Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Να σας ρωτήσω, εγώ που έχω αυλό 18,3 και ένας άλλος 18,4, και αυτό είναι 0.710 Ίντσες = 1.8034 Εκατοστά, με ονομαστικό ΙΜ, σε εμένα σε σχέση με το 18,4 θα είναι πιο ανοικτό? Μιλάω για το Carlson’s έσω έξω!
Σου γυάλισε το χρυσό ? 😁
Ναι, είναι η απάντηση ...

1679165643868.png
 
Να σας ρωτήσω, εγώ που έχω αυλό 18,3 και ένας άλλος 18,4, και αυτό είναι 0.710 Ίντσες = 1.8034 Εκατοστά, με ονομαστικό ΙΜ, σε εμένα σε σχέση με το 18,4 θα είναι πιο ανοικτό? Μιλάω για το Carlson’s έσω έξω!
Ναι. σε εσενα θα ειναι λιγο πιο κλειστο απο βελτιωμενο κυλινδρο συμφωνα με τα νουμερα που εδωσες....
 
Σου γυάλισε το χρυσό ? 😁
Ναι, είναι η απάντηση ...

View attachment 68736
Δηλαδή φίλε Βασίλη εγώ για να έχω απόδοση τριαμισάρι βάσει αυλού του τσόκ σε Kikcs Smoke πρέπει να πάρω τριάρι?
LM 0,15”=0,381 - 18,30 =17,919
“ “ 0,15”=0,381 - 18,364=17,983

M 0,20” = 0,508 - 18,30 = 17,792
M. 0,20” = 0,508 - 18,364= 17,856
 
Last edited:
Δηλαδή φίλε Βασίλη εγώ για να έχω απόδοση τριαμισάρι βάσει αυλού του τσόκ σε Kikcs Smoke πρέπει να πάρω τριάρι?
LM 0,15”=0,381 - 18,30 =17,919
“ “ 0,15”=0,381 - 18,364=17,983

M 0,20” = 0,508 - 18,30 = 17,792
M. 0,20” = 0,508 - 18,364= 17,856
Kikcs Smoke τώρα ????

To 18,364 δεν καταλαβαίνω τι είναι ...

Τα Kicks βγάζουν πιο σφιχτές τουφεκιές διότι συμπιέζουν περισσότερο το βύσμα με τις τρύπες.
Άρα δεν χωράνε υπολογισμοί με συσφίξεις και πρέπει ή να δοκιμάσεις ή να εμπιστευτείς τον πίνακα της εταιρίας με το δεδομένο ότι εδώ έχουμε χειρότερα φυσίγγια.

Βασικά σήμερα η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απόδοση των τσοκ (σε συγκέντρωση) δεν έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με την σύσφιξη.
Κάποτε είχε γιατί τα φυσίγγια δοκιμών ήταν συγκεκριμένα 32gr #6-7,5 με μαλλινόταπα.
Τώρα με τα πλαστικά βύσματα μπορεί τα 3* να σου αποδώσουν για 2* ή ακόμη και 1*.
Επίσης, ανάλογα με το στήσιμο του φυσιγγίου, την ταχύτητα, τα σκάγια κτλ μπορεί να σφίγγεις το τσοκ και η συγκέντρωση να μην ανεβαίνει ή να κατεβαίνει ειδικά στα πολύ σφιχτά τσοκ.

Οπότε η ερώτησή μου είναι γιατί να πληρώσεις ένα πανάκριβο τσοκ για "απόδοση" 3,5* και να μην πάρεις ένα κλασικό ?
Αν θες να πληρώσεις, για απόδοση 3,5*, εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα Kikcs Smoke IC ή LM ... εγώ τουλάχιστον ένα από αυτά θα επέλεγα.
Περίμενε όμως και άλλες γνώμες γιατί τα Kicks δεν τα ξέρω καθόλου.

1679170477408.png

Αν θες μια συγκριτική με Kicks δες εδώ σε απόσταση 25m ... δεν έχω άλλη τουφεκιά.
M2-Maxus-Jordan.jpg
 
Kikcs Smoke τώρα ????

To 18,364 δεν καταλαβαίνω τι είναι ...

Τα Kicks βγάζουν πιο σφιχτές τουφεκιές διότι συμπιέζουν περισσότερο το βύσμα με τις τρύπες.
Άρα δεν χωράνε υπολογισμοί με συσφίξεις και πρέπει ή να δοκιμάσεις ή να εμπιστευτείς τον πίνακα της εταιρίας με το δεδομένο ότι εδώ έχουμε χειρότερα φυσίγγια.

Βασικά σήμερα η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απόδοση των τσοκ (σε συγκέντρωση) δεν έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με την σύσφιξη.
Κάποτε είχε γιατί τα φυσίγγια δοκιμών ήταν συγκεκριμένα 32gr #6-7,5 με μαλλινόταπα.
Τώρα με τα πλαστικά βύσματα μπορεί τα 3* να σου αποδώσουν για 2* ή ακόμη και 1*.
Επίσης, ανάλογα με το στήσιμο του φυσιγγίου, την ταχύτητα, τα σκάγια κτλ μπορεί να σφίγγεις το τσοκ και η συγκέντρωση να μην ανεβαίνει ή να κατεβαίνει ειδικά στα πολύ σφιχτά τσοκ.

Οπότε η ερώτησή μου είναι γιατί να πληρώσεις ένα πανάκριβο τσοκ για "απόδοση" 3,5* και να μην πάρεις ένα κλασικό ?
Αν θες να πληρώσεις, για απόδοση 3,5*, εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα Kikcs Smoke IC ή LM ... εγώ τουλάχιστον ένα από αυτά θα επέλεγα.
Περίμενε όμως και άλλες γνώμες γιατί τα Kicks δεν τα ξέρω καθόλου.

View attachment 68738

Αν θες μια συγκριτική με Kicks δες εδώ σε απόσταση 25m ... δεν έχω άλλη τουφεκιά.
View attachment 68739
7% μια κούπα ΤΣΆΙ ρουφα βασιληηη 🤣😂🤣
 
Kikcs Smoke τώρα ????

To 18,364 δεν καταλαβαίνω τι είναι ...

Τα Kicks βγάζουν πιο σφιχτές τουφεκιές διότι συμπιέζουν περισσότερο το βύσμα με τις τρύπες.
Άρα δεν χωράνε υπολογισμοί με συσφίξεις και πρέπει ή να δοκιμάσεις ή να εμπιστευτείς τον πίνακα της εταιρίας με το δεδομένο ότι εδώ έχουμε χειρότερα φυσίγγια.

Βασικά σήμερα η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απόδοση των τσοκ (σε συγκέντρωση) δεν έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με την σύσφιξη.
Κάποτε είχε γιατί τα φυσίγγια δοκιμών ήταν συγκεκριμένα 32gr #6-7,5 με μαλλινόταπα.
Τώρα με τα πλαστικά βύσματα μπορεί τα 3* να σου αποδώσουν για 2* ή ακόμη και 1*.
Επίσης, ανάλογα με το στήσιμο του φυσιγγίου, την ταχύτητα, τα σκάγια κτλ μπορεί να σφίγγεις το τσοκ και η συγκέντρωση να μην ανεβαίνει ή να κατεβαίνει ειδικά στα πολύ σφιχτά τσοκ.

Οπότε η ερώτησή μου είναι γιατί να πληρώσεις ένα πανάκριβο τσοκ για "απόδοση" 3,5* και να μην πάρεις ένα κλασικό ?
Αν θες να πληρώσεις, για απόδοση 3,5*, εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα Kikcs Smoke IC ή LM ... εγώ τουλάχιστον ένα από αυτά θα επέλεγα.
Περίμενε όμως και άλλες γνώμες γιατί τα Kicks δεν τα ξέρω καθόλου.

View attachment 68738
Αν θες μια δες εδώ σε απόσταση 25m ... δεν έχω άλλη τουφεκιά.
View attachment 68739
Δοκίμασα το MR Brain, μάπα το καρπούζι, τα Briley μία από τα ίδια! Έγραψα σχετικά γι αυτά, Kicks Smoke τώρα??? Ναί, πές μου το γιατί? Γηράσκω αεί διδασκόμενος! Το 18,364 είναι ο αυλός του τσόκ, έτσι λέει επάνω το 0,15΅. Τον Πανά που ρώτησα στο τηλέφωνο μου είπε να πάρω το 0,20΅, (τα έφερνε παλιά), φοβάμαι όμως μήπως είναι κλειστό στις κοντινές! Θέλω να πάρω ένα και να μην ξανά ασχοληθώ πάλι! Δεν με ενδιαφέρει τίποτα πιο πάνω από τα σαράντα μέτρα. Το τεσσάρι μαμά μέχρι τα 25 μέτρα άλλο πράγμα, μετά δεν, τα άλλα μαμά δεν με ικανοποιούν. Περιμένω μήπως κάποιος συνάδελφος κυνηγός τα έχει δοκιμάσει και έχει άποψη! Κοιτάω και για τα Patternmaster Anacoda αλλά δεν βρίσκω κάποιο να το δοκιμάσω, και είναι και ακριβά τα άτιμα όπως είπες! Αύριο το πρωί που θα πάω στο σκοπευτήριο θα δοκιμάσω ένα 0.30΅ Kicks Smoke που έπεσε στα χέρια μου, αλλά αυτό θα είναι πολύ κλειστό!.
 
Θέλω να πάρω ένα και να μην ξανά ασχοληθώ πάλι! Δεν με ενδιαφέρει τίποτα πιο πάνω από τα σαράντα μέτρα. Το τεσσάρι μαμά μέχρι τα 25 μέτρα άλλο πράγμα, μετά δεν, τα άλλα μαμά δεν με ικανοποιούν.
Τα 15-40μ δεν καλύπτονται με ένα τσοκ και ένα φυσίγγι.
Εγώ έχω βιδωμένο πάντα το Gemini LM αλλά τα 40μ είναι πολύ μακρινά για αυτό.

Με την 1187 είχα βιδωμένο πάντα το mod ... έχανα τα πολύ κοντινά και τα πολύ μακρινά αλλά χτύπαγα τα μεσαία.
Κάπως έτσι πορευόμουν.
Γενικώς δεν το έχω με τα τσοκ.

Φαντάσου μόλις πέρσι ξεκίνησα να παίρνω μαζί μου το Full και τον κύλινδρο, αν τύχει ποτέ και τα αλλάξω κατά την διάρκεια του κυνηγιού.
Επειδή τα έχω στην θήκη του όπλου νομίζω ότι πάλι δεν θα τα αλλάξω ποτέ. 🤣

Μόνο στα παπιά άλλαζα σίγουρα τσοκ από το σπίτι.
 
Δηλαδή φίλε Βασίλη εγώ για να έχω απόδοση τριαμισάρι βάσει αυλού του τσόκ σε Kikcs Smoke πρέπει να πάρω τριάρι?
LM 0,15”=0,381 - 18,30 =17,919
“ “ 0,15”=0,381 - 18,364=17,983

M 0,20” = 0,508 - 18,30 = 17,792
M. 0,20” = 0,508 - 18,364= 17,856

Μηπως και μπορεσω να βοηθησω....σου ανεβαζω φωτο....18,3 αυλος ΙΜ kick's Smoke .

εικόνα_Viber_2021-07-21_07-39-30-307.jpg
εικόνα_Viber_2021-07-21_07-43-15-837.jpg
Kαι αυτη η τουφεκια του...

εικόνα_Viber_2021-01-03_17-39-10.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-03_17-39-38.jpg
 
Τα 15-40μ δεν καλύπτονται με ένα τσοκ και ένα φυσίγγι.
Εγώ έχω βιδωμένο πάντα το Gemini LM αλλά τα 40μ είναι πολύ μακρινά για αυτό.

Με την 1187 είχα βιδωμένο πάντα το mod ... έχανα τα πολύ κοντινά και τα πολύ μακρινά αλλά χτύπαγα τα μεσαία.
Κάπως έτσι πορευόμουν.
Γενικώς δεν το έχω με τα τσοκ.

Φαντάσου μόλις πέρσι ξεκίνησα να παίρνω μαζί μου το Full και τον κύλινδρο, αν τύχει ποτέ και τα αλλάξω κατά την διάρκεια του κυνηγιού.
Επειδή τα έχω στην θήκη του όπλου νομίζω ότι πάλι δεν θα τα αλλάξω ποτέ. 🤣

Μόνο στα παπιά άλλαζα σίγουρα τσοκ από το σπίτι.
Έχεις δικιο, δεν καλύπτονται τα 15-40 με ένα τσόκ, σε αυτό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, αλλά…. τα περισσότερα πουλιά στα καρτέρια και στο περπατητό 15 με 35 μέτρα είναι νομίζω η απόσταση που συνήθως τουφεκάμε! Έε ας φύγουν τα κοντινά, από τα 20 όμως και μετά το τρία και το τριάμισι παίζει, μαζί με τα φυσίγγια βέβαια! Μέχρι να φέρει ο Μανδηλαράς έχουμε καιρό, μπορεί να βοηθήσει και κάποιος άλλος! Θα πάω και στην έκθεση και μπορεί εκεί να μάθω περισσότερα! Πάντως σε ευχαριστώ, και τα άλλα παιδιά βέβαια!
 
Δοκίμασα το MR Brain, μάπα το καρπούζι, τα Briley μία από τα ίδια! Έγραψα σχετικά γι αυτά, Kicks Smoke τώρα??? Ναί, πές μου το γιατί? Γηράσκω αεί διδασκόμενος! Το 18,364 είναι ο αυλός του τσόκ, έτσι λέει επάνω το 0,15΅. Τον Πανά που ρώτησα στο τηλέφωνο μου είπε να πάρω το 0,20΅, (τα έφερνε παλιά), φοβάμαι όμως μήπως είναι κλειστό στις κοντινές! Θέλω να πάρω ένα και να μην ξανά ασχοληθώ πάλι! Δεν με ενδιαφέρει τίποτα πιο πάνω από τα σαράντα μέτρα. Το τεσσάρι μαμά μέχρι τα 25 μέτρα άλλο πράγμα, μετά δεν, τα άλλα μαμά δεν με ικανοποιούν. Περιμένω μήπως κάποιος συνάδελφος κυνηγός τα έχει δοκιμάσει και έχει άποψη! Κοιτάω και για τα Patternmaster Anacoda αλλά δεν βρίσκω κάποιο να το δοκιμάσω, και είναι και ακριβά τα άτιμα όπως είπες! Αύριο το πρωί που θα πάω στο σκοπευτήριο θα δοκιμάσω ένα 0.30΅ Kicks Smoke που έπεσε στα χέρια μου, αλλά αυτό θα είναι πολύ κλειστό!.
Νομίζω ότι δεν έπρεπε να δοκιμασίες το MR ο φίλος μου έχει το TM και κάνει αυτό που ζητάς είναι πολύ ευχαριστημένος και έχει αυλο 18,3
 
Μηπως και μπορεσω να βοηθησω....σου ανεβαζω φωτο....18,3 αυλος ΙΜ kick's Smoke .

View attachment 68745
View attachment 68746
Kαι αυτη η τουφεκια του...

View attachment 68747
View attachment 68748
Κύριε Νίκο αυτό λέω….ο αυλός δεν είναι 18,3 είναι (0,723 =18,364)
Νομίζω ότι δεν έπρεπε να δοκιμασίες το MR ο φίλος μου έχει το TM και κάνει αυτό που ζητάς είναι πολύ ευχαριστημένος και έχει αυλο 18,3
Φίλε μου κάηκα από τα Brain MR & BELL, μου έσκισαν και μια μεμβράνη στο αυτοκίνητο και η θήκη την γλύτωσε με πατέντα! Ποτέ ξανά Brain. Μόνο εάν μου έπεφτε στο χέρι κανά ΤΜ θα το δοκίμαζα! Τώρα που το θυμήθηκα, γιατί είμαι και κάποιας ηλικίας :D το δοκίμασα και αυτό, τίποτα δεν λέει, έχω γράψει αναλυτικά σε άλλο τρέντ!
 
Last edited:
Κύριε Νίκο αυτό λέω….ο αυλός δεν είναι 18,3 είναι (0,723 =18,364)

Φίλε μου κάηκα από τα Brain MR & BELL, μου έσκισαν και μια μεμβράνη στο αυτοκίνητο και η θήκη την γλύτωσε με πατέντα! Ποτέ ξανά Brain. Μόνο εάν μου έπεφτε στο χέρι κανά ΤΜ θα το δοκίμαζα!
Κατάλαβα απλά το λέω γιατί δουλεύει στης αποστάσεις που θες δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το δοκιμάσω γιατί έχει την crio με τα crio τσοκ όχι τα crio plus. Απλά ενθουσιάστηκε όταν το πήρε φέτος στα υδρόβια μακριά-κοντά και για αυτό στο ανέφερα σκεφτόμουν να αγοράσω και εγώ ένα μιας και για κοντινά το βελτιωμένο που έχει το όπλο δεν το αλλάζω μέχρι 25 μην πω 30 ότι περνάει είναι σκούπα
 
Back
Top