη στο φόρουμ που έχει 95% στα 50μ 🤔
Οχι φυσικά έχει όμως το καλύτερο φυσίγγι 😉
Εμείς μιλάμε για BERETTA VS BENELLI εργοστασιακά όπλα κάννες τσοκ φυσίγγια.
Και για να συνεχίσει ο ΠΌΛΕΜΟΣ θα ρίξω με όλα τα τσοκ 1*2*3*4*5 εργοστασιακά τσοκ και φυσίγγια και ρίξε και εσυ με το Μ2.
Σου είπα, δεν μπορώ να κάνω δοκιμές εδώ που είμαι.
Θα με μπουζουριάσουν ...

Σου έβαλα 30 δοκιμές ... ρίξε τα ίδια ή αυτά που περιμένεις ότι θα πάνε "σφιχτότερα" απ όλα.
Ρίξε ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ή ακριβότερα ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ή φθηνότερα εμπορικά φυσίγγια σου με ότι τσοκ θέλεις για να δούμε μέγιστες συγκεντρώσεις.
Ρίξε και με Kicks δεν με πειράζει.
Κάτι θα μάθουμε και από αυτό.
 
Η αλήθεια είναι ότι με ένα σεταπ του κυρίου Νίκου (σε ρελι, επειδή δεν έχω μηχανή) πήρα φασσες που θα τις έπαιρνα μόνο από τυχερα σκάγια.
Ειχα ακούσει και κάτι άλλο... στα καρτέρια του βάλτου "μονο από κάνη 302 θα ακούς χρατς και θα πέφτει το πουλί, από καμιά άλλη" 😂🤣
Αλήθεια είναι... 302 κ Condor.
 
Στην φωτογραφία του ΝΊΚΟΣ Π βλέπουμε ένα καλό φυσίγγι οχι μια καλή κάννη.
Δηλαδή του giannis k είναι η καλύτερη κάννη στο φόρουμ που έχει 95% στα 50μ 🤔
Οχι φυσικά έχει όμως το καλύτερο φυσίγγι 😉
Εμείς μιλάμε για BERETTA VS BENELLI εργοστασιακά όπλα κάννες τσοκ φυσίγγια.
Και για να συνεχίσει ο ΠΌΛΕΜΟΣ θα ρίξω με όλα τα τσοκ 1*2*3*4*5 εργοστασιακά τσοκ και φυσίγγια και ρίξε και εσυ με το Μ2.

Εχεις φαγωθει με την κοντρα Μπερετα - Μπενελι....Αυτο που δεν μπορεις να καταλαβεις...ΕΙΝΑΙ...
Οτι φυσιγγιο βαλεις στην κανη του οποιου οπλου αυτο θα σου βγαλει....φολα του βαλεις φολα
θα εισπραξεις...καλο του του βαλεις καλο αποτελεσμα θα εχεις...
Οι διαφορες θα ειναι αμελητεες...

Τι προσπαθεις να αποδειξεις με τα εμπορικα δεν μπορω να καταλαβω...
Πριν κανεις δοκιμες μετρα ριξε 10 φυσιγγια απο το ιδιο κουτι....και κοιτα την αποκλιση και την
σταθεροτητα που εχουν... στα ιδια μετρα και τσοκ για να καταλαβεις οτι δεν μπορεις να αποδειξεις τιποτα...!! :cool:
 
κ Condor.
Από τα παλιά που την άκουγες στερεοφωνικά.

Αντιθετα μια παρέα Αθηναίοι τα κατέβαζαν από τον Θεό και είχε μεινει μαλακας. Οταν βρήκε την ευκαιρία να ρωτήσει τι φυσίγγια έριχναν....του είπαν ιδιογομωσης.
Η ιδιογόμωση απλά δεν συγκρίνεται ούτε με τα καλύτερα εμπορικά.
Αρκεί να ξέρει ο άλλος τι γεμίζει.
Αν υπήρχαν και αμερικάνικα σκάγια και πυρίτιδες θα είχαν κάνει παπάδες οι δικοί μας ... το πιστεύω αυτό.

Μπορεί όμως απλά αυτοί να έριχναν χοντρότερα σκάγια.
Έχω δει καταρρίψεις από ύψη που δεν φαντάζεσαι σε μπουλούκια με δράμια και 4-5 όπλα χ 5 φυσίγγια το καθένα (στο μακρινό παρελθόν).
Κάνε πολλαπλασιασμό και μέτρα δράμια στον αέρα.
Εμείς απλά τα κοιτάζαμε.
 
Back
Top